Ifjusági Testnevelés, 1936-1937 (21. évfolyam, 1-36. szám)

1937-06-07 / 36. szám

36. szám.­ landósulnak, a mérkőzés sorsát eldöntő gól azonban éppen az utolsó percben esik Gyetvay révén (2:1). Sarokrúgás aránya 9:4 a BLASz javára. A BLASz csapata az egy gólos győ­zelmet megérdemelte, de csak a második félidőben látott játék alapján. A győztes csapatban a közvetlen védelem. Kapocs­ a középfedezet posztján, Biró és Gyetvay játszottak jól. A diákcsapat és egyben a mezőny legjobbja Sárosi III. volt. Kitűnő játékérzéke, messze a többi játékos fölé emelte. Mellette meg kell említeni Schalk­hammer, Csömör, Solymossy és talán Sza­bó önfeláldozó teljesít­ményét. A vereséget nem kell reszelni, minden játékos jól vé­gezte feladatát s tényleg rászolgált a BLASz a minimális győzelemre! T­­oMal A KISOK orsz. labdarugó baj­nokságot a bpesti Szt. István fk. nyerte Szt. István fk.—Szegedi kir. kath. tk. 4:2 (0:0, 2:2, 3:2). A közelmúltban fel­avatott népligeti diákstadionban került le­játszásra az 1937. évi orsz. labdarugó dön­­tő mérkőzés. Két régi és nemes ellenfél, a Szt. István fk. és a szegedi kir. kath. tk. csapata mérte össze erejét. A közel 1.000 főnyi nézősereg soraiban ott láttuk Neiden­­bach Emil min. biztost, Tihanyi Béla n. v. igazgatót, Kenyeres Árpád MLSz főtit­­­­kárt, dr. Damay László fk. igazgatót is. A csapatok a következő összeállítás­ban léptek pályára: Szt. István fk.: Boldizsár—Nagy, Szabó— Solymossy, Velkey, Stark—Ruzics, Vágó, Pásztói, Hoffmann, Jancsó. Szegedi tk.: Kesztyűs—Szekeres, öz_ vegy—Waltz, Halmi, Horváth—Tóth, Bar­­tos, Bakos, Legeza, Oroszvári. Erősen tűző nap árasztja el sugarai­val a gyönyörű pályát, amikor Salgó Im­­­­re játékvezető jelt ad a mérkőzés megkez­désére. Az első félidőben mindkét csapat kissé idegeskedik. Sok góllal kecsegtető támadást látunk, de a csatárok lába bi­zonytalan. Látszik a csapatokon, hogy té­tért megy a játék. Nem kockáztatnak semmit, így a félidő 0:0 eredményt hoz. A II. félidőt a tk. erős támadásokkal kezdi. Lendületes akciók során már a 2. p. gólt hoz. Halmi előreadott labdáját Bakos a kifutó Boldizsár mellett a hálóba küldi (0:1). A gólra nagy iramot diktál a fk. A 11. p.-ben meg is születik az egyenlítés. Nagy kavarodás után Jancsó labdája 1:1-re állítja az eredményt. Rövidesen újabb gólt érnek el a szegediek Legeza révén (1:2). A fk. ismét beszorítja a védekező ellenfelét s a 22. p-ben Vágó belövi az egyenlítő gólt (2:2). A hátralévő negyedóra alatt a fk.-t végig védekezésre készteti a mind­jobban lendületbe jövő fk. A szabályos já­tékidőben ez az eredmény nem is változik. Rövid pihenő után 2x10 perces meg­­hosszabbítás következik. Meglepetésre a keményebb kötésű szegedi csapaton ütközik ki jobban a fáradság. A hosszabbítás 1. félidejének 10. p­ ében Pásztói ellökéséért II.est ítél a bíró. A büntetőből Boldizsár lövi a vezető gólt (3:2). Fordulás után egyre esik a színvonal. A 6. p-ben Vágó mintegy 20 m-rel sikerrel megbombázza a szegedi kaput (4:2). Megérdemelten győ­zött a Szt. István fk. csapata, melynek leg­értékesebb játékosa kétségtelenül Velkey volt, mellette Boldizsárt, Ruzicsot, Vágót és Jancsót dicsérhetjük meg. A vesztes együttes legjobb része a csatársor belső hármasa volt. Mellettük Özvegy önfeláldozó játékát emelhetjük ki. A jó játékot hozó országos döntő után Kenyeres Árpád MLSz főtitkár lendületes beszéd keretében kiosztotta az éremdíja­­kat. ---0— A budapesti kerületi alsóosztályú baj­nokság elmúlt heti mérkőzésein a csapa­tok az alábbi eredményeket érték el: Szt. István g. — Pestszenterzsébeti g. 1:0 (1:0). Nagy meglepetésnek tekinthet­jük a tavalyi bajnokcsapat vereségét. Az erős iramú, változatos mérkőzésen megér­­diemelten győzött a jobb csapat. Góllövő: Szombrányi. Szt. István fk. — Széchenyi fk. 3:0 (2:0). A két felsőkereskedelmi iskola jó sportot hozott mérkőzését biztosan nyerte a Szent István fk­. jóképességű együttese. Góllövők: Kővári 2 és Ruck. Izraelita g. — Keresk. Akad. 1:0 (1:0). Egyenrangú csapatok küzdelme, melyet csak az utolsó percben lőtt gól dön­tött el a­ szerencsésebb gimm. javára. Gól­lövő : Laube. Szent István g.—Kér. Ak. 1:0 (0:0). A kitünően védő kapus nagy vereségtől men­tette meg a Kér. Ak. csapatát. A gimn. jól játszott. Gólját Hoffer lőtte. Pestszenterzsébeti g.—Olasz kir. g. 1:1 (1:0). Igazságos eredmény, mivel félidőn­ként felváltva támadtak többet a csapatok. A gólokon Varga (öngól) és Pancracio osztoztak meg. Rákóczi fk.—Bolyai g. 1:0 (1:0). Gyen­ge iramú mérkőzés. A nagy meleg erősen befolyásolta a csapatok teljesítményét. A gólt Joó lőtte. Az újpesti Könyves Kálmán gimn.­síjortköre által rendezett alsóosztályos lab­darugó és kosárlabda mérkőzések május 31-én fejeződtek be. Győzött a IV a. osz­tály csapata, második lett a IVb, harma­dik a IIlb, negyedik a Illa. osztály. Sportkörök A bajai m. kir. áll. Tanítóképző-inté­zet „Toldi” Sportköre május 29-én d. u. 5 órai kezdettel rendezte nagyszabású tor­naünnepélyét. Az ifjúság zenés szabad­gyakorlatai, közös műszabad-gyakorlatai és szekrény-ugrásai nagy tetszést arattak. A kiemelkedőbb atlétikai eredmények a következők: 100 m síkfutásban: 1. Laszczik V. tn. 11.5 mp, 2. Dárdai V. tn. 11.7 mp, 3. Bó­­d­ás IV. 11.8 mp. — 300 m: 1. Dárdai V. tn. 38.6 mp, 2. Bognár V. tn. 39.2 mp, 3. Balla V. tn. 41 mp. — Magasugrásban: 1. L­aszczik V. 165 cm. 2. Nagy III. 160 cm. 3. Vidák II. 155 cm — Távolugrásban: 1. Vidák II. 590 cm­. 2. Dárdai V. 570 cm. 3. Laszczik V. 565 cm. — Súlydobásban: 1. Bognár V. 13.70 m. 2. Nagy III. 12.30 m. S. Röckl IV. 11.80 m. — Gerelyvetésben: I. Kalász IV. 44 m. 2. Bognár V. 38 m. 3 Slarton V. 36 m. — A 4x100 m stafétában i­s­ az ötödik osztály csapata (Balla, Dárdai, Laszczik és Kamarás) 47.8 mp. — Szertornában: 1. Horváth S. III. 2. Vég­vári V. 3. Mészáros III. A díjkiosztással kapcsolatban nyújtot­ta át a bajai „Turul” sportegylet elnöke a ,,Sárosi”­vándordijat és 13 bronz ém­el Dévédy J. tanár urnak. A képző csapata veretlenül küzdötte végig a bajnokságot s megérdemelten lett ezidei védője az értékes „Sárosi” ezüst­labda vándor­díjnak. A tavaszi forduló eredményei a kö­vetkezők voltak: Képző—Felsőváros L. E. 3:1 (1:0). Képző—Tanonciskola 6:3 (3:1). Képző—Kiscsávoly L. E. 7:1 (4:0). A csapat tagjai: Bajai, Röckl, Lacsny, Szabó, Marton, Kamarás, Molnár, Bán, Dó­­czi, Krupic­s, Péter, Kalász és Dárdai. A „Budapest Legjobb Sportoló Diák­ja” címért folytatott verseny végleges eredménye a következő: 1. Simondi Albert Toldy Ferenc g. 213.74, 2. Kovács István Verbőczy g. 188.5, S. Till Géza II. Érseki g. 183.2, 4. Sebeszta Miklós Berzsenyi g. 182.64, 5. Borbély György II. Érseki g. 181.09, 6. Hajós Bar­na Izraelita g. 180.85, 7. Huszár András II. Érseki g. 177.37, 8. Jobbágy János Tol­dy g. 177.02, 9. ifj. Sebestyén Pál Gyakor­ló g. 169.85, 10. Taróczy Jenő II. Érseki g. 167.05, 11. Altnéder János Toldy g. 159.05, 12. Hőhr Ferenc Toldy g. 156.12, 13. Ge­­cső Tamás II. Érseki g. 154.3, 14. Csiky Rezső II. Érseki g. 150.1, 15. Krámer Béla Gyakorló g. 149.07, 16. Buócz Tibor Köl­csey g. 148.55, 17. Csiky Imre Gyakorló g. 140.87, 18. Salzmann Iván Kölcsey g. 137.64, 19. Mazák Károly Szt. László g.