Ifjusági Testnevelés, 1931-1932 (16. évfolyam, 1-37. szám)

1931-12-29 / 17. szám

17 szám. IFJÚSÁGI TESTNEVELÉS A VASÁRNAPI MÉRKŐZÉSEK igen erős, izgal­­m­as játékot hoztak. A győztes csapatok csak idegölő küzdelmek után tudták megszerezni a két bajnoki pon­tot. A nézőközönség sportszerűtlen viselkedése miatt a Vli. Izr. rg—VI. Weisselényi fk. "birája a tormater­­m­et kiüthette. Részletes eredmények: Vll. RÁKÓCZI FK.-X. SZT LÁSZLÓ RG. 30:22 (15:11). Bíró: NO­Ch. A mérkőzésről a mérkőzésre javu­ló formát eláruló rg. csak nagy küzdelem után adta meg magát. A fk­. lelkes, nagy odaadással küzdő csa­pata azonban kiharcolta az annyira értékes győzel­met. Góldobók:­Kemény (22), Höss (5), és Biró (3), il­letve Kollárovits I. (12), Kollárovits NI. (8) és Kreis­­ler (2). VII. IZRAELITA RG.-VI. WESSELÉNYI FK. 35:21 (7:10). Biró, Bóka. Nagy meglepetésre a biztos győztesnek várt rg. csak kínos vergődés közepette tudta legyőzni ellenfelét. A fk. pompás kondícióval ren­delkező játékosai úgyszólván az utolsó 10 percig két­ségessé tudták tenni a mérkőzés sorsát. A vg. csak 2—3 percig játszotta ki rendes formáját, de ez is elegendő volt a győzelmet jelentő gólelőny biztosítá­sára. Góldobók: Salgó (24), Bátky (9) és Glattstein (2), illetve Zsemlye (17) Apáthy és Molnár (2—2). VII. B.AROSS FK.-IX. SZT. ISTVÁN FK 38:29­ (15:15). Bíró: Pál. Végig izgalmas, szép mérkőzést, amely az első perctől az utolsóig magas színvonalú já­­k­kot hozott. Szünet előtt felváltva, hol az egyik, hol a másik fél érte el góljait s így alakult ki a 15:15-ös eredmény. A második félidőben a B. került kimondott fölény­be, biztosabb bedobói révén s a félidő legna­­gyobb részében több gólos vezetéshez jutottak. A győ­zelmet így a B. megérdemelte. Góldobók: Bolla (22), ,és Tick­i (16), illetve Velked (6), Szatmáry (8), és Pit­­rik (15). A HÁTRALÉVŐ DÖNTŐ MÉRKŐZÉSEK SORRENDJE: Január hó 20-án, szerdán d. u. 4,61­ órakor: VfI. Baross fk.—VII. Izraelita fg. Biró: Bóka, 4 órakor: IX. Szent István fk.—VI. Wesselényi fk. Biró: Noeh.­­ Január 24-én, vasárnap 2 óra 20 perckor: VII. Rá­kóczi fk.— VII. Izraelita rg. Bíró: Bóka. 3 óra 10 perckor: VI. Wesselényi fk.—X. Szt. László rg. Biró: Pál. Január h­ó 27-én, sezrdán V. u. 4 órakor: X. Szt. László rg. - IX. Szt. István fk. Biró: Noém­ D. u. 4 óra 50i perckor VII. Rákóczi fk.—VII. Baross fk. Biró­ Pál. A KI SOK EIXIYEIRU BIZOTTSÁGA a kosárlaza ügyekben a következő határozatokat hozta: megsemmisí­tette a VII. Rákóczi fk. óvására a IX. Szt. István fk.—VI. Rákóczi fk. mérkőzést és annak újra játszá­sát rendelte el. Mick (IX. Szt. István fk.1 játékost 2 bajnoki mérkőzés­től tiltotta el. — Horváth­ (VI. Wesselényi, fk.) játékos já­­játékjogát l pedig visszaadta.­­ A döntők állása 1932. január 18-én: 1. VII. Batxiss fk. 3­­3 .— — 120:61 6 pont 2. VI. Izraelita rg. 3­3.— — 12­ 5:66 61 pont 3.. VII. Rákóczi fk. 2­­2 — —■ 67:44 4 pont 4. IX. Szt. István fk. 2 — — 2 61:61 —‘ pont 5. VI. Wesselényi fk. 3 — — 3 i 66:99 — pont .6 X. Szt. László rg. 3 — ■— 3­­ 64:142— pont 5. oldal. Felnőttek sportja. A Magyar Olympiai Bizottság és az összes sportok Szövetségei kérelemmel fordultak az Amerikában élő magyar Testvérekhez, hogy a rossz gazdasági viszonyokra való tekintettel ők tegyék lehetővé versenyzőinknek kiutazását. A kérelem indokolásából idézzük a következőket: “Az európai államok vámpolitikája Magyarország mezőgazda­sági exportját rendkívül megnehezíti. A mezőgazdasági cik­kek árzuhanása pedig Magyarországnak a gabonaexp­ortból származó és a­ múltban mindig befolyt bevételeit annyira lecsökkentette, hogy az ország idegen valutához nem tud exportja útján hozzájutni. Ez készteti a magyar kormányt, hogy nemzetközi kötelezettségének teljesítésére moratóriumot kérjen, ezért tiltotta meg a külföldi magántartozások idegen valutájxan történő kieg­yenlítését és ezért léptetett a kül­földre történő utazásoknál is súlyos korlátozásokat életbe s ezért volt kénytelen a magyar kormány az olympiai játé­kokra való kiutazá­shoz szükséges idegen valuta kiutalása iránt előterjesztett kérésünket elutasítani. " Mi tudjuk, hogy az unió polgárai mennyi áldozatot hoztak a los­ angelesi olim­piai játékok érdekében, érezt­­ük, hogy ezért joggal igényelhetik az összes nemzetek részvételé­t. De nem is lennének teljesek az olympiai játékok, ha onnan ,a mindenkit legázoló magya­r kardvívók, az Európa Kupát, a Klebelsberg Kupát nyerő úszók és vizipólósok, a finneket, franciáikat k­érő athléták, az Európa nagydíját nyer­ő birkózók hiányoznának.­­ Az olympiai játékokon részvétel nemzeti misszió, teljes bizalommal for­dulunk ezért Amerika magyarajkú lakossá­­gához — utolsó reményünkhöz —­ azzal a kéréssel, hogy te­hetségükh­öz mérten áldozzanak erre a nagy célra. Gondoljanak arra, hogy fiaink sikeres szereplése nekik is dicsőséget szerez, hogy dicsőséges eredményeknél ők is részesei lesznek az Uhazía bimere és zászlója iránt tanú­sított tiszteletnek«. ■ ■ j' Mit remélhetnénk az olympiásztól? Talán egyetlen olympiász előtt nem volt olyan nag­y érdeklődés a magyar színek képviselete és előrelátható eredményei iránt, mint a 'Los­­ Angeles-i olympiáddal kapcso­latban. Nem hiába azt tartja a példabeszéd, hogy minél nehezebb valamit elérni, annál értékesebb a siker, azok az akadályok, amelyek az olympiai kiküldetés elé hárulnak csak fokozzák a spor-t . sőt továbbm­enőleg az egész magyar közönség érdeklődését a magyar színekkel kap­csolatban. Még tavaly is arról volt szó, hogy mintegy 50 főnyi magyar olimpiai csapat megy ki Amerikába. Később ez a szám leolvadt kissé, ma pedig boldogok lennénk, ha 16 versenyzőt ki tudnánk juttatni, hiszen egy 15 főnyi csa­patunk is méltóan képviselhetne a nagy világvetélkedésben. Vívóink pl. biztosra mennének. Igaz, hogy olympiai körök előtt a vívás nem bír valami nagy fontossággal, en­nek azonban éppen a magyarok és olaszok versenyen felülUló egyeduralma a legfőbb oka, míg a franciák a párbajtőrvívástól eltekintve, mint biztos harmadikak következ­nek, még így is messze megelőzve a többi nem­zet ví­­vástudását.