Kassai Ujság, 1937. március (99. évfolyam, 50-74. szám)

1937-03-16 / 62. szám

UTESC—Csapi SE 7:1 - N­AC-UHTI 1:0 . . . • .. * . . •• • , • • 'i ; * •• • . Szabó Sándor Ninugot amerika­ialnoka Lafranciskóból jelentik: Szabó Sándor, a városunkból elszármazott kitűnő magyar bir­kózó mint szabadstílusu profi birkózó foly­tatja amerikai győzelmes szereplését. Nem­rég legyőzte Bill Hansont s ezzel megnyerte U. S. A. nyugati részeinek is bajnokságát Mint ismeretes Szabó középsúlyú világbaj­nok s most szeretné megszerezni a nehézsú­lyú csoport aranyövét is. Szabót különben kihívta a nemrég Amerikába érkezett másik magyar birkózó, Virág­ Ebne, s a találkozás elé nagy várakozással tekintenek az ameri­kai sportkörök. Belföldi eredmények: Prága: Cechie Kar­m­—Union Zsizskov 3:0 (1:0), Divíziómérkőzés—Zeman (S. K. Plzen) a Sparta ús centere 40.000 koronába került a bajnokcsapatnak. Régi klubja annak idején 25 ezret fizetett érte a S. K. Budweisnak. Érde­kes, hogy a centert most sorozták be. Bratislava: A Bar Kochba tréningjén a 400 m­-es­ hölgysaféta 5:33,8 percre.Ő javította .a prágai C. P. K. 5.50.6 perces fedettpálya mell­­úszó rekordját Részidős... Adler. 1.40, Keppich 1.41..6, Fehér 1.37.2, Singer 1.35.6 p. Brünn: Müller óvással élt a Skrivanek el­leni mérkőzésen diszkvalifikálással elrendelt mérkőzés ügyében. A profiboxolók uniójához benyújtott óvásában előadja, hogy a vezető­­bíró jegyzetében már K. O. győzelmét je­gyezte be, amikor a pontozóbírók közbelép­tek és szabálytalan ütés címén ellenfelét hoz­ták ki győztesnek, holott a ringorvos Skriva­­neken az állítólagos szabálytalan ütésnek semmi nyomát nem találta. Külföldi eredmények London: A favorit-győzelmekkel az élcso­port helyzet nem változott az angol I. ligá­ban: Briningham—Brentford 4-JO, Charlton— Manchester U. 3:0, Chelsea—Wolwerhamp­­ton 0:1, Grimbsby—Sheffield W. 5:1, Leeds —Arsenal 3:4, Liverpool—Preston 1:1, Man­chester C.—Huddersfield 3:0, Midlesbrough —Bolton 2:0, Portsmouth—Sunderland 3:2. A bajnok újabb veresége, Stocke—Derby 1:2, Westhromwich—E verton 2:1. Menton: A Camp de Nation vegyes páros döntőjében a francia Ferrol—Brugnon pár kétszer 6:3-ra győzött a svéd Roberg— Schröden kettős ellen. London: A Queens klub fedett pálya ten­­niszversenyének utolsó eredményei: Shages —Sharpe 6:4, 4:6, 6:4, 6:4. Női: Stammers— Ostrich 6:2, 6:4. Róma: Olaszország vál. futballcsapata az osztrákok ellen: Olivieri (Luchese), Monteg­­lio (Róma), Foni (Juventus), Serantoni (Ro­­ma), Andreoló (Bologna), Locatelli, Frossi (Ambrosiana), Machini (Luchese), Piola (La­zio), Ferrari (Ambrosiana, Colaussi (Tries­­tina). Brüsszel: Még meg sem melegedett Brai­­ne, a prágai Sparta belga centere új klubjá­nál a Beerb­ootnál máris meg akarja vásá­rolni a Charleroi, mely 250.000 frankot haj­landó fizetni Európa legjobb centeréért Je­lenlegi klubja 150.000 frankot ajánlott föl érte a Spartának. Nem rossz üzlet­e a Berchoot­­nak... Planica: Jugoszlávia főiskolai síbajnoksá­­gában világbajnok osztrák Harrer főiskolai lesikló világbajnok vereséget szenvedett Heintől, aki 2:27.8 alatt győzött, 2. Harrer 2.42 perc.­­ Oslo: Birger Rund, a kétszeres sztgro olim­piai bajnok többéves amerikai, bajorországi és svájci tartózkodása után végleg visszatér hazájába, ahol átveszi jelenleg Amerikában tartózkodó öccsével, Zsigmonddal, a legna­gyobb norvég síguor vezetését. Milánó: Caracciola, a világhírű német au­tóversenyző, a Monza-pályán tökéletesített Mer­cedes-Beuz kocsijával 2.54-re (144­9 km-es átlagsebesség) javította honfitársa, Rosemeyer 2.59.6 perces pályarekordját, me­­lyet Olaszország nagydíjában ért el. 6 Franciaországban bevezették a kötelező testnevelést. Minden francia 6-tól 14 évig kö­teles magát alávetni az ilyirányú rendelke­zéseknek. Az iskolákban heti 5 óra lesz a tornaórák száma. A Caenera ismét kedvet kapott a boxoláshoz. Az olasz óriás menedzsere ellenfel­eket­­ keres. A Csík félévi amerikai tanulmányútát ver­senyzéssel köti egybe. A magyar gyorsúszó olimpiai bajnok júniusban készül elutazni. . Győzelemmel startolt a nyugati divízió bajnoka a semleges pályán Fülekről jelentik: Füleki TC—Ruttkai FC 3:1 (2:0). Biró: Veres. A Füleki TC saját pá­lyája használhatatlansága miatt kénytelen volt a losonci Slavia pályára vinni ellenfelét A két csapat a következő felállításban játszott: Fülek: Uram, Böhm, Vanák, Hudec, Csu­kás, Zupkó, Galbács, Pilát, Egri, Vymlatil, Gleisza, Ruttka, Holma, Száva, Kozma, Szekerka, Langstein, Holma, Fonda, Uhlir, Seidl, Papp, Tarday. A 4-ik percben Galbács szép beadását Pi­lát kapuba lövi, a labda vissza­pattan, de a befutó Egri kapuba lő. Közel 20 percig tar­tanak a füleki támadások, de a kitűnő ruttkai védelem biztosan szereL Egymás után három eredménytelen kor­­nert rúg Fülek, majd a 20-ik percben Vymla­til kitör, 16-oson gáncsolják, amiért a bíró 11-est ítél. Vymlatil könnyelműen a kapus kezébe gurítja a labdát Ruttka kapusa több nehéz helyzetet bravú­rosan tisztáz, míg egy kiejtett lövést Kozma ment kornerre. Már a hatodik eredménytelen kornert rúgja az FTC, végül a 41-ik percben Egri Gleisza elé talál, aki haladéktalanul kapuba küldi a bőrt Heves támadással fejel Ruttka a gólra, de a füleki védelem is helyén van. Szünet után a csapatokon a fáradtság je­lei mutatkoznak. A játék elejétől szemező eső egyre jobban esik. Csuhás sérülése miatt sokszor kihagy. Most már Ruttka is lélegzethez jut és több veszélyes támadást vezet Fülek kapuja el­len, de két korneron kívül mást nem tudnak elérni. Pilot végre jól ad Edrinek, aki a kapust kicselezve hálóba juttatja a labdát a 15-ik percben. Gól után feltámad ismét Ruttka harci ked­ve és több veszélyes lerohanás után egy könnyű helyzetet elvét a füleki védelem, amit Seidl kihasznál és a hátvédek között lapos gólt lő a vetődő Uram hasa alatt a 20. percben. A gól bevillanyozza Ruttka csapatát és kö­zel negyedóráig uralja a mezőnyt A győztes csapatban jók voltak: Böhm, Vanek, Hudec, Zupkó, míg Ruttkánál a vé­delem, Seidl és Tarhay tünték ki. Előmérkőzésben a losonci Slávia 3:2 (1:0) arányban győzte le a rimaszombati Törek­vés csapatát, mely egyenlő­­ ellenfélként ér­demtelen vereséget szenvedett — • • í • .n ’ ; V­í • > ' - Csődöt mondott­­ a debreceni „ötösfogat" « , • • *v; , f is. ; • i ■ J' ! Ü v ; ' . . . ' . . A Ferencvárosnak használt a trénerváltozás Kispest a kieső zónábanl Budapest márc. 15. (Saját tud. táv.) Az N. B. tavaszi forduló egyre termeli a meg­lepetéseket Talán a legnagyobb meglepetést jelenti, hogy a Bocskai, az Újpest és Phőbus legyőzője, saját pályáján vereséget szenve­dett az amatőr Elektromostól, amely ezzel azt is igazolta, hogy a „Fradi“ ellen aratott győzelme nem a véletlen műve volt . Bocs­kai ezzel el is búcsúzhat az élcsoporttól és a Mitropa Cup-résztvétel reményeitől. A Kispest újabb vereségével a kieső zónába jutott ezzel szemben a Ferencváros és Újpest magukra találtak és nagy győzelemmel igazolták kivételes tu­dásukat. De a Nemzeti szép győzelme azt eredményezte, hogy az élcsoport most már 5 csapatból áll, amely már különválva foly­tat fej-fej melletti harcot a bajnokságért ilyen nyílt még nem volt magyar bajnoki küzdelem s a csapatok tömörülése már szinte angol méreteket ölt Az öt közül még egy­általán nem lehet rámutatni a bajnokra, éppen úgy a III. ker. mellett a másik kieső csapatra. Az óbudaiak már biztosan kiesnek: Budafok, Kispest és a Haladás közül kell keresni sors­társukat. A többiek a bizonyos nyugalmat jelentő középzóna megszokott képviselői: a Budai nagyszerűen finisel, az Elektromos „betörése“ jelent csak meglepetést FERENCVÁROS—SZEGED 8:1 (3:1). A „Fradi“ nyomasztó fölényben van már az első percekben. Sárosi dr. mesterhármassal vezeti be a gólozást, a 3.-, 15.- és 22-ik perc­ben. Korányi NI. a 40-ik percben berúgja a szegediek becsületgólját Szünet után csak még inkább fokozódik a zöld-fehérek fölénye, úgyhogy a szegediek nem tudnak átjutni a félvonalon. A 2-ik percben Toldi, a 25.- és 30-ik percben Sárosi dr. és végül a 35.- és 40-ik percben ismét Toldi folytatja a gólzáport A legjobb védelem ezúttal nem bírt eredményesen el­lenállni a nagy játékot nyújtó ferencvárosi csatársornak, melyben Sárosi ismét remekelt NEMZETI-KISPEST 4:1 (2:0). A kispestiek ne tudják kiheverni Nemes tá­vozását egyre fejebb csúsznak... A 19-ik percben Molnár megszerzi a vezetést és két perc múlva Bihámy lő dugót A II. félidőben tovább is a Nemzeti támad: a 15-ik percben újból Bihámy, majd öt perc múlva Kisalagi góljaival négyre szaporít. A 35-ik percben­ Vigh szépít ... ( Budai)Phőbus OKI. A budaiak hízelgő tel­jesítménye, mellyel már ki is evickéltek a veszélyes zónából. Ahogy beígérték... ÚJPEST-HALADÁS 6:1 (4:1). Akár a Ferencváros, az újpestiek is a várt­nál nagyobb arányú győzelmet értek el Szombathelyen. A vidéki amatőrök gyengén játszottak, úgyhogy Újpest könnyen szerezte meg a 2 pontot A­­ 10. és 25-ik percben Kállai, a 30. és 42-ik percben Zsengellér lő dugót Az utolsó előtti percben Gazdag eredményes. Szünet után, még Tóth és Zsegellér adnak gólt . 1 Budafok—III. ker. , 2:1 (2:0). A kieső derbi 4-ik percében Monostori, 34-ik percében Sze­der góljával a budafokiak kétgólos vezetésre tesznek szert A IL félidőben alvóüan játék folyik, míg a 34-ik percben az óbudaiak 11-eshez jutnak, amit Komáromi értékesít. ELEKTROMOS—BOCSKAI 4:1 (2:0). A debreceni mérkőzésen az amatőrök igen jó formát árultak el és a sebesültekkel küzködő, Berecz nélkül játszó Bocskait fölényes játék­kal késztették megadásra. A mezőny legjobbja: Szendrődi, ő lőtte a vezetőgólt, majd Pázmándy adta a másodikat Szünet után újabb két Szendrődi­­gól következik és a Bocskai csak az utolsó pillanatokban tud Hevesi dugójával szépíteni. HUNGÁRIA-DAC és GYAC KOMB, 6:0 (4:0). . * A bajnokcsapat Győrött biztos győzelmet­­ aratott Cseh és Titkos 2—2, Kardos és Mül­ler 1—1 góljával. EZ A HELYZET: 1. Ferencváros 27 pont 60:23 gól. 2. Hungária 25 pont 61:20 gól.­­ 3. Újpest 25 pont 63:28 gól 4. Phőbus 25 pont 37:21 gól 5. Nemzeti 24 pont 39:30 gól 6. Szeged 21 pont 28:27 gól. 7. Bocskai 20 pont 38:27 gól. 8. Elektromos 19 pont 36:32 gól. 9. Budafok 16 pont 33:58 gól. 10. Budai 15 pont 28:42 gól. 11. Haladás 15 pont 27:50 gól. 12. Kispest 14 pont 45:52 gól 13. Hl. ker. 6 pont 12:60 gól. t Esztergomi legyőzte Kelent az emlékversenyben! Budapest, márc. 15. (Saját tud. táv.) A baj­nokság mellett az év legnagyobb mezei futó eseményét jelenti a BEAC hősi halált halt kitűnő versenyzőjének, Thomka Áronnak em­lékére évenkint rendezésre kerülő verseny. A verseny ezúttal nagy meglepetéssel vég­ződött, mert a favorit Kelen vereséget szen­vedett a titkos tippként induló Esztergomitól. Ajtajában megállapítható, hogy a Bszkrt­­gárda igen erős s meg sem érezte Simon és Tarsoly távolmaradását. Szépen futott Né­meth is. A Rákos-gyakorlótéren rendezett verseny eredménye: 1. Esztergomi 18.11.4 perc, 2. Kelen BBTE, 3. Németh MAC. A HTVK válogató tőrvívóversenye. A honvédtisztek tőrvivó versenye válogató jelleggel bírt a cremonai nagy nemzetközi vivóversenyekre. A férfiverseny a várako­zásnak megfelelően végződött, annál nagyobb meglepetést jelent a DAC versenyen, a höl­gyek küzdelmében dr. Rozgonyiné győzelme az összes favorit fölött. A mérkőzésen Elek Ilona, olimpiai bajnoknő nem­ indult, ezzel szemben Elek Margit, Bogáthy, Varga és Horvát, vagyis az eddigi élcsoport tagjai ott voltak a mezőnyben. Talán még Varga, az olimpiai 7-ik szerepelt a legelfogadhatóbban a nagyok közül. EREDMÉNY: Férfi: Hátszegi 7, Zirczy dr. 5, Ujfalussy (mind HTVK) 5 győzelem. Női: dr. Rozgonyiné 7, Müller 6, Varga (DAC) 6 győzelem. A Sparta AC vándordíjas kardcsapatverse­­nyének részeredményei:, BEAC—MTK 9:7, Postás—UTE 9:3, UTE —BEAC 8:8 (tus 44:41), Postás—MTK 9:7, UTE—MTK 9:7, Postás—BEAC 9:7. Vég­eredmény: Postás 3, UTE 2, BEAC 1, MTK 0 győzelem. Észtország a legnagyobb sportnemzet (Saját tudósítónktól.) Ch. D. Snyder az amerikai John­ Hopkins-egyetem professzor eredeti módon számította ki az olimpiai ered­ményesség figyelembevételével a sportnem­zetek rangsorát A professzor szerint az egyetlen igazságos számítás a mód, ha az el­ért eredményeket az illető ország lakosságá­nak számával vetjük össze. Számításai alap­ján, melyeket tényleg a legigazságosabbak­nak kell tekintenünk — Németország például ,­­ az első helyről a 9-ikre kerül s a I­ helyen végzett U. S. A. egész a 14-ik helyre csúszott. Csehszlovákia ebben az esetben sem javított, helyzetén ezzel­ szem­ben Magyarországba 3-ik helyről a máso­dikra rukkolt elő. A kis Észtország meg pláne a 19-ik helyről az előkelő első helyre jutott Általában megállapítható, hogy a kisnemze­tek tulajdonképpen az igazi sport nagyhatal­mak. A legnagyobb csalódást Japán jelenti, mert a köztudatban magas színvonalon álló japán sport az utolsó helyen kötött ki az olimpiai eredmények alapján. Úgy látszik a közel 80 milliós nemzetnél még nagyon is el­szigetelt jelenség lehet a sportolás. Anglia le­csúszása is jelentékeny. * A reális rangsor közlésénél zárjelben oda­írtuk a „berlini számítás“ alapján elért pont­­számot Szujder tanár szerint a sportnemz­e­­tek rangsora a következő: ’ i ~" A 9-ik nagyhatalom után a további sorrend így alakult ki: ‘ *'­­ . Argentína 149 (16), Kanada 94.5 (9), Olasz­ország 87 (55.5), Franciaország 86.9 (31), U­S. A. 64.8 (77.5), Belgium 63.1 (5), Csehszlo­vákia 62 (9), Dánia 58.4 (2), Uruguay 56.3 (1), Mexikó 54.8 (8), Egyiptom 53.8 (7.5), Anglia 48.4 (20.5), Lengyelország 40.9 (11), Jugo­szlávia 17.65 (2), Fülöpszigetek, 17.5 (2), Ja­ * 1. Észtország 522 pont (6) 2. Magyaország 517 pont (43) 3. Svédország 508 pont (25.5) 4. Finnország 476 pont (17) 5. Ausztria 396 pont (26) 6. Norvégia­­ 345 pont (9) 7. Hollandia * 311 pont (24) 8. Svájc 275 pont (10.5) 9. Németország 1 ’ 1951 pont (13.4)