Informaţia Harghitei, aprilie-iunie 1974 (Anul 7, nr. 1894-1930)

1974-04-02 / nr. 1894

Pag. 2 \\ \\\\s \ \\ \ \\s­sssssssss­ssssssss \ss \sss \s\ s \ss \ FOTBAL-FOTBAL-FOTBAL Divizia A Cronica etapei a XXII-a După două etape în care prestaţiile oaspeţi­lor au fost considerabi­le, totul a reintrat în normal, în această a XXII-a etapă, gazdele impunîndu-se nu mai toate întîlnirile, excep­ţie făcind scorul surpri­ză de la Tg. Mureş şi remiza de la Petroşani. Situaţia din fruntea cla­samentului a rămas ne­schimbată, craiovenii păstrindu-şi apreciabila diferenţă de 5 puncte faţă de principalii lor urmăritori, dinamoviştii bucureşteni. La subsol, băcăuanii şi ieşenii pierd tot mai mult teren şi se profilează tot mai preg­nant în candidaţi, cerţi la retrogradare. Incontestabil, etapa a fost dominată de der­biul bucure­şt­enilor. In deschidere, rapidiştii s-au dovedit a fi mai proaspeţi şi mai incisivi in joc şi au învins cu 2-0 echipa Steaua, care se pare că începe să a­­cuze schimbarea bruscă de metabolism la care a fost supusă de Teaşcă. In vedeta cuplajului, Di­namo şi-a tatonat înde­lung adversarul, acţio­­nind cu prudenţă, evi­dent din dorinţa de a evita orice surpriză. Spre final a accelerat ritmul şi a reuşit să-şi impună punctul de ve­dere în joc şi, e­­vident, şi pe tabela de marcaj (2—0). Sportul studenţesc a părut a fi obosit şi debusolat. De reţinut golul de chino­­gramă a lui Numpeiller (voie imparabil la cen­trarea lui Lucescu). La Tg. Mureş, argeşe­nii, deşi lipsiţi de două piese de bază — Dobrin şi Olteanu — au spulbe­rat mitul invincibilităţii militarilor pe propriul teren, datorită rapide­lor contraatacuri ce le-au iniţiat şi cărora greoaia apărare mure­­şană nu le-a putut face faţă. Oricum „duşul re­ce“ ce le-a fost oferit, credem că le va folosi mureşenilor. Craiovenii confirmă tot mai mult indispozi­ţia în joc pe teren pro­priu. Ei au fost conduşi în două rinduri şi doar eforturile disperate din final le-au adus în ex­tremis victoria cu 3—2 în faţa colegilor univer­sitari din Cluj. Ceferiştii clujeni o­­bişnuiţi cu emoţiile, şi de acum specialişti ai evitării retrogradării în ultimul moment, îşi con­tinuă cursa de recupera­re a terenului pierdut şi să recunoaştem cu suc­ces. Ei au întrecut uşor, cu 2-0, formaţia bă­căuană, pe care numai o minune o mai poate salva de la drumul ne­dorit spre eşalonul se­cund. Jiul a recuperat, in­credibil, după pauză, handicapul a două go­luri şi a terminat la e­­galitate — 2—2 — cu U.T.A., care nu a părut prea afectată de înfrîn­­gerea la scor de miercuri din partida cu Dinamo. Ploieştenii s-au între­buinţat serios pentru a smulge în final cele două puncte în disputa cu echipa reşiţeană ca­re, scăpată de griji, a jucat lejer. Scor : 1—0. Braşovenii, la rîndul lor, au avut mari emoţii cu tenacea echipă con­­stănţeană care şi-a vin­­dut scump pielea. Scor : 1—0. In fine, timişorenii au confirmat revirimentul in care se află, întrecînd (e drept, greu) echipa descumpănită a ieşeni­lor, care se gindeşte tot mai mult la viaţa aspră a diviziei B. Scor : 2—1. Etapa a XXIII-a programează următoarele meciuri: Sportul — „U“ Craiova ; F.C. Constanţa — C.S.M. Reşiţa ; Rapid — C.F.R. ; „U“ Cluj — Politehnica Timişoara ; F.C. Argeş — Jiul; Politehnica Iaşi — Steaua ; Sport club Bacău — A.S.A. ; Steagul roşu — Dinamo şi U.T.A. — Pe­trolul. \ssss\\ \ \ \sss\\ss\ sss \sl\ \ss\s DIVIZIA C — DIVIZIA C — DIVIZIA C — DIVIZIA C Oltul Sfîntu Gheorghe - Minerul Bălan 3-0 (0-0) Timp de 65 minute, fot­baliștii din Bălan au reu­șit să reziste presiunii e­­xercitate de jucătorii e­­chipei Oltul. Aceștia au pus stăpînire pe joc, au atacat în cea mai mare parte a partidei, însă a­­părarea minerilor în frunte cu portarul Şer­­ban şi fundaşul central Gábor, au reuşit să o­prească toate încercările atacanţilor localnici. Primele douăzeci de minute ale reprizei se­cunde, au acelaşi aspect. In minutul 61, Oltul reu­şeşte să deschidă scorul, Siklodi şutează puternic, mingea atinsă de Goga, îşi schimbă direcţia şi intră în plasa porţii oas­peţilor. In ultimele zece minu­te, jucătorii din Bălan îşi schimbă tactica, joa­că mai deschis, încercînd să surprindă apărarea lo­calnicilor. Insă în acest fel, apărarea oaspeţilor, rămîne descoperită şi în minutul 84 Antal reuşeş­te să înscrie al doilea gol al gazdelor. Peste două minute, apărarea oaspeţilor cedează din nou şi Goga stabileşte scorul final al partidei. Partida a fost condusă de brigada de arbitri Nicolae Dumitru (Plo­ieşti), Viorel Ciobotaru şi Nicolae Năstase (amân­doi din Roşiorii de Vede). )s\ \ \(\ \ \ \ \s \s\ \ \ \ \s \ \s \ \ \ \ \ \ \ \s \ \s\s\ Unirea Cristuru Secuiesc - Hebe Sîngeorz Băi 2-1) (1-0) Cei peste 1.000 de spec­tatori din Cristuru Secu­iesc au fost convinşi că favoriţii lor vor obţine o victorie categorică în faţa ultimei clasate. Pe teren, însă, lucrurile s-au petrecut altfel. Cu toate că au dominat aproape tot timpul, localnicii n-au reuşit să înscrie decît două goluri în poarta a­părată de Taut. In primele zece minu­te, jocul se desfăşoară la mijlocul terenului, după care gazdele preiau ini­ţiativa. Insă, rînd pe rînd, Csiki, Fodor şi Nagy Ludovic, au ratat ocazii excelente. In min. 43, gazdele reuşesc să deschidă scorul . Csiki se descurcă foarte bine în­tre apărătorii echipei din Sîngeorz-Băi şi introdu­ce mingea în plasă, pe lîngă portarul ieşit la in­tercepţie. In repriza a doua, gaz­dele joacă mai organizat şi numai după trei minu­te de joc îşi măresc a­­vantajul. Nagy Ludovic pasează lui Zsidó, care înscrie imparabil. După gol, nivelul partidei sca­de, oaspeţii încearcă cî­­teva contraatacuri, însă apărarea localnicilor în frunte cu fundaşul central Simó, anihi­lează încercarea î­­naintaşilor oaspeţi, de a reduce din handicap. Partida a fost condusă de Ion Onuţă, Horea Ni­­colau (amîndoi din Bra­şov) şi Tiberiu Ladányi (Făgăraş). Alte rezultate : Foresta Bistriţa — Carpaţi Covasna 3—0, Chimica C Tîrnăveni — Minerul Rodna 2—0, Vii­torul Tîrgu Mureş — Forestierul Tîrgu Secuiesc 3—0, Avîntul Reghin — Unirea Sfîntu Gheorghe I—3. GLASAMENTUL DUPa 18 ETAPE: Etapa următoare : Minerul Bălan — Viitorul Tîrgu Mureş, Foresta Bistriţa — Forestierul Tîrgu Secuiesc, Unirea Sfîntu Gheorghe — Chimica Tîrnăveni, Mu­reşul Topliţa — Minerul Rodna, A­S Miercurea-Ciuc — Avîntul Reghin, Bebe Sîngeorz Băi — Oltul Sfîntu Gheorghe, Lacu Ursu So­vata — Unirea Cristuru Se­cuiesc, Carpaţi Covasna — Viitorul Gheorgheni. 1.Oltul Sf. Gheorghe 18 142 2 52—17 30 2. Chimica Tîrnfiveni 18 125 1 42—16 29 3.Viitorul Gheorgheni 189 5 4 36—23 23 4.A.S. Miercurea-Ciuc 188 5 5 27—17 21 5. Unirea St. Gheorghe 189 2 7 43—19 20 8.Forestierul Tg. Secuiesc 188 3 7 36—22 19 7.Avântul Reghin 188 3 7 27—23 19 8.Foresta Bistriţa 187 4 7 25—27 18 9. Viitorul Tg. Mureş 187 4 7 30—33 18 10. Carpaţi Covasna 185 6 7 18—23 16 11.Unirea Cristuru Secuiesc 186 3 9 25—36 15 12.Minerul Rodna 187 110 28—43 15 13.Minerul Bălan 185 4 9 22—23 14 14.Mureşul Topliţa 134 5 9 20—41 13 15.Lacu Ursu Sovata 185 112 23—42 11 16.Hebe Sîngeorz Băi 183 114 10—587 Viitorul Gheorgh­eni - A. S. Miercurea-Ciuc 3-2 (2-0) După o partidă intere­santă, localnicii au obţi­nut victoria la­­ limită. După aspectul jocului un rezultat de egalitate ar fi fost mai just, însă gravele greşeli ale porta­rului Beldeanu au anulat strădaniile colegilor săi. Partida a început cu a­­tacurile localnicilor. In minutul 12, Viitorul în­scrie primul gol prin Farkas, „eroul principal“ al acestei faze fiind Bel­deanu. Mingea s-a stre­curat în plasă printre mîinile lui. După acest gol, oaspeţii devin ne­­siguri şi în minutul 15, localnicii îşi măresc a­­vantajul printr-un spec­taculos gol marcat de Antal. In partea a doua a primei reprize, se schimbă aspectul jocului, iniţiativa trecînd de partea oaspeţilor. In minutul 35, Moldovan şutează spre poarta goală, Ruja însă degajează mingea chiar de pe linia porţii. In mi­nutul 41, Moldovan ra­tează o nouă ocazie de gol. Repriza a doua începe cu atacurile fotbaliștilor din Miercurea-Ciuc. Su­perioritatea lor este con­­cretizată prin golul mar­cat de Danisa în minu­tul 64. In minutul 11, în urma unui contraatac, Barth­a este faultat în ca­reul de 16 metri, arbitrul acordă lovitură de la 11 metri, pe care Bartha o transformă. In ultimul minut de joc, Lukács în­­scrie cu un şut de la 35 metri, ultimul gol al partidei. Partida a fost condusă de brigada de arbitri Iosif Banciu, Călin Da­­videanu, Ioan Nistor (toţi trei din Braşov). 3n 16 mia tin HARGHITEI\ Divizia B­­ . Textila Odorheiu Secuiesc — Unirea Arad 0-0 Peste 2500 de specta­tori au aşteptat înce­perea partidei cu spe­ranţa, că localnicii vor reuşi să obţină ambele puncte, întărind astfel locul lor în mijlocul clasamentului. Din pă­cate, gazdele s-au com­portat mediocru, nereu­şind să perforeze poarta apărată de fostul inter­naţional Gornea, cu toate că au dominat în majo­ritatea timpului şi au creat multe faze intere­sante în faţa porţii oas­peţilor, înaintaşii n-au reuşit să finalizeze ac­ţiunile. Toate cele 11 lo­vituri de colţ au rămas fără rezultat. Partida a început cu atacurile formaţiei loca­le. In minutul 7, László I este faultat la 25 me­tri de poarta oaspeţilor, însă Béres, din lovitură liberă trimite mingea peste poartă. In minutul 20, Bálint suu­ează slab la poartă, iar în minutul 23, Ber­­mózer intervine în ulti­ma clipă la o acţiune între fraţii László, înlă­­turînd pericolul. Repriza a doua a în­ceput din nou în fapta de dominare a localni­cilor. în min. 46, Vajna încearcă vigilenţa lui Gornea. In min. 55, Bá­lint centrează în faţa porţii arădenilor, însă László I, ratează de la numai cinci metri, cea mai mare ocazie a parti­dei. In min. 75, Széli tra­ge puternic la poartă, însă Gornea este din nou la post. Partida a fost condu­să de trioul Ion Chiriţă, Nicolae Moroianu, Mihai Marinoiu (toţi din Plo­ieşti). ALTE REZULTATE : Minerul Baia Mare — C.F.R. Timişoara 3—0, Corvinul Hunedoara — Olimpia Ora­dea 0—0, Minerul Cavnic — Metalurgistul Cugir 2— 1, U.M. Timişoara — Vulturii Textila Lugoj 0—0, Mureşul Deva — Industria Sîrmei Cimpia Turzii 1— 0, Minerul Anina — Arieşul Turda 2—1, F.C. Bihor — Olimpia Satu-Mare 2—0, Victoria Cărei — Gloria Bistriţa 2—0. CLASAMENTUL DUPĂ 21 ETAPE: ETAPA a 22-a : Mureşul Deva — Minerul Cavnic, Metalurgistul Cugir — Victoria Cărei, Textila Odor­heiu Secuiesc — F.C. Bihor, Unirea Arad — Minerul Anina, Corvinul Hunedoara — U.M. Timişoara, O­­limpia Oradea — Gloria Bistriţa, Ind. Sîrmei Cîmpia Turzii — Minerul Baia Mare, C.F.R. Timișoara — Arieşul Turda, Vulturii Textila Lugoj — Olimpia Satu-Mare. 1. Olimpia Satu-Mare 21 108 3 20—10 28 2.F.C. Bihor 21 122 7 25—14 26 3.Minerul Baia Mare 21 104 7 29—21 24 4.Unirea Arad 219­6 6 27—25 24 5.Victoria Cărei 21 103 8 32—27 23 6.U.M. Timișoara 21 103 8 24—19 23 7.Corvinul Hunedoara 219 5 7 20—16 23 8.Minerul Anina 21 103 8 32—31 23 9.Ind. Sîrmei Cimpia Turzii 218 5 8 29—26 21 10.Muresul Deva 219 3 9 17—19 21 11.Olimpia Oradea 217 6 8 18—22 20 12.Textila Odorheiu Secuiesc 217 5 9 25—28 19 13.Arieşul Turda 218 3 10 23—30 19 14.C.F.R. Timișoara 218 211 28—29 18 15.Gloria Bistrița 218 211 25—31 18 16.Vulturii Textila Lugoj 217 311 22—29 17 17.Minerul Cavnic 217 212 20—32 16 18.Metalurgistul Cugir 215 511 24—31 15 Mureşul Topliţa — Lacu­­­rsu Sovata 3-0 (1-0) Disputa dintre cele două formaţii, vecine in zona periculoasă a clasa­mentului, a dat naştere unui meci viu disputat, cîştigat pe merit de for­maţia gazdă. De fapt, lu­­înd în considerare oca­ziile clare de gol avute, dar ratate de topliţeni, scorul putea să fie şi mai categoric. începutul partidei este echilibrat, jocul desfăşu­­rindu-se mai mult la mijlocul terenului — dar consemnînd totuşi o u­­şoară superioritate teri­torială a gazdelor. Echi­librul partidei, se men­ţine, pînă ln min. 27, de cînd jucătorii formaţiei Mureşul atacă mai sus­ţinut. În minutul 33 o acţiune rapidă a gazde­lor, purtată pe aripa stingă, este finalizată de tînăra extrema dreap­tă a gazdelor Lang­haus, care înscrie peste portarul Varga, ie­şit inoportun. 1-0. După gol oaspeţii se clatină destul de serios şi numai imprecizia în şuturi a atacanţilor topliţeni face ca repriza să se încheie cu avantajul minim al gazdelor. In repriza secundă, jo­cul este mai spectaculos, în special datorită acţiu­nilor întreprinse de gaz,­de­ care se arată tot mai periculoase în fazele de poartă. Astfel, în minutul 54 — Langhaus, intercep­tează o minge la mijlocul terenului şi după ce dri­blează doi adversari, cen­trează precis în careu lui Wacsman, care ratează de la numai cîţiva me­tri de poartă. în minu­tul 57 scorul devine 2—0 pentru gazde, ce-i drept cu largul concurs al por­tarului Varga, prin golul înscris de Hădăreanu la o minge primită de la acelaşi Langhaus. In mi­nutul 78, Todiriţă înscrie din nou, 3—0 pentru Mu­reşul. Cu două minute înainte de fluierul final, oaspeţii beneficiază de o lovitură de la 11 m. Execuită Végh — des­tul de puternic — dar Sîntion apără. Astfel, partida se în­cheie cu victoria catego­rică, dar meritată a gaz­delor. A condus bine această partidă o brigadă de ar­bitri, avînd la centru pe Mihai Nicolae din Bra­şov, şi ajutat la tuşe de Constantin Urs din Făgă­raş şi Aurel Ţeposu — Braşov. ANUL VII, nr 1£94 \\ \ \ \ \\ \ * N­\s\\­­ \s\\\\\\\\\sss Handbal — Divizia A I.E.F.S. Bucureşti-Voinţa i­­ Odorheiu Secuiesc 11-8 Duminică a început e­­diţia din acest an a cam­pionatului republican de handbal feminin — divi­zia A. Cele 12 echipe au fost împărţite în două grupe, şi se vor întîlni în sistem turneu, fiecare cu fiecare, iar formaţiile care vor ocupa primele locuri se vor califica în turneul final. In prima etapă, Voin­ţa Odorheiu Secuiesc, a întîlnit la Bucureşti pe campioana ţării, I.E.F.S. Partida a fost echilibra­tă în majoritatea timpu­lui, jucătoarele din O­­dorheiu Secuiesc au jucat de la egal la egal cu formaţia studenţească din Bucureşti. Mult mai experimentate, localnicele au reuşit să-şi asigure vic­­toria în finalul partidei. ALTE REZULTATE DIN PRIMA ETAPA: Universitatea Bucureşti — Confecţia Bucureşti 9—9, Rulmentul Braşov — Mureşul Tîrgu Mu­reş 15—13, C.S.M. Sib­u — Textila Buhuşi 4— 10, Universitatea Iaşi — Rapid Bucureşti 14— 8, Universitatea Bucureşti — Constructorul Timişoara 13—12, \\\ \ \ \\\\ ss\\\s t * \s\\\\\\\\\\\ Volei feminin Divizia B Drapelul Roşu Sibiu - Voinţa Miercurea-Ciuc 1-3 (7, -12, -8, -13) Voleibalistele din Miercurea-Ciuc au obţi­nut o nouă şi preţioasă victorie în deplasare, reuşind să întreacă cu scorul de 3-1 formaţia Drapelul Roşu Sibiu. Partida a început cu atacurile localnicelor, care au finalizat cîteva acţiuni colective, reu­şind să se distanţeze încă de la primele mingi. Setul se termină cu scorul de 15—7 în fa­voarea lor. Setul doi este foarte echilibrat. Oaspetele ju­­cînd mai atent preiau iniţiativa în finalul se­tului şi obţin victoria cu 15—12. în setul trei, gazdele cedează complet iniţiati­va, permiţînd oaspetelor să puncteze la capătul unor acţiuni spectacu­loase. Voinţa obţine vic­toria cu 15—8. Cel mai disputat a fost setul IV. Gazdele încear­că răsturnarea rezultatu­lui şi îşi organizează mai bine apărarea. Ele re­zistă pînă la finele se­tului, cînd experienţa şi­­luciditatea voleibaliste­lor din Miercurea-Ciuc, îşi spune cuvîntul. Setul se termină cu scorul de 15—13 în favoarea Vo­inţei. Cele mai bune jucă­toare ale echipei din Miercurea-Ciuc au fost Basa Ildikó şi Kovács Magdalena. Duminică, în cadrul ultimei etape, Voinţa Miercurea-Ciuc, primeş­te pe teren propriu, re­plica Voinţei Braşov. {{|\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ Lupte libere Divizia A Duminică a început campionatul republican de lupte libere — divi­zia A. Lemnarul Odor­heiu Secuiesc s-a depla­sat la Braşov, unde a întîlnit în cadrul pri­mei etape, formaţia lo­cală Dinamo şi pe Mu­reşul Tg. Mureş. Sporti­vii odorheieni au avut o comportare foarte bu­nă, reuşind să învingă categoric formaţia din Tg. Mureş şi cu puţină şansă ar fi putut termi­na învingători şi în par­tida cu Dinamo Braşov. In prima confruntare, Lemnarul a terminat la egalitate cu Dinamo Braşov (16—16). Partida dintre Lem­narul şi Mureşul Tg. Mureş a însemnat o­­simplă formalitate pen­tru luptătorii odorhe­ieni, care au cîştigat cu categoricul scor : 25—11. Dintre sportivii de la Lemnarul Odorheiu Se­cuiesc, s-au remarcat în mod special Geréb Ladislau (două victorii prin tuş), Sándor Ludo­vic, Téglás Ernő (o vic­torie prin tuş şi un meci egal) şi László Ioan (o victorie la puncte şi un meci egal). \ \ Pagină realizată de Horea MOLDOVAN, în cola­borare cu N. Stănescu, K­ovacs Ladislau, Vajda Zoltán și Vasile Coșarcă. \\\ \ \\ \\\\\\\ \\\\ \ \ \ SPORT — TELEX RIO DE JANEIRO — Echipa reprezentativă de fotbal a Braziliei a în­ceput seria meciurilor de verificare în vederea participării la turneul final al campionatului mondial, jucînd la Rio de Janeiro cu selecţio­nata Mexicului. Partida, care a fost urmărită de peste 80.000 de specta­tori, s-a încheiat la ega­litate : 1—1 (0—0). PRAG­A — In ziua a doua a concursului in­ternaţional de nataţie de la Praga, proba mas­culină de 400 m mixt a fost cîştigată de Dobro­­shcke (R. D. Germană) cu timpul de 4’52”6/10. Înotătorul român Diet­mar VVeterneek a ocupat locul patru, fiind crono­metrat în 4'59’2/10, învingătoare în proba de 200 m fluture. Anca Groza (România) s-a cla­sat pe locul trei îrn pro­ba de 100 m fluture, cu rezultatul de 1’08'’6/10. în cursa masculină de 100 m spațiu, sportivul român Adrian Horvăt s-a situat pe locul trei, cu timpul de 1­ 02”9/10. BELGRAD — Campio­natul mondial de ho­chei pe gheaţă (Grupa B) s-a încheiat la Lju­­bljana cu victoria echi­pei S.UA., care a în­vins, în ultimul meci, cu scorul de 5—2 (2—0, 1—1, 2—1) selecţionata R.F. Germania. Repre­zentativa Iugoslaviei a în­trecut cu scorul de 9—4 (4—0, 1—2, 4—2) forma­ţia Olandei, rezultat ca­re i-a adus o binemeri­tată medalie de argint. Iată clasamentul fi­nal : 1. S.U.A. 14 punc­te ; 2. Iugoslavia 10 puncte (41—27) ; 3. R.F. Germania 10 puncte (34 —28) ; 4. Japonia 8 puncte ; 5. Olanda 5 puncte ; 6. România 5 puncte ; 7 Norvegia 3 puncte ; 8. Austria 1 punct. Echipa S.U.A. promovează în grupa A, iar selecționatele Nor­vegiei și Austriei retro­gradează în grupa C. Trofeul „Fair play“ a fost atribuit echipei Ja­poniei.