Kisalföld, 1958. július (3. évfolyam, 153-179. szám)

1958-07-01 / 153. szám

Nagy mezőny fölény és meddő csatár játék Győri ETO—Kaposvári Kinizsi 1:1 (1:1) Kaposvár, 3000 néző, vezette: Fehérvári. A hazai csapat így állt fel: Rapp — Szigeti, Szili, Gergely — Mózsi, Márkus — Tóth, Szentgróti, Stadler, Ács, Horváth. A Győri ETO két újoncot is szerepeltetett. A megváltozott csa­pat összetétele így alakult: Szent­­mihályi — Borbély, Kalmár II., Tamás — Horváth, Raffai — He­gedűs Ts., Koós, Pió, Budai, Kuti. A Győri ETO-nak a mosonma­gyaróváriak és az oroszlániak el­leni lelkes és eredményes játéka után újabb sikerre számítottunk. Ezt várták a kaposvári csapat szurkolói is. Nem így történt. Már az első negyedórában feltűnt a két csapat ellentétes taktikája. A ka­posváriak erőteljesen védekeztek és ez megakadályozta a vendég­csapat tudásbeli fölényének a ki­bontakozását. A kaposváriak a védekezés mellett időnként gyori támadással is­ kísérleteztek. Ez történt az első percekben is, amikor Szentmihá­­lyi helyett már csak a kapufa tu­dott menteni. A hazaiak erőteljes védekezése és szórványos gólra törési kísérletei mellett a Győri ETO könnyen uralta a mezőnyt. Az ETO védelme szilárdan rom­bolt, Horváth és Raffai pedig jó labdákkal küldte támadásba a csatárokat. A Hegedűs, Koós, Pió, Budai, Kuti összeállítású csatár­sor azonban az utolsó pillanatok­ban szinte mindig hibázott, illet­ve a kaposvári védelem időben tudott tisztázni. Az első gólt a győri csapat sze­rezte. A kapu előtti kavarodás al­kalmával a megzavarodott kapos­vári védelem mellett Koós véd­he­­tetlenü­l lőtte a labdát a jobb felső sarokba, 1:0. Alighogy újra kez­dett a két csapat, szabadrúgáshoz jutottak a kaposváriak. A 18 mé­teres szabadrúgás elé az ETO já­tékosai sorfalat állítottak. A Mo­­zsi által rálőtt labdát Kalmár II., teljesen ok nélkül kézzel érintet­te. A megítélt 11-est Horváth ér­tékesítette. A két gól után ismét reménykedett a közönség. Ezt kü­lönösen akkor tették, amikor a kaposváriak újra indítottak egy­­egy támadást. De újra csak ered­mény nélkül. A II. félidő is kaposvári táma­dásokkal kezdődött. Ezután a ha­­zaiak szinte a teljes pályát átad­ták az ETO-nak. A kifáradt csa­tárok is hátrahúzódtak, hogy se­gítsék a védelmet. Egyetlen célt akartak megvalósítani: a döntet­len eredmény tartását. Ez sike­rült is. Az újonc Szentmihályi, bár nem sok dolga volt, újra beigazol­ta, hogy eredményes játékára biz­tosan lehet számítani. Az ETO másik újonc játékosa, Hegedűs I­. is nagy igyekezettel játszott. Ha szórványosan is, de támadássa­l próbálkozik a kaposvári csatársor. Hallatlan balszerencse Sztálinváros—MTE 2:0 (2:0) Mosonmagyaróvár, 2500 néző, ezette Nagy-Szép számmal gyülekezett a kö­zönség, hogy szemtanúja legyen az MTE utolsó hátra­­mérkőzésé­nek. A közönség egy pontot re­mélt, s a játék alapján az MTE- nek kettőt kellett volna szereznie. Az MTE Horváth II. — Rúzsa, Becze, Tóth I. — Németh I., Gnám — Trapic, Nagy, Németh II., Szi­vák, Szita öszeállításban játszott. Az első félidő első tíz percében tűzijátékot rendeztek az MTK csa­tárai a sztálinvárosi­ kapu előtt. A második percben a jó baloldali tá­madás után Németh II. három mé­terről kapu fölé lőtt. Hatalmas gólhelyzet. Állandóan támad az MTK, s a hatodik percben Nagy Mihály nagyszerűen verekszi át magát a sztálinvárosi védőkön, de öt méterről kapu mellé lő. Újabb hatalmas gólhelyzet maradt ki­használatlanul. A nyolcadik perc­ben Szita mellé lő. A 10. percben támad először a Sztálinváros és Fejes mellé lő. A tizenegyedik percben Németh húsz méteres lö­vése alig jut kapu fölé. Állandó MTK támadások közepette a tizen­kettedik percben Schédl kézzel ér a labdához, a partjelző beinti a szabálytalanságot, a játékvezető azonban továbbengedi a játékot, s a támadás befejezéseképpen Fe­jes megszerzi a sztálinvárosiak el­ső gólját. Hatalmas játékvezetői tévedés. A Sztálinváros támadásban ma­rad ezután. A tizennyolcadik perc­ben Bédi nagyszerűen lefut, be­adását Fejes a hálóba lövi (2:0) A huszonkettedik percben Gnom a jobb szélen fut el, beadását védi a kapus. A harmincadik percben Nagy ismét egy kínálkozó gólhely­zetet hagy ki. A negyvenharmadik percben Takács kezén csattan a labda, de a játékvezető továbbot int. A második féidőben az MTK egy kapura játszik. A sztálinvárosi csapat teljesen beszorul, de védel­me Ulmannal az élen, minden tá­madást meghiúsít. Állandóan a helyiek rohamoznak, de ha sikerül gólhelyzetet összehozniuk, a csatá­rok sehogyan se tudnak a hálóba találni. A harmincharmadik perc­ben Tóth I. nagyszerűen kiugrik, Ulman a tizenegyes pontnál buk­tatja, de a játékvezető a tizenha­tosról ítél szabadrúgást, holott az eset a tizenegyes pontnál történt. Újabb súlyos játékvezetői tévedés. Szivák lő utána közvetlen közelről mellé, majd Nagynak és Németh­­nek akad tiszta helyzete, de a sze­rencsével hadilábon állnak a csa­tárok és hiába a csapat minden igyekezete, egyetlen gólt sem tud­nak elérni. Bírálat: Ezt a mérkőzést a ki­hagyott gólhelyzetek egész soro­zata jellemezte. Ha a kínálkozó gólhelyzetek felét tudta volna csak a hazai csapat kihasználni, akkor is több góllal kellett volna győz­nie. A játékosok mindent elkövet­tek a siker érdekében, de hiába, a balszerencsét nem tudták le­győzni. Egyénileg a mezőnyből Becze csupaszív játéka emelkedett ki, rajta kívül Horváth II. és Gnom játszott jól, de a többiek igyekezete is dicsérendő. Ifjabb győri NB I-es csapat, a Vasas ETO női teniszegyüttese V. ETO— Földművelésügyi Minisztérium 5:4 Szombaton délután játszották utolsó NB II-es bajnoki mérkőzé­süket a Vasas ETO női teniszezői. Az esős időjárás miatt csak az egyéni számokat tudták szombat délután befejezni. A győriek telje­sítményét erősen befolyásolta, hogy Tárnoknét, a Vasas ETO csapatának legjobb­­ teniszezőjét a hivatalából nem engedték el a mérkőzésre és így minden egyes versenyzőnek egy hellyel feljebb kellett mérkőznie. Ez a körülmény a pestieknek kedvezett. Az első két mérkőzést el is vesztették a vagongyári versenyzők, utána azonban két győri győzelem szü­letett és az utolsó két egyes mér­kőzésen ismét egy-egy volt a győ­zelmi arány. Vasárnap délelőttre Tárnokné megérkezett , így az eredeti fel­állításukban küzdhettek a győriek. A második és harmadik győri pár okos játékkal kiharcolta a győze­lemhez szükséges negyedik és ötö­dik győzelmet. Végeredményben a győri csapat 5:4-re győzött s ezzel a győzelemmel veretlenül meg­nyerte az NB II-es bajnokságot. A győriek teljesítménye minden dicséretet megérdemel, küzdeni­­tudásból, taktikából és játéktudás­ból is kiválóra vizsgáztak. Részeredmények: Sebestyénné— Tiszáné 3:6, 3:5; Király—Metzler­­né 4:6, 4:6; Schoda Zs.—Limbeck­­né 6:1, 6:0; Schedáné—Bejczyné 7:5, 6:2; Szemereiné—Bercellyné 6:4, 2:6, 0:6; Kádárné—Dömötör 7:5, 6:4; Tárnokné, Kádárné—Ti­­száné, Metzlerné 4:6, 4:6, 2:6; Se­bestyénné, Király—Bejczyné, Ber­cellyné 6:1, 6:2; Schedáné, Scheda Zs.—Dömötör, Ámenné 6:2, 6:2. *!SAL›­**!­r. PVSK—SVSE 4:1 (2:1) A Pécsett lejátszott találkozó a hazai együttes biztos győzelmét hozta. A soproniak csak az első félidőben bírták az írókat. Szünet után erősen visszaestek és ekkor a pécsi vasutasok gólratörő játé­kukkal biztosan győztek. A­ sop­roni VSE együttes hétfőn este ér­kezett vissza Pécsről Sopronba. A mérkőzésről szerdai számunkban adunk részletes tudósítást­. Kézilabda Vasas ETO—Szombathelyi Pamut 16: 6 (6:3) NB I-es bajnoki női mérkőzési Közepes színvonalú mérkőzésen megérdemelt győzelmet arattak a vagongyáriak. A szombathelyi csapat nem késztette komoly tel­jesítményre a győri játékosokat. Góldobók: Novák és Kovács G. (3—8), Szabó (2), Deák és Hu­nyadi. * Vasas ETO III—MTH 13:13. Férfi bajnoki mérkőzés Győri Kinizsi—Kapuvár 6. Női bajnoki mérkőzés Az országos középiskolai atlétikai bajnokságok eredményei A Diák Sport Központ június 26—29-éig rendezte meg Budapes­ten az országos középiskolai atlétikai bajnokságokat. Megyéink közép­iskolás diákjai igen szép eredményeket értek el, különösen kitűntek a győri Révai Gimnázium diák-atlétái. Eredmények: Összetett csapatverseny: 2. a győri Révai Gimnázium 4643 pont (megyei csúcs­) Egyéni számok pontversenye: 2. a győri Révai Gimnázium 3247 p. Csapat­eredmények: 4x100 m., 2. Révai Gimnázium 45,9 mp. súlylökés: 2. Révai Gimnázium 10,63 m. (megyei középisk. csúcs..) diszkosz: 2. Révai Gimnázium 32,20 m, magas: 4. Révai Gimnázium 161 cm. gerely: 4. Révai Gimnázium 59,08 m, 4x400 m.: 4. Révai Gimnázium 3:38,9 (megyei középisk. csúcs.) 4x1000 m.: 4. Révai Gimnázium 11:32,4 (megyei középisk. csúcs.) Egyéni eredmények: 100 m.: 2. Csiszár István Révai Gimnázium 11 mp. 200 m.: 1 Csiszár István Révai Gimnázium 22,5 megyei ifj. csúcs, 400 m.: 2. Babos Géza Csornai Ms. Techn. 52,5 mp. 800 m.: 4. Hollós­ László Révai Gimnázium 2.04. diszkosz: 4. Borsodi Ottó Csornai Mg. Techn. 35,17 m. ötpróba: 1. Peiti Jenő Révai Gimm. 2428 pont, megyei ifj. csúcs. Lányok: Távolugrás, csapat: 3. Soproni Ferenczi J. u. Gimn. 459 cm. 100 m. 5. Móricz Erzsébet, g­yőri Kazinczy Gimn. 13,0 mp, 200 m.: 4. Móricz Erzsébet, győri Kazinczy Gimn. 27,3. 400 m.: 5. Kecskeméti Judit Győr, Közgazd. Techn. pu. tag. 62,4, távolugrás: 2. Petró Orsolya, soproni Ferenczi J. u. Gimn, 529 cm, súly: 3. Petró Orsolya, soproni Ferenczi J. u. Gimn, 11,19 m, me­gye középiskolás csúcs. Megyénk atlétái igen szép eredményeik mellett kitűntek még fe­gyelmezett magatartásukkal és nagy lelkesedésükkel is. A SFAC minősítő atlétikai versenye A hétvégi esőzés elriasztotta a nevezők egy részét a SFAC minő­sítő atlétikai versenyétől, amelyen négy egyesület versenyzői állot­tak rajthoz. Orkánszerű szélben, kitűnő pályán néhány figyelemre méltó eredmény született. Az egyes versenyszámok győztesei: Férfi számok: 100 m. sík: Andre (SMAFC) 11,5 (oldal­, hátszél), 200 m. sík: André (SMAFC) 24,5, 400 m. sík: Ringhoffer (SMAFC) 58,5, 800 m. sík: Edőcs József (SMAFC) 2:14,4, diszkoszvetés: Turcsányi (SMAFC) 38,14. A serdülőkorú Nagy I. (SFAC) 30,60-as eredménye is jónak mondható. Súlylökés: Tur­csányi (SMAFC) 12,80, távolugrás Halvai (Gy. Dózsa) 649, 2. Gáncs (SFAC) 585, oldal­, hátszél, magas­ugrás: Paulay (SMAFC) 165. Női számok: 100 m. sík: Glatz Márta (S. MEDOSZ) 14,8, 400 m. sík: Glatz Márta 1:17,7. Kerékpár Igen kedvezőtlen időjárási vi­szonyok között került sor az or­szágúti kerékpárversenyre, ame­lyen győri kerekesek is indultak. Az ifjúságiak versenyét Kránitz György, a Vasas ETO kerékpáro­sa nyerte, a harmadik Csizmadia (V­ ETO) lett. A másodosztályú felnőttek versenyében, a gyón Huber a második helyen végzett. Az ifjúságiak csapatversenyét a Vasas ETO együttese nyerte, míg a felnőttek csapatküzdelmében a Győr-Sopron megyei vegyescsapat győzött. Vízilabda Vasas ETO—Budapesti Bp. I. oszt. bajnoki mérkőzés. A győri vízilabdázók vasárnap délelőtt kiharcolták az idei első bajnoki győzelmüket. A budapes­tieknek nem nagyon ízlett a kissé hidegebb víz és ez eléggé befolyó- Képzómővési SE Gsá­ solta a játékukat. A győri játéko­sok lelkesen harcoltak és javuló játékkal megérdemelt győzelmet arattak a vendégek ellen. A gólo­kat Winkler (5) és Győrfi (1) dob­ták. Győriek az MTK atlétikai versenyén Az MTK nemzetközi egyesületi és atlétikai bajnoki versenyén va­sárnap délután a 800 méteres sík­futásban Kiss György (Gy. Dózsa), Szentgáli és Rózsavölgyi mögött a harmadik helyen végzett 1:56,1 perces idővel. Kalapácsvetésben a vagongyári Balogh János 52,19 mé­­­teres dobásával a nyolcadik helyre került. 80 méteres gátfutásban a női versenyzők között Bácskai (Va­sas ETO) 11,5 mp-es kiváló idővel a harmadik helyen végzett. 10005­­. ÖKÖLVÍVÁS Soproni VSE — Szombathelyi Haladás 11:7 A két egyesület öklözőinek ösz­­szecsapása kitűnő küzdelmeket ho­zott. Különösen Illa, Wenhoffer, Gosztola nyújtottak jó teljesít­ményt a soproniak közül. Edvi és Ginti alig valamivel bizonyultak gyengébbeknek ellenfelüknél, tié­tek elsősorban az erőnléten kelle­ne javítani. Egyénileg Kurucz II., lila, Wenhoffer, Kovacsics és Gosz­­tola, illetve Kovács, Bányai és Por­koláb értek el győzelmet. A Szabó (Sopron) — Szakács (Szombathely) összecsapás eldöntetlenül végző­dött. KISALFÖLD Szerkeszti • szerkesztő bizottság Kiadja az MSZMP Győr-Soprom me­gyei végrehajtó bizottsága és Ujfár- Sopron Megye Tanácsa. — Szerkesz­tőség és kiadóhivatal Győr, Sztálin út 3* (irodaház) 1. emeleti — Telefon: Szerkesztőség: U—31, ZZ—TL, U—31 Kiadóhivatal: £1—01, a lapot árusításban és előfizetésben a Győr-Sopron megyei postahivatalok terjesztik. Előfizetési díj 1 hóra 12 fo­rint Előfizethető bármely postahiva­talnál és kézbesítőnél Győr-Sopron megyei Nyomda Vállalat Felelős nyomdavezetői Mentész Endre.