Kassai Ujság, 1937. június (99. évfolyam, 123-147. szám)

1937-06-22 / 141. szám

Zempléni volt.—KAC 2:1 — HSC—Slavia Presov 2:1 Magyar csapatok külföldön Budapestről jelentik. A túrázó magyar profi­­csapatok újabb szép eredményeket értek el. A legrosszabb eredmény is döntetlen. A túra ered­ményei: Örebro: Kispest—Válogatott 3:3 (2:2). A svéd­országi túramérkőzés dugóit Nemes, Serényi és Déri lőtték. Uppsala: Kispest—Válogatott 8:2 (4:0). Gólok: Nemes 4, Székely 2, Olajkár, Déri. Kramfors: Budafok—Válogatott 4:2 (4:0. A II. félidőben iskolázott a budafoki együttes. Gólok: Iglódy 3, Hadrévi, Chorzowt Szeged FC—AKS 2:2 (1:0). A len­gyel túra 3-ik mérkőzésén a bajnokságban vezető csapat ellen komoly eredménynek számító dön­tetlent értek el a magyarok. Ragyogó volt ismét a fiatal Harangozó és Gyarmati, de Pálinkás, Szollár, Leper és Raffai is jól játszott. Gólok: Harangozó, ill. Piontek. Ungvár: Bocskai—Rus­i 4:4 (2:2). Vágó ismét öngólt vétett, de Kósa is benne volt két debreceni gólban. Gólok: Hajdú 2, Janzsó, Tukács, ill. Kraj­­nyák 2, Kármán. Kitűnt még Boros. Középiskolai úszóverseny (Saját tudósítónktól.) A városi strandfürdő­ben­­, CsSK és KAG rendezésében elsőizben került eldöntésre középiskolai úszóverseny, melyen 150 diák­ startolt. A verseny részletes eredményei: 33Va m. 14 éves fiuk: balatoni magyar gimn. 23.2, Hala­mg. 28 mp. 50 m­. 16 évesek: Lichtmann mg. ,34.5, Jaschka mg. 34.8 mp. 33­3 m. mell. 14 éves leányok: Douchova leányg. 31 mp., Resler 31.5, Poledniák 32 mp. 33­3 m. mell. 14 éves fiuk: Kalafoni 28 mp., Schalkház mg. 30.8, Grünstein mg. 31.2 mp. 33% m. hát. 14 éves fiuk: Lichtmann 31.1 mp. 50 m. mell. 16 éves lányok: Gimes Klára mg. 51.5 mp. 50 m. mell. 16 éves fiuk: Frisch és Soós rg. 47 mp. 3-szor 331­­ s m. vegyes 14 éves­­űk: Reálgimnázium 1.46.7. Magyar gimn. 1.50.2 p. 3-szor 33M­­m. 16 évesek: Magyar gimn. 1. 1.18.8, Magyar gimn. II. 1.31.2 p. 100 m. 18 évig: Kulturell reál 1.16 p. 50 m. mell. leány 18 évig: Gimes 50.4 mp. 100 m. 18 éven felüliek: Bellis reál 1.09.1 p. 100 m. mell. 18 éven felül: Diabola keresk. akad. 1.33.3 p. 3-szor 33% m. 14 évig: Reálg. 1.25.5, Magyar g. 1.41 p. 50 m. hát. 18 évig: Kukurell 42.4, Komjáthy mg. 46 mp. 50 m. hát. 16 évig: Jaschkó 39 6, Szegő 50.8, Virágh mng. 54.2 mp. 3-szor 33% m. vegyes is éven felüliek; Reál 1.11.5 p. ion «1- mell. 18 éven felüli lányok; Wilhelm 2.0­8 p. 10­1 m. mell. 18 évig; Diabola 1.27.8 p. 100 m. hát. 18 éven felüliek; Samnelis rg. 1 30.9 p. 200 m 18 éven­ felülieknek; Bellus 3­0.3­8 p. 3-szor 33% m. 16 évig; Magyar g. 1.13 p. 3-szor 33% m. vegyes 18 évig; Magyar g. 1.18.6 p. 3-szor 33% m. is évig; Keresk. Akadémia 1.05.S p. VÉGEREDMÉNY; A magyar diákok ezzel megnyerték Archala generális serlegét. 1. Magyar gimnázium 70 pont, 2. Csehszl. Reálgimnázium 52 pont, 3. Kereskedelmi Akadémia 38 pont, 4. Reáliskola 23 pont, 5. Leánygimnázium 5 pont. Külföldi eredmények Malmö: Viktoria Prága—FC 3:0. Gólok: Kristal, Masat, Hlubocky. London. A tenniszbajnokságban a lengyel Jedrzejowska k. a. ismét feltű­nést keltően szere­pelt. Döntő: Dodge USA—Austin 6:1, 6:2. Előző­leg a japán Nakano ellen 6:1, 6:1 arányban győ­zött az amerikai, míg Austin 6:4, 3:6, 6:3-ra verte rabint. Budge, Makó—Boussus, Petra 6:1, 7:9, 6:1 és a döntőben a Surface—Harris kettős ellen 6:L 6:3, Boussus, Petra—Bedes, Jannin 8:6, 6:1. No­: Jedrzejowska—Stammers 6:3, 6:0, Henrotin, Andrews francia—Hartwick, Harvey 8:6, 6-1. Vegyespáros: Noel, Borman—Jedrzejowska, Wil­­lington 7-5, 6:2. Csikágó: Kedden kerül eldöntésre a newyorki Madison Scuare Garden igazgatósága és Schme­­li#­? által eredménytelenül megvétózott nem hiva­talos világbajnoki döntő, a néger Louis és a ne­hézsúlyú bokszvilágbajnok Braddock között. A n éger bombázó magas favoritként indul a küzde­lembe, győzelmét 7:2-re fogadják. A mérkőzésre már eddig 700.000 dollár értékű jegyet adtak el, ami leginkább arra vezethető vissza, hogy erre a mérkőzésre a faul-szabályt felfüggesztették. Mélyütés címén nem lehet lesz győzni!... Liverpool: Villámgyőzelmet aratott az angol csodaboxoló, Peter Kain, aki már az első menet­ben kiütötte a francia Huguenint. Kopenhága: FC Wien—Válogatott 4:3 (3:1). Nyköpingben 5:0 (2:0)-ra győzött a bécsi csapat. Permik: Rapid Bécs—Kratra 4:1 (1:0). Az osztrák csapat bulgáriai mérkőzése. Újzéland: Anglia (amatőr)—Wanganin váloga­tott 12:0 (5:0). Benoni: Kelettranszvál­vál.—Aberdeen (Skócia) 2:1. Budapest: Bszkrt—MAC 18:16 (8:6). Magyar­­ország kosárlabda-bajnokságának dnntője. Gólok: Boldizsár 7, Kardos 4, Károlyi, Velkey 3—3, Pé­­tery dr., ill. Marosi 5, Szamosi 4, Rózsa 3, Kozma, lelkes 2—2. Katasztrofális vereség érte a Törekvő a divízió selejtezőjében A gyengén lőtt 11-es pecsételte meg sorsát Ungvári tud. jelenti: UAC—Kassai Törek­vés ?:1 (2:1). Vezette: Doubrava. UAC: Miczák, Vojtkó, Grohmann, Sándor, Himley, Böhm II., Varjassy, Placzer, Kovács, Nagybarcsi, Zádor. Törekvés: Princz, Troják, Leskó, Ungár,­ Juhász, Závecky, Bodnár, Barbarics, Blincer, Chován, Grün. A második percben tizenegyes az UAG ellen, Vojtkó kézzel érintette a labdát, de Ungár nem eléggé helyezett lövését Miczák bravúrosan kitolta. A vendégek sarokrúgása eredménytelen. A 9-ik percben Sándor Plar ezerhez játszik, átadását Zádor bevágja. Egy veszélyes lövést szépen ment Miczák, majd az UAC-támadásokat fejezi be két szöglet­­rúgás. A 22-ik percben Nagybarcsi átadásá­ból Placzer közelről belövi a második dugót. Majd a Törekvés lő kapufát. Utána szögletrúgásból védhetetlen fejesgólt ér el Blincer a 39-ik percben. Szünetben megered a zápor és újrakezdés*­­hez szemező esőben és szélben állanak fel a* csapatok. A vendégek már az első percben sarokrúgáshoz jutnak. A 14-ik percben kéz­zel való érintés miatt tizenegyes a Törekvés ellen, amit Kovács biztosan helyez a sarokba. A 23-ik percben Placzer ügyes játékának eredménye Kovács gólja, majd Placzer— Varjassy összjáték után Zádor lövi be az­ ötödiket. Himley középfedezet bombája a­­felső lécről pattan vissza a 38-ik percben, de­ Zádor befejeli. Placzer megsérül és kiáll. • Néhány erőtlen Törekvés-támadás után a­­ 43-ik percben Zádor 25 méteres éles bombája berúg a sarokba. A győztes együttes minden­ tagj volt különösen a második félidőben, kell emelni Miczák nagyszerű védő vácsot, Nagybarcsit és Zádort.­A mezőny legjobb Nagybarcsi volt. A Törekvésben a két hátvéd rejtgete jól végezte, csak az utolsó negye nem bírták a nagy iramot. A fám Barbarics tűnt ki. UAC—Csonkapapi gyerekcsapatok rése 5:1 (3­). Vezette: Katz., Vasutas SK—UAC II. 4:2 (4:2). Nagy. Góllövők: Vondrácsek 3, Rótt ill. Pálffy és Posztolószky I. • Sztrippa Hj.—UAC ifj. II. 4:3 (2:0) Nem tudta behozni 1 gólos hátrányát a Prostejov Az újoncok kiestek a Mitropa-Cup-ból Prostejovból jelentik: S. K.Grashoppers Zürich 2:2 (1:1). A biztos győzelemre ment csehszl. csapat­a nagy győzelmére volt ki­váncsi az a 8000 néző, amely a reggeltől tartó eső ellenére is kiment a mérkőzésre. Hatalmas iramot diktál a helyi csapat, amely a 8-ik percben a vezetést is meg­szerzi: Melka szépen átjátszik Kuchtához, aki gólt lő. Ezután nyilt játék. Szünet után a 2-ik percben gyors svájci támadásból Rupf kiegyenlít. A svájciak most gyilkos tempóba kezdenek, mellyel szemben a helyiek túl eré­­lyesen védekeznek. A 9-ik percben Kos faul­tol, a megítélt szabadrúgást Artinovic 30 méterről a hálóba vágja. Elkeseredett támadások után a 25-ik percben Drefek kiugratja Drozdot, aki kiegyenlít, de a prostejovi finis a legalább 3-ik mérkőzést biztosító győztes gólért már eredménytelen maradt. A sikertelenségért elsősorban a csa­társort és Strobl centerhalfot illeti a felelős­ség. A két szélsőfedezet volt a legjobb. A győztes csapatban a védelem és a centerhalf tűntek ki. A­ csatársor legjobbja Artinovic,­ Biró: Popovic (Jugoszlávia). A svájciak 6:5 arányban jutottak a következő fordulóban, ami sikert jelent, mert eddig ezt még soha nem érték el. ÚJPEST—VENUS 4:1 (2:0). Tízezer néző előtt folyt le a budapesti re­­váns, mely a magyar csapat előre várt biz­tos győzelmével végződött. A mérkőzés egyenlő ellenfelek küzdelmét mutatta a 28-ik percig. Ekkor Zsengellér megszerezte a ve­zetést és két perccel befejezés előtt Vincze még egy dugót lő. A Ti. félidő 4-ik percében Kállai már a 3-ik dugót lövi bukarestiek háló­jába. A 18-ik percben a görög származású Humis szépít, de tíz perc múlva Kállai kicse­lezi a védelmet, majd kiugratja Zsengellért, aki bebiztosítja a győzelmet.­­A Újpest 10:5 arányban biztosította további részvételét. Legjobbja ezúttal is Zsengellér volt, de kitünően játszott Tóth és a romániai csapatban a nagyváradi Bodola és Hamis. Biró, Mattea (Olasz­ország). FC GENOVA—GRADJANSKI 3:0 (3:0). A zágrábi mérkőzésen súlyosabb vereséget szenvedett a jugoszláviai bajnok, mint Geno­vában. Pedig a jugoszláv csapatok legutóbbi figyelemreméltó eredményei után nemcsak a hazai közönség, de a külföldi szakkörök is a genovai hátrány túllicitálását várták a helyi együttestől. Ezzel szemben a Gradjanski szünetig sehogy sem tudott felfejlődni, a II. félidőben pedig már minden igyekezete hiába­valónak bizonyult a pompásan védekező olaszokkal szemben. Úgy látszik ma­rátságos és más a komoly ditmérk­övvel lehet magyarázni leginkább a jó sikereket és a mostani kudarcot. A néző előtt lefolyt mérkőzés góljait percben Marelini, hat perc múlva a rikai Servetti és a 17-ik percben lőtték. Biró: Beránek (Ausztria). Zsolna nyerte Középszlovensz tenniszbajnokságát Zsolnai tudósítónk jelenti: Zsolnán zajlott le Középszlovenszka tenniszbajnoki mérkő­zése SK Zilihi—Banska Bystricai SK között, melyet szép küzdelemben a zsolnai SK nyert 7:4 arányban. Részletes eredmények: Egyes: Borbély—Lányi 2:0, Dedek—Maier 0:2, Schein—Kralik 2:1, Kolár—Diskantin 2:0, Simorová—Markovitosvá 2:0, Engstová— Szántová 0:2. Kettős: Dedek, Vogel—Mayer, Lányi 2:1, Schein, Kolar—Kralik, Maisinger 2:0, Simo­rová, Engstová—Markovitsová, Szántová 0:2, Engstová, Schein—Markovitsová, Majer 0:2, Simorová, Dedek—Szántová, Lányi 2:0. KCST Zilina—POCK Vrutky 4:3 (3:2). Biró, Fränkel. Ruttkán került lebonyolí­tásra a két rivális vizipolómérkőzésre, me­lyet a zsolnai csapat megérdemelten nyert meg. Gólok: Holzer 1 p., Seknicka 3 p., Far­kas 4 „p., Bu­gány 5. percben, a II. fé Farkar a 3., Hoher a 6. percben dobot SK Zilina— AC SPÁRTA P. Bysl 2:1 (Isi). Biró: Kroner. A két csapat összes SK.: Pochaba, Derkics, Hlongresz Beniac, Dvorsky, Rysavy, Chochola Beniac, Haida, AC Spárta: Krizanovsky, Rezac, Ku dec, Sitkéi, Suchy, Stoic, Beniac, Brei niac, Rysavy. Zsolna kezdésével indul el a játék, szorítják P. Bystricát, de csak a 20. ] tudja Riedl védhetetlenül megszerezi a zetést. A 23-ik percben Brendl egy második félidőben mindkét csapat sok váskodik, a 32. percben Riedl beállítja eredményt. Weiden és mégis levonul­ az utekácsi csapat a 11-es miatt Losonci tudósítónk jelenti: RSK Utekács— LAFC 1:0 (0:0). Meglepően szép játékkal ruk­kolt elő az utekácsi csapat és megérdemelten győzött a gyatrán játszó LAFC ellen. A győ­zelmükbe csak az a szépséghiba csúszott be, hogy a második félidő 35. percében levonul­tak. A LAFC mentségére van, hogy négy tartalékkal játszott. A 25. percben Estefám szerzi meg a vezetést az utekácsi csapat részére. Szünet után a 35-ik percben faultol­ják Róthot a 16-oson belül, a bíró 11-est itél, mire az utekácsi csapat levonul. Az utekácsi csapatnál a közvetlen védelem tűnt ki. Jók voltak: Marek Kuzselik és Estefán­. A LAFC- nál a tartalékok: Lados Hegedűs-HL, Tolmá­csi Bukovszky és Róth volt jó. Biró, Benkó. LAFC 11—FTC 11 1:1 (0:1). A 15-ik percben 11-es a LAFC ellen, Ju­­racek kapufának lövi. A 25. percben Szabó szerzi meg az FTC-nek a vezetést. Szünet után a 29-ik percben Horváth egyenlít. A 35-ik percben a mérkőzés félbeszakadt, mert Fülek levonult Schnellert a 16-oson belül Hó­dus csúnyán faultolja, a bíró 11-est ítél, mire az FTC trénere, Lukács lerendeli a játékoso­kat a pályáról. Hosszabb rábeszélés után az FTC visszaáll, de a bíró már nem vezeti tovább a mérkőzést. Kitűnt a LAFC-nál a védelem, Lados és Tolmácsi, míg az FTC-nél Szabó, Trizna, Gyuris és Kovács volt jó. Szál»« alább győzelme Finnországban Javulnak a magyar diszkoszvetők Budapestről jelentik. Megírtuk, hogy Szabó, a magyarok legjobb középtávfutója szenzációs győ­zelmet aratott Helsinkiben a legjobb finn futók ellen. A magyar versenyző harmadnapra Kokkola­­ban startolt 1500 m­-en s ezt a versenyét is fölé­nyesen megnyerte. Szabó 3.56.2 perc alatt ért célba Prost (4.03.4) és Lehtinen (4.05.8), a los­­angelesi olimpiai 5000 m.-es futószámok győztese előtt. A Bszkrt jubiláris atlétikai versenyén a formájukban erősen visszahanyatlott diszkosz­vetők újabb jelét adták annak, hogy évekig el­tartott romlásuknak immár vége s lassan kezde­nek a hullámvölgyből kifelé tartani. Ki Kulitzy teljesítménye keltett meglepetés- Donogán és Józsa hiányzott a gárdából EREDMÉNYEK: 100 m­.: Gyenes MAC 10.8 mp. Magas: K BBTE 152, Rovo UTE 182 cm. 400 m.: MAC 49.4. Görkei BBTE 49.9 mp. Súly: II. MAC 14.37 m. 1300 m.: Harsányi BB­ Rátonyi MAC 4.02, Híres UTE 4.03.2. Ara­reneni EAC 4.04 p. Versenyen kívül első 1­4.00.4. Kalapács: Kemény Bszkrt 45.02. 110 m­. gát.: Jávor Bszkrt 15.8 mp. 5000 t­ BBTE 15.01.4. Simon Bszkrt 15.18, Herr fekvés 15.31.4 p. Diszkosz: Madarász 47.58, Kulitzy BBTE 47.39, Remecz MRT Svédstaféta A.­ csoport: MAC 1.59. (A BBTE 1.58 p.). B.) Csoportban: FTC 2.05 Az FTC úszóvei 200 m­.: Körösi UTE 2.23.4. (Részidő Zólyomi BBTE 2.24.4 p. 500 itl. ifj.: Véghá; 6.45.4 p. (Részidők: 1.12, 2.35, 3.58. 5.23. jó eredmény! 800 m­.: Gróf UTE 10.40.8 ! idők: 1.09, 2.29.4, 3.51.4, 5.13, 6.35. 7.56.0 A magyar evezősszövetség 42-ik nei regattájának első eredményei: Szenior korm. kétevezős: Hungária 7.1 nonia 7.20. Vidéki 8-as: Tisza Szolnok 1 II. o. szenior egyes: Kis MAC 7.01.3. korm. 4-es: MEC 6.24.8. Középisk. négy VIII. ker. Zrínyi gimn. Újonc egyes: De (Zotti) 7.02.4. Újonc korm. 4-es: Újpes II. oszt. szén. 8-as: MEC 5.53.2. Korneubu Allemania 5.54.8. Szén. korm. 4-es: Hunga Pannónia 6.18.2. Jun. korm. 4-es: Dun. Szén. korm. 4-es: Újpesti EE 6.27.2. Szer párevezés: Nemzeti 6.29. Szén­ egyes Pruckner Polizei Sp. V. Bécs 3.59.2. Jur kajak: Tóth M. Cs. Sz. 4.14.5. Kezdő egye­zést Karakán 4.15.2. Kezdő kajak F.­ j Balatoni (Karakán) 4.17. Uhlmann Deutsch