Hargita, 1971. október (4. évfolyam, 234-260. szám)

1971-10-19 / 249. szám

4. OLDAL — HARGITA S­PORTmSPORTm SPORT LABDARÚGÁS Maraton az Alosztályban A három napra tagolódott VII. forduló nem hozott végsősoron látványos meglepetéseket. Az aradi és craiovai mérkőzéseket kivéve szoros eredmények születtek. Négy hazai győzelem és négy döntetlen a pénteki-szombati-vasárnapi bajnoki küzdelmek mérlege. Az UTA — tőle már nem is szokatlan — 4—0- ás kategorikus győzelmet aratott az FC Arges felett s ezzel, egy pont előnnyel továbbra is a rangsor élén maradt. A Dinamo, miután úgy látszott, minden veszve már a kolozsvári diákok ellen vívott bukaresti küzdelemben, hatalmas erőfeszítéssel megfordította a mérkőzés állá­sát. (Félidő : 0—1, 58. perc : 0—2, végeredmény : 3—2). A Steaua klubtársát, a vásárhelyi katona­csapatot látta vendégül, s általános meglepe­tésre meg kellett osztoznia a bajnoki pontokon a tehetséges, fiatal játékosokból összekovácso­lódó ASA-val (végeredmény 1—1). Ismét dön­tetlenre játszott vasárnap a Jius is (7 mérkőzés­ből már az ötödiket!), ezúttal bákói vendégével. A győzniakarás ugyan megvolt a petrozsényi csatárokban,­­az első félidőben például a Sport­klub játékosai egyetlen alkalommal sem jutot­tak el a Jiul kapujáig !), de tehetetlennek bizo­nyultak a nagyszerűen védő Ghiţă kapussal és általában a jólzáró bákói védelemmel szemben. Hazai támadások és gólképtelenség jellemezte a Crişul—Steagul Roşu találkozót is, amelyen a kiállítással végződő idegfeszültség és a hosszas hazai fölény ellenére sem született meg a nagy­váradiak várva-várt első győzelme. Ploieştin elég kiegyensúlyozott­­ küzdelmet hozott a Pe­trolul és a Farul 26. bajnoki találkozója, mely­nek sorsa viszont már a 10. percben eldőlt, a hazaiak javára (1—0). Craiován nem is olyan régi fénykorára emlékeztető teljesítményt nyúj­tott a hazai diákcsapat, 3—0-ra győzött a köny­­nyű mérkőzésre számító Rapid ellen. Az utolsó helyezettek egyik „rangadójára“ került sor va­sárnap Kolozsváron : az 15., illetve 14. helyezett CFR és Iaşi-i Politechnica próbálkozott végre győzelmet szerezni az új bajnoki idényben. S az utolsó negyedóráig úgy tűnt, hogy ez a ven­dégcsapatnak sikerülni is fog. A 76. percig 2-0- ra vezettek a Iaşi-i diákok. A hátralévő 14 perc azonban elegendő volt a CFR csatárai számára, hogy legalább részben behozzák a hátrányt, 2—2-re kerekítették ki a végeredményt. Péntek-szombat-vasárnap­i valóságos labda­rúgó maraton, mely kedden és szerdán folyta­tódik... Legalábbis az UTA, a Dinamo, a Steaua és a Rapid számára. Kedden a Rapidnak Buka­restben a Varsói Legia ellen kell, a craiovai szereplésnél mindenesetre sokkal jobb teljesít­ményt nyújtania. Szerdán, ugyancsak Bukarest­ben, a Dinamo a rotterdami Feyenoordot látja vendégül, a Steaua — nehéz erőpróbán — Bar­celonában mérkőzik, az aradiak pedig — ugyan­aznap — a lengyelországi Walbrzychben lép­nek pályára a Zaglebie ellen. PAPP DEZSŐ A osztályban BÁNYÁSZ - JÖVŐ 0-0 A Csíkszeredai együttes eddigi legjobb játékát nyújtotta a va­sárnapi találkozón. A védelem minden tagja jelesre vizsgázott, Póra és Bíró a két fedezet nagy területen játszott, a csatársor tagjai pedig gyakori lövésekkel igyekeztek góllá értékesíteni te­rületi fölényüket. S hogy ez nem sikerült, nem rajtuk múlott. A gyergyószentmiklósi csapat az első félidőben védekezésre rendezkedett be, szórványos­­ el­lentámadásai nem jelentettek ve­szélyt a hazai együttes kapujára. A második félidőben, amikor fel­adták védekező taktikájukat, sok esetben formás támadásokat ve­zettek végig a pályán, azonban a rossz napot kifogó belső csatá­rok sorra elvesztették a kínál­kozó gólszerzési lehetőségeket. Kitűnő formában védett Nagy Kálmán, akinek jelentős része van az értékes pont megszerzésé­ben. A mérkőzést hazai rohamok vezetik be. Már a 3. percben gól­nak tapsolhat a közönség. Keresz­tes jól eltalált 20 méteres lövése kapufáról pattan vissza, s a gyors Antal Tamás egyből háló­ba továbbítja a labdát. A játék­vezető azonban lesállás címén nem adja meg a gólt. Továbbra is a Csíkszeredai együttes a kez­deményező. A 7. percben Băcuţ 25 méteres szabadrúgását Bíró mellé lövi. Az első gyergyói ka­pulövésnek a 8. percben tapsol­hat a közönség. Publik 18 méte­res szabadrúgása azonban Tanase zsákmánya lesz. Jó iramú a mér­kőzés. Miután a 35. percben a gyergyói Floaşiu hagy kihaszná­latlanul nagy helyzetet, a 37. percben szabadrúgáshoz jut a hazai együttes. Băcuţ átemeli a labdát a sorfal fölött, Keresztes egyből hálóba továbbítja a lab­dát. Hiábavaló a hazai játé­kosok öröme, a partjelző beinté­­sére, a játékvezető ezt a gólt is megsemmisíti. Az első félidő u­­tolsó eseménye Keresztes újabb kapufája a 41. percben. A második félidőben változik a játék képe. Mindkét kapu több­ször forog veszélyben. Az 50 perc­ben Floaşiu kitűnő beadásáról késik­ le Farkas és Kovács. Az 57. percben Tankó-Antal-Tamás-An­­tal Csaba a labda útja, az utóbbi lövése kapu fölött száll el. Miu­tán a 65. percben Póra nagy lö­vése kerüli el a vendégcsapat ka­puját, a 77. percben az előrehú­­zódott Publik jól eltalált lövését bravúrral védi Tănase. A 81. percben újból a hazai kapu van veszélyben, azonban Tănase ez­úttal is tisztáz. Két perc múlva már a vendégcsapat kapusának minden tudására szükség van, hogy hárítani tudja Antal Tamás lövését. Az utolsó percek roha­mai nem változtatnak az ered­ményen, KOVÁCS LÁSZLÓ dekeztek, villámgyors ellentáma­dásokkal veszélyeztették a Textil kapuját. Bármennyire ellentmondásos­nak tűnik, a baláni ellentámadá­sokat éppen a hazai csapat nagy fölénye tette veszélyessé : annyi­ra előre húzódott az egész csapat, hogy a vendégek minden felsza­badító rúgása után valóságos ver­senyfutás volt a labdáért az ud­varhelyi védők és a szélsebes ba­­lánbányai csatárok között. A hazai csapat vitathatatlan fölényének láttán nem is tűnt túlzottnak a 2—3 gólos győzelem lehetősége. S mikor a 24. perc­ben Széli megszerezte a vezetést (az elcsúszó kapus felett a háló­ba emelte a labdát) úgy látszott, megindul a gólok sorozata. A következő gól nem is sokat várat magára, de ez nem a hazaiak e­­lőnyét növeli, hanem a vendégek számára hozza meg az egyenlí­tést : a 28—29. percben egy na­gyon gyengén megrúgott szabad­rúgás vánszorog Lukács kapuja felé. Nézőknek és kapusnak egy­aránt az a benyomása, hogy a labda a kapu mellé gurul, de az egy lábon irányt változtat s így Lukács csak akkor eszmél rá, a­­mikor az már túljutott a gólvo­nalon. Ez volt az a gól, mely sok né­zőt az első félidő végén hazaté­résre késztetett. A második félidő játékának képe azonban nagyon hasonlított az elmúlt vasárnap ragyogó játé­kához. Erről a félidőről nyugod­tan el lehet mondani,­ hogy egy kapura folyt a játék, a vendégek alig jutottak túl saját tizenhato­sukon. A 75. percben Jakab, László, Széli közösen összehozzák a mér­kőzés legnagyobb helyzetét: a földön fekvő kapus felett a labda a hálóba tart, de az egyik hát­véd a gólvonalon belülről kifeje­li s a játékvezető nem adja meg a gólt. Vitathatatlan, hogy a labda a kapufán belül volt, mi­kor kifejelték. A játékvezető, aki szemben állt a kapuval, nem is mérhette fel azt a viszonylag ki­csiny, de ezúttal gólt jelentő tá­volságot, melyet a labda a ka­puléceken belül megtett. Tíz percre rá újabb kínálkozó hely­zet akad meg egy védőjátékos lábán. Marad tehát az 1—1, a Bányász számára győzelemmel, a Textil számára pedig vereséggel felérő eredmény. BALÁZS IMRE TEXTIL - Baláni BÁNYÁSZ A zord, télies időjárás ellené­re nagyszámú szurkoló jelent meg a lelátókon, abban remény­kedve, hogy a Textil megismétli múlt vasárnapi ragyogó játékát. Csalódtak. Ötlet, elgondolás nélküli játék a hazaiak részéről, foggal-körömmel való védekezés a másik oldalon. Az udvarhelyi fiúk érdeme, hogy végig ostrom alatt tartották az ellenfél kapuját, a vendégcsa­paté pedig az, hogy sikeresen vé­ EGYESÜLÉS - TRAKTOR 0-2 (0-0) A táblázat előkelő helyezettje, a Brassói Traktor győzött. Győ­zött, mert a csapat játéka egészé­ben véve összeforrott, csatársora pedig ütőképes volt. Adogatásaik, összjátékuk jó volt. A csapatot nem hozta zavarba az idegen pálya sem, mert minden áron győzni akart. S ez sikerült is, mi több, mindkét pontot birtokába véve térhetett haza. A helyi csapat játékáról mind­ez nem mondható el. Mezőnyjáté­ka — az előbbi mérkőzéseket vé­ve alapul —­ sokat javult, a vé­delem ezúttal is kifogástalanul játszott, de hiányzott az ütőké­pes csatársor. Márpedig a végső eredményt a gólok száma határoz­za meg. Viszont meg kell monda­nunk azt is, hogy a csapat elő­retörését nem egyszer érthetet­len módon állította meg a bírói sípszó. Az volt az érzésünk, hogy a játékvezetői hármas csak a kö­zéppályán tud tárgyilagos lenni. viszont a vendégcsapat kapujá­nak előterében igen sokszor té­ves ítéleteket hozott a helyi csa­pat rovására, ugyanakkor a he­lyi csapat kapujánál leseket nem vette észre, hagyta a vendégeket szabálytalankodni. Hogy tévedett a középbíró, mi­sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy az 5. percben Lő­­rincz Kálmán a Fodortól kapott labdával biztosan tör kapura, le­rázva magáról az ellenfél védel­mét, és hat méterről lövésre ké­szül, amikor az egyik védőjáté­kos durván felvágja. A szabály­talanság annyira nyilvánvaló, hogy a játékvezetőnek habozás nélkül meg kellett volna adnia a büntető tizenegyest, Lőrincz Kálmánnak válltöréssel el kel­lett hagynia a játékteret, de a büntető elmaradt. Egy igen lé­nyeges pszichikai momentum, a­­mi nagyban befolyásolta mind a hazai játékosokat, mind pedig a közönséget. Az első félidőben még tartotta magát a helyi csapat, s nem hagyta, hogy a vendégek a „prímás“ szerepét játszódják. Számos jó helyzet marad ki mindkét csapat kapuja előtt, a két védelem áttörhetetlennek bi­zonyult. A második félidőben dől el tu­lajdonképpen a mérkőzés sorsa. A vendégek mindent bele­adnak a vezető gól megszerzéséért. A 64. percben 20 méteres szabadrúgás­hoz jutnak s a villámgyorsan­­el­végzett büntető vezetéshez is juttatja őket. Sem a helyi játé­kosok, sem pedig a közönség nem akar hinni a szemének. A vendégek ügyesen kihasználva a zavart, Trăznea révén immár ve­zetnek. (0—1). Újrakezdés után a hazaiak próbálkoznak, de a brassói kapu előterében szépen és teljesen szabályosan adogató keresztúri játékosokat megfosztja a labdától a bírói sípszó. A já­ték mindenesetre keménnyé vá­lik, a hazaiak egyenlíteni, a vendégek az eredmény megtartá­sára, esetleg annak növelésére törekednek. Az idegek játéka is helyet kap s nem csodálkozha­tunk, ha egyes esetekben (70-től 75 percig) a játék csapkodóvá vá­lik. Már-már úgy néz ki, hogy megmarad a 0—1-es eredmény, mikor a 88. percben Simó Lajost, a keresztúriak hátvédjét faultol­ták, a játékvezető ezt sem veszi észre és egyébként is a leshely­zetben lévő Vătafu felíratja a második gólt. (0—2). Nem arról van szó, hogy a Traktor győzelme nem megérde­melt. Ezt nem is akarja senki sem bizonygatni, csupán jó volna, ha a továbbiakban sokkal tárgyila­­gosabb bíráskodás mellett zajla­­nának le a C-osztályos találko­zók. LŐRINCZI JÁNOS IFJÚSÁGI BAJNOKSÁG CSÍKSZEREDAI SPORTISKO­LA — SINAI­AI SPORTISKOLA­­ 1-1 (1—1) Közepes színvonalú mérkőzé­sen, igazságos döntetlennel vég­ződött az országos ifjúsági lab­darúgó bajnokság keretében le­játszott mérkőzés. A hullám­völgyben levő hazai együttes ez­úttal is formán alul játszott. Az első félidő 15. percében Oancea, a vendégcsapat csatára, egyéni akció végén megszerzi a vezetést. Ezután elkeseredetten rohamoz­nak a hazai csapat csatárai. Tá­madást támadás követ és területi fölényük a 29. percben góllá é­­rik. Gyors, korszerű támadás vé­gén György kiugrik a sinaiai vé­ Szerkesztőség és Kiadóhivatal Csíkszereda, Lenin utca 11. Telefon­ 1249. dők gyűrűjéből és a kifutó kapus feje fölött hálóba juttatja a ha­zai együttes egyenlítő gólját. A második félidőben esett a já­ték színvonala, a szervezetlen tá­madások nem jelentenek nagyobb nehézséget a jól záró védelmek számára. Az egyébként sportsze­rű küzdelem, az utolsó percek­ben eldurvul és Mózes Pál játék­vezető a 75. percben kiállítja az­­ egyik hazai játékost utánrúgá­­­­sért. K. SOÓS LÁSZLÓ ! Telex-Telex 0 Ma délután kerül sor a fő­városi 23 August stadionban az UEFA-kupa második fordulója keretében a Bukaresti Rapid és a Varsói Legia közötti első mérkő­zésre. A Rapid ()—1 és 2—0 a­­rányban kiverte a további küz­delemből az AC Napoli olasz e­­gyüttest, míg a varsói együttes Lugano svájci csapat legyőzésével (3—1 és 1—1) jutott tovább. A Legia jelenleg az ötödik helyen áll a lengyel bajnokságban 11 ponttal. A lengyel csapatban több is­mert válogatott játékos szerepel, mint például: Brychzy, Nowak, Stachurski stb. A mérkőzés 15.15 órakor kez­dődik és a televízió teljes egészé­ben közvetíti. A rádió 16:15 óra­kor az I. műsoron a második fél­időt közvetíti.­­ Szombaton Belgrádban Ju­goszlávia labdarúgó-válogatott­ja 0-0 arányú döntetlenre ját­szott a Német DK együttesével, és a hátralévő selejtező mérkő­zések eredményétől függetlenül, bejutott az Európa-bajnokság ne­gyeddöntőjébe.­­ A Müncheni Bayern nyugat­német klub vezetősége közölte, hogy alaptalan az újságíróknak az a nyilatkozata, amely szerint Gerd Müller a Rio de Jane­ro-i Botafogo labdarúgó klubnál ó­­hajtana játszani. Müller soha­sem akarta elhagyni csapatát. 0 A Mazzola-Riva párharc tovább tart az olasz labdarúgás­ban. Mindkét játékos eddig 22—­ 22 gólt szerzett a­z olasz váloga­tottnak. 0 Jugoszlávia asztalitenisz­válogatottja két barátságos mér­kőzésen találkozott Pekingbert a Kínai NK válogatottjaival. A férfiaknál a kínai asztalitenisze­zők 5—1 arányú győzelmet arat­tak, a nőknél 3—1 arányban a jugoszlávok bizonyultak jobb­nak. A Nyugat-Berlinben több mint 5 000 néző előtt a spanyol Jose Hernandez nagy váltósúlyú ökölvívó Európa-bajnok ponto­zással legyőzte a nigériai Nojim Mayegunt. Telex—Telex BÚCSÚZTATÓ Hozzánk bántő­késen érke­zett a hír: tragikus hirtelen­séggel eltávozott körünkből Nagy Kálmán. Ismerői, bará­tai, kollegái nagyon keveset tudtunk róla. Hogy a Hajdú­ságban és Nagybányán neve­­lősködött, aztán az Utunk bel­ső szerkesztőjeként főképp nyelvművelő írások alatt ol­vashattuk a nevét, írt egy szellemes nyelvtani kéziköny­vet a tavaly, és több mint egy évtizede dolgozott a nagy finn nemzeti eposz, a Kalevala új­­rafordításán. Magányos emberként tar­tottuk számon, aki példás sze­rénységgel, lelkiismeretesen, komolyan végezte feladatát legjobb akarása és tehetsége szerint. Figyeltünk rá, számon tartottuk anyanyelvünk tehet­séges pallérozójaként. Korán feladta. Alig harminckét éve­sen, néhány nappal Kalevala fordításának befejezése után. Egy nagy munka elvégzésének méltatlan epilógusa. Közhely­ként minden fiatal nekrológjá­ban benne van, hogy fiatal volt, élhetett volna még. Te­hetsége, érvényesülése csúcsá­ról bukott vissza, mielőtt ereje lett volna oda kiállni. Vigasz­talóul elégedjünk meg annyi­val, hogy közöttünk élt, maga mögött hagyott nekünk és szellemi utódaira egy figye­lemre méltó, áldozatos mun­kát. Lehet, hogy ebben látta a beteljesülését. Kegyelettel emlékezzünk ró­la. KOSZTA ISTVÁN MAROSHÉVÍZI Căliman: Emberi vi­­szonyok. Görög film. SZÉKELYKERESZTÚRI Haladás : Emberi viszonyok. Görög film. BORSZÉKI Borszék: Léghajóval az Északi Sark felé. Csehszlovák film. VLAHICai Vasas: Mexikó 70. Színes angol film. BALANBÁNYAI Bányász : Brabant­ Genovéva. Színes spanyol-olasz film. GYERGYÓCSOMAFALVI filmszín­ház: Az estély. Színes román film. GALÓCÁSZ filmszínház : Ne légy szo­morú ! Színes szovjet film. TUSNÁDFÜRDŐI filmszínház: A skorpió órája. Német film. BORSZÉKI Forrás : A C. L eset. Csehszlovák film. LÖVÉTEI filmszínház: Segítsétek a seriffet ! Színes amerikai film. PARAJDI filmszínház: A skorpió órá­ja. Német film. HODOSI filmszínház: A C. L. eset. Csehszlovák film. DITRÓI filmszínház: Anicsika Szov­jet film. GYERGYÓALFALUSI filmszínház: A sivatag fényes napja. Színes szov­jet film. CSIKSZENTDOMOKOSI filmszín­ház: A milliárdokat érő ember. Szí­nes francia-olasz film. CSIKSZENTMÁRTONI filmszínház : A bélyeggyűjtő halája. Szovjet film. CSÍKSZENTSIMONI filmszínház: Rajtaütés. Szovjet film. CSÍKSZÉPVÍZI filmszínház: Egy o­lasz Amerikában. Színes olasz film. 1971 október 19. kedd Napkelte: 6,35, -nyugta: 17,25. Holdkelte: 6,42, -nyugta: 17,04. Az évből eltelt 292 nap, hát­ra van még 73. ÉVFORDULÓK: — 45 évvel ezelőtt halt meg Victor Babeş (szül. 1854- ben). — 10 éve hunyt el Mihail Sa­­doveanu (szül. 1880-ban). — 1862-ben született Auguste Lumiére, a mozgókép-vetí­tés feltalálója (megh. 1954- ben). HETIVÁSÁR: Székelyudvar­hely, Gyergyóditró­­fákkal — pioníroknak. 18,45 — Térze­ne. 19,00 — Román képzőművészet 19,15 — Hirdetések. 19,20 — 1001 estei 19,30 — Híradó. 20,10 — A hazát és a pártot dicsőítő zenés-irodalmi műsor — közvetítés a Rádiótelevízió hang­versenyterméből. 21.35 — Emberek és tettek. 21,50 — Filmmagazin. 22,50 — Híradó. TELEVÍZIÓ OKTÓBER 19. KEDD 15,10 — Labdarúgás: Bukaresti Ra­pid — Varsói Legia (UEFA-kupa). 17,00 — A­ női tornász Európa Baj­nokság közvetítése képmagnóról (a szertornaverseny döntője). 18,00 — Irodalmi adás. 18,15 — Dagadó vitor­ NEM­ZETKÖZI ESETMENTEK A Német Demokratikus Minisztertanácsának BERLIN­ — Stefan Deju, az A­­gerpres tudósítója jelenti . A Neues Deutschland közzé­tette a Német DK Minisztertaná­csának emlékiratát, amelyet kö­zöltek az ENSZ-közgyűlés 26. ü­­lésszakával és amelyet — diplo­máciai úton — eljuttattak az E­­gyesült Nemzetek Szervezetének több mint száz tagállamához, va­lamint a világszervezet főtitká­rához. Az emlékirat megalapozza an­nak szükségességét, hogy a Né­met Demokratikus Köztársaságot egyenjogú tagként fel kell venni az ENSZ-be és normális diplomá­ciai kapcsolatokat kell létesíteni az NDK és más államok között. Ebben a vonatkozásban az újság hangsúlyozza, hogy a jelenlegi közgyűlési ülésszakon számos szónok szorgalmazta a két német állam — az NDK és az NSZK — felvételét az ENSZ-be. Az emlékirat hangsúlyozza, hogy vannak olyan próbálkozá­sok, amelyek kétségbe vonják az NDK törvényes jogát az ENSZ- tagsághoz. Ezeknek a próbálkozá­soknak az igazolására azt hoz­zák fel, hogy egyrészt normalizál­ni kell a kapcsolatokat az NDK és az NSZK között, másrészt az NDK és más államok között, s csak ezután kerülhet szóba az NDK befogadása az ENSZ-be. A Német DK kormánya — mutat rá az emlékirat — ebben a te­kintetben emlékeztet arra az ál­talánosan elismert és az államok gyakorlatában sok esetben be­igazolt elvre, amely szerint vala­mely állam ENSZ-tagsága és egy más állammal való kapcsolatai­nak jellege és arányai, elvileg két külön­álló kérdés, nem tehető egymástól függővé, és nem okoz kölcsönösen kárt egymásnak. Az emlékirat befejezésül rá­mutat, hogy az NDK és az NSZK felvétele az ENSZ-be biztosítaná az európai helyzet számottevő enyhülését és ugyanakkor hozzá­járulna az együttműködés fejlő­déséhez. A nemzetközi szerveze­tek világszerte jobban eleget te­hetnek feladataiknak akkor, ha a tagsági státus megadásának kérdéseiben az ENSZ-alapok­­mány elveiből, főként pedig a szuverén egyenlőség elveiből, in­dulnak ki. Köztársaság emlékirata Állami ellenőrzés alatt az indiai szénkitermelés DELHI. (Agerpres).­­ Az in­diai kormány állami ellenőrzés alá helyezte az ország 214 szén­­kitermelésének vezetését. A Hin­dustan Times szerint az intézke­dés célja a szénkitermelés újjá­szervezése és tervszerű fejleszté­se a természeti kincsek tudomá­nyos kiaknázása érdekében. A lap szerint e fontos ipari szektor állami ellenőrzése elősegíti egy­ben a kohászat és más nemzet­­gazdasági ágak gyorsabb fejlő­dését, az ország gazdasági-szo­ciális előrehaladását. A politikai pártok betiltása Ugandában KAMPALA. (Agerpres.) — Idi Amin tábornok, Uganda elnöke bejelentette az ország összes po­litikai pártjának a betiltását, külön megemlítve az Ugandai Népi Kongresszust, amelyet Mil­ton Obote volt elnök létesített. Idi Amin tábornok leszögezte, hogy az intézkedés „a civil re­zsimhez való visszatérésig“ ma­rad érvényben. Ugyanakkor két évre betiltottak minden politikai jellegű összejövetelt. RÁDIÓ OKTÓBER 20., SZERDA Magyar nyelven: 6—6,30: Riportmű­sor falusi hallgatóinknak. Elsődleges feladat a jövő évi kenyérgabona mi­előbbi megalapozása. Kívánságmuzsi­ka. 13—19,30: Hírek, tudósítások. Hangversenykrónika. Gazdasági fi­gyelő. Az önköltség csökkentéséről. Zenés lottó. Irodalmi élet: Emlék­­műsor Mihail Sadoveanu halálának 10. évfordulója alkalmából. Hírne­vünk külföldön. MOZI OKTÓBER 19­, KEDD CSÍKSZEREDAI Transzilvánia: Vá­rakozás. Színes román film. CSÍKSZEREDAI Hargita: A bélyeg, gyűjtő halála. Szovjet film. SZÉKELYUDVARHELYI Homoród : Flórián kapitány. Színes, szélesvász­nú német film. GYERGYÓSZENTMIKLÓSI Mioriţa: Boszorkány vadászat. Szélesvásznú csehszlovák film. (Csak 16 éven fe­lülieknek !) Befejeződött az arab országok második iparfej­lesztési értekezlete Kuvaitban vasárnap befejező­dött az arab országok második iparfejlesztési értekezlete. Nyolc napon át az Arab Liga 17 orszá­gának és a perzsa-öböli emirátu­soknak mintegy 200 küldötte megvizsgálta az ipari termelés, az erre az évtizedre előirányzott iparfejlesztési tervek kérdéseit, valamint az ipari kooperálás mó­dozatait. Az értekezleten az ipar­ügyi minisztériumok, illetve e­­zek képviselői is részt vettek. Az értekezlet több mint 30 határoza­tot és ajánlást fogadott el. Ezek többek között előirányozzák kö­zös tervek kidolgozását a petro­­kémiai és vegyipar, műrést, tex­til, kohászati ipar stb. fejleszté­sére. Más ajánlások célja a nyersanyagok cseréjének meg­könnyítése az illető országok kö­zött, ipari együttműködés meg­valósítása regionális téren, és a műszaki-tudományos jellegű in­formációk kicserélése. A résztvevők felkérték az ENSZ-t és ennek specializált szerveit, hogy nyújtsanak támo­gatást az arab országok iparfej­lesztési terveinek megvalósításá­hoz. MAI REJTVÉ­NYÜNK 83 évvel ezelőtt született O’NEILL, ismert amerikai drámaíró. Ez alkalommal két darabjának címét idéz­zük a vízsz. 1. és a függ. 16 sz. sorokban. VÍZSZINTES . 9. Menetoszlop. 10. Csak félig gebe ! 11. Shakespeare — dráma címadó hőse. 12. Közepében tarka ! 13. Rónay Károly. 14. Ékesen teremt. 16 Befejezetlen kor ! 17. Is­mert hazai író, személyneve kezdő­­betű­jével. 18. Hajszolja. 20. Pállfalvy Nándor. 21. Korszak. 23. Hűsítő ital. 25. Határtalan hitel! 26. Szarvasmar­ha. 28. Ügetés. 30. Nógatószó. 31. Ta­nuló. 33. A kobalt kémiai vegyjele. FÜGGŐLEGES : 1. Régi súlymérték. 2. Tengerész. 3. Vénák. 4. A végén forral ! 5. Régi világítótest. 6. Ékes porcelánföld. 7. Románul év. 8. Gár­donyi Géza csillagai. 12. A költő. 15. Fordított kicsinyítőképző. 19. Határ­talanul kitör! 22. Olajnövény (ék. f.). 24. Farengeteg. 25. Ékes füzet 27. Fal­törő. 28. Környék. 29. Szorgos kis hálószövő. 32 Lekvár. MEGFEJTÉSEK — Október 15-i szám : Vízsz. 2. A cserkészfiú. 22. Lermontov. 36. Korunk hőse. Függ. 12. A démon. Október. 16-i szám: Vízsz. 1. Viorica Viscopoleanu. 21. Marcellini. 38. Newall. 45. Zátopek. 62. Sailor. 67. Koen. 89. Lightbody. Függ* 11. Poage. 14 Lia Manoliu. 31. Ba­lázs Jolán. 33. Owens. 61. Nurmi. Október 17-i szám : Vízsz. 1. Anatol az olajváros. 18. Ingeborg. 36. Kel­lermann. ifiii^iA4 A 1 Y 9j£A 0l(Vff fi•X­ £ «Cr ct f0• «fjti l^ •e«l944L,1*p (T iaic 9 Ah 1 ( • jL­­8jL«19toil921 vV 9 u»Cip ejT­P• U­t n9 f1C' *4? ,oNr.•A­­ (4• (i­­zl, s,I£ XiT­i­T­K 1971. OKTÓBER 19. KEDD RÖVIDEN SYDNEY Az ausztráliai Sydneyben mű­ködő állami egyetemen három hé­ten át nagy sikerrel mutatták be „A mai Romániában“ című fény­­képkiállítást. DÉL-VIETNAM A Felszabadulás hírügynökség közli, hogy Dél-Vietnamban meg­alakult a Demokráciáért és béké­ért küzdő fiatalok, diákok és ta­nulók mozgalma elnevezésű szer­vezet. Az új szervezetet Ha Dinh Nguyen, az irodalmi kar diákkép­viselőinek elnöke, vezeti. PHENJAN A Koreai NDK és Sierra Leone Köztársaság elhatározta, hogy nagykövetségi szinten felveszi egymással a d­plomáciai kapcso­latot. SAIGON A Dél-vietnami Nemzeti Fel­­szabadítási Front alakulatai ok­tóber 18-án 400 saigoni katonát semmisítettek meg. A Reuter ér­tesülése szerint Saigontól 65 kilo­méterre északkeletre három el­lenséges támaszpontot támadtak egyidejűleg. BOGOTA San Vicente del Caguan helység közelében vasárnap lezuhant a Tao kolumbiai légitársaság egyik utasszállító repülőgépe. A baleset következtében 20 személy életét vesztette. BONN Stutgartban vasárnap­­ ered­mény nélkül félbeszakadtak a nyugatnémet fémipari szakszer­vezetek képviselői és a munkálta­tók közötti tárgyalások. Mint is­meretes, a fémipari szakszerveze­tek a kollektív munkaszerződések megújítását követelik. A mun­káltatók megtagadták a mintegy 550 000 fémipari alkalmazott kö­veteléseinek teljesítését. NEW YORK Amerikai mesterséges holdat lőttek fel a kaliforniai Vanden­­berg légitámaszpontról sarki pá­lyára. A mesterséges holddal több mint hat hónapon át a napener­gia eredetét, a napkitörések és a sarki jelenségek összefüggését, valamint a távközlési lehetősége­ket kívánják tanulmányozni. A műhold napeleme 9,7 méter hosz­­szú. RÖVIDEN Apróhirdetés ELADÓ a Csíkszereda, Coşbuc utca 51 szám alatti ház. Érdek­lődni Coşbuc utca 53 szám alatt. (163) Köszönetnyilvánítás Köszönetet mondunk mind­azoknak, akik elkísérték utolsó útjára GERGELY BÉLA pos­tai kézbesítőt. A gyászoló család és az udvarhelyi posta dolgozói (164) Ezúton mondok köszönetet mindazoknak, akik szeretett férjem elhalálozása alkalmá­val részvétükkel fájdalmamat enyhíteni igyekeztek. özv. TAKÁCS ISTVÁNNÉ Gyergyószentmiklós (162) Nyomaton a Csíkszeredai nyomda körforgó gépén, Csíkszereda, November 7. utca 35. szám, Telefon: 1827.