Kisalföld, 1957. június (2. évfolyam, 126-151. szám)

1957-06-19 / 141. szám

s KISALFÖLD DÖMTÉST HOZTAK a hetek óta, hasodó Sztálinvárosi Vasas - Győri ETO ügyében Az I. fokú határozatot helybenhagyták és így az NB II. nyugati csoportjában a Sztálinvárosi Vasas a 2. a Győri ETO pedig a 3. helyen végzett Ez­­ a döntés feltette a koronát a hetek óta húzódó és egyre in­kább zavarossá vált labdarúgó ügyre. Néhány szót a döntéshez azért szólunk. 1. Tudomásunk szerint a kor­mánybizottság az elsőfokú dön­tést megsemmisítette és utasítot­ta az ML­SZ-t, hogy az összes ér­dekeltek bevonásával hozzon új döntést. Ez, értelemszerűen az­t jelenti, hogy elsőfokú döntés sza­bályta­­lan, helytelen és igazságtalan. 2. Itt nem Sztálinváros—Győri ETO-ügy van, hanem SVSE— Sztálinv­áros-ügy, amelyben a sop­roni csapat igazoltan és szabá­lyos körülmények között szerepel­tette játékosait és győzelmet ara­tott a zöld gyepen a sztálinvárosi csapat ellen. A győri Vasas ETO ezért joggal tiltakozott az elsőfo­kú határozat ellen. 3. Az igazság változatlanul igazság marad. A győzelmet a zöld asztal mellett a Sztálinvárosi Vasas csapatának ítélték. Erről a döntésről csak egyetlen vélemé­nyünk van: elszomorító. 4. Azt kérdezzük az illetékesek­től, kinek áll érdekében heten­ként változtatni a véleményeket és kinek áll érdekében napjaink­ban békétlenséget, türelmetlensé­get szítani hazánkban. A Magyar Labdarúgó Szövetség felelősségéről senki sem szól. Pe­dig ezt a felelősséget hangsúlyoz­ni kell és a Magyar Labdarúgó Szövetség vezetőinek le kell von­nia ebből a tanulságokat. A győri csapat a pályán becsü­lettel harcolt, és mindenféle dön­tés ellenére kiharcolta a 2. he­lyet az NB II. bajnokságában. A végén még annyit jegyez­nénk meg: túl hamar megszületett a döntés a Sztálinvárosi Vasas ügyében, a 14-es létszám bejelen­tése vitán. Ez pedig durva szép­séghiba i­s Pintér István. Győri labdarúgó fiatalok Sopronban Győr-Sopron megye ifjúsági válogatottja — SFAC 3:3 (3:2) A hőmérő, higanyoszlopa 30 fok felett tanyázott, amikor Szé­kely játékvezető sípjelére pályára futottak a csapatok. A sopronia­kat néhány kölcsön­játékos erősí­tette,­­ a rijékai nemzetközi tor­nára készülődő ifik pedig legjobb összeállításukban kezdték a játé­kot.Győr-Sopron megye ifj. vál.: Szentmihályi (Tóth) — Deld, Or­bán, Sóki — Takács, Steiniinger, — Gyurovits, Túri, Varga, Mol­nár, Nagy. — SFAC: Kiss II. — Szemer, Kertész, Nagy — Márkus (Szigethy), Lengyel — Kiss I. (Hujber), Csonka, Fejes, Gaál, Gerányi. Hatalmas iramban indul a mér­kőzés. Varga lő estében mellé, majd Gaál lövése zúg el­ a győri kapu felett. A 25. percben nagy a tömörülés a soproni kapu előtt, de Varga lövése végül utat talál a hálóba, (1:0). A SFAC rohamoz és a 40. percben Gaál szépen tálal Fejes elé, aki két méterről nem hibázik, (1:1). A 43. percben Var­ga 25 méteres bombája vágódik a bal alsó sarokba, (2:1). Az utolsó percben két gól is esik: először egyéni játékból Varga eredmé­nyes (3:1), majd Kiss I. szép be­adását Fejes értékesíti góllá, (3:2). Szünet után a piros-fehérek tá­madnak,­­ az ifi válogatott vé­delme azonban nagyszerűen hárít. A 18. percben Csonka lövése a kapufán csattan. A 43. percben Huj­ber beadását a jó ütemben ér­kező Kiss I. vágja a hálóba, (3:3). Bírálat: A nagy hőség ellenére jó iramú, változatos küzdelmet hozott a találkozó. A telkesen ját­szó SFAC együttese kemény el­lenfélnek bizonyult az ifi váloga­tott számára, mely így is igazolta jó hírét és bizakodással tekint­hetünk a nemzetközi tornán való részvétele elé. Egyénileg az ifi válogatottból Vargás lövőkészsége, mesterhármasa dicséri, mellette Szentmihályi, Delci, Gyurovits tel­jesítménye dicsérhető,­­ a SFAC csapatából Lengyel, Csonka, Gaál és Fejes emelhető ki. Nyilatkozat: Gőcze Sándor (ifj. vol. edzője): Jó főpróba volt a nemzetközi torna előtt ez a talál­kozó. Szünet után fiataljaink visszaestek, ez érthető, mivel az ifi mérkőzések csak­ 80 perces időtartamúak.­ Remélem nem val­lunk szégyent a rijekai tornán! A kosárlabda NB. II-ért Soproni VSE—Sombathelyi Ha­ladás 48:38 (21:13). Vezette Király, Futó. Női mérkőzés. A soproniak már az első félidőben fölényt har­coltak ki az egykori NB I-es csa­pattal szemben és szünet után is jól tartva a vezetést­­ biztosan győztek. Legjobb kosárdobók: Bánhegyi és Adorjánná 13—13, illetve Tuboly 17. Bp. Ganz—Soproni MAFC 53:46 (24:14) Vezette Futó: Dörnyei. Fér­fi mérkőzés. Nehezen lendültek játékba az egyetemisták és a ta­pasztalt kosarasokban összetevődő pesti együttes az első félidőben tíz pontos előnyt szerzett. Szünet után feljött a SMAFC, kitűnően hajrá­zott, ekkor azonban nemcsak az ellenféllel, hanem a játékvezetői tévedésekkel is meg kellett volna birkóznia. Legjobb kosárdobók: Hámori 18, Komisszá 9, Királyhidi 8, illetve Hrabovszky 15, Tóth 10 és Weisz 7. Bp. Ganz—Soproni Textiles Club 64:58 (35:26). Vezette: Dörnyei, Fu­tó. Férfi mérkőzés. Váratlan pont­vesztés érte az STC férfi kosár­labdázóit, akik a Ganz elleni mér­kőzésen elszenvedték első veresé­güket. Az első játékrészben a ta­pasztalt fővárosiak ügyesen lelas­sították a játékot, óvatosan és jó helyzetből dobtak kosárra, ezzel szemben a soproniak sorozatosan „elszórták” a labdát. Fordulás után feljött az STC, ekkor a Futó, Dörnyei játékvezető-páros soroza­tos tévedései törték meg a textile­­sek rendeletét. Végeredményben a fővárosiak hat ponttal győztek — hozzátehetjük, a játékvezető gyen­ge működése nem lehet mentség az STC várakozáson aluli játé­kára. Legjobb kosárdobók Király­hidi 18, Hámori 15 és Kanizsa 12, illetve Eperjessy 22 és Gárdas 8. Gy. Vasas ETO—MOGAAC NB I-es férfi mérkőzés 50:36 (22:20). Az első félidőben kiegyenlített változatos küzdelem folyt. A szü­net után a főiskolásokon a fárad­ság jelei mutatkoztak. L. d. An­gyal (12), Csala (10), Novák (8), Környei (8), illetve Bakó 19), Ba­kodi (8). Jók: Környei,­­ Angyal, Csala, illetve, Bakó, Baf­odi. ★ Gy. Vasas ETO II.—Szombat­­helyi Haladás II. Területi férfi mérkőzés 37:33 (12:17). A nagy hőségben a győri csapat megingásait az ellenfél kihasznál­ta. Csak­ a II. félidőben találtak magukra a győri fiatalok. L. d. Halmai (13), Pesztenfehrer (13), il­letve Keresztesi (8), Padányi (5). Jók: Halmai, Szekér, Pesztenfeh­rer, illetve Keresztesi, Fadányi. ★ Gy. Vasas ETO II.—Szombathe­lyi Haladás II. területi női mér­kőzés, 37:27 (18:10). A győri lányok helyenként tet­szetős játékkal szerezték meg a meglepetésszerű győzelmet. L. d. Kovács (23), Németh (8), Hairvich (5), illetve Bertalan (13). Jók: Ko­vács, Németh, Harvich. * Tehetségkutató úszóverseny Sopronban Június 21-én, pénteken délután 18 órai kezdettel tehetségkutató úszóversenyt rendez a Soproni VSE a sportuszodában. A 19 szám­ból álló versenyen serdülő és if­júsági korú leányok és fiúk állhat­nak rajthoz. Kardos Ferenc végleg megnyerte a Tusnády vándordíját Vasárnap rendezték a Győri Czuczor Gimnázium tornatermé­ben a hagyományos Tusnády ván­dordíjas kardversenyt. A verse­nyen Tata, Diósgyőr és Budapest vívói mellett pástra léptek a Győri ETO vívói is. A Tusnády vándordíjas kard­verseny múlt évi védője, Kardos Ferenc, a Budapesti Vasas ver­senyzője bizonyult a legjobbnak a vasárnapi versenyen és 9 győzel­mével megszerezte az első helyet, ezzel a vándordíj végleges tulaj­donosa lett. Második helyre Ju­hász (Tata) került 8 győzelemmel, harmadik Csiszár (Diósgyőr) 7 győzelemmel, negyedik Fehér (Gy. ETO) 6 győzelemmel, ötödik Pauer­­(Gy. ETO) 5 győzelemmel. 1980, júzét­tt TS, faswWe. A legfiatalabb bakonyi betyár. Győr-Sopron megye felnőtt tornász-csapatbajnokságai Sopronban Szombaton és vasárnap rendez­ték meg Sopronban Győr-Sopron megye 1957. évi férfi és női tor­nász csapatbajnokságait. A bajno­ki versenyen egyénileg Radics Margit és Tamás Margit (mind­kettő Sopron), valamint a győri Chiristmann Márta és Harlin An­na tűntek ki. A férfiak küzdelmé­ben a győri Eőry László és Szabó Lajos teljesítménye dicsérhető. Részletes eredmények: Női 111. o. csapatverseny: 1. Győri Textilmunkás L 176,2, 2. Soproni Textiles Club I. 175,7, 3. Mosonmagyaróvári Mezőgép Vasas 172,9, 4. Soproni Textiles Club II. 169,4, 5. Győri ETO 165,6, 6. Győri Textilmunkás II. 165,3, 7. Tatabányai SC 159,0. Női II. o. csapatversenyt : 1. Soproni Textiles Club 181,3, 2. Győri ETO 180,4, 3. Tatabányai SC 162,2. Férfi III. o. csapatverseny: 1. Győri ETO 258,3, 2. Tatabá­nyai SC 254,8. Férfi II. 6. csapatverseny: 1. Győri ETO 257. A színvonalas bajnoki versenyt követően a bajnokcsapatoknak, valamint a helyezetteknek kiosz­tották az érem- és oklevél díja­kat. Soproni labdarúgó bajnoki mérkőzések Hegykő — Soproni Textiles Club II. 4:1 (2:1.) Játékvezető: Tulok, Kerühszi III. osztályú baj­noki. Ötletes, erőteljes játékával megérdemelten győzött a hegykői csapat. Góllövők: Bindes 3 és Kertész, illetve Németh. SVSE — SFAC II. 3:0 (1:0.) Já­tékvezető: Dalle®. Úttörő bajnoki mérkőzés. Jó iramú találkozón a testi fölényben lévő vasutas út­törők megérdemelt, biztos győzel­met arattak. Góllövők: Németh 2 és Koloszár. A csepeli atléták győztek Magyaró­várott Vasárnap délelőtt a ligeti sport­telepen szép számban gyülekezett a közönség, hogy szemtanúja le­gyen a Csepeli Vasas—Vasas Hu­bertus női és férfi atlétikai ver­senynek. A versenyen több jó eredmény született. Ezek közül kiemelkedik a csepeli Kővári 180 cm magasugró eredménye. A pontversenyt a Csepeli Vasas nyerte 125:76 arányban. EREDMÉNYEK: 100 méteres férfi síkfutás: 1. Klenner (Hubertus) 12.2. 2. Tóth (Csepel) 12.3. 100 méteres női síkfutás: 1. Kovács (Csepel) 13.3. . 2. Muhlinkham (Csepel) 13.4. 200 méteres női síkfutás: 1. Alföldi (Csepel) 28.1. 2. Muhlinkham (Csepel) 28.2. 4­800 méteres férfi váltófutás: 1. Csepel 8 perc 46.2. 2. Hubertus 8 perc 57.2. Női magasugrás: 1. Krasznai (Csepel) 135 cm, 2. Kertész (Csepel) 135 cm. 1500 méteres férfi síkfutás: 1. Kálmán (Csepel) 4 perc 16.4. 2. Ivancsics (Hubertus) 4 p. 19.5. 400 méteres férfi síkfutás:­ 1. Gábor (Csepel) 54.8. 2. Molnár (Hubertus) 55. Női gerelyhajítás: 1. Forgács (Csepel) 29.73 méter. 2. Koltai (Hubertus) 28.92 méter Női diszkoszvetés: 1. Forgács (Csepel) 35.45 méter. 2. Koltai (Hubertus) 35.43 méter. Női távolugrás: 1. Sramkó (Csepel) 4.59 méter, 2. Kovacsics (Csepel) 4.44 méter. 4X100 méteres férfi váltófutás: 1. Csepel 47.9. 2. Hubertus 49. Férfi súly­lökés: 1. Csizmadia (Hubertus) 10.23. 2., Pintér (Hubertus)­­10.18. Férfi diszkoszvetés: 1. Glázer (Csepel) 34.22, 2. Pintér (Hubertus) 31.28. Női 400 méteres síkfutás: 1. Karcag (Csepel) 69.1, 2. Krausz (Csepel) 69.2. 4X100 méteres női váltó: 1. Csepel 54, 2. Hubertus 54.5. Férfi magasugrás: 1. Kővári (Csepel) 180 cm, 2. Horváth (Csepel) 165 cm. Férfi távolugrás: 1. Újvári (Csepel) 609 cm, 2. Varga (Csepel) 598 cm. 800 méteres férfi síkfutás: 1. Erényi (Csepel) 2 perc 02.8, 2. Molnár (Hubertus) 2 perc 06.9 (Setranyovszky) Győri ETO—SFAC 4:0 (2:0) Játékvezető: Sifft. A Sopronban lejátszott barátságos úttörő mér­kőzés a győri fiatalok biztos és megérdemelt győzelmét hozta. A soproniak megilletődötten, mélyen szokott formájuk alatt játszottak, testi erőben, gyorsaságban és lab­dakezelésben egyaránt elmarad­tak a győriek mögött. Góllövők: Kovács 3 és Bablényi. Egyénileg Kovács, Ferenczi, Ba­blényi, Szabó és Nagy, iletve Sípos és Vörös já­téka dicsérhető. KISALFÖLD Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Kiadja a MSZMP Győr-Sopron megyei intézőbizottsága. — Szerkesztőség és kiadóhivatal, Győr, Sztálin út 3. (Iro­daház) I. emelet. — Telefon: Szer­kesztőség: 12—34, 22—71, 34—31, Kiadó­­hivatal: 21—04. Győr-Sopron megyei Nyomda Vállalat. Felelős vezető: Mentiés tredmi»