Kassai Ujság, 1938. június (100. évfolyam, 126-148. szám)

1938-06-08 / 131. szám

„Zárt sisak” A második félidőben a KAC védelmi játékra rendezkedik be. Hátravonja két összekötőjét, akik egyetlen pillanatra sem lépik át a félvonalat. „Zárt sisak“-kal játszik a­ KAC és nagyszerűen állja a fülekíék rohamait. A két összekötővel megerősített védelem fáradhatatlanul rombol szét minden füleki támadást. Főleg Drab vezérkedik ebben. A sorozatos FTC-támadásokat csak he­­lyenkint szakítja meg egy-egy KAC-lefutás. De a Várady—Vitéz—Ortutay csatársor minden meg­mozdulása veszélyt rejt magában. A füleki csa­társor mintha meg volna babonázva. Minden len­dületük megtörik a 16-os vonal előtt, az erőtlen lövéseket pedig Szacsury könnyedén hárítja el. A 20-ik percben kerül először­­ gólveszélybe a KAC-kapu, de Mihók tiszta helyzetből égbe lövi a labdát. Az eredménytelenség miatt néhány fü­leki játékos elveszti fejét. Főleg Hudecre és kai védekeznek . Böhmre vonatkozik ez, de Zupkó sem játszik kisasszonyfutballt Előbb Kertészt viszik le a pályáról, majd Pásztort élesztgetik percekig, akinek ráadásul még nadrágját is leszakítja egyik füleki játékos cipője. Közben néhány pofon is elcsattan. Fülek támadásai mindössze négy sarok­rúgást eredményeznek, egyéb eredmény nem is születik. Sőt! Majdnem a KAC, szerez gólt. Vitéz nagyszerű szöktetésével Ortutay a 30-ik percben elfut, faképnél hagyja Hudecet, majd Böhmöt és mintegy 20 méterről gyilkos lövést küld a bal felső sarokra. Rajmann kapus azonban csodás robinzonáddal fogja a bőrt. Már csak annyi fel­jegyezni való van, hogy a KAC-kapu előtt tumul­tus támad az utolsó percekben. Szacsury meg­kaparintja a labdát. A földön fekvő kapusra több füleki játékos rohan, akik összeütközésbe kerül­nek a KAC védőjátékosokkal. A bíró rendet te­remt és az izgalmas mérkőzés mezőnyjátékkal ér véget. A győztes csapat megnyerte Szlovenszko és Po­dk. Rus bajnokságát. Az FTC technikáját és nagyszerű kondícióját lendülettel és lelkesedéssel ellensúlyozta a KAC és kiérdemelte a szép győ­zelmet, mely kvalifikálta a ligaselejtező mérkőzé­sekre. Legjobb játékosai: Szacsáry,­­Drab, Or­tutay, Várady és Vitéz voltak. A második cso­portba: Kertész, Pásztor, Groszmann sorolható, míg Takács és Kerekes nem érték el szokott for­májukat. A fülekiek legjobb játékosa Csukás, Egri és Hudec voltak. Kár, hogy utóbbi­­ kissé durva. Galbács, Juracsek, Mihók és Zupkó tet­­szettek most Brüll dr. csinált néhány hibát, de érdeméül jegyezhető fel, hogy kezében tartotta a mérkő­zést és mindvégig pártatlan volt. kék-sárgák P. Slavic—Zemplén Nagymihály 3:1 — Munkácsi SÍ—Pasi 7:2 Bajnok a KAC! (Kiküldött munkatársunktól.) Pünkösd nagy sporteseménye a két bajnok, az FTC és a KAC találkozója volt. Napok óta erről beszélt min­denki és helyi vonatkozásban háttérbe szorította a párisi világbajnokságok jelentőségét is. A mér­kőzés iránti érdeklődés csak fokozódott az elmúlt héten, amikor az FTC idegen pályán döntetlent harcolt ki és a honi pálya, hazai közönség elő­nyével startolt a második mérkőzésen. A KAC- szurkolók azonban csapatukat is képesnek tar­tották arra a bravúrra, amit Fülek Kassán vég­rehajtott. Ennek tulajdonítható az is, hogy Pünkösd va­sárnapján valóságos autókaravánok robogtak minden irányból a kis nógrádi gyárváros felé. Fülek a nagy találkozó napjára nagyváros képét vette fel. Mintegy 250 kocsiból álló autópark so­rakozott fel a pálya mellett, ezenkívül százakra tehető azoknak a száma, akik vonaton, kerék­páron és gyalog jöttek el a sorsdöntő mérkő­zésre. A kisméretű füleki pályát zsúfolásig megtöl­tötte a közönség. Mintegy 2500 ember szorong az itt-ott kopár fűfoltokkal tarkított pálya álló­helyén és tribünjén és kisvárosban ez a szám rekordot jelent. A tüzes napsugarak szinte ki­bírhatatlan hőséget árasztanak, de a szurkoló­seregnek ma enélkül is melege volna. Feszült izgalom uralkodik mindenfelé. Folyik az előmér­­kőzés Fülek második csapata és­ a tamásfalvai együttes között, de senki sem figyel a játékra. A füleki drukkerek 4—5 gólos győzelemre es­küsznek. A KAC hívei pedig — tekintet nélkül a kánikulára — előre fáznak a mérkőzéstől. Azért titokban mégis bizakodnak, de legfeljebb csak abban, hogy döntetlen­ esetén harmadik mérkő­zést játszanak Losoncon. Az öltözőkben az utolsó simítások folynak. Még néhány perc és pontosan 5 órakor kifut a pályára a KAC csapata. Dörgő taps, óriási éljen­zés fogadja. A maroknyi KAC-gárda meglepet­ten figyel fel! Mi történt? A losonci szurkolók teljes létszámban vonultak fel és az ősi rivális ellenében a KAC-ot biztatják minden hangszáluk­kal. A fülekieket fogadó üdvrivalgás azonban így is elhomályosítja az előző ovációt. A két csapat összeállítása: KAC: Szacsáry, Drab, Groszmann, Takács, Lebenszky, Kerekes, Ortutay, Vitéz, Pásztor, Kertész, Várady. Füleki TC: Reimann, Tóth, Böhm, Zupkó, Csu­kás, Hudec, Galbács, Sigmund, Mihók, Egri, Juracsek. Brüll dr. pozsonyi biró helyválasztásra hívja össze a csapatkapitányokat. Vitéznek kedvez a szerencse, a Fülek nap ellen kezd. Nyomban el­indul az első füleki akció. Viharzik a roham a KAC-kapu ellen, Lebenszky elvéti a bőrt, mely Galbácshoz kerül és a jobbszélső bombája már az első percben külső kapufán porzik. Meleg helyzet volt! A KAC ellentámadást vezet, mely a félvonalon elhal. A 3-ik percben Szacsáry Egri sarokra tartó veszélyes bombáját menti. A következő percben a füleki csatársor szép ado­gatással sakk-mattra állítja a KAC védelmét, de a kék-sárgák kapuját ma őrzi a szerencse: Sig­mund hatalmas lövése a kapufára zúdul és a visszapattanó labdát Groszmann rúgja ki a mezőnybe. Most feljön a KAC és percekig szorongat. Tá­madásai nem tervszerűek, de­ annál veszélyeseb­bek. Egy ilyen rajtaütésszerű támadásnál Vitéz­hez jut a bőr. A KAC-csatár remek testcsellel egyszerre 3 füleki játékost csap be és 20 méter­ről irtózatos erővel a hálóba ágyaz. A 7-ik perc­ben 1:0-ra vezet a KAC. Kezdés után fokozódik az iram. Szédületes tempóban folyik a harc. A KAC már leküzdötte kezdeti indiszpozícióját és egyenrangú ellenfél. Fülek többet lő kapura, de Szacsury szinte vonzza a labdát Egyik veszé­lyes lövést a másik után húzza le. A füleki táma­dások végül — ha a KAC-védelem ludas is benne , mégis gólt érlelnek. Két eredménytelen sarkot rúg Fülek. Majd kavarodás támad a KAC- kapu előtt. Szacsury oldalra üti Sigmund sarokra tartó lövését, a bőr a fedezetlenül álló Juracsek­­hez kerül és a balszélső beadását Mihók a KAC- védők gyűrűjéből is hálóba tudja 4 méterről vágni. A 15-ik percben az FTC egyenlített. Most mindenki azt várja, hogy újra Fülek kerül front­ba, de ehelyett inkább a KAC szorongat. A 25-ik percben mégis a kék-sárgák kapuja kerül gól­veszélybe. Takács a kifutó Szacsáry mellett hátraadja a labdát. A kapus azonban nagyszerű érzékkel­­ hátrakap és még a gólvonal előtt el­fogja a bőrt A kínos intermezzo után viharos KAC negyed­óra következik. Kertésztől Vitézhez kerül a bőr,­­ aki időközben már helyet cserélt Pásztorral. A középcsatár remek labdát csúsztat Ortutayhoz, akinek magas beadása tisztán találja Váradyt. Nagyszerűen jön fejre a labda, de Várady a döntő pillanatban hibáz és a biztosnak hitt gól elcsúszik homlokán. De a gól már a levegőben lóg. A 30-ik percben mesés KAC-támadás fut: Pásztor—Vitéz—Kertész a labda útja. A beadás Váradyhoz kerül, aki nehéz helyzetből megszerzi a vezetést. 2:1. Egetverő éljenzés fogadja a gólt. A közönség még tapsol, amikor a kezdés után a KAC villámgyors támadása komort eredményez, ebből kavarodás támad, a bőr Pásztorhoz kerül, aki védhetetlenül góloz. 3:1. Egy perc alatt két gól. Most megjön a losonciakkal felerősitett KAC-tábor hangja. Ütemes biztatásba kezdenek és a KAC támad is. Pásztort már hátul látjuk, középfedezetet játszik, helyére Kerekes került, míg Lebenszky a balfedezet. Tíz percig tart a KAC-ostrom, majd Fülek újra magához tér és néhány támadást vezet, de csak kornereket tud elérni. Mezőnyjátékkal ér véget az izgalmakban bő félidő. A szünetben a KAC vezetősége, Kun Andor, Szenes Ödön mérnök és Burger Tibor zárt ajtók mögött taktikai utasításokat adnak a csapatnak. A jelszó: tartani az eredményt! Hogy milyen lesz a taktika, arról már a második félidő első percei­ben meggyőződhetünk. A Fülek öltözőjében ért­hetően levert a hangulat. A balszerencsére pa­naszkodnak és erre bőségesen van is okuk. Ha kis szerencséjük van, akár fordítva is állhatna az eredmény. ■' 1 Finn távfutők súlyos vereséget szenvedtek a Budapest, jun. 7. (Saját tud. táv.) A Bszkrt és UTE nemzetközi atlétikai versenye a ma­gyar versenyzők nagy sikerével végződött. A finn távfutók sorozatos vereségén kívül a verseny túlnyomó részében figyelemreméltó teljesítményt értek el a magyar atléták. A verseny hőse Kovács kétszer győzött az olimpiai he­lyezett Häni ellen. A verseny szenzációi közé tartozik Kol­tai és a világrekorder Szabó veresége. A verseny részletes eredményei a következők: 100 m.: Kovács BESTE 10.7. Häni (Svájc) 10.7 mp. 3. Gyenes MAC. .Súly:­ Stock.német 15.05, :Darányi dr. MAC 14.61 m. 3000 m.: Iglói MAC 8.42.2, Szabó MAC 8.43.6, Lehtinen finn olimpi bajnok 8.44.6 p. 4. Virtanen finn. 110 m. gát: Jávor Bszkrt 16.2 mp. SilO m.: Istenes dr. MAC 1.55.4 p. * il. Távol: Gyurica Bszkrt 731, Koltai BBTE 726, Somló 711 cm. 200 m.: Kovács 21.9, Gyenes 22.2, Häni 22.3 mp. Gerely: Stöck 68.68, Várszegi MAC 66.35 méter. Diszkosz: Kulitzky BBTE 48.14, Madarász Bszkrt 46.40, Stöck 44.95 méter. 5000 m.: Csaplár MAC 15.01, Kelen BBTE 15.01.8 p. 3. Esztergomi. 4. Szilágyi. 5. Vir­tanen. Bohemians a selejtezőben: 15 húsét lőtt két mérkőzésén Prágából jelentik- Bohemians—SV Jägern­­dorf 8:1 (6:0). Az államliga selejtezőjének ha­todik résztvevőjét van hivatva eldönteni ez a mérkőzés, melynek első részében nem várt nagyarányú győzelmet aratott a prágai együttes. A jägerndorfiak alig leküzdhető teljesítményt követeltek azzal, hogy szombati és vasárnapi, a DFC elleni nehéz mérkőzé­sek után máris a döntő jelentőségű meccsre kötelezték 7 órás vasúti utazással egybe­kapcsolva. Nem csoda, hogy a helyi csapat szinte lerohanta fáradt ellenfelét, amely pedig különösen szünet után megmu­tatta, hogy nem lebecsülendő képességekkel rendelkezik. Ha a csapat védelme is jobb, ve­resége legfeljebb minimális arányú lett vol­na. A támadósor elsőrangúan játszott a me­zőnyben, kapu előtt azonban nem volt olyan energikus, mint a Bohemians csatársora. A gólokat: Mlejnsky 4, Dlask 2, Uher, Simek, ill. Weihrich lőtték. Bíró: dr. Brüll. A jägerndorfi revánsmérkőzésen 7:1 (2:1) arányban győzött a Bohemians, mely ezzel biztosította részt­­vételét az államliga selejtezőjében. A helyi csapat erre a meccsre már teljesen letört a sok egymás utáni nehéz küzdelem után, me­lyet Schönberg, Prága és Teplitz pályáin ví­vott. Ezenkívül a sérültek helyére 3 ifjúsági játékost volt kénytelen beállítani. A Bohe­mians sima összjátékkal győzött. Gólok: Si­mek, Borovicka 2—2, Dlask, Pilip, Kucera, ill. Mitschke. Biró: Bizik (Ruttka). Nagy munk­áciS győzelem a Rusj ellen Ungvári tudósítónk jelenti: SK Rusj—MSE 4:2 (3:1). Vezette: Múzsák. SK Rusj: Lábecky — Krizs II., Rhdik — Honra, Kármán, Kopcsay — Mozer, Kobzát, Krizs I., Pleszka, Iváncsó. MSE: Kovács — Csuday, Zdiárszk­y — Balogh, Erdei, Usztebár — Hajik II., Taucz, Popovics, Brizsák, Csepák. Az ungváriak egy, a vendégek négy tarta­lékkal állottak ki. Az első gólt Mozer érte el a 14. percben, két percre rá Popovics kiegyenlített. A 32 percben újra a Rusj vezet Kármán révén, két perc múlva Krizs I. 3:1-re emeli az ered­ményt A második félidőben Kármán előre megy középcsatárnak, Kopcsay a középfedezet és 4 Krizs I. a jobbösszekötő. A 17. percben, a Rusj szabadrúgáshoz jut, amit Homa 25 mé­terről küld kapura, a kapus a védhető labdát beejti. öt perc befejezés előtt szépít az­­ ered­ményen Hajlik II. A sarokrúgások aránya: 6:5. UKMSC—Kaposi TK 1:0. Vezette: Acker­mann. Az idény első magyar kupamérkőzése meglepetést hozott. A jobbnak tartott kapo­­siakat legyőzte a bajnokságban utolsó ung­vári csapat Gajdos góljával. MSE—SK Rusj 7:2 (2:1). Vezette: dr. Weinberger. — Fölényes győzelmet aratott az MSE a Rusj teljes legénysége ellen a va­sárnapi mérkőzésen. Góllövők: Taucz, Haj­lik N­. és Zimmermann (2—2), Csuday hátvéd szabadrúgásból, illetve Kármán és Pleszko. Beregszászon: BMSE—UMTE 6:2. Magyar kupamérkőzés. — Nagyszőlősön: NSE— BFTC 3:2 (2:1). Meglepetés a divízió-csapat veresége. Biró: Laczkó, Huszt Slavia a divízió u­tciSlébm Slavia—Zemplén (Ylchalovce) 3:1 (2:1). Eperjesi tudósítónk jelenti: A divízióba ju­tásért szóló selejtezőmérkőzések során má­sodszor találkozott a két csapat. A vendég­csapat 1 gólos előnnyel állt ki a mérkőzésre, saját otthonában 3:2 arányban legyőzte az eperjesieket. A két csapat így állt ki: Zemp­lén: jedinák, Szalagyák, Tomovcsik, Hev­esies, Gábris, Tomkó, Ressler, Balázsházy, Ruzsicska, Kovacsik, Loss. Eperjesi Slávia: Dob­y, Csepela, Hladonik, Szenderszky, Bi­hari, Tomás, Podhajeczky, Lukács, Skovica, Hajdú, Pekarik. A 6-ik percben a kapus hibájából éri el az eperjesi csapat a vezetést Podhajeczky ré­vén. Néhány percre rá elbuktatják a 16-on belül Podhajeczkyt, amire a megítélt 11-est Skovira belövi. A félidő vége felé egy táma­dásnál kifut az eperjesi kapus és a vendégek szépítenek az eredményen. A második félidő 5-ik percében Ruzsicska megsebesül és több mint 20 percig 10 em­berrel kénytelen játszani a vendégcsapat. A 7-ik percben Podhajecky szép lefutásból is­mét gólt lő. A Slávia csapatában Bihary, Tomás és Podhajecky, a vendégcsapatban a közvetlen védelem és a csatársor tűnt ki. Az eperjesi csapat így bejutott a hiv. selej­tezőbe. Érdekes, hogy a mérkőzésre 3 postagalam­bot hoztak le a nagymihályiak, akik a fél­idő eredményét és a végeredményt ezekkel küldték meg az otthoni szurkolóknak. A SLÁVIA IFJÚSÁGI CSAPATA KELETSZLOVENSZKÓ BAJNOKA Eperjesi Slávia ifj.—Kassai CSK Ifj. 1:1 (0:0). Biró: Jelenák (Igló). A szombati kassai mérkőzés után, melyet az eperjesi ifjúsági csapat 3:1 arányban nyert meg, Eperjesen találkozott a két csapat A döntetlenül végződött mérkőzés alap­ján az eperjesi csapat lett Keletszlovenszkó csehszlovák ifjúsági bajnoka. A csapat most Szlovenszkó ifjúsági bajnokságáért fog küz­deni.