Megyei Tükör, 1971. május (4. évfolyam, 316-341. szám)

1971-05-04 / 318. szám

—SPORT TM——— LABDARÚGÁS A vidék tovább ostromol Igen, a vidék még nem adta fel a harcot, a vidéki együttesek tovább ostromolják a csoportelsőséget. Két pontra csökkent most a hátrány, a s­oron következő forduló újabb le­­­­hetőségekkel kecsegtet. Hetekkel ezelőtt a fanatikus fővárosi közvélemény még három csapatnak elő­legezett legnagyobb esélyt az idei baj­nokságra. S a három kedvenc közül — indokoltan — a Steauában és a Ra­­pidban látta a legesélyesebb trónköve­telőt. A Steaua és a Rapid tavaszi összesített eredményei alapján való­ban ez a két csapat szolgáltatja a leg­­több alapot a bizakodásra. A Steaua és a Rapid a visszavágón egyetlen mérkőzést sem vesztett, sőt —­ erre ritkán van példa — a katonacsapat hat fordulón át még egyetlen gólt sem kapott. S ha az egyéni képességeket ves­­­szük szemügyre — Răducanu, Dan, I­upescu, Dumitrache, Dinu, Lucescu, Deleanu, Szatmári, Negrea, Víg és válogatott társaik — akkor is minden­képpen a fővárosiakat illetné meg a pálma. Csakhogy mifelénk a sokéves tapasztalat tanúsága szerint — a baj­nokság sorsát soh­a sem az agyontöm­­jénezett sztárok hírneve döntötte el, hanem ... — a fegyelmezettség, az egészséges csapatszellem. S e téren, a jelenlegi bajnokcsapattal egyetlen klub sem vetekedhet. Coco Dumitrescu, az UTA népszerű edzője két­ éven át ennek a kiváló csapatszellemnek kö­szönhette a textilesek bajnokságát. És amint a napokban mondotta, most is jobbára ennek a sportszerű szellem­nek, s a kitűnő hangulatnak tulajdo­níthatja az előkelő helyet. A Dinamo az elmúlt vasárnap kény­telen volt nélkülözni Dumitrachet és Dinut, s bizony hajszálon múlott, hogy értékes pontot, vagy talán mérkőzést veszít otthonában, az FC Argeșsal szemben. Amikor a legnagyobb szük­sége lett volna a két kivételes képes­ségű játékosra, akkor sportszerűtlen viselkedésükért nem szerepeltethette legjobbjait. A Steagul roșu Adamache nélkül utazott Aradra. A brassói já­tékost megint elővette a sportszerűt­lenkedés hulláma­i eltávozott ottho­nából, s napokig nem jelent meg a csapat edzésein. Pedig nagyon nagy szükség lett volna Adamache jó érzékű hárításaira, mert az UTA támadói 27 lövést eresztettek meg a brassói ka­pura, s a tartalékkapus bizony képte­len volt megbirkózni valamennyivel (három gól közül kettő az ő lelkén szárad). De folytathatnám a sort a többi mérkőzés részvevőivel. Mert a craio­­vaiak is kénytelenek voltak nélkülöz­ni Oblemencot és az argeșiek is Dob­­rin nélkül álltak fel. Hiányukat na­gyon megérezték a csapatok . .. Mint bevezetőben mondottam, két pontra csökkent a Rapid előnye az élen. A fővárosi csapat Slatinán — kényszerhelyen — vereséget szenve­dett. A hét krónikájának érdemleges eseménye még a Steaua veresége Ia­­și-ban. A fővárosi katonacsapat hat­hetes veretlenségi sorozata tört ezzel meg, s az első idei vereséggel a Stea­ua most kapta az idény első gól­ját a saját játékosától. A Politechnica Ciugarin öngóljával szerezte meg a vezetést. Ploiești-en, tíz év után most érte el első gólját a Farul. Ez is rit­kaságszámba menő statisztika .... A 22. fordulón egyébként 18 gól e­­sett, s ezen az alábbiak osztozkodtak : Politechnica—Steaua 2—0, Petrolul— Farul 1—1, UTA—Steagul Ioșu 3—1, Jiul—Kolozsvári U 0—0, Dinamo—FC Argeș 1—0, Craiovai I — Rapid 1—0, Kolozsvári CFR—Temesvári CFR 3—1 és Progresul—FC Bákó 3—1. A baj­noki tabellán most a Dinamo vezet (28) , a Rapid (28) , az UTA (26) és a Farul (26) előtt. Aradi Endre Rangadó Sepsiszentgyörgyön OLT—FOGARAS 3—1 (1—0) Sepsiszentgyörgy, 1­600 néző. Vezette: Niculescu (Bukarest) Olt: Fülöp— Maksai, Lőrincz, Dancsuly, Rákosi,­­ Bosin NI. (Csősz- 70 p.), Bokor — Holló, (Tifrea- 88. p.), Goga, Csősz (Ráduly- 70. p.), Boros , Fogaras : Torz — Tau­­bea, Hodrea, Nacu, Stoica — Dumitres­cu (Nițu- 16­. p.), Csutak — Fehér, Bo­­antă, Ioniță, Nicolae (boncear- 54. p.). CON­ÖVÖK: Goga (20 p.) Ioniță (55 p.), Ráduly (73 p.), Bokor (84 p.). Szögletarány : 8—4 (5—3). Az­­ első gólhelyzet a nyolcadik perc­ben adódik. A balszárnyon Goga Bo­rossal kombinál, az utóbbi kapu elé íveli a labdát, ott Bosin ügyesen Holló­hoz továbbítja, Holló röviden vissza­íveli . .. Goga kiemelkedik a védők kö­zül, s fejjel a bal alsó sarok felé csúsz­tatja a pettyest... Száz ilyen megol­dásból kilencvenkilenc góllal végződik. De ezt — a „századikat“ — Torz kapu­­védő kikanalazza. (A kapu mögött ál­ló fényképészünk szerint a labda túl­járt a gólvonalon.) Szép volt ez is, szép volt az is. A közönség hálás. Felzúg a „huj, huj, hajrá ! “ Négy perc múlva újra balszárnyon támad az Olt. Goga Csőszhöz játszik. Csősz beível, Holló egyből visszagurít Goga elé, és az laposan kapu mellé bombázza a labdát. Fejvesztetten kap­kod a vendégek védelme. A bábeli zűrzavarukban Nacu Dumitrescuval „koccint“ fejet... hasad a szemöldöke. Az utóbbinak fel­tájná doktor nagy turbánt fon a fejére. Nițu lép a pályára. A tizenkilencedik percben Goga vaktából rálőtt labdával igazít egyet az „irányzókon", s a következő percben mintegy tizenhét méterről nagy gólt lő. 1—0. Csutakon a sor, hogy hálót zörgessen, de szorongatott hely­zetében öt méterről kapu fölé fejel. Izgalmas játék folyik a pályán, mind­két fél távoli lövésekkel próbálkozik. Ennek a játékszakasznak a legnagyobb gólhelyzetét Ioniță hagyja ki. A har­mincnyolcadik percben kiugrik védő­ink között, s már csak Fülöppel áll szemben — igaz nehéz a szög —, lö­vésre szánja magát... Labdája a ka­pufán csattan. Szünet után a textileseké az első gólhelyzet, de Bokor és Csősz egymást zavarva alkalmat adnak a védőknek, hogy közbelépjenek. Ezután felnyomul a vendégek együttese, ügyesen szö­vögeti és főleg veszélyesen támadásait. Különösen a jobbszárnyon veszélyez­tetnek. A Ioniță — Fehér páros három­szor is átjátsza védelmünket, s aztán Ioniță révén egyenlítenek. A vendégeknek elég a döntetlen, a tex­tileseknek ... A gól felborítja a hadi­tervet. Sok a pontatlan passz, s a szél­sők beívelései rendszerint kapu mögé szállnak. A 70-ik percben bejön Rá­­duly, a csatársor tengelyébe. Csősz pe­dig visszavonul a fedezetsorba. Táma­dunk. Balszárnyon pattog a labda, l­ábrólí lábra száll, aztán Goga beíveli, Ráduly rárobban, s kapásból megpör­­díti. .. . Torz tehetlenül nézi a hálóba csapódó labdát. 2—1. Újrakezdés után tovább veszélyeztet az Olt. De gól csak a 84-ik percben születik. Szöglet­­rúgáshoz jutnak a textilesek, Holló rö­viden Gogához gurítja a labdát, Goga átemeli a védők felett és Bokor a há­lóba továbbítja. 3—1. Ami ezután tör­ténik, már nem oszt, nem szoroz az eredményen. Látunk még egy remek­be szabott Csősz bombát, egy Nițu ak­ciót, egy Tirrea-Hello cserét és hal­lunk végül egy hármas sípszót. Legördült a rangadó függönye. 3—1- re kaptunk ki Fogarason, (tudjuk, mi­lyen körülmények között), 3—1-re győztünk itthon. Nagyon jól ismerem a vendégek együttesét, tisztában vagyok képességeikkel, az idén is láttam több mérkőzésüket, s ezért merészkedem állítani, hogy aránylag egyenlő szín­vonalon mozog a vasárnapi rangadó két csapata. Ezen a találkozón, bár technikailag többet nyújtottak a foga­­rasiak, eredményességük gyengébb volt a textilesekénél. A táblázatban elfog­lalt első helyük nem annyira jó csapa­tuknak sorolható be, mint erős egye­sületüknek. Egye­nlő versenyviszonyok között talán fordítva alakul a táblá­zat sorrendje. Elméletileg még min­dig van reményünk. Fogarasi Károly Kelemen négy góljával KEZDI VÁSÁRHELY — VIKTÓRIA VÁROS 4—0 (1—0) Kézdivásárhely, 600 néző. Vezet­te : Palade Iones (Szeben). KEZDI : Szabó I. — Molnár, An­tal, Posea, Kertész — Barabás (Var­ga — 86. p), Iacob — Szőcs (Simon — 68 p), Kelemen, Ardeleanu, Sza­bó II. VIKTÓRIA : Tăutu — Banca, Staicu, Stoica (Rață), Enache, Mușat, Ciumas, Bărbat, Dumitrescu, Mareș, Ghițescu (Demeș). Szögletarány : 12—2 (5—1). Hazai támadásokkal kezdődik, találkozó, de a lestaktikát alkalmazó a vendégek szerelik azokat. Igaz, nem sokáig, mert a hatodik percben Ke­lemen kiugrik közülük és a tehetet­len kapus mellett megszerzi a talál­kozó első gólját. A következő perc­ben Szabó II. elől ment fejjel a ka­pus. A túlsó oldalon Mares próbál­ja ki Szabó I. éberségét — ered­ménytelenül. Ezzel aztán kifogy a vendégek „puskapora", beszorul­nak saját térfelükre s hősiesen vé­dik kapujukat. A 24-ik percben Ke­lemen kapu mellé lő, négy perc múl­va a felső lécre fejeli a labdát. A gól ott lebeg a kapu felett de . . . sem Ardeleanu (30-ik perc), sem Szabó H. (33. perc), sem Szőcs (36. p.) nem találnak hálóba. Szünet után aztán változik a hely­zet. Boga doktor góllövő cipőt húzat a fiúkkal. Az 50. percben Ardeleanu bal oldalról beívelt labdáját Kele­men hálóba fejeli. 2—0. kezdés következik, majd egy közép­újabb kézdivásárhelyi támadás — ezúttal jobb oldalon. Szőcs lerázza védőjét, leszalad az alapvonal közeléig, on­nan bevágja a labdát s a jó ütemben érkező Kelemen kapásból a hosszú sarokba továbbítja. 3—0. Mesterhár­mas. Egy kapura folyik a játék. Kele­men—Szőcs a labda útja. Az utóbbi lövésre lendíti jobb lábát, a labda leperdül és elsuhan a kapu előtt, de nem jut messzire, a szemfüles Szabó rácsap, egyből lő — véd a kapus. Az 55. percben Ardeleanu kiugrik a védők közül s már csak a kapussal áll szemben... fölé lő. Ismétel a 63., a 74. és a 87. percben is, annyi különbséggel, hogy egyszer a kapus kezébe, máskor kapu mellé, majd újra fölé küldi a pettyest. A nagy hazai nyomás közben — csupán változatosság kedvéért — a 64. perc­­­ben a vendégek is lőnek egy veszé­­lyesebbecskét kapura. Mindeneset­re ez Szabó I-nek nem okoz különö­sebb gondot. Ezután folytatódik hazaiak egykapus játéka. Játék ez a a a szó szoros értelmében. Gondtalan, felszabadult, technikai trükkökkel fűszerezett... Úgy tűnt, hogy ma­rad a 3—0, amikor egy Szabó II — Kelemen összjáték végén az utóbbi arra döbben, hogy csak a kapus áll előtte és kétségbeesetten rohan fe­léje... Kelemen ügyesen átemeli a labdát és máris zörög, immár ne­gyedszer a vendégek hálója. 4—0. Az egykapus játék, 4—0-os győze­lem nem szorul különösebb kommen­tárra. Legaláb kétszer ennyi gólt rúghattak volna a kézdivásárhelyiek. (Ugye milyen elégedetlenek va­gyunk ?). Kitűnt: Posea, Iacob, és Kelemen négy góljával, illetve Tău­tu és Ciumaș, Áros Károly A forduló eredményei : Caraiman —Vitrometan 2—3, Gyergyószent­­miklós—Brassói Kárpátok 1—0, Co­lorom—Balánbánya 1—3, Traktor— Szinaja 3—0, Udvarhely—Segesvár 0—0, Székelykeresztúr — Torpedo 4—1. 1.Fogaras 24183 356-1639 g.Olt 24182 444-1938 3.Traktor 24116 748-2228 5.Szinaja 24123 945-2927 6.Caraiman 241131034-34­25 7.Gyergyó. 2410S 921-29­25 8.Segesvár 24 9 6 9­33-3124 9.Balánbánya 24H­11228-45­23 10.Kézdi. 241021234-3922 11.Torpedó 24 931223-4621 13.Kárpátok 24 7­31439-3617 14.Keresztúr 24 731433-5917 15.Viktória 24 561329-4416 16.Vitrometan 24 711631-4415 4.Udvarhely 24116 12.Colorom 7 44-32 28 24 911428-4719 Bokor (10-es) és Torz légi csatája (KISGYÖRGY TAMÁS felvétele)