Informaţia Harghitei, ianuarie-martie 2008 (Anul 20, nr. 4369-4429)

2008-01-04 / nr. 4369-4370

Pagina a 2-a • 4/5 ianuarie 2008 • SPORT ■ESt 1 ,^ % HANDBAL Debut cu dreptul în 2008 pentru handbalul feminin românesc Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu-Vâlcea, a făcut spectacol în deplasarea de la Viborg, din etapa a cincia a Ligii Campionilor, impunându-se cu 31 -29 (20-16) în faţa echipei locale. Echipa pregătită de Gheorghe Tadici a condus meciul de la un capăt la altul, având în prima repriză avantaj de şapte goluri (14-7), graţie jocului foarte bun practicat de extremele Ramona Maier şi Adriana Nechită. Gazdele au echilibrat disputa în partea secundă, egalând situaţia la 26 când mai erau de jucat doar şase minute din timpul regulamentar. Foarte bine coordonate de pe bancă de echipa tehnică, jucătoarele Oltchimului au reuşit să-şi păstreze cumpătul în finalul tensionat al meciului, gestionând bine situaţia din teren. Două intervenţii providenţiale ale Terezei Tamaş-Pâslaru au pus echipa noastră în poziţii excelente de finalizare, Oltchim câştigând meritat în final cu 31-28. Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Ramona Maier, extrema stângă de la Oltchim, care şi-a trecut în cont 16 goluri, opt dintre acestea fiind reuşite de la şapte metri. In urma acestui succes, al cincilea din tot atâtea meciuri în Grupa D a Ligii Campionilor, echipa campioană a României şi-a asigurat calificarea în faza următoare a competiţiei de pe primul loc, ultimul meci cu Buducnost din Muntenegru, programat pe 11 ianuarie, fiind doar de palmares. Clasamentul Grupei D: 1. Oltchim - 10 p.; 2. Viborg 5 p.; 3. Buducnost - 3 p.; 4. Ferencváros - 6p. TENIS Pavel şi Hânescu, eliminaţi din­­­­ primul tur Andrei Pavel a fost eliminat, marţi, în primul tur al Turneului ATP de la Doha, în timp ce Victor Hănes­­cu a ratat turul doi al turneului de la Adela­ide. „Cneazul” a pierdut în faţa tenismanului german Rainer Schüttler, scor 6-1, 2-6, 0-6, iar Victor Hănescu a fost învins de către francezul Jo-Wilfried Tsonga, scor 3-6, 6-4, 5-7. i -i : " , Vjjfif •r \ : . Victor Hanescu AUTO Opt rom^ Raliul Dakar m^ră­ pe 5îanS1’06 anul 2008 într'° comPetipe moto pe Emanuel Gve D akar' România îl are la secțiunea Garbacea, în premier151 Butuza’ Romeo,DulCU * Ale,x desertului și la secțiune T­"’’u* V°/ ^ C“dTÎ Nicolae, Liviu Stan Euidoua ech­ipe formate din Gabl ’ .­­u și Marius Vaşai. ^£fÍÉ FUTSAL Cupa de futsal Miercurea-Ciuc, la a 4-a etapă Primăria municipiului Miercurea-Ciuc şi Asociaţia Sportivă Ciuc organizează începând de astăzi şi până duminică cea de-a patra etapă a Cupei de futsal a municipiului Miercurea-Ciuc. După desfăşurarea primelor trei etape, formaţia Pompierii se află pe poziţia întâi cu 32 de puncte, urmată de echipa Cinema (22 de puncte) şi Inter D Exchange (18 puncte). Grupa A: Pompierii, Iris Panzie (Pensiunea Iris), Multideea, Big Boss. Grupa B: Cinema, Szuper, Leliceni, Inter Gheorgheni. Grupa C: Inter D Exchange, Fortunate, Dinamo, Erdészek (Pădurarii). Grupa D: Amigo, Ciceu, Apeximo Cristuru-Secuiesc, Meridian. Programul meciurilor de astăzi: Pompierii - Big Boss (18,30), Iris Panzio-Multideea (19,15), Szuper - Leliceni (20,00), Inter - Exchange - Pădurarii (20,45) , Fortunate - Dinamo (21,30), Amigo - Meridian (22,15). Programul meciurilor de sâmbătă: Cinema - Inter Gheorgheni (8,00), Ciceu - Apeximo (8,45), Pompierii-Multideea (11,00), Iris Panzio-Big Boss (11,45) , Cinema - Leliceni (12,30), Szuper - Inter Gheorgheni (13,15), Inter D Exchange - Dinamo (14,00) , Fortunate - Pădurarii (14,45), Amigo - Apeximo (15,30), Ciceu - Meridian (16,15), Pompierii - Iris Panzio (17,00), Multideea - Big Boss (17,45) , Cinema - Szuper (18,30), Leliceni - Inter Gheorgheni (19,15), Inter - Exchange - Fortunate (20,00) , Dinamo - Pădurarii (20,45), Amigo - Ciceu (21,30) , Apeximo — Meridian (22,15). Programul meciurilor de duminică, sferturi: Al — B2 (9,00), Dl -C2 (9,50), Cl - D2 (10,40), Bl - A2 (11,30) ;semifinale: A1/B2-D1/C2(12,30),C1 /D2- B1/A2 (13,20). Finala mică se va disputa de la ora 14,30, în timp ce finala va începe la 15:30. BASCHET Panathinaik­KA Moscova, primele echipe califice cu­ 16 al Euroligii Euroliga Bascijschet s-a reluat, miercuri seara, cu primele meciu­r a ,0.a din sezonul regulat, Panathinaikos AtikA Moscova obţinând a noua victorie stagiona­licită calificarea în faza următoare a compt Sarunas Jasikevich cel mai­­,Un marcator al grecilor de la Panath­inaikos reuş­ite, în timp ce cosgeterul întâlnirii din Atena ,gcman, cu 22 de puncte, secondat de vedeta Novic, cu­­ 5 puncte. După ce au condus cu 33-29 la­pre g­recii au forţat în sfertul al treilea, când au încins balanţa, impunându-se cu 22-14, pentru ca Partil^^ ultimul sfert cu 23-12, menţinând suspansul prima secundă. Pentru Panathinaikut a noua victorie în zece meciuri, în timp ce Pi sufent a şasea înfrângere, care plasează echipa dip ^ jocut cinci în Grupa C, în al doilea meci al Gi\^a FC Barcelona a câștigat în deplasare disputa (^g Roanne, scor 89-79, trecându-și în cont a v.tone în actuala stagiune. Americanul Mark Salyea g^de a fost cosgeterul meciului cu 30 de puncmlp ce liderul Barcelonei, slovenul Jaka Lakovic, a le^fat cu­­ 9 puncte în cont. în Grupa A, CSK.A .,a a dispus de formaţia slovenă Union Olimpija I,a cu Scorul de 74-57. Slovenii de la Union O au Contat în jocul de la Moscova doar în primul sfi­crat la egalitate (13-13), după care foştii campioni aj Irr au dat drumul la joc,­­ intrând cu avantaj de şase la pauza mare (34-28). Partea a doua a meciului a fescreţia gazdelor, care au avut în David Andersen ce­ un jucător de pe teren, acesta reuşind 25 de punc­e recuperări. Maurice Bailey (15 puncte) şi Marko (12) au fost singurii­­remarcaţi din tabăra slovenă. CSK­A a acumulat a noua ie şi este calificată în TOP 16, în timp ce Union Oh a ramas pe locul şase, cu doar trei succese obţinute, în singurul meci al Grupei.patat miercuri seara, spaniolii de la Unicaja Mala a trecut pe primul loc, câştigând categoric disputa cunai de la AJ Milano, scor 89-70. Berni Rodriguez a l dat 16 puncte pentru învingători, în timp ce cosgeteția Inirii a fost Dusan Vukovic de la Milano, cu 19 pu [HOCHEI PE GHEAT Record dictatori în NHL Prima zi a anului 2008 a marcabilirea unui nou record de spectatori la un meci foga Profesionistă Nord-Americană de Hochei (NH la meciul dintre Buffalo Sabres și Pittsburgh Pengz disputat în aer liber pe arena stadionului Ralph Wilson­to), asistând 71.217 spectatori. Sydney Crosby, centrul de 21 de ani echipei din­­ Pittsburgh, a fost omul meciului din Orcha Park (NY), acesta marcând lovitura de departajare decisă prin care Penguins a tranșat disputa cu Sabres din HL Winter Classic, scor 1-2. Colby Armstrong a deschis scorul pentru Piburgh după doar 21 de secunde de la primul angajament, peru ca Brian Campbell să restabilească egalitatea în repriza aoua. Pagină realizată de MIHADOAGA