Kisalföld, 1965. március (10. évfolyam, 51-76. szám)

1965-03-23 / 69. szám

1965. március 23., kedd Az NB II. mérkőzései MTE — Pápai Textiles 2:1 (Ősi) Mosonmagyirovar, 1200 néző, vezette: Varga. Az MTE a következő összeállí­tásban játszott: Földes — Vasko­­vits, Tóth, Szabó — Trapli, Mé­száros n. — Mészáros I., Ilausz, Salamon, Szalai, Hérics. Az első támadást a hazaiak ve­zették, majd az ellentámadás so­rán a pápai Szű­cs lövését Földes hárította. A 3. percben a pápai csapat jutott vezetéshez. Jobboldali támadás után a lab­da Szűcshöz került, és Szűcs a hálóba fejelt. 0:1. A váratlan gól megzavarta a ha­zai csapatot. A 6. percben Sala­monnak­ egyenlítési alkalma volt, de kivárt, és a védők felszabadí­tottak. A 10. percben Tóth hosz­­szzú labdával küldte Mészáros I-et támadásba, de a szélsőt csú­nyán elkaszálták. A megítélt sza­badrúgást Salamon a felső lécre fejelte. A 14. percben Haász be­adását a pápai védők tisztázták. Kiegyensúlyozott lett a játék, a pápai csapat támadott. A 23. percben Földes hárította Palko­­vits, majd később Áldozó lövé­sét. A szünet után az 50. percben Szalai lövése foglalkoztatta a pá­paiak kapusát. Később Hérics ügyetlenkedett el egy jó helyze­tet. Beszorult a pápai csapat. A 25. percben Vaskovits nagysze­rűen szerelt, majd utána Trapic vezette fel az MTK tá­madását. Kitűnően ívelte kö­zépre a labdát, és Salamon fe­jese a menteni akaró pápai kapus kezéről jutott a hálóba. *:L Ezután Salamon—Hérics lövése foglalkoztatta a pápai kapust. A 85. percben érdekes és részben szerencsés góllal szerezte meg a győzelmet az MTK csapata. Tóth félpályáról tört a pápai kapu felé. A kaputól mintegy 40 méteres lövésre szánta el magát. Az erős labda a pápa­ kapus lába között suhant a hálóba. 2:1. Az eredmény a mérkőzés vé­géig nem változott. Két ellentétes félidőt láttunk. A második félidőben alaposan feljavult az MTE csapata, és a győzelmet a nagy akarás hoz­ta meg. A pápai csapat az első félidőben sokat támadott, de a szünet után védekezésre ren­dezkedett be. Az MTE csapatá­ból Mészáros I., Mészáros TI. és a közvetlen védelem játéka emelkedett ki. Sz. A. B. Spartacus-Győri Dózsa 3:0 (2:0) Budapest, Mező utcai sportte­lep, 400 néző, vezette: Cserjés. A Győri Dózsa csapata a kö­vetkező összeállításban játszott: Halasi — Egyházi, Nagy, Szarka — Szabó, Csupor — Buri, Gábor, Pió, Csejtei, Oros. A Győri Dózsa kezdte a játé­kot, és már a harmadik percben a lesre játszó győri védelem mel­lett az ellenfél jobbösszet­ötője kapu mellé lőtt. Egy perc múlva Egyházi 18 méteres szabadrúgá­sa zúgott el a kapu mellett. Vál­takozó mezőnyjátékkal teltek a percek. Említésre méltó esemény alig akadt. A 22. percben jó győ­ri támadás során Pió mesteri labdát tálalt Gábor elé, d­e az ötösön tisztán kapta a labdát, de lövése a kifutó kapusba akadt. Ezután a budapesti csapat irá­nyította a játékot. A 28. percben Bányai húszméteres szabadrú­gása a kapufára, majd onnan a vetődő Halasi mellett a hálóba pattant. 1:0. A 32. percben érthe­tetlenül újra leállt a győri véde­lem, és a budapesti csapat bal­­összekötője nehéz szögből a hosszú sarokba lőtt. 2:0. Szünet után a győriek­ néhány percig maguiéhoz ragadták a kez­deményezést, de a támadósorból csak Pió jelentett veszélyt az el­lenfél kapujára. Az 55. percben Halasi miatt a játékvezető sza­badrúgást ítélt a tizenhatosról. Bányai ezt is a hálóba lőtte. A 50. percben Gábort Kovács Imre edző lehívta a pályáról, mert a játékos gyomorbántalmakról pa­naszkodott. Alacsony színvonalú mérkő­zésen a jobb erőben lévő és határozottabb játékot mutató hazai csapat megérdemelten győzött. A győri csapat védel­me lassú volt, támadósora pe­dig nagyon gyengének bizo­nyult. Ebből a sorból csak Pió igyekezete dicsérhető. A töb­biek közül még Szarka és Csej­tei játszott elfogadhatóan. A taktikai fegyelem sikere MIlVDVC IL fear. ITVE 2:0 (1:0) Budapest, 4000 néző, vezette: Baha B. Nagyszámú szurkolósereg kí­váncsian várta az első forduló­ban X-re játszó csapatok küz­delmét. Az­ erősen szeles, borult idő­ben, kitűnő talajú pályán a két együttes az alábbi összeállítás­ban futott ki a pályára. MÁVPAC: Bod­ó — Borbély, Kovács, Delci — Ott, Túrás — Gláser, Sulyok, Fajkusz, Nagy, ülés, m­. KER.: Dóczi — Gaján, Vö­rös, Györke — Berlaki, Orosz Szigeti, Gúth, Kocsis, Végh, Si­mon n. A mérkőzést zászlócsere vezet­te be, a sorsolásnál a MÁVPAC- nak­­kedvezett a szerencse, és az első 45 percben széllel hátban játszott. A vendéglátók kaptak előbb lábra, és két gyors tá­madással veszélyeztették a kék­­fehérek kapuját, öt percnyi ha­zai roham után vették át a ven­dégek a játék irányítását. Rö­vid adogatásokkal, sok mozgás­sal törték meg a fővárosi tizen­egy lendületét.­­ A 7. percben Túras, Sulyok, Illés, Sulyok volt a labda út­ja, a bal szélre húzódott jobb­­összekötő a balösszekötő he­lyén tanyázó üléshez perdített, aki 25 méterre a kaputól lö­vésre szánta el magát, és a labda a jobb felső sarokba vá­gódott. 1:0. Továbbra is a győriek maradtak támadásba, és a 9. percben Su­lyok lövése éppen csak elkerül­te a bal felső sarkot. A 14. perc­ben a fővárosi együttes jutott közvetett szabadrúgáshoz, amit Bod­ó tisztázott. A 15. percben Túrást akasztották szabálytala­nul 16 méterre a kaputól, de a szabadrúgást Delci a kapu mellé lőtte. A 22. percben Túrái Nagyhoz tette a labdát, a bal­­összekötő két csel után a lyuk­ra futó Sulyokhoz továbbított, aki senkitől sem zavartatva a kapusba rúgta a labdát. A 34. percben Nagy hanyattvet­ődéses lövése a bal felső sarkot érintve hagyta el a játékteret. (Vastaps volt a jutalma.) A fordulás után a hazai csa­pat került fölénybe, és perce­ken át beszorította ellenfelét. Az 50. percben a vendéglátók a negyedik szögletet ívelték be, de az eredmény nem változott. Az 56. percben egy összecsapás so­rán Delci megsérült, és rövid ápolásra szorult. Mintegy ne­gyedórás hazai fölény után is­mét a vendégek vették át a já­ték irányítását, és a 60. percben Nagy hibázott gólhelyzetben. A vendégek ellentámadásait a vas­utasok védelme biztosan hárí­totta. A 82. percben Fajkusz szerezte meg a labdát, Sulyokhoz to­vábbított, aki kapura tört. Glásert szöktette, a jobbszélső elviharzott, és élesen beadott labdáját Illés 14 méterre a ka­putól a hálóba lőtte, 2:0. Két perccel később Nagy növel­hette volna a gólok számát, de 20 méterről leadott lövése a ka­pu fölött hagyta el a játékteret. Közepes színvonalú és ira­mú mérkőzésen a MAVDAC csapata megérdemelt, biztos győzelmet aratott a főváros­ban. Taktikai fegyelemből ki­tűnőre vizsgáztak a győriek. Gőcze Sándor edző a mérkőzés előtt felhívta játékosai figyel­mét, hogy a nagy erővel és lendülettel támadó ellenfelük­kel szemben csak úgy szere­pelhetnek sikeresen, ha a meg­szerzett labdákat okosan, rö­vid adogatásokkal, sok moz­gással igyekeznek minél to­vább birtokukban tartani, és támadásaikat lehetőleg a szé­leken vezetik. A kék-fehérek csapatában Bod­ó kevés dolgát jól végez­te. A hátvédhármas mindvégig egyenletes, jó teljesítményt nyújtott. A fedezetpárból ezút­tal Túrás bizonyult jobbnak, a védekezésből és támadásból egyaránt kivette a részét. A támadósorból Ülést ragyogó két gólja és harcos játéka di­cséri. Gláser sem keltett csaló­dást. Fajkusz kitűnően oldotta.. meg a reá bízott feladatot, Nagy és Sulyok Játéka nem érte el az átlagos színvonalat. (sieber) • • • SS'- - • *s«„ss ss-`............. - SS. .-.-.x-. sSS - "PN .HV vV» I a rfi a›zTil*»» ■ ~ r i .u ” ~v A MAVDAC-m. ker. TTVE mérkőzésen egy ritka jelenet. Bod­ó biztosan öleli magához a labdát Borbély pedig mindenre készen biztosítja a kapust KISALFÖLD A Győri ETO jubileumi közgyűléséről vezette be a közgyűlés műsorát. Lang János, a Győri ETO el­nöke emelkedett szólásra. — Megemlékezni jöttünk össze ma sportkörünk hatvanadik ju­bileumán. Ez alkalommal elvo­nul előttünk a sportkör hatvan évének története. Amikor Győ­rött a szedreskertben elindult hódító útjára a barlabda, keve­sen hitték, hogy ma, 60 év táv­latából úgy­­emlékezünk erre az eseményre, mint nagyon érté­kes kezdeményezésre. És hogy méltók legyünk sportkörünk 60. jubileumához, itt határozzuk el, hogy erőnket nem kímélve munkálkodunk sportkörünk to­vábbi sikeres felemelkedésén. Az elnöki megnyitó után Sza­lámi Pál, a Wilhelm Picck Jár­műipari Művek pártbizottságá­nak titkára tartott ünnepi be­szédet. Ennek során részletesen ismertette a sportkör 60 évi te­vékenységét. Részeit az 1904-es Győri ETO—Komáromi Postás mérkőzésről, amelyen 150 néző ismerkedett a labdarúgással. De már 1006-ban labdarúgótornát rendeztek Győrött, amelyen az ETO-n kívül az MTK, az Újpest és a BTC csapata is részt vett. A sportkör történetének fényes napja volt az az 1017-es mérkő­zés, amikor az ETO-nak az MTK volt az ellenfele. A továbbiak során a 30-as éves sportesemé­nyei elevenedtek meg az ünne­pi beszéd során. Különösen az ETO—DAC mérkőzéseket kísérte Győrött nagy érdeklődés. A felszabadulás után a romok helyén új élet virágzott, és az a tervszerű, sokoldalú, szakszerű munka, amelyet az ETO irányí­tói végeztek, juttatta oda a sportkört, hogy ma 1700 aktív sportolót tart nyilván. Az ünnepi beszédben kijutott az elismerés­ből az egyes szakosztályok ki­tűnő versenyzőinek. Közöttük is a labdarúgóknak, akik az Euró­pa-kupában sikeresen szerepel­nek. Az ünnepi beszéd után Lang János, a Győri ETO elnöke ajándékokkal kedveskedett a sportkör társadalmi munkásai­nak. Hatalmas taps köszöntötte Nagy­ Józsefet, aki 40 évvel ez­előtt védte a Győri ETO kapu­ját. Az ünnepi közgyűlés végén az énekkar ETO-dalokkal szórakoz­tatta a közönséget. Vasárnap délelőtt zsúfolásig , megtelt Győrött a városi tanács ház nagyterme a Győri ETO ju­bileumi közgyűlése alkalmából. A Himnusz hangjai után a Wil­helm Pieck Járműipari Művek Szocialista Kultúráért érdem­éremmel kitüntetett énekkara Ez történt a megyei bajnokságban A második fordulóban néhány meglepetés adódott. Elsőnek kell említeni a Gy. Textiles csatár­sorának meddőségét a MEDOSZ ellen, amelynek pontvesztés lett az eredménye, de meglepetés az Elektromos nagy gólarányú ha­zai és a Mosonszentjános ide­genben kivívott győzelme is. Ke­vesen számítottak arra is, hogy Kapuvár a múltkori 0:9 után ilyen fölényesen győz a jól raj­toló Soproni Egyetem ellen. GY: ELEKTROMOS—PETOHAZA 7:1 (4:1) A széltől támogatott Petőháza kezdett jobban, és az első 10 percben három szöglet jelezte fölényüket. A 9. percben egy összecsapásnál Horváth I. rosz­­szul esett, kiugrott a válla, s kórházba szállították. Ez meg­törte a vendégek lendületét, s az Elektromos vette át az irá­nyítást. A 16. percben Dobová­­nyi beadásából Németh szerez­te meg a vezetést. 1:0. A 25. percben Timfinger labdájával Doboványi ért el gólt. 2:0, majd a 34. percben Németh egyéni já­ték után volt eredményes. 3:0. A 33. percben Lövegj­ártó szépí­tett. 3:1. A 41. percben Túri sza­badrúgásból lőtt gó­lja állította be a félidő eredményét. 4:1. Szünet után tovább tartott a hazaiak fölénye, s az 55. perc­ben Doboványi szerzett gólt. 5:1. Az 59. percben Fekete és Dobo­ványi összecsapott, a játékvezető mindkettőt kiállította. Utána el­laposodott a játék.­ Petőháza kezdeményezett többet, de cson­ka csatársora a kapura nem volt veszélyes. A hajrában is­mét feljött az Elektromos, s a 76. percben Timcinger, majd a 80. percben ülés gólja növelte az előnyt. 7:1. Az Elektromos nagyszerű játékkal mutatkozott be a hazai pályán, minden já­tékosa átlagon felüli teljesít­ményt nyújtott a Petőháza leg­jobbja. Németh N­., rajta kívül Lövegjártó és Somogyi dicsér­hető. FERTŐD—SOPRONI VASAS 3:1 (0:0) Az első félidőben nagy iramú, változatos volt a küzdelem, Fer­tőd támadott többet. A 21. perc­ben Grubits sérülése miatt tíz főre olvadt a Soproni Vasas. Teljesen beszorult, de szórvá­nyos támadásai így is veszélye­sek voltak. A második félidőben fedezetei jó játékával nagy fö­lénybe került a hazai csapat, és Balogh, Marton, majd Tavi ré­vén érte el góljait, amire a ven­dégek Csonka tizenegyesből lőtt góljával válaszoltak. — A végig jobban játszó Fertőd megérde­melt, biztos győzelmet aratott. GYŐRSZENTIVÁN—GYŐRI POSTÁS 3:0 (2:0) A Gy. Postás átigazolás alatt álló játékosainak igazolásai nem érkeztek meg az MLSZ-ből, ezért erősen tartalékosan lépett pályára a hazai csapat. Győr­­szentiván együttesében viszont játszott a távozás gondolatával foglalkozó Juhász. A vendégek végig jobbak voltak, és ebben az arányban is megérdemelten nyertek. Góllövő: Bötz (2) és Szentmihályi. Jók: Zsebedits, Bötz, Szentmihályi, illetve Gu­lyás I., Szakács, Gulyás n. GY. MEDOSZ—GY. TEXTILES 0:0 A legutóbb gólzáporral győző Textiles megtorpanása váratlan volt. Jó iramú, végig sportszerű mérkőzésen jobb erőnlétével a MEDOSZ közelebb állt a győ­zelemhez . Jók: Kovács, Kolonits, Tóth H., illetve Vida, Vághi és Fábián. KAPUVÁR IS. EGYETEM 4:0 (2:0) A múlt vasárnapi súlyos ve­reség után három új emberrel állt fel Kapuvár, és feledtetve a Textiles elleni játékát, meg­lepő biztonsággal győzte le el­lenfelét. A soproniak védelme sok hibával látszott, hogy a kapuvári győzelem nem nagyobb arányú, az jórészt a fiatal tá­madók tapasztalatlanságán múlt. Góllövők: Sipőcz (2), Horváth és Szalai. MOSONSZENTJÁNOS—CSORNA 1:0 A Csornán lejátszott mérkő­zésről nem kaptunk tudósítást. M. HUBERTUSZ—FERTŐ­­SZENTMIKLÓS 3:0 (1:0) Végig a hazai csapat irányítot­ta a játékot, de csak a szünet után volt meggyőző a Hubertusz játéka. Az első gólt Hegyi sze­rezte, a szünet után pedig Kiss és Mazsolits volt eredményes. S. POSTAS—SFAC 2:1 (0:1) A játékidő első részében töb­bet és veszélyesebben támadott a SFAC. Hetzer révén megsze­rezte a vezetést is. A szünet után az első 15 percben nem változott a játék képe. Ekkor a SFAC büntetőhöz jutott, amit Wies­er elhibázott. Ezután fel­jött a Postás csapata, és Bán­falvi, valamint Horváth R. ré­vén a maga javára fordította­­a mérkőzés sorsát. S Győr, 7000 néző, vezette: Bir­­csák. A két csapat a következő ösz­­szeállításban játszott: GYŐRI ETO: Tóth — Kiss, Or­bán, Tamás — Palotai, Máthé — Szaló, Győrfy, Orosz, Korsós, Keglovich. SZEGED: Korányi — Kőváry, Kürtösi dr., Arató — Dezsőfy, Cserkó — Szekeres, Szlovák, Ree­­ményik, Nemes, Csömör. Már az első percekben feltűnt, hogy a szegedi csapat szoros em­berfogásra rendezkedett be. Cser­kó Korsóst kísérte árnyékként. Reményik a védelem segítésére vonult hátra Szlovákkal együtt. A tulajdonképpeni támadósorban csak Csömör, Nemes és Szekeres tartózkodott elől. A 3. percben Keglovich pontos labdával Kor­sóst küldte támadásba, de Cserkó csúnyán elkaszálta a kitörni ké­szülő győri csatárt. A 10. percben már a harmadik szögletet rúgta a győri csapat. Ez után a szögletrúgás után Korsós éles lapos lövését Ko­rányi bravúrosan szögletre tolta. A beívelt labdát Palotai Orosz­nak fejelte, aki Száléhoz továbbí­tott, de a jobbszélső lövés­e mel­­l­észállt. A 12. percben újabb Korsós bombát tett ártalmatlan­ná a szegedi kapus, majd Győrfy jól irányított fejesét tornászta ki a sarokból Korányi. Ezután alább hagytak a győri rohamok, és feltűnt, hogy a győri játékosok milyen pontatlanul és milyen tervszerűtlenül játszottak. A győri védők is fölényeskedni kezdtek, különösen Máthé, és ez­zel magyarázható, hogy a 27. percben Máthé könnyelműsködé­­se majdnem bajt okozott. A 28. percben Palotai lövése lepattant a védőkről. Két perc múlva Győrfy ragyogó helyzetben buk­dácsolt, és elpattant tőle a lab­da. Egy perc múlva Orosz—Szaló támadás végén a jobbszélső fölé­lett. A 32. percben Palotai beadá­sa után Orosz került jó helyzet­be, de az utolsó pillanatban De­zsőfy szögletre mentett. A 37. percben Tamás baloldalon kitűnő labdával küldte táma­dásba Korsóst, de Kürtösi dr. kíméletlenül felvágta a győri csatárt. A félidő hátralévő részében küz­delem folyt a pályán. A szünet után a 48. percben Szabó, a szegedi tizenhatoson rosszul esett, levitték a pályáról. Az 51. percben Orosz beadása után tömegjelenet alakult ki a szegedi kapu előtt, de egyik győ­ri csatár sem találta el a labdát. Az 54. percben majdnem gólt ért el a szegedi csapat. Nemes lab­dájával a rendkívül gyors Szeke­res tört kapura, Tóth és Orbán csak üggyel-bajjal tisztázott. A 60. percben Palotai szabadrúgá­sát Győrfy Szaló elé sarkalta, aki elhirtelenkedve kapásból mellélőtt. A 69. percben Szaló beadását Győrfy egy lépésről a kapus kezébe lőtte. Ez is gólhelyzet volt. A 76. percben Tamás röviden ad­ta haza a labdát, és Tóthnak minden tudására szükség volt, hogy tisztázza a helyzetet. Végre a 82. percben gólt ért el a Győri ETO. Palotai a bal oldalról élesen középre lőtte a labdát, Korsós elpöckölte Kürtösi dr. elől, majd megkerülve a középhát­védet, ballal élesen nagy gólt lőtt. 1:0. A hátralévő időben mezőnyjá­tékot láttunk. Keserves győzelem volt ez a vasárnapi. És hogy az ered­­mén­y­ így alakult, az annak kö­szönhető, hogy a Győri ETO támadósorában az egyetlen Korsós volt az, aki minden idegszálával góllövésre töreke­dett. Sajnos, ismét bebizonyo­sodott, hogy a fölényeskedés mindenkor megbosszulja ma­gát. A Győri ETO játékából ez­úttal hiányzott az átütőerő, és főként azon bosszankodtak a szurkolók, hogy a szoros em­­berfogásos szegedi védőjáték ellenszerét nem tudták megta­lálni a győriek. A gyenge tel­jesítményhez nagyban hozzájá­rult Kiss, Palotai, Máthé, Orosz, Szaló gyenge teljesítménye is. Úgy látszott, hogy egyes já­tékosok kiengedtek. Pedig min­denki azt hangsúlyozta a Győri ETO játékosainak, hogy az Európa-kupa mérkőzés után minden bajnoki mérkőzés ne­héznek ígérkezik, mert minden csapat az ETO ellen akar bízto nyita­ni. Reméljük, levonják a Győri ETO játékosai ebből a keserves győzelemből a szüksé­ges tanulságokat. Erre kötelezi őket az eddigi sikeres szerep­lés és a kivívott rang is. A szegedi csapat védekező feladatát gyakran kíméletlen játékkal valósította meg. S hogy ezt tehették, ez elsősor­ban a gyengén működő Borcsák játékvezetőnek tulajdonítható. Pintér István Keserves győzelem Győri ETO - Szeged 1:0 (0:0) Bass®mmsmwmm A tizenegy győri szöglet közül az egyik után támadt tömegjelenetet ábrázolja képünk a szegedi kapu előtt. A labdára Kürtösi dr., Arató, Győrfy és Palotai ugranak fel. A labda Kürtösi dr. fejéről Keglovich elé pattant, Keglovich azonban mellélőtt