Kisalföld, 1965. szeptember (10. évfolyam, 205-230. szám)

1965-09-08 / 211. szám

IMS, szeptember 8,, sserfla Kosárlabda GYŐRI ETO— TATABANYA 61:46 (38:26) NB II-es női mérkőzés Az őSzi bajnoki idény első mérkőzésén kiegyenlített első fél­időt láttunk, a szünet után a győriek magukhoz ragadták a kezdeményezést, és megérdemel­ten győztek. Az első bajnoki si­ker értékét növeli az, hogy a győri ETO csapata átszervezés után vívta ki a sikert. A tavasz­­szal szerepelt csapatból ugyanis öt játékos visszavonult, Krasznai pedig hosszabb ideje sérült. A csapat gerincét alkotó Pintérré —Szijjné—Szabó hármast jól egé­szítette ki a két tehetséges fiatal Harangi és Csiji. SZÉCHÉNYI GIMNÁZIUM (SOPRON)—GYŐRI ETO 49:40 (32:28) Megyei bajnoki férfi mérkőzés Az első félidőben a soproniak tervszerűbben és főleg higgadtab­ban játszottak. A szünet után elfáradtak az ETO-játékosok, és ekkor már a vendégek is lefé­keztek. A győri csapat idényele­­ji formában játszott. A sopro­niak viszont nagyon lelkesen és helyenként korszerűen játszottak. Mecsek-kupa A hét vége kiemelkedő kerék­páros eseménye lesz­­az idén ha­todszor kiírt Mecsek-kupa nem­zetközi országúti viadal. A mint­egy kilencven főnyi mezőny a francia kerékpárosok lemondá­sa miatt három versenyzővel csökkent. Az U. S. Creteil ugyanis technikai akadályok miatt ezúttal nem tudja rajthoz állítani csapatát. Magyar részről 13 sportegyesü­let versenyzői indulnak. Közülük a legesélyesebb a Vasas (Eszlá­­ri, Schick, Tóth, Buj­tor, Pet­­róczi, Molnár), a BVSC (Juszko, Horváth, Borka, Pataki), a Cse­pel (Makó, Aranyi, Juriga, Bar­­tos), a Tipográfia (Megyerdi, Balaskó, Oláh, Somogyi, Moll, Varga), valamint az V. Dózsa (Stámusz, Polaneczky, Török Gy., Mészáros, Sleisz, Liptai, Mezei). Ezenkívül az egyéni versenyen beleszólhat még a jobb helyezé­sek kérdésébe Kaszap (DVSC), Takács (Előre), Szabó L. (FTC), Benkő (Postás), és a két Dévai (Pécsi Spartacus). Az első külföldi résztvevőket szerdára várják Pécsre. (MTI.) (32.) — TEHÁT ÖTEN tartóz­kodtak fenn — mondta gyors böngészés után a kis ember. — Azóta eltávozott valaki? — Igen, hárman. — Meg kellett volna őket kérned, várjanak kicsit. No... és a két vendég? — Az egyik harmadik nap­­ja gyöngélkedik, különben is az oldalsó traktusban lakik, a másik pedig egy miniszté­­riumi főosztályvezető, a me­gyei tanácshoz jött. Kár is meghallgatnád őket, régóta smerem mindkettőt! — Meg tudnád mondani, hol tartotta a károsult a pénztárcáját? — Úgy emlékszem, a zakó­­ja belső zsebében. Két ízben­­ láttam az étteremben, fi­zetéskor onnan vette elő, de hogy a zakó hol lehetett, mi­­közben telefonált? ... Eset­­eg a szekrényben, mert elég pedáns, de az is lehetséges, cak letette a szék tárk­lájá­­ra. — Fiatalember, maga el­­nehet. Köszönöm. Csak ar­­ra kérem, senkinek se szól­jon az esetről! — A kis em­ber Bumberához fordult. — Most pedig mutasd meg a beteged szobáját. A NYOMOZÓ negyed óra múlva eltávozott, és csak fél után fél négykor jelent meg ismét, hogy Hájert ki­hallgassa. A fiút nem hivatta még egyszer, de az a ki­hal­lga­to­t­­tak sorrendjéből is sok min­denre következtetett, ötkor benézett hozzá a fodrászüz­letből hazafelé tartó Szösz, és meghívta magához. Neri nagy kedvvel, de megígérte este elmegy hozzájuk. Fél hat után lesétált a vil­lanyrendőrig, a kirakatokat és a járókelőket nézegette, s visszafelé a színház közön­ségszervező irodájának abla­kaiba kifüggesztett felvétele­ket a nagyszínház és a ka­maraszínház darabjaiból. Sokáig sétált, öntudatlanul is azért húzta az időt, hátha összeszalad Borával. A Züzüt­­nél történtek óta nem talál­koztak, a lány kerülte őt, s két napja eredménytelen cserkéléssel próbálkozott. XXVI. A csöngetésre Szöszi nyi­tott ajtót, egyenesen a szo­bájába vezette. A fiú kíván­csian nézett körül. A szoba cseh garnitúrával volt beren­­dezve. Nem volt benne sem­mi zsúfoltság, a modern, nyers színű bútort ízlésesen egészítették ki kis szőnyegek, rézkarcok, hangulatlámpák és a lemezjátszós rádió. A fiúnak tetszett a lakás. Esztétikai érzéke elég fejlet­len volt, de a szobán meg­érezte a hozzáértő ízlést. SZÖSZI elégedett volt a hatással. Még mindig szótla­nul méregették egymást. Az­tán Szöszi egy alacsony szek­rényből italt vett elő, konya­kot, töltött, poharát a fiúé­hoz koccintotta. — Szia! — mondta, man­­dulametszésű szemével meg­­csipkedte a fiú merev arcát. — Fáj még a kezed? A fiú a bárszekrény mel­lett állt, tartásában még most is volt valami görcsös­­ség. A lány kérdésére némán ingatta a fejét. — És voltál orvosnál? — Nem. — Mutasd, akkor átkötöm, mert elgennyesedik! — Szö­­szi hozzáértően szed­te le az angoltapaszt, valami zsira­dékfélével bekente a sebet. Óvatosan kenegette, közben kíváncsian felpillantott a fiúra. — Nem fáj, ha hozzáérek? — Nem. — Remekül csináltad teg­nap. Bajnok egyből kisfiú lett! — Leragasztotta a sebet. — Rajtad kívül még senki se merte megtenni! -a- Semmi az egész — mondta a fiú, egykedvűen megvonta a vállát. Már nem gondolt a szállodai kellemet­len epizódra, Hájer pimasz­kodására, mégsem tudott fel­oldódni a lány mellett Megint ittak, majd a lány föltett egy lemezt, és tán­coltak. Szösz­­karját a nya­kára fonta, szorosan hozzá­simult, és megcsókolta. De a fiú nemsokára ked­vetlenül abbahagyta a tán­cot. A lemezjátszóhoz ment, rágyújtott, a rádióra könyö­költ beletúrt zilált A lány üstökébe. — Nem szereted előtte a játékot? ... — S választ sem várva, vetkőzni kezdett, köz­ben a fiúra nézett. Az mozdulatlanul állt. Tu­lajdonképpen kívánta a lányt, a gátlástalan fel­­ajánlkozó, ez a számára sze­mérmetlen nyíltság, bántotta. — Mi van­­ veled? — kér­dezte a lány. — Vagy ruhás­tól szeretsz talán? ... A kérdés még jobban meg­ütötte, s végleg elűzte ked­vét. Borára gondolt, meny­nyire más ő. Egyszerre bol­dog volt és szenvedett, a szenvedés kiült az arcára. — Te szomorú vagy?! — mondta Szöszi. — Mi van ve­led? — Semmi. — Nem igaz! Mi bajod? — Mondom, hogy semmi. — Bora? ... Őrá gondolsz? A FIÚ HALLGATOTT, el­oltotta félig égett cigarettá­ját, elkerülte Szöszi tekinte­tét. — Őrá gondolsz, felelj hát! Erre sem válaszolt — Ó, te ostoba! — fakadt ki megbántottan Szöszi. — Hát még most sem tudod, ki való hozzád? A fiú zakójába bújt. — Elmegy? — csodálkozott a lány, sehogyan sem tudott eligazodni rajta. KISALFÖLD L­áttuk - hall­attuk SOPRONBAN NEHEZEN GYŐZÖTT az SVSE, bár csatárai jó néhány biztos­nak látszó gólhelyzetet hagytak kihasználatlanul. A Szombathe­lyi Cipőgyár nyugodtan, véde­kezésre berendezkedve játszott, mint akinek nincs veszíteni valója. A gyors szombathelyi vezetés alaposan megzavarta a hazaiakat, és csak a második félidőben találtak magukra. A szurkolók körében két téma kö­rül forgott a vita: az SVSE ösz­­sze­állítás­ár­ól és két játékveze­tői ítéletről. A vasutasok csapa­tából sokan hiányolták Borsost, aki az előző hetekben jó for­máról tett bizonyságot, és akár a fedezet, akár a csatár poszton szerepeltethető lett volna. Az elégedetlenkedők véleményét látszott igazolni Rácz „gyengél­kedése”, valamint a fedezetpár halvány teljesítménye. Ami a ci­pőgyáriak ,,második gólját” il­leti , a játékvezető az eset köz­vetlen közelében tartózkodott, tehát feltétlenül látnia kellett, hogy a labda túljutott-e a gól­vonalon. A Som buktatásáért megítélt 11-esnél a vendégek hátvédje valóban becsúszó sze­reléssel akart menteni, azonban­­— és itt ez a lényeges — először a csatár lábát érte, aki így fel­bukott, és a labda túljutott az alapvonalon. VERÍTÉKES KÜZDELEM árán harcolta ki a két bajnoki pon­tot az STC. A Tokodi Bányász kiesésre áll, ezért különösen ott­honában igen veszélyes ellenfél. Tudták ezt a textilesek, szor­galmasan készülődtek a találko­zóra, a szakvezetés pedig levon­va az előző hetede keserű ta­pasztalatait, több helyen vál­toztatást eszközöltek a csapat­ban. A Tokodon járt szakveze­tőid arról panaszkodnak, hogy a játékvezetői tévedések majdnem az egyik ponttól fosztották meg a csapatot.­­ „Hat teljesen szabályos gólt rúgtunk, de a já­tékvezető csak hármat adott meg!” mondják. Az együttes teljesítményével különben elége­dettek, a jelek szerint az új ösz­­szetétel is bevált, bár a csapat­részek összmunkájában van még csiszolni való. AZ ELBIZAKODOTTSÁG ro­vására írja Vass Jenő főtitkár a Soproni Postás labdarúgók ha­zai pontvesztését. A Győri MEDOSZ lelkes, kitűnő küzdő­szellemű együttes, a postások azonban lényegesen többet tá­madtak és gólratörőbb csatársor­ral győzhettek volna. Nagy az érdeklődés a postás berkekben a vasárnap sorra kerülő megyei rangadó, Győr és Sopron pos­tás labdarúgóinak soproni talál­kozója iránt. A Soproni MAFC edzője, Scheid­ Adolf azon ke­sereg, hogy egyetlen edzés nél­kül kellett pályára lépnie csapa­tának. Az egyetemen szeptem­ber 15-én kezdődik az oktatás, a labdarúgók már korábban „be­vonultak”, azonban a tavalyi gárdából mindössze négy já­tékos áll az idén rendelkezé­sére. A NYÁRI KÉNYSZERPIHENŐ rovására írható elsődlegesen a Soproni MAFC kosarasainak új­pesti veresége. A balsiker már előrevetítette árnyékát a „Bala­ton bajnokságokon”, amikor a válogatottjait nélkülöző soproni csapat igen mérsékelt teljesít­ményt nyújtott. Orbay és Tvordy a nyári hónapokban az országos válogatott keret tagjaiként ed­ző­­­táborozáson, majd a válo­gatott csapat Universiade mérkő­zésein vettek részt. Hiányzott a SMAFC-nál az összeszoktató ed­zés, kevés mérkőzésalkalom kí­nálkozott a felkészülésre. Min­dent egybevetve: az NB. I. újon­cának a jó erőkből összetevődő Újpesti Dózsával szemben elszen­vedett veresége — a körülmé­nyek ismeretében — nem tekint­hető különösebb meglepetésnek. Sopronban remélik, hogy amint az edzések ismét rendes kerék­vágásba lendülnek, a Soproni MAFC visszanyeri korábbi formá­ját, és újból jó játékkal örven­dezteti meg szurkolóit. NAGY SIKERNEK SZÁMÍT a Soproni Postás NB. I-es női ko­sárlabdázóinak magabiztos győ­zelme a Bp. Kinizsi KEKSZ el­len. A postások végig vezettek, az utolsó öt percre azonban leg­jobb­jaik sorra kipontozódtak, és már-már veszélyben forgott a ha­zai siker. Az együttes kitűnő küzdőkészségét dicséri, hogy a hajrában megállta a helyét, a cserejátékosok jó teljesítményt nyújtottak, és végül az S. Pos­tás 16 pontos győzelemmel hagy­ta el a játékteret. Az NB. II. r.ői csoportjában az S. Postás győzelmével a bajnokság kérdé­se ismét teljesen nyílt lett, te­kintve, hogy a Tatabányai Bá­nyász is vereséget szenvedett. A tabella hátsó régióiban tanyázó másik két soproni NB. II-es női csapat, az STC és az SVSE ösz­­szecsapása a várakozásnak meg­felelően textiles győzelmet ho­zott. Meglepően jól tartották ma­gukat a vasutasok fiataljai, és csak 8 ponttal szenvedtek vere­séget. F. MOSON­MAGYARÓVÁROTT AZ MTE MINDHÁROM CSA­PATA GYŐZÖTT vasárnap. Dé­lelőtt az ifik a Fertőd ellen Sík­re, utána az MTE tartalékok a Soproni Textiles tartalékok el­len 4:1-re győztek, s igen bíz­tunk abban, hogy az első csa­pat is itthon fogja tartani az annyira fontos bajnoki ponto­dat. Így is lett. Az összeállításon Ács edző nem változtatott, maradt az elmúlt héten Kaposváron győztes tizen­egy. A mérkőzés rendkívül küz­delmes volt, igen keservesen szü­letett meg az annyira fontos második hazai gól, ami bebizto­sította a győzelmet. Ács edző szerint az MTK vasárnap jó ké­pességű csapatot győzött le lel­kes játékkal. A játék mégis csak helyenként volt kielégítő, mert a csatársortól lényegesen többet vártunk, és várunk a jövőben is. Ismét kiemelkedő volt a fe­dezetpárt játéka, abban is Mé­száros J.-é, aki a mezőny leg­jobb játékosa volt. A közvetlen védelem is derekasan helytállt. Most az MTK-nek tizenkilenc pontja van. IGEN JÓ IRAMÚ, színvonalas mérkőzést láttunk vasárnap dé­lelőtt Mosonban a Hubertusz— Győri Postás megyei mérkőzé­sen. A játék különösen az első félidőben volt élvezetes, amikor még a győriek nagyjából egyen­rangú ellenfelei voltak a hazai­aknak. Szünet után már kidom­borodott a Hubertusz nagyobb tudása, s ez gólokban is kifeje­zésre jutott. Pollreisz első gól­ja után egyre inkább egyolda­lúvá vált a játék, s a győrieket a nagyobb arányú vereségtől csupán kitűnő kapusuk, Papp mentette meg. Tetszett Tapolcai játékvezető tárgyilagos, higgadt játékvezetése is. ÉRDEKES NEMZETKÖZI MÉR­KŐZÉST játszottak szombaton délután Mosonban. A burgenlan­di tavaszi szereplés visszavágó­jaként Mosonba látogatott Kittsse (Köpcsény) labdarúgó-csapata. A mérkőzés előtt a Mosoni Vasas jónevű zenekara szebbnél szebb melódiákkal szórakoztatta a szépszámú közönséget, a szünet­ben pedig Vucsics István tor­nászlányai arattak igen nagy si­kert lovon és gerendán bemu­tatott gyakorlataikkal. A Moso­ni Vasas csapata nehezen mele­gedett játékba, s a vendégek a mosoni védelem jóvoltából akár többgólos vezetést is szerezhet­tek volna. Szünet után érdekes, igen változatos lett a játék. A hazaiak góljaira Götz, és Müll­­ner kettő-kettővel válaszolt, s így alakult ki a vizipoló szerű ered­mény. A Mosoni Vasas szerdán Szombathelyen a Pamut ellen elmaradt bajnoki mérkőzést ját­szik, vasárnap a Nyergesúj­falu lesz az ellenfél Mosonban, a kö­vetkező szerdán pedig a most vasárnapról elhalasztott, Tatai Honvéd ellen Tatán játszanak bajnoki mérkőzést a mosoniak. Sz. A. KÉZILABDA Váltakozó sikerrel szerepeltek csapataink Felvételünk a Győri Építők—MTK NB II-es férfi kézilabda-mérkőzésen készült ab­ban a pillanatban, amikor Heiczingert szabálytalanul akadályozzák az MTK-védők (Kiss József felv.) BP. POSTÁS­VASAS ETO 10:5 (4:3) NB I-es női mérkőzés A vagongyári csapat lelkesen, nagy erővel kezdett. Azonban 3:2-es vezetésnél megtorpantak a győriek. Kimaradt egy hétméte­res büntetődobás is. A fővárosi csapat magához ragadta a kezde­ményezést, és némi szerencsével a félidő végéig a vezetést is meg­szerezte. A szünet után a Postás irányí­totta a játékot, és rövid idő alatt elhúzott. A győri csapat csak az utolsó percekben tudott szépíte­ni az eredményen. A Bp. Postás második félideji játéka alapján megérdemelten győzött. Góldobók: Kék 2, Frank, La­katos, Lengyel né. VÖRÖS METEOR KÖZÉRT E GY. TEXTILES 5:5 (3:1) NB I-es női mérkőzés Két ellentétes félidőből állt a mérkőzés. Az első percek játé­ka után a budapesti csapat két átlövésből megszerezte a­­ veze­tést. A második félidőben fel­jött a győri csapat, fokozatosan ledolgozta hátrányát, és 4 perc­cel a befejezés előtt a vezetést is megszerezte. A hajrában egy technikai hibát az ellenfél ki­használt, és fél perccel a befe­jezés előtt egyenlített. A győri csapat rászolgált a döntetlenre. Góldobók: Bakóné 2, Horváth, Kiss és Viszló. BP. SPARTACUS— GY. TEXTILES 7:5 (4:1) NB I-es női mérkőzés Játékvezetői hibákkal tarkított mérkőzés volt ez. Az első félidő­ben két alkalommal is gólhelyze­tet akadályozott meg a játékve­zető korai sípszavával. A máso­dik félidőben feljött a fővárosi csapat, és a győzelemhez szük­séges góljait gyors indításból ér­te el. Góldobók: Bakóné 3, Horváth, Viszló. (Folytatjuk.) 5 s­zekések is elkezdték GYŐRI ETO—BP. MOM 5:3 NB I-es mérkőzés Az őszi idény első találkozójá­ra esélytelenül utaztak a győriek. Varga és Juhász kitűnő kezdése után szárnyakat kapott a csapat. Lencz, Kiss és Vághidegkuti jó hajrával tovább növelte az előnyt. Kottaska, sajnos, rossz napot fogott ki, és gyenge tel­jesítményével leadta az előnyt. Ritkán fordul elő a tekesportban, hogy öt egyéni győzelemhez nem párosul a­z­raeredmény-győzelem is. Legjobb dobók: Varga 468, Lencz 455, Kiss 448 fa. PÉCSI SZIKRA—RICHARDS 5:3 NB I-es mérkőzés Nehéz feladat előtt állt Pécsett a győri csapat. Hazai vezetés után a Richards csapata 312-re elhúzott. Végül Boros nem bírt a pécsi hajrázóval, és nagy küz­delemben alul maradtak a Tex­tilesek. pécsi bőrgyár—richards 5:3 NB I-es mérkőzés Takarékossági okokból két mérkőzést játszott a Richards csapata Pécsett. A második na­pon fej fej melletti küzdelemben maradtak alul a győriek. Az ötö­dik párban induló Kozma Ödön országos viszonylatban is kima­gasló teljesítményt nyújtott, 498 fát ért el. De ez is kevésnek bi­zonyult a jobb eredményhez. GYŐRI ETO—BP. VASAS 6:4 (2:3) NB I-es női mérkőzés Rendkívül küzdelmes, de ugyanakkor ideges hangulatban lefolyt mérkőzést láttunk. A győ­ri csapat szerezte meg a vezetést, majd a Vasas a félidő végéig egy gól előnyt szerzett. A második félidőben a vagongyári együt­tes változatos és ötletes játékkal 6:3-ra húzott el, és a budapesti csapatnak csak szépítésre futot­ta erejéből. A győri csapat fe­gyelmezettebb játékának köszön­hette a győzelmet. Góldobók: Frank 3, Lengyelné 2 és Kék. BP. HONVÉD—GY. TEXTILES 30:15 (15:12) NB I-es férfi mérkőzés Úgy kezdődött a találkozó, hogy a Gy. Textiles férfi csa­pata győzelmet arat. De az első félidő közepétől érthetetlenül sokat hibáztak a Textiles-játéko­sok a védőfalban. Ehhez járult még Tímár kapus igen gyenge teljesítménye. Vezetéssel fordult a Honvéd, és előnyét a máso­dik félidőben szinte tetszés sze­rint növelte. A kapus­csere sem használt a Gy. Textiles csapatá­nak. Jellemző a győri kék-fehé­rek meddő játékára, hogy a má­sodik félidőben mindössze 3 gólt értek el. GYŐRI ETO— TATABÁNYA 23:22 (15:12) NB II-es férfi mérkőzés A győri csapat a tatabányai ,, oroszlán barlangban” is megsze­rezte a győzelmet. Magabiztosan halad a győri gárda az NB I-es bajnokság megnyerése felé. A mérkőzés egyébként rendkívül heves iramú, változatos és gól­erős játékot hozott. Az idegek harcában is a Vasas ETO játé­kosai bizonyultak jobbnak. GYŐRI ÉPÍTŐK— MTK 23:12 (10:6) NB I-es férfi mérkőzés Az Építők csapata az első perc­től kezdve kezében tartotta a já­ték irányítását. Szünet után, ha használhatjuk ezt a kifejezést, még meggyőzőbbé vált az Épí­tők fölénye, és ilyen arányban is biztos győzelmet aratott a győ­ri csapat. A mérkőzésen Borkai gólerős játéka külön is örömet keltett. GYŐRI POSTÁS­PÉCSI ÉPÍTŐK 8:6 (3:4) NB II-es női mérkőzés A Győri Postás csapata tarta­lékosan is színvonalas mérkőzé­sen szerzett értékes győzelmet. Pataki és Molnár a tőlük várt jó játékot nyújtották. Góldobók: Molnár 4, Socs 2, Báli és Pataki.