Kisalföld, 1961. május (6. évfolyam, 102-126. szám)

1961-05-09 / 107. szám

Ez történt a megyei I. osztályban VASAS ETO II. — STC 3:0 (1:0) Jó iramú, változatos mér­kőzésen biztosan győztek a jobban adogató és helyze­teiket értékesítő zöld-fehér tartalékok. Az STC támadó­sora nem bírt a keményen romboló és kitűnően játszó ETO II. védelemmel. HAJTÓMAGYAR — S. POSTAS 2:1 (1:1) Lanyha iramú mérkőzés volt. Az első félidő hatodik percében Bausz révén les­góllal vezetést szereztek a vendégek, s ezt nyolc perc múlva egyenlítette Kocsis. A második félidő vége felé fokozódott csak az iram, ekkor Németh góljával győ­zött a hazai csapat. Jók: Nyíregyházki, Bálint és Né­meth. MOSONI VASAS — ABDA 2:0 (1:0) Nem okozott nehézséget a bajnokságra törő moso­­niaknak az abdai csapat le­győzése. A csapat jó játék­kal megszerezte a két pon­tot, s ezzel valóban köze­lebb került az NB III-hoz. A minden részében jobb mezőgépgyáriak győzelme teljesen megérdemelt. PAPAI VASAS — GYŐRI POSTAS 1:0 (1:0) Révfaluban azt remélték, hogy legyőzik a pápaiakat, és ezzel biztosítják a csa­pat jó helyezését. Nem így történt. Nagy harc folyt, s a vendégek még az első fél­időben egy lefutás után Bodai góljával vezetést sze­reztek. Utána sokat táma­dott a Postás, de a lelkesen és jól védekező ELEK­­THERMAX védőket nem tudták áttörni. A döntetlen igazságosabb lett volna. MTE II. — SFAC 6:2 (2:1) A vezető gólt a hazaiak szerezték meg, fokozatosan feljöttek azonban az óvári tartalékok, és fordulásig si­került két gólt elérniük. Szünet után az MTE II. tá­madott többet, helyzeteit jól értékesítette,­ míg a sop­roniak több kitűnő gólszer­zési lehetőséget kihaszná­latlanul hagytak. A játék alapján a gólarány túlzott. A kézilabdások közül csak az NB II-esek győztek FTC—VASAS ETO 2:1 (1:1) A Budapesten lejátszott mérkőzésen várakozáson alul szerepelt a vagongyári csa­pat. Szépen kombináltak, de kapura nem szállt elég és pontos lövés. Két labdael­adás után az ellenfél indí­tott, s így szerezte meg a győzelmet. A gólt Csaplár dobta. TC—VASAS ETO 22:13 (14:7) Várakozáson alul játszot­tak a győriek. A ferencvá­rosiak ezúttal nemcsak jól, hanem eredményesen is ját­szottak, győzelmük teljesen megérdemelt. A győriek lendülete és kapuratörése nem volt a szokott, s hiba volt az összpontosítással is. Ezzel a vagon gyári csapat elszenvedte első vereségét és a táblázat második helyére csúszott. • FONÓ-K­ESZTYŰ—PÉCSI • VÖRÖS METEOR 11:7 (4:4) Az elején újra megijesz­tették közönségüket a győri lányok. A pécsiek előbb 3:0-ra, majd 4:1-re vezettek. Ettől kezdve fokozatosan feljöttek a győriek, s bizto­san győztek. Különösen Kiss Hilda játszott igen eredmé­nyesen, Schuch ezúttal in­kább az előkészítő munká­ból vette ki a részét. A na­gyobb arányú győzelmet a kitűnően védő pécsi kapus akadályozta meg. Góldobók: Kiss 5, Schuch 3, Tóth 2 és Lakatos. FONÓ-KESZTYŰ—PÉCSI DÓZSA 29:18 (17:7) Az első félidőben kiválóan jtszott a textiles csapat.­ Elzárásaik, átlövéseik, indí­tásaik egyaránt jól sikerül­tek, s a listavezető pécsiek egy percig sem tudtak elég ellenállást kifejteni.­ A já­tékvezető néhány fordított ítélete után a pécsiek el­vesztették a fejüket, s töb­ben is időleges kiállításra kerültek. A félidő végén az egyik pécsi játékost a gól­jelző megsértése miatt vég­leg kiállították. A második félidő nem hozott jó játé­kot, a csonka pécsi csapat ezúttal egyenlő ellenfél volt. A játékvezető nagyon gyen­gén működött. Góldobók: Horváth 7, Kisgyörgy 5, Tompa 4, Bakó, Novák és Boglári 3—3, Henczinger és Gyűrű 2—2. VESZPRÉMI LOVASSY GIMNÁZIUM—SOPRONI SZÉCHENYI GIMNÁZIUM 9:7 (5:4) A középiskolások területi kézilabda-bajnokságának döntőjében a Soproni Szé­chenyi Gimnázium csapata csak nagy harc után maradt alul. A vezető gólt a veszpré­miek szerezték meg, majd 1:1, 2:1, 2:2, 3:2 és 3:3 lett az eredmény. Ezután a sop­roniak jutottak vezetéshez, de a Lovassy Gimnázium egyenlített, sőt ismét a ma­ga javára fordította a mér­kőzést. Szünet után a ven­dégek biztonsági játékra rendezkedtek be, és tartani tudták vezetésüket. A veszp­rémi Lovassy Gimnázium csapatának győzelme megér­demelt,­­ figyelemre méltó azonban a Soproni Széche­nyi Gimnázium gárdájának fejlődése a­ kézilabda-sport­ban. A Magyar Kézilabda Szövetség fegyelmi bizottsága letárgyalta a Győri V­­ETO kézilabda-csapat egyes tag­jainak vámszabálysértéséből adódó fegyelmi ügyét és az alábbi határozatot hozta: Balassa Kálmán intézet két évre minden, öt évre pedig nemzetközi sportte­vékenységtől, Duck Liviusz és Mart Ferenc sportolókat egy-egy évre minden sport­­tevékenységtől, két-két évre nemzetközi mérkőzéseken való részvételtől, Hegedűs Gyula sportolót pedig egy évre minden sporttevékeny­ségtől, s három évre nem­zetközi mérkőzéseken való részvételtől eltiltotta. A fenti fegyelmi határo­zatot a Magyar Kézilabda Szövetség elnöksége jóvá­hagyta. (MTI) Jól sikerült a kerékpárosok versenye Győrött A Győri ETO kerékpá­ros-szakosztálya vasárnap Győrött a pápai országúton rendezte meg a Béke Kupa bajnokságba számító or­szágúti versenyét. A kissé szeles, de meleg időben a legjobb teljesítményt a Győri ETO járőrcsapata és Torma Béla, a Győri ETO ifjúsági versenyzője érte el. Részletes eredmények: Felnőtt járőrverseny (60 ron): 1. Győri ETO A. csa­pata (Rozsos, Kránitz­­ , Kasper), 2. Szombathelyi Dózsa (Szanati, Iker, Noth­­nagel), 3. Győri ETO B. csapata (Huszty, Huber, La­­deszlavdesz), 4. Mosoni Va­sas A. csapata (Holényi, Kiss, Nagy). Ifjúsági versenykerek (1­0 km): 1. Torma B., G­őri ETO, 2. Tóth, Mosoni Va­sas, 3. Bolla, Várpalotai Bá­nyász. Fél verseny felnőtt (30 km): 1. Csiba, Mosoni Vasas, 2. Farkas, Mosoni Vasas, 3. Timlinger, MÁVDAC. Félverseny ifjúsági (30 km): 1. Illemszki, Győri ETO, 2. Mészáros, Győri ETO, 3. Németh, MÁVDAC. Félverseny serdülő (20 km): 1. Langer, Szombathelyi Ha­ladás, 2. Menyhárt, Győri ETO, 3. Nyizsilusz, Várpa­lotai Bányász. A Győr-Sopron megyei Kerékpáros Szövetség által rendezett közhasználatú ke­rékpáros bajnokságot Ris­­nyovszki, a Győri ETO ver­senyzője nyerte Pados A.­­ (Győri ETO) és Tálos J .egyesületen kívül) előtt Győri tekesikerek a vasárnapi fordulóban Vasas ETO — Pápai Va­sas 6:2. NB I-es mérkőzés. A Pápán lejátszott dunán­túli vasas rangadót kitűnő játékkal nyerték meg a va­gongyáriak. A látottak alap­ján győzelmük teljesen meg­érdemelt. Legjobb dobók: Escher 451, Germann 431. Faarány: 2533 — 2503. Richards — Bp. Cserző 5:3. NB II-es mérkőzés. Bu­dapesten harcolta ki izgal­mas, színvonalas mérkőzé­sén győzelmét a textilescsa­pat. Legjobb dobók: Jankó 1. 438, Pongrácz 435. Fa­arány: 2513 — 2508. MAVDAC — Szerszám­­gépgyár 7:1. NB II-es mér­kőzés. A helyi rangadót fö­lényes biztonsággal nyerték meg a vasutas tekézők. Leg­jobb dobók: Ritter 425, Bu­­jáki 404, illetve Erdős S. 401, Erdős J. 387. Faarány: 2412 — 2254. Lenszövő — Pápai Texti­les 6:2. NB II-es mérkőzés. Még ilyen arányban is meg­érdemelten győzték le a Lenszövő tekései a listave­zető pápaiakat. Legjobb dobók: Bársonyossi 434, Véghidegkuti 428. Faarány: 2463 — 2392. AZ STC A SOPRONI TEKEBAJNOKSÁG ÉLÉN Sopron város teke-csapat­bajnokságának 2. és 3. for­dulójában a pályaválasztó egyesületek kevés sikerrel szerepeltek, a harmadik for­dulóban egyetlen pályavá­lasztó sem tudott győzni! Meglepetésnek számít az újonc Faforgács csapatának a SOTEX elleni győzelme. Eredmények: 2. forduló: STC—SOTEX 8:0, S. Vasas — Fésüsfonal 6:2, Erőmű — MEDOSZ 7:1, Autógyár — Erdőgazdaság 8:0, S. Kinizsi — Hell­ipari SE 6:2, S. Postás — Fafor­gács 6:2. A forduló legjobb dobói: Ikvahidi (Vasas) 438 fa, Horváth Z. (STC) 438 fa, Hauer A. (Erőmű) 422 fa. 3. forduló: Autógyár — Helyiipari SE 5:3, Fésüs­­fonalgyár — MEDOSZ 6:2, Erőmű — Erdőgazdaság 7:1, STC — S. Vasas 6:2, Fafor­gács — SOTEX 6:2, S. Pos­tás — S. Kinizsi 4:4. A for­duló legjobb dobói: Koszó (Autógyár) 442 fa, Leyrer (Kinizsi) 420 fa, Szilágy­i (Kinizsi) 418 fa. A bajnokság állása: 1. Soproni Textiles Club 21 p., 2. Autógyár 19, 3. Erőmű 19, 4. S. Postás 17, 5. S. Kinizsi 12, 6. S. Vasas 11, 7 Fésüsfonalgyár 10, 8. Fa­forgács 9, 9. SOTEX 8, 10. Erdőgazdaság 7, 11. Helyi­ipari SK 6, 12. MEDOSZ 5. Gyár szakszervezeti válogatott-Szabad Algéria 4:2 (1:1) Sajnálhatják ezt a mér­kőzést azok a szurkolók, akik nem látták, mert Sza­bad Algéria csapatában egy egyénileg rendkívül képzett, technikás, sokolda­lú játékosgárdát ismertünk meg. Ezzel magyarázható, hogy az első 25 perc alatt szebbnél szebb cseleket lát­hattunk, és a győri csapat lestaktikája igen meglepte az algériai labdarúgókat. De amikor Bouchadhe lövé­se a hálóban kötött ki, ak­kor egyesek arra gondol­tak, hogy bizony ha a foly­tatás is ilyen lesz, nagy ve­reségre számíthat a győri csapat. De nem így történt. Az egyenlítés sem váratott sokáig magára, mert Bor­bély beadásából Vári a hálóba csúsztatta a labdát. 1:1. A szünet után három cse­rét hajtott végre a győri csapat, s az algériaiak is cseréltek. Ekkor sokkal jobban ment már a játék, és először Pálfi nagy lö­vése húzott el a kapu fö­lött, majd ugyancsak Pálfit gáncsolták a büntető terü­leten belül, és a tizenegyest Palotai értékesítette. Né­hány perc múlva Vári ki­tűnő beadását Orosz hat méterről vágta a ka­pu fölé. Továbbra is a győriek maradtak támadásban. Kuti labdája Vári elé pat­tant, akinek éles lö­vése az algériai ka­pus kezéről vágódott a hálóba, 3:1. Nagy hajrát vágott ki az algériai csapat, amelynek végén Mekloufi szépített, 3:2. A végeredményt Kuti állította be rit­kán látható látvá­nyos góllal. A hato­son hanyatt esve emelte a hálóba a labdát a kifutó ka­pus fölött, 4:2. A győri csapat rászolgált az értékes győzelemre. Fel­ismerte az algériai csapat laza védőrendszerét, bátran kezdeményezett és kihasz­nálta a helyzeteit. Magyarország—Jugoszlávia 4:2 (2:1) A magyar csapat a követ­kező felállításban játszott Belgrádban: Grosics — Mát­rai, Sipos, Dalnoki — Soly­­mossi, Kotász (Nagy) — Sándor, Göröcs, Albert (Ku­­harszki) Tichy, Fenyvesi dr. Ezúttal sem sikerült a ju­­goszlávok régi vágya, hogy győzelmet arassanak a ma­gyar válogatotton. S hogy ez nem sikerült, abban nagy A LITVÁN SZSZK— DUNÁNTÚL VÁLOGATOTT ökölvívó mérkőzés lapunk zártakor még tart. Részletes tudósításunkat a holnapi számunkban közöljük, része van a magyar csapat egyre javuló játékának. Ezen a vasárnapon az öt­letes, változatos játék mel­lé kitűnő küzdőszellem já­rult, és ezzel magyarázható a nagyon értékes győzelem. A televízió korában már szinte a pálya széléről iz­gulhatja végig a hazai néző is az idegenben lejátszott válogatott mérkőzést. Nagy öröm volt számunkra, ami­kor Albert ,Sipos előreívelt szabadrúgását úgy vágta a hálóba, hogy ahhoz egyetlen jugoszláv játékos sem érhe­tett hozzá. De nagyon lel­kesedtünk a második gól láttán is, amikor Sándor fejese már-már a hálóba tartott és Zebecz kétségbe­esetten saját hálójába to­vábbította a labdát. Túl sok lett volna a jóból, ha a folytatás is ilyen lett vol­na, és Grosics jóvoltából bizony lehűltek a kedélyek. De a szünet után Tichy gólja ismét felvillanyozott bennünket, hogy utána me­gint Grosics hibája redőzze homlokunkat. De ezen a mérkőzésen, úgy látszik, Tichy nagyon feledtetni akarta gyengébb teljesítmé­nyeit, mert utolsó gólja pa­rádés alakítás volt. A magyar válogatott min­den tagja dicséretet érde­mel, még a két vaskos hibát elkövető Grosics is. Labda­rúgó-válogatottunk eddigi szereplése azt bizonyítja, hogy bízhatunk további si­keres szereplésben. Asztalitenisz A Gy. Dózsa férfi csa­pata szombaton és vasár­nap két mérkőzést játszott Budapesten. Első napon a Bp. Vörös Meteor együtte­sétől 12:4, második napon a Vasútépítők együttesétől pedig 14:2 arányú veresé­get szenvedett. A Vörös Meteor ellen Burányi 2, Horváth és Molnár 1—1, a Vasútépítők ellen Burányi 2 mérkőzést nyert. A csa­patban ezúttal első alka­lommal szerepelt az ifjúsá­gi Molnár, aki mind a két napon meglepően jól ját­szott. A Gy. Dózsa női csapata itthon játszott a Ceglédi VSE csapata ellen, s attól Kömleiné nélkül súlyos, 12: 4 arányú vereséget szenve­dett. Kaposváriné 2, Karsai­­né és Varga 1—1 mérkő­zést nyert. KOSfiRLffiBBB VASAS ETO—BP. FÜSZÉRT 59:44 (28:17) Mindvégig vezettek, és biztosan győztek a győriek. Mind a védekezésben, mind a támadásban felülmúlták ellenfelüket, s ezzel újabb lépéssel közelítették meg az NB I-et. A csapatban fel­tűnt a fiatal Harwich vára­kozáson felüli jó játéka. Ko­sárdobók: Pintérné és Né­meth 17—17,­­ Poszpichil 10, Harwich 6, Schiewerthné 4, Gergelyné 3, Dömötör 2. Jók: Pintérné, Németh és Harwich. MOGAAC—VASAS ETO 84:64 (40:25) A magyaróváriak a me­gyei férfi bajnoki mérkőzé­sen végig vezetve, megér­demelt győzelmet arattak. Legjobb dobók: Bakó 24, Bakodi 18, Angyal 19, Ger­gely 14. Jók: Bakó, Bakodi és B. Kovács, illetve Angyal és Schiewerth. Az NB III-ból jelentjük Győri Dózsa—SOTEX 2:0 (0:0) Sokan számítottak arra a Győri Dózsa hívei közül, hogy a soproni csapat véde­kezésre rendezkedik be. De arra kevesen, hogy sok eset­ben a sportszerűséget is fi­gyelmen kívül hagyva töre­kednek a soproni játékosok megőrizni kapujukat a gól­tól. Rendkívül küzdelmes mér­kőzés volt ez. A győri csa­pat végeredményben na­gyobb tudása, lelkesedése és lendülete révén megérde­melten szerezte meg a győ­zelmet, de az biztos, hogy hosszú idő telt el — a má­sodik félidő 21. percéig —, amíg az első győri gól sike­rült. Az is igaz, hogy Neu­er egy büntetőt kihagyott, és ez lélektanilag sem tett jót a Győri Dózsa együttesének. Hiba és Csupor gólja szép teljesítmény volt. Különö­sen Csupor távoli nagyerejű lövése keltett elismerést. A Győri Dózsa vasárnapi győzelme bizonyítja, hogy a lila-fehérek kitűnően helyt­állnak a tavaszi fordulók­ban. A csapat egységes benyo­mást keltett, és ez kétség­telenül Horváth edző érde­me. A sorozatosan szabály­talankodó Mentest (SOTEX) a játékvezető a befejezés előtt egy perccel kiállította. Sokkal korábban kellett volna ehhez az eszközhöz nyúlnia a játékvezetőnek, akkor sok durvaság maradt volna el ezen a mérkőzésen. Pápai Textiles—MÁVDAC 1-1 (1:0) Élvezetes, változatos és színvonalas mérkőzést vívott egymással a két csapat va­sárnap Pápán. A technikás MÁVDAC-játékosok pontos adogatásait a pápaiak len­dülettel, gyorsasággal igye­keztek ellensúlyozni. A két egyforma képességű csapat első félidei játéka felvonul­tatta a labdarúgás sok szép­ségét. De bővelkedett izgal­makban is. A vezető gólt a pápaiak csapata szerezte meg, védelmi hibából. A szünet után alaposan rákap­csolt a MÁVDAC együttese. Egy alkalommal Nagy Jenő faképnél hagyta a védőket és lövése utat talált a háló­ba, 1:1. A győri csapat pápai dön­tetlen eredménye sikernek számít. Úgy látszik, kilábal­­tak a hullámvölgyből a MÁVDAC fiataljai. Felnőt­tek a megnövekedett fel­adathoz, ezt bizonyítja a játékuk. A helyzetek alapján a MÁVDAC csapata állt köze­lebb a győzelemhez. A má­sodik félidőben három nagy helyzet maradt kihasználat­lanul. Meg is jegyezték a nézők, hogy ezek a helyze­tek azért maradtak ki, mert idegesek voltak a játékosok. A pápai közönség tárgyial­­gosan megállapította, hogy jól képzett együttest ismert meg a MÁVDAC csapatá­ban, és a döntetlen ered­ményt még ők is igazságos­nak tartották. A MÁVDAC csapatának a fedezetsor és a támadósor jobb szárnya volt a legjobb része. Különösen örültek a vezetők Ajtony biztonságos játékának, valamint az egy­re fejlődő Egyházi II. telje­sítményének.