Jövő, 1921. május (1. évfolyam, 58-82. szám)

1921-05-04 / 60. szám

Szerda, 1921 május 4 simu­st S­V Emmersgsor­i. Labdarúgás. A budapesti mérftdzések. MTK­N­L kér. TVE 5 : 0 12 : 0). A kék-fehérek nagy ambícióval játszottak. Az első félidőben orkán­­szerű hátszéllel játszottak, a szél azonban a m­ásodik félidőben elállt­­és helyette megeredt az eső. A felázott sáros talaj teljesen érvényre futtatta a MTK nagy technikai fölényét. A III. ker. csapata mindent elkövetett a vereség eny­hítésére, de a nagyobb tudás előtt meg kellett hajolnia. Az első félidő 16. percében Oláh köny­­nyelműsködése fogytán lefutott és a hátrafelé begurított labdával Orth az első gólt helyezte. Pár perccel később Schloszner okos átadását Molnár a második góllá értéke­ltette. A második félidőben a MTK döntő fölénybe került. A 10-ik percben Braun a félpályáról lefutott és 20 méterről gólt lőtt. A 23-ik percben Orth három ellenfelét kic­elezte és hatalmas lövéssel a negyedik gólt lőtte. Az ötödik gól Molnár révén, egy korner után keletkezett kavarodásból esett. FTC —Törekvés 3:0, 11 : 0). A FTC megérdemelte a győzelmet, mindvégig jobb volt. A FTC mindvégig fölényesen játszott és Kelemen helyezett és lapos lövése már a 8-ik percben hálót ér. Ebben a félidőben, noha garmadával teremtődtek a jó helyzetek, a FTC nem tudott további eredményt elérni A második félidőben percekre a Törekvés is szóhoz jut. A 22-ik percben Schwarz a fél pályáról megindul és öt Törekvés-játékoson keresztülmenve, megszerzi a FTC második gólját és hat perc mú­lva ugyanő lövi a harmadik gólt. Ennél a gólnál ugyan a Törekvés off-sted-ot reklamál, a bíró azonban gólt ítél. UTE—V­a­s - é­s F­é­m­m­u­n­k­á­s SC 1:0 (1 :0). Az UTE csak egy tizenegyesből elért gólal tudta biztosítani az UTE győzelmét. A mérkőzés mindvégig nivós volt, különösen a második félidő, amelyben a Vasasok úgyszólván döntő fölényben voltak. Az első félidőben óriási tempóban változatos játékkal telt el. A Vasasok több kapufát lőttek. A második félidő Vogl II, de különösen Knoll, aki talán életének leg­jobb és legszerencsésebb védéseit produkálta — megakadályozza a Vasasok sorozatos támadásá­nak eredményes­­ befejezését A Vasasok egész csapata lelkes, értékes munkát végzett. A 11-est Zatykó­­handseért ítélte meg a bíró. VIL k­e­r. S­C - B­A­K 3 : 0 (1: 0). A játék folyamán az ellenfelek egyenlő erejűeknek mutatkoztak. A VII. kerület az első félidő 15. percében lövi a vezető gólt Csozman révén. A BAK akcióit balszerencse kiséri. Helycsere után a BAK helyenként erősen szorongatja a VII. kerületet további eredményt ennek ellenére utóbbiak érnek el, ezúttal is Csozman révén, aki a mérkőzés vége felé szép lövéssel a har­madik gólt is megszerzi csapatának. B­T­C­­ ,33. F­C 1:0 (1:0). A BTC lerohanásokkal kerül csak le a „83“-asok kapu­jához, de a bizonytalanul dolgozó balololdali védelem jóvoltából mindenkor komoly vesze­delmet jelentett a támadás. A 85. percben esik a BTC győztes gólja. A második félidőben is a ,330-asok a többet támadók, de míg a csa­tárok a kapu előtt mindent elrontottak, a BTC ügyes szöktető játékkal sokkal veszélye­sebben támad. M­A­K­C — MAC 1:0 (0 : 0). Egyenrangú ellenfelek érdekes küzdelme, amelyet egy a mérkőzés utolsó percében heads miatt megítélt tizenegyes révén nyertek meg a Műegyetemiek. Az első félidőben a MAFC, a másodikban a MAC volt a jobbik csapat. B E A C — T T C 3:1 (1:1). Az első gólt a 20. percben Pluhár kiszökése és 20 méteres pompás lövése eredményezi. Egy percre rá Procenkó kicselezi a BEAC védelmét s lapos helyere­t lövéssel kiegyenlít Ezután inkább a TTG támad, de úgy támadásai, mint pedig egy 11-ese eredménytel­e marad. A II. félidőben a játék teljesen ellaposodik, a TTC többet, a BEAC veszélyesebben támad. A 25. percben Pluhár komoréból Horváth rúgja a vezető gólt, amelyet Wallet a 44. percben a TTC jobb bekkjének hibájából még egyszer megtold. A m­á­s­o­d­i­k o­s­z­t­á­l­y­ú eredmé­ny­e­s VAC-V. ker. SC 2:0 (2:0). — Zugló- Testvériség 4:2 (0:1). — UTSE-Wekerletelep 1:0 (1:0) 30 perc után játszandó. — Húsiparo­­sok—EMTK 2:0 (0:0). — Ékszerészek MTE 1:0 (1:0). — URAK—E. Törekvés 0:0.— BSE-RAOE 3:1 (1:1). - NSC-Máv. 2:0 (1 :0). — P­TK-BEVV 1:0 (1:0). — UMTE­— BTK 2:0 (0:0).­­ Megszűnt a német bojkot. A Deutscher Fussball Bund táviratilag értesítette az MLSz-t, hogy a bojkotot feloldotta és már a pünkösdi német-magyar mérkőzések is zavartalanul le­játszhatók. A magyar elsőportályú labdarúgó baj­nokság állása. ca _ 5 ^ be B Helyezés g | I % * « J ' $ $ % S S | i 4 6 e­­ }j w s. L MTK 21 18 2 1 73 7 38 2. UTE 19 12 6 1 28 8 29 3. FTC 21 13 1 7 43 21 27 4 Törekvés 21 7 7 7 20 33 20 6. III. ker. TVE 18 6 9 3 21 22 20 6. BTC 20 /1 6 6 19 28 20 7. VII. ker. GC 21 6 6 9 21 27 18 8. TTC 20 5 7 8 19 34 17 9. BAK 22 5 6 11 16 34 15 10. KAC 18 3 8 7 14 20 14 11. MAC 20 5 4 11 17 28 14 12. 33 FC­ 20 2 10 8 12 26 13 13. Vasas 20 2 8 10 16 27 13 Atlétika, A­­ffiASa kezdő« verseny». Az eső mia­­t a verseny ismét félbeszakadt és elhúzódott, az utolsó számok így teljes sötétben folytak le. A 4X200 m. stafétafutást elhala­sztották­. Részletes eredmény: 100 m. sík­futás: 1. Izsákovits Árpád MTK 12.3 mp. Magasugrás: 1. Farkas Endre FTC 170 cm. Súlydobis: 1. Janó Károly UTE 11.27 la 400 m. sikfatás: Somfai Elemér MAC 55.3 rap. Rúdugrás:­­ Farkas Endre FTC 3.15 m. 1000 m. síkfutás:­­ Bransz Károly FTC 2 p. 53.3 mp. Diszkoszvetés: 1. Hahn Andor MTK 30.5­9 m. Távolug­rás: 1. Farkas Endre FTC 6.09 m. 110 m. gátfutás: Klucsik Jenő MTK 19.8 mp. G­e­re­­­y v­été­s: 1. Gyurkó László FTC 38.35 m. 3000 rp. síkfutás: 1. Grosz Ernő MAFC 10 n. 18.8. mp. A pontverseny állása: FTC 32 p. MAC 30 p., MTK 23 p. A WAV versen­ye. A WAF csütörtökön a bütteldorfi pályán atlétikai versenyt rendez. Eddig 19 egyesület 162 nevezést adott le. Birkózás. A Postások vasárnapi ifjúsági versenyé­nek eredményei: Pehelysúly: 1. Svéd (Postás). Könnyűsúly : 1. Harmat MTE. Közép A): 1. Sauer MÁV. Közép B): 1. Sztakó (Törekv­és). 2. Matura MTE. Nehézsúly: 1. Bárány (Vasas), 2. Müller (Húsiparos). Lósport. Bécsi B­yoto versenyek, — Első nap. — A tavaszi miting meglehetős gyenge sporttal kezdődött. A keddi nap két száma nem elegendő pályázó miatt elmaradt, a többi versenyekben, mint már előre jelentettük, kis mezőnyök indul­tak. A nap futamai közül egyedül a Rathaus­­verseny érdemel megemlítést, amelyben Philno­­menál 1: 305-es idő alatt győzött, tekintettel a mély pályára, kitűnő teljesítménynek mondható. A ketyekfogamú-verseny kivételével, v­a­l­a­­menyi jelöltünk megnyerte versenyét. A nap részletes eredménye a következő: Nyeretlen háromévesek ver­senye 2000 m­.­­ Marietta (2 ) rea) Geenens 1.; Liska (3) Dieller­bacher 2.; Bertha A. (8) Wilt­shire 3.; i. m.: Ilansi (8), Scylla (16). Toi: 20 : 25 ; 20:23,24. Idő: 1:44.­­ Marga­ret­h­e­n i­ d­i­s 2300 m.: Also­­doch (pari) Fischer F. 1.; Rongyos (2) Szalay jun. 2.; Lustiges Busserl (7) Hofbauer 3.; i. m.: Jupiter (7), Pobudka (2) mint X. disko. Tot.: 20 : 25 ; 20:20, 20. Idő: 1: 46.5. — A­r­i­o­n-v­erseny 2300 m.: Mackerl (Vl- rea) Geenens 1.­­ Fenék (4) Skala 2.; Jokl (4) Szalay 3.; m­.: Oroszlán (4), Barbár (5), Argus (7). Tot.: 20:38; 20:35, 53. Idő: 1:33. — P­i­e­rro fe­d­i­j: elmaradt. — Greifenstein­i-d­ij 2200 m­.: Aladár (3 :10 reá) Wiltshire 1.; Spitzbub (4) Romeli 2.; Johanna (8) Winkelmayer 3.; f. m.: Böllmann (6), Me. Kinney (5), Gräfin (8). Tot: 20:22 : 20:20, 23. Idő: 1:36.2. — Manfred o-d i j : el­maradt.— R a th au s -v e r s e n y 2200 m.: Phänomenal (3:10 reá) 1.; Tovább (4) Wilt­shire 2.; Grivcilette (4) 3.; f. ra.: Puszi (6). Tot: 20 : 25; 20:22, 22. Idő: 1:30.5. - Kettesfogatu versony 3100m: Armada Golden Slipper (17») Jungreithmeyer 1.; f. ra.: May—Zázlós kimaradt Tot.: 20 : 48. Idő: 1:55.9. — Pót verseny 2200 m: Basis (2‘/s reá) Geenens 1.; Schwester Poldi (2) Volkra nn 2.; Kirlibaba (16) Fischer J. 3. Tot: 20 : 22. Idő: 1:39 3.* A Wiltshire-találkozól úgy Róka, mint Rodaun b­ztos induló az ügelőderbyben. Rókát Wiltshire fogja hajtani, hogy ki fog Rodaun mögött ülni, az nincs még eldöntve. LiSita 2­., a Dréher-istálló kitűnő kancája, biztos induló a Nemzeti Hanau-díjban, amely csütörtökön kerül Budapesten eldöntésre. I­lpiPM TUttVESZET (*) Fedák Sári a Lustspiel­­theaterben. Fedák Sári a praterbeli szim­­patikus, kis színház vendégművésze, itt lépett föl kedden először a „Lotti’s Generalstab“ ciműl bizarr ötletű, jókedvű operettben, ahol a megértő bécsi közönség, különösen exotikus táncáért, őszinte ovációban részesítette. (*) A Theater an der Wien-ben véget ért a sztrájk. A Theater an der Wien-ben kitört sztrájkmozgalom a keddi nappal befejezést nyert. A tárgyalás az igazgató­ság és alkalmazottak közt kedden délután 2 óráig tartott és csütörtökön még folyta­tódik. Az alkalmazottak fizetését a Karczag­­színházakban 20 százalékkal, a többiek­nél 15 százalékkal javítják. A keddi elő­adást már megtartották. (*) Fiscaver vend­égszer­epel a buda­pesti Operában, Piccaver Alfréd, a bécsi nagyopera kiváló tenoristája, május 17-től 21-ig három estén vendégszerepel a budapesti Opera­házban. Május 17-én a Rigolettóban, 19-én a Bohéméletben, 21-én pedig Toscában lép föl. J 13 I# ÍS KÖZGAZDASÁG Az olasz gazdaság a világ­­háború után. — A J­ö­v­ő munkatársától. — Bécs, május 3. (C. B.) A háború következtében minden or­szágban fölvetődött gazdasági nehézségek és soha nem ismmert problémák gombamód megnövelték a közgazdaság szakértőinek és irogatóinak számát. Sajnos, ez efemer írások és bölcselkedések pelyvaáradatában igen ritka a tiszta, szem­ű búza. A sűrűn megjelenő közgazdasági tanulmányok több­nyire politikai vagy propagandisztikus célt szolgálnak s így nem nyújthatnak képet a megfelelő ország gazdasági helyzetéről. Ezért érdemes a figyelmet fölhívni dr. Paul Gygax zürichi egyetemi tanár és közismert publicista röviddel ezelőtt megjelent könyvecskéjére, amely minden célzat és tendencia nélkül a Szakember élesen látó ítéletével mutatja be az olasz királyságnak a jelen gazdasági és szociá­lis forrongásban oly komplex gazdasági életét. Az író jól látja az olasz gazdasági gé­pezet kínos zökkenéseit, ama, szinte le­győzhetetlen akadályokat, miket (mint az utódállamokban még súlyosabb mérték­ben) ott is a túlzott bankjegyinfláció, a­z állam mértéktelen eladóso­dottsága, a szinte szanálhatatlan szál­lítási­ és közigazgatási krízis, a nehézipar végzetes kátyúba kerülése, a háborúban megszaporodott hadirendelések kimaradása és— last not least — a folytonos munkás­­zavargások tornyosítanak minden gazda­sági regenerációs kísérlet elé. Gygax sze­mélyes tapasztalatai alapján mindamellett arra a megállapításra jut, hogy a pénz­ügyi egyensúly helyreállításával (amire szerinte alapos a remény), az ország gaz­dasági konszolidációja is el fog követ­kezni. A kis könyv, mely a „Neue Züricher Zeitung” kiadásában jelent meg, fölöleli az olasz gazdasági élet minden ágát. Már az 1920. évi adatok alapján beszél a ki­vándorlási problémáról, mely (mint az agrár Magyarországon is!) való­jában a földreform-problémának függvénye és csak egészséges birtokmegosztás meg­teremtésével oldható meg. Az ipari élet bírálatában az írónak (aki egyébként saját nézeteit sohasem tolja előtérbe) frappán­san helyes meglátása, hogy Olaszországot, melynek nehéziparát a háború hypertro­­phikussá dagasztotta s ezáltal tette tönkre, míg textilipara ellenkezőleg a nyersanyag­­beszerzés nehézségeit és a német tőke elvonását nem tudja kiheverni, a háború két más iparágban viszont új és váratlan perspektívák elé állította. E két új ipar­ág: a vegyi- és a villamos­­ipar. A német konkurrencia több évig tartó megbénulása Olaszországban a vegyi­­ ipar sohasem remélt kivirágzását tette lehetővé s a folytonos szinkrízis erős impulzust adott az olasz elektrotechniká­nak. Nemcsak hogy az ország minden részein gombamód bújnak elő it meg új hydraulikus művek; a földmivelésben is egyre nagyobb szerepe jut a villamező által hajtott gépeknek, amiket fő háború előtt praktikus és olcsó alakban sem elő­állítani, sem használni nem tudtak. Az olasz textilipar leromlásában e kia köny­vecske mutat rá elsőül a textilüzemek szerencsétlen munkabeosztására. A­ vám­politikáról szólva, érdekes megfigyelése az írónak, hogy itt is a földbirtok­­önző szabadkereskedelmi törekvéseivel a honi ipar nem kevésbé egoista vadvámos törek­vései állnak szemben és félő, hogy nagyobb befolyása és összeköttetései ez utóbbinak fogják juttatni a győzelmet. Mint a háborút szenvedett országokban, Olaszországban is a valutaanarchia, a szociális zavarok és az árak bizonytalan­sága tesznek lehetetlenné minden céltuda­tos vámpolitikát. Az olasz bankélettel kapcsolatban is megáll a Magyarországgal vonható párhuzam: a bankokrácia túl­­tengését alapjában véve a polgári közép­­osztály hiánya idézte elő. De az olaszok belátták a középosztály fontosságát és most minden erejüket annak kiépítésére fordítják. Bármennyire kívánná kerülni az em­ber a politikát, az olasz gazdasági életről a szociálpolitikai események tudomásul­vétele nélkül helyes képet nem alkotha­tunk. Az állandó m­unkászavargások ko­rántsem jelentik azt, hogy az olasz mun­kásság bolsevizmussal lenne inficiálva. Itt is, mint mindenütt, egy új gazdasági rendszer akar megszületni s e zavarok a vajúdás fájdalmai. A munkásosztály hely­zete Olaszországban is fölötte nehéz. Az olcsósági hullám csak nagyon lassan éri a szükségleti cikkeket. A nyomasztó kül­földi adósságok, a nyersanyagbeszerzés akadályozott volta, a még mindig növekvő infláció, a rossz valuta és a folytonos szociális feszültség a nyugalomra vágyó népet mindinkább a reakciós pártok­kal- Zürichi devizazárlat. (A Schweizerische Kreditanstalt jelentése.) Zürich, május 3. Bécs 1.70 (1.50), Osztrák korona 0.98 (0.94), Berlin 8.777, (8.327,), Prága 7.927, (7.70), Budapest 2.85 (2.85), Buka­­rest 9.30 (0.25), Zágráb 4.05 (4.­), London 22.53 (22.57), Pária 44.50 (43.95), Milánó 27.55 (27.22), Varsó 0.68 (0.68), Newyork 567.8 (587.50). z­ jáiba kergeti. A Quirinal és Vatikán félre­ismerhetetlen közeledése, mely a klerikális iránynak hihetetlen megerősödését mu­tatja, nem független a gazdasági helyzet­től. Ha Gygax könyvének valamit hibá­jául róhatunk föl, ez az író túlságos óva­tossága, mellyel a gazdasági problémák politikai hátterének megvilágítását szisz­tematikusan kerüli. A bécsi valutapiac magán­­forgalma : Május 3-án. Magy. kor. 295 —275 (275 - 300), csehszlovák korona 8.70 — 8.55 (8.85), lei 10.20-10.50 (10.40), jugoszláv korona 4.56 (4.58), dinár 17.60 (18.30), lengyel márka 77—75 (80—787.), márka 9.75-9.55 (9.87—9.95), svájci frank 110.50 (113.75), angol font 2475 (2590), dollár 624- 600 (637 - 644), lira 29.30- 30 -25 (30.90 —81.00) A budapesti valutapiac magán­­forgalma: / Május 3-án. Osztr. kor, 32’/, (317.), szokol —— (292.—), korona-dinár 590.— (600.—), lengyel márka 23.— (24.-), rubel­la— (73.—), francia frank 1590.- (1640. -), font 780.- (810.—), dollár 202.- (207.—), lira 1040 (1050.-), lei 322— (326.-), márka 821— (821—), Na­­poleon 610.— (630—). Befejezés előtt a csehszlovák­­osztrák­­ kereskedelmi tárgya­lások. Prágai jelentések szerint a­ kereskedelmi szerződési tárgyalások­ Ausztriával befejezés előtt állanak. Még a keddi napon megegyezés fog létrejönni a vitás kérdések­ben, főleg a ki- és bevitel kérdé­sében, amellyel kapcsolatban a cseh­szlovák gyárosok aggályaiknak adtak kifejezést. A kereskedelmi szerződés a nemzetgyűlés ratifikálása után lép életbe, de mindkét állam jogosult a be- és kiviteli forgalom ideiglenes rendezését adminisztratív úton élet­beléptetni. A beviteli engedélyek rendszerét mellőzni fogják, ehelyett vámfölpénzekkel védik majd a csehszlovák ipart. A csehszlovák -román keres­kedelmi közeledés. A csehszlovák­román kereskedelmi szerződés megkötésének egyik következménye, hogy egy csehszlovák bizottság utazik "Galatiba, Brailába és Con­­stancába a kikötők tanulmányozására. A megállapodás értelmében a halmi-i pályaudvart kibővítik, hogy abban helyezzék el mindkét állam vámirodáját. Eddig ugyanis a csehszlo­vák vámvizsgálat Királyházán történt. A csehszlovák-francia keres­kedelmi szerződés május 14-én lép életbe.­­ Csehszlovák - magyar keres­kedelmi szerződési tárgyalások. A „Prager Presse“ jelenti bratiszlavai infor­máció alapján . A kereskedelm­i szerződésre vonatkozó tárgyalások előkészítése mindkét oldalról nagyon előrehaladt. Számolni lehet ,­azzal, hogy már a hónap folyamán meg­­indulnak a tárgyalások-T­em lesz szabad a burgonyagazdál­­kodás Szlovenszkóbam Megemlékeztünk arról, hogy Szlovenszkóban szabaddá teszik a burgonyagazdálkodást. Ezzel a hírrel kapcsolat­ban most a szlovenszkói sajtóiroda a követke­zőket jelenti. A lapok az utóbbi napokban a szlovenszkói gazdasági ügyek ellenőrző testüle­tének határozatáról írtak a burgonya teljes szabaddátételére vonatkozóan. A szlovenszkói gazdasági hivatal a közélelmezési minisztérium képviseletében, mint enn­ek a kérdésnek megoldá­sára egyedül illetékes hatóság, figyelmezteti a közönséget és különösen a termelőket, hogy a burgonya szabaddá tételéről szóló hírek valótla­nok, miután az erre vonatkozó indítványt a minisztertanács nem hagyta jóvá. Ennek követ­keztében a burgonya továbbra is állami gazdál­kodás alatt marad. A Böhmische Unionbank május 20-iki közgyűlésén 12 százalékos osztalék fizetését fogja javasolni. Az új magyar költségvetés. A magyar pénzügyminiszter bejelentette, hogy má­jusban beterjeszti az 1921/22. évi költség-