Kisalföld, 1961. április (6. évfolyam, 78-101. szám)

1961-04-06 / 80. szám

1961. április 6., csütörtök Es történt a megyei I. osztályban Megyei I. osztályú csapa­taink mérkőzései közül a legnagyobb érdeklődés a Soproni Textiles—Mosoni Vasas mérkőzés iránt nyil­vánult meg. A találkozó 0:0 arányú, döntetlen ered­ménnyel végződött. A Győri Postás— Soproni Postás mérkőzésen a győri­ek 1:0 arányú győzelmet arattak. A Pávai Vasas-abda ta­lálkozón a pápai csapat sze­rezte meg a győzelmet 2:0 arányban. Bácsa együttese jó játék után 1 :0-ra győzött Fertő­dön, Petőháza csapata pedig 2:0-ra győzte le ottthoná­­ban a Győri Hajtóműgyár együttesét. A Vasas ETO tartalékcsa­pata egy erősen vitatható tizenegyessel győzte le 4:3-ra a Hubertus csapatát. A Győrszentiván—Győri Szerszámgépgyár mérkőzés elmaradt, mert a győrszent­­iváni csapat nemzetközi mérkőzést játszott. Nagy érdeklődés a győri kerékpáros versenyen Hatalmas számú nézőkö­zönség előtt bonyolította le a Győr-Sopron megyei Kerékpáros­ Szövetség ápri­lis 3-án délelőtt a felsza­badulási ünnep tiszteletére rendezett háztömb körüli kerékpáros-versenyt. Sajná­latos, hogy a verseny fo­lyamán a nézőközönség fe­gyelmezetlensége miatt bu­kások fordultak elő. Ez okozta..azt...hogy Havim és P­ogányi, a MÁVDAC ver­senyzői kórházi ápolásra szorultak. Eredmények: X—II—III osztályú verseny 30 km-es távon: 1. Borbély, Mosoni Vasas, 2. Rozsos, Győri ETO, 3. Kránitz F. egyesületen kí­vül, 4. Windszauer, MAV­­DAC. Ifjúsági versenykerék 25 km: 1. Torma, Győri ETO, 2. Szabados, Székesfehérvá­ri MÁV, 3. Nagy, Mosoni Vasas, 4. Tóth, Mosoni Va­sas. Vaskerekesek 10 km: 1. Csiba, Mosoni Vasas,­­2. Illemszki, Győri ETO, 3. Farkas, Mosoni Vasas. Közhasználatú kerékpár­ral 10 km: 1. Risnyovszki I., Győri ETO, 2. Pados, Győri ETO. --------------------------­ A LABDARÚGÓ NB II. Állása 1. Komló 21 50:19 30 2. Szombathely 21 39:19 28 3. Budafok 21 21:17 23 4. Sz.­fehérvár 21 34:24 22 5. Láng 21 25:20 *22 6. MTE 21 30:26 22 7. ZTE 21 28:25 21 8. Sztálinváros 21 31:29 21 9. Szállítók 21 25:29 21 10. B. Spartacus 21 32:38 21 11. BVTK 21 25:30 20 12. Oroszlány 21 21:25 19 13. PETC 21 28:35 19 14. K. Lombik 21 20:28 18 15. Vác 21 28:38 15 16. Elektromos 21 21:56 14 Hétszázhetvenegy tárgynyeremény a lottó jutalomsorsolásán A lottó legközelebbi, áp­rilis 7-én sorra kerülő tárgy­­nyereményhúzásán, a kilen­cedik játékhét szelvényei között, összesen 771 értékes tárgyat sorsolnak ki. Ezút­tal ismét hétre növekedett a főnyeremények száma, öt t öröklakás, egy bárhol fel­­­építhető családi ház és egy Warszawa személygépkocsi jut a legszerencsésebb lottó­lóknak. KISALFÖLD Balszerencsés mérkőzés Bp. Vasas-Gy. Vasas ETO 1:0 (0:0) Győr, 15 ezer néző, ve­zette: Zsolt. A két csapat a következő összeállításban játszott: Va­sas: Szentmihályi — Kár­páti, Mészöly, Sárosi — Ba­kos, Berendi — Matesz, Ké­kesi, Bundzsák, Farkas, Ihász. Vasas ETO: Pesti — Bor­bély, Kalmár, Kárpáti II. — Horváth, Tamás — Kuti, Orbán, Vári, Koós, Pálfi. Öt perc alatt kialakult a két csapat hadrendje. Kuti Herendit őrizte, Horváth Bundzsákot követte ár­nyékként, Orbán pedig Ké­kesire vigyázott. A 9. perc­ben futott az első jó győri támadás a pályán: Vári Pál­­fit küldte támadásba, és a szélső középre adott labdá­ját Koós vezetgette lövés helyett. Az ellentámadásnál Ihász mellélőtt. Az első tíz perc eltelte után támadott a Vasas, de Tamás kitűnő érzékkel felszabadított. A 16. percben formás győri támadás végén Koós lapos lövését Szentmihályi kiej­tette, és csak másodszorra kaparintotta meg. Az ellen­­támadás végén Bundzsák mellélőtt. A 20­ . percben Matesz húzott el a szélen, jó beadását Kékesi egyből rálőtte, de Pesti a helyén volt. Ezután a győri csapat lépett fel támadólag. A 29. percben Koós csavart sza­badrúgása foglalkoztatta Szentmihályit. A 31. perc­ben Pálfi beadását Kuti akarta a hálóba juttatni, de Mészöly mentett. Később azon derült a közönség, hogy Bundzsák öncélú cse­­lezgetéséből meleg helyzet alakult ki a Vasas kapuja előtt. Négy perc múlva Koós, Vári, Kuti lábán ván­dorolt a labda, és a jobb­szélső beadását Vári rálőt­te, de Szentmihályi védett. A 40. percben adódott a mérkőzés legszebb jelenete. Koós szabadrúgása után a labda Horváth elé pattant, akinek nagyerejű bombája a kapufa felső éléről vágó­dott az alapvonalon túlra. A szünetben a győriek öltözőjében panaszkodtak a játékosok a Bp. Vasas küz­dőmodorára, és egyes já­tékosok alattomos játékára. A vezetők Zsolt játékvezető működését kifogásolták. A második félidő első percében gólt ért el a Va­sas. Ihász nehéz szögből, ívelten küldte kapura a labdát, és ez a megdermedt Pesti fölött a bal felső sa­rokba jutott. Ezután a Va­sas védekezésre rendezke­dett be, és ami ezután tör­tént, az megcsúfolása volt a labdarúgásnak a buda­pesti csapat részéről. Hosz­­szú percek teltek el azzal, hogy Szentmihályi, Sárosi, Berendi, Mészöly és Kárpáti lábán vándorolt a labda, és mindig visszajutott a kapus­hoz, aki kényelmesen fel­szedte és a mezőnybe to­vábbította. Azon se lehet csodálkozni, hogy a közön­ség hangosan adott kifeje­zést nemtetszésének az ilyen játék láttán. Egyáltalán nem úgy játszott a Bp. Va­sas, mint a magyar bajnok­ság második helyezettjéhez illik. Éppen ezért volt ért­hetetlen, amikor Zsolt ed­digi hibáit azzal tetézte, hogy Kékesi színpadi pro­dukciója után úgy döntött, hogy Tamást leküldte a pá­lyáról. Tamás közbelépése szabályos volt. Nem úgy vi­szont Mateszé, akit két eset­ben is figyelmeztetni kel­lett, de ő nem jutott a ki­állítás sorsára. Egyébként a második félidőben 30 per­cen át ostromolta a győri csapat Szentmihályi kapu­ját. De a szerencse is se­gített a budapesti csapat­nak, mert például egy eset­ben Vári fordulásból rosz­­szul találta el a labdát, és így Szentmihályinak alkal­ma volt közbeavatkozni. A győri csapat tíz emberrel is támadott. Sőt a mérkőzés befejezése előtt egy perccel Kuti előtt nyílott gólszer­zési alkalom, de a Szent­­mihályiról lepattanó labda Kuti combjára esett, és on­nan jutott az oldalhálóba. Bírálat: Nem érdemelte meg a vereséget a győri csapat. A Bp. Vasas nem igazolta múlt vasárnapi jó hírét. Hogy mégis vereség­gel hagyták el a pályát a győriek, azt a balszerencse számlájára kell írni. Egyet­len észrevételünk volt csu­pán: a mérkőzés befejezése előtt tíz perccel megint fel lehetett volna adni minden taktikai fegyelmet az ered­ményesség érdekében. Zsolt játékvezető vasár­nap mindent rutinból akart megoldani. Sajnos, ez még neki sem sikerülhet, ítéle­teiben nem volt következe­tes. Mateszt ki kellett vol­na állítania, Kékesi „ala­kítását” pedig annak kellett volna minősíteni, ami volt — „színpadi produkció­nak”. — Győrött bizalmat előlegeztek Zsolt játékveze­tésének. Éppen azért, mert ismerik játékvezető képes­ségét. De ezúttal csalódot­tan látták, hogy a nagy ta­pasztalat, Zsolt is téved­het, mégpedig súlyosan, és csak a vidéki fél számára. Pintér István Koós lövését Szentmihályi öleli magához, körülötte Kuti Mészöly és félig takarva Vári figyeli a védést Igazságos eredmény MTK Székesfehérvári Vasas 1:1 (0:0) A mosonmagyaróvári csa­patból Hérics hiányzott, így állt fel az MTE: Hor­váth I. — Horváth IV., Becze, Tóth — Gnám, Trapic — Rúzsa, Haász, Sa­lamon, Szalai, Szita. Hazai rohamok vezették be a mérkőzést. Az MTE csapata beszorult, de vé­delme és Horváth kapus si­kerrel hárították a székes­­fehérváriak meg-megújuló támadásait. A szünet után teljesen megváltozott a játék képe. A kezdeményező továbbra is a hazai csapat volt, de a kék-fehérek korszerű, gyors ellentámadásaikkal állandó veszélyt jelentettek a ha­zaiak kapujára. Egy ilyen támadás közben a 18. perc­ben Salamon a jó helyzet­ben lévő Szita elé játszott, akinek lövése nyomán a labda a hálóba jutott. 1:0. A gól fellelkesítette az MTK csapatát. Továbbra is táma­dásban maradt, és öt perc­cel később Szita hatalmas helyzetben hibázott, majd Salamon kétszer veszélye­sen fejelt kapura. A má­sodik fejesnél a székesfe­hérvári Tímár kapus a vo­nalon túlról hozta vissza a labdát, de Szabó játékvezető nem ítélt gólt. Már-már úgy látsz­ott, hogy győztesen hagyj­ák el a kék-fehérek a játékteret, amikor fél perc­cel a befejezés előtt Szőke kiegyenlített. Kitűnő iramú mérkőzé­sen igazságos eredményt ér­tek el a csapatok. Az MTK kitűnő teljesítményt nyúj­tott minden játékosa dicsé­retet érdemel. Sz. A. A Vasas ETO Sztálin úti pályáján zsúfolt nézőtér előtt kezdődött el a kispá­lyás kézilabda idei bajnok­sága. Először a Vasas ETO női csapata a Testnevelési Főiskola együttesével mér­kőzött, és 7:4 arányban győztek a zöld-fehérek. A győzelem azonban csak az utolsó percekben vált biz­tossá. Sajnos, a mutatott já­tékról nem sok jót mond­hatunk. A játékosok egyéni teljesítménye jóval az átlag alatt maradt. Ez alól csak Lengyelné kivétel, aki az egész mérkőzésen ötletesen, színesen és,eredményesen is játszott. Ezután következett a Va­sas ETO—Újpesti Dózsa mérkőzés. Az első félidőben a győriek vezettek 10:8-ra. A játék nagyon tetszett a nézőkn­ek. A szünet kissé hosszúra nyúlt, majd a vé­gén közölték, hogy a buda­pesti csapat igazolása az autóbuszban maradt, és ezért a mérkőzést tovább nem folytathatják, a két bajnoki pont 0:0-ás gól­aránnyal a győri csapatot illeti meg. A Felszabadulási Kupa­küzdelmek kedden fejeződ­tek be. A megyei csapatok kupa­győztesei a Közgazda­­sági Technikum lánycsapata és a Győri Textil férfi csa­pata lett. Az I. osztályú csa­patok mezőnyében a Győri Fonó-Kesztyű női csapata és a Vasas ETO férfi csapata nyerte el a Felszabadulási Kupát. Kapuvárott a Vörös Me- ,­teor fiatal erőkből álló csa­­pata 14:7 arányban győzött a győri ÉPFU együttese el­­­­len. A mezőny legjobbja­­ Barti Miklós volt. 1. KÉZILABDA ★ A labdarúgó NB I. állása 1. I. Dózsa 19 44:17 31 2. Vasas 19 43:17 28 3. MTK 19 38:28 23 4. Ferencv. 19 44:25 24 5. Salgótarján 19 31:24 23 6. Szeged 19 30:28 23 7. Győr 19 31:22 18 8. Bp. Honvéd 19 27:30 18 9. Csepel 19 19:24 17 10. Pécs 19 20:29­­ 11. Tatabánya 19 21:31 14 12. Dorog 19 25:39 11 13. Debrecen 19 14:43 11 14. Diósgyőr 19 16:46 9 Győrszentiván Mattersburg 3:2 (0:1) A nagy érdeklődéssel várt nemzetközi találkozón végig változatos, élénk iramú volt a játék. Az osztrák csapat játéka nagy tetszést aratott a közönség körében. A 14. percben büntető­rúgásból megszerezték a vezetést. A szünet után a hazai csapat gyors, széleken vezetett tá­madásokkal fölénybe került, s már a 16. percben 2:1sre vezetett. De feljött a ven­dégcsapat, és a 20. percben egyenlített. Nagy harc in­dult meg a győztes gólért. Tíz perccel a befejezés előtt Juhász elől az osztrák kö­zéphátvéd menteni akart, és a saját kapujába lőtte a labdát. A győrszentiváni csa­pat második félidei játéka alapján megérdemelten győ­zött. Jók: Bendli, Stummer, Szentmihályi II., illetve: Chiste, Koch I. és Reiner. K­OSÁRLABDA SZEKSZÁRD—SVSE 44:35 (26:29) NB II-es női mérkőzés. A vasutasok cserejátékos nélkül játszottak, az első félidőben még jól tartották magukat, de a szünet után sorra kipontozták a játéko­sokat és a második félidő 9. percében a soproni csapatból csak Fodor maradt a pá­lyán. A játékvezető lefújta a mérkőzést. Megérkezett Nyúlra a hála-staféta 5 Nemzetközi mérkőzések SOTEX — SC. Eisenstadt 4:1 (1:1) A két csapat a következő összeállításban lépett pá­lyára: SOTEX: Sziklai — Gnám II., Benkő, Gnám III. — Soproni, Mentes — Dornekinger, Balogh, Szen­tes (Tóth), Cser, Körös. SC. Eisenstadt: Schorn — Baumholzer, Krutz, Schal­­ling — Ernst, Breier — Trieb, Schlechter, Rein­­precht ((Heisler I.), Thien­­wald, Schuller. Az osztrá­kok támadtak és a 14. perc­ben Thienwald átadásából Schlechter gólt szerzett. (0:1) A 18. percben Cser ki­ugrott a védők gyűrűjéből, és a kifutó kapus mellett közelről a sarokba gurított. (1:1) Lanyha volt az iram, a mezőnyben az eisenstad­­tiak jobban adogattak. Szünet után gyorsabb lett a játék. Az első negyedórá­ban erőteljesen támadtak a vendégek — a szőnyeggyá­riak helyenkint 7—8 em­berrel védekeztek. Rein­­precht, majd Thienwald hibáztak jó helyzetben. Eisenstadt rohamozott, — gólt a SOTEX ért el, — a 24. percben Körös egy hosz­­szú labdával elfutott, és a későn vetődő kapus mellett a hálóba lőtt. (2:1) A 33. percben nagy védelmi hi­bából Balogh volt eredmé­nyes. (3:1) Most a SOTEX irányította a játékot, lendü­letes, korszerű támadáso­kat vezetett. A 42. percben Ernst öngólja állította be a végeredményt. (4:1). A mérkőzés eredménye nem tükrözi hűen a játék képét. A 90 percből 60 per­cen át a vendégek voltak fölényben, a mezőnyben tet­szetősebben adogattak, de akcióikat nem tudták befe­jezni. A SOTEX nagyará­nyú győzelme nem annyira a szőnyeggyáriak csatárso­rát dicséri, mint inkább az eisenstadti védők hibáinak rovására írható. Egyénileg Gnám II., Soproni, Mentes és Cser, illetve Breier, Ernst, Thienwald és Trier játékát lehet dicsérni. (I. F. L.) CSEPEL AUTÓ—STC 71:45 (33:19) NB II-es férfi mérkőzés. Széteső, gyenge játékot mutattak a Textiles kosara­sok, és egy pillanatra sem tudták kétségessé tenni a Csepel Autó győzelmét. VASAS ETO—ÓBUDAI PAMUT 51:23 (18:12) NB II-es női mérkőzés. A győri csapat a játék el­ső részében elfogadottan ját­ Kapuvárott a Vörös Me-­­ szett, a szünet után azonban teor fiatal erőkből álló csa-­­ lendületesebb lett a győriek pata 14:7 arányban győzött játéka. Értékes győzelmet a győri EPFU együttese elő­l szereztek idegenben a Va­­len. A mezőny legjobbja i­sas ETO játékosai. Legjobb Barti Miklós volt. gobók: Németh (17) Téglás