Kisalföld, 1967. április (12. évfolyam, 77-101. szám)

1967-04-26 / 97. szám

1961. április 26., szerda Szaktantárgyakból színesen Vasár­nap délelőtt Győrött rendezte meg az Úttörőszövet­­ség megyei bizottsága az út­törők szaktárgyi vetélkedőjét. Járásonként, illetve városon­ként három-három VII.VIli. osztályos tanuló vett részt a versengésben. Nem a tan­anyag ismeretéről kellett szá­mot adniuk, hanem a tájéko­zottságukról, érdeklődési szintjükről, olvasottságukról. Szellemi fotó, KRESZ-kér­­dések, idegenvezetői felada­­tok formájában adtak bizony­ságot rátermettségükről a ter­­m­észetkutató úttörők, világ­járók, a fizika-kémia és a tör­ténész vetélkedő résztvevői — összesen körülbelül kilencve­­nen. A három legjobb természet­kutató: Ligeti László, győri Gombos Ferenc Iskola, Gócz Anna, mosonmagyaróvári 3. sz. iskola és Kulacs Béla, a győri Bartók Béla Iskola ta­nulója. A világjárók vetélkedőjén Sebestyén Róbert és Juhász Attila, győrszentiváni 1. , sz. iskola, Gyurasics Tamás, Szany és Bárczi Győző, Sop­ron, Petőfi téri Iskola tanulói érték el a legjobb helyezése­ket. A kémia-fizikai vetélkedőn Medvegy Mihály, a győri Zal­ka Máté Iskola, Szurdoki Fe­renc, Sopron, Hunyadi János utcai iskola, Bartalos Gábor, mosonmagyaróvári 2. számú iskola tanulója tűntek ki. Itt meg kell jegyezni, hogy jövőre külön fogja választani az Úttörőszövetség a két szak­tárgyat. Általános iskolai fo­kon ugyanis nem rokon tár­gyak, s kitűnő fizikus gyenge vegyésznek bizonyult, illetve fordítva. Az összesített legtöbb pont nem biztosítja, hogy a legjobb, képességű fizikus és kémikus jut tovább. A fentieket az úttörőház­ban, a történész vetélkedőt a múzeum barokk termében ren­dezték meg, s mint­ más tárgyakból, itt is a gon­dolko-­­ zás, a kombinatív készség, a politikai tájékozottság számí­tott erénynek, s nem a szoro­san vett tananyag pontos is­merete. A győri Kun Béla Is­­­kola tanulója, Nyerges László lett az első, Füzy Márta, a­­ kapuvári 2. számú iskolából­­a második, s két harmadik­­ helyezést ítélt, a zsűri, Baksa Varga Ilonának, a pannonhal­mi iskolából és a csornai Rit­ter Ottónak. Vetélkedőformában ez volt­­az első szaktárgyi verseny, Pék András, a KISZ KB út­­­­törőosztályának munkatársa jól szervezettnek és jól siker s­rültnek minősítette a kísérle­­­­tét. Tárgyanként az első hat ta­nuló augusztusban részt vesz a csillebérci országos vetélke­dőn, minden résztvevő okle­velet, a hét-kilencedik he­lyezést elértek könyvjutalmat kaptak. •Ganz Slovag BUDAPEST felvesz esztergályos, marós, villanyhegesztő szakmunkáso­kat. Térítéses vasúti jegyet és szállást biztosítunk. Jelentke­zés: levélben: Budapest, Vili. ker. Vajda Péter u. 10., mun­kaerőgazdálkodás. KÉZILABDA: Pontveszteség nélkül a Győri ETO csapatai A Harmad­ik forduló után változatlanul nem vesztettek még pontot a Győri ETO csapatai. A férfi együttes legutóbb az Ózdi Kohász ellen szerepelt sikerrel, az NB II-es női együttes pedig Dunaújváros el­len aratott újra nagy gólarrányú győzelmet. A textiles csapatok ezúttal újra idegenben, Pécsett szerepeltek. A tartalékos férfi csapat rendkívül küzdelm­es mérkőzésen, nagy tak­tikai harcban megsze­rezte az egyik pontot, a női csapat elsősorban védekezési hibák követ­keztében vereséget szen­vedett a legjobb vidéki csapat otthonában. Örvendetes a Magas­építők NB II-es férfi csapatának győzelme is fővárosi testvércsapatá­val, a Bp. Építőkkel­­ szemben. - * • - ^ - * GYŐRI ETO­M ÓZDI KOHÁSZ 18:12­­9.*‡) NB I-es férfi mérkő­zés, Győr. Szamos, küzdelmes mérkőzést hozott a ta­lálkozó. Az első félidő­ben állandóan a hazai csapat vezetett. Már ek­kor is látszott, hogy a hazai csapat jobb ellen­felénél. A félidő törté­netéhez tartozik még, hogy mindkét oldalon két-két hét méteres bün­tető maradt ki. A második félidőben feljöttek a vendégek, valamivel szorosabb küzdelem alakult ki. 14:10 állás­nál a győriek kapuscserét hajtot­tak végre, majd a hajrában új­ból nagy lendülettel támadva ér­ték el további góljaikat. Góldobók: Harsányi 7, Joósz 4, Zuber 2, Ajtony, Böröczki, Káté, Koós és Perjés. A csapat legjobbjai Harsányi és Joósz voltak. GY. TEXTILES — PÉCSI BÁNYÁSZ 8:8 (5:5) NB I-es férfi mérkőzés, Pécs. A Gyűrű mellett most már a beteg Bány­át is nélkülöző győri csapat igen nagy küzdelmet ví­vott. A csapat kiválóan védeke­zett, nem engedte kibontakozni a hazai támadásokat, ugyanakkor gyors ellentámadásaival és szép akcióival­ többször is zavarba hozta a pécsieket. A küzdelemre jellemző, hogy egyik csapat sem tudott egy gól­nál nagyobb előnyre szert tenni. A második félidő végén, 8:8 után mindkét csapatnak lett volna le­hetősége a győzelem megszerzé­sére, de a kapusok mentettek. Góldobók: Bartovich 3, Simó és Szentgáthi 2—2, Kisgyörgy 1. A csapat legjobbjai Tímár, Si­mó­ és Szentgáthi voltak. PÉCSI BÁNYÁSZ — GY. TEXTILES 12:6 (6:3) NB I-es női mérkőzés, Pécs. Az első félidő első fe­le szoros küzdelmet hozott. 4:3-as hazai vezetésnél azonban a győriek ki­hagytak egy hétméterest, s ez­után a rendkívül energikusan és sok mozgással játszó hazai egy­üt­­tes elhúzott. A második félidő első része újra a hazaiaké volt, a győriek inkább csak a félidő közepe táján veszélyeztettek. Javuló támadójátéka ellenére súlyos védekezési hibák rontot­ták le a győriek teljesítményét, jóllehet mezőnyben teljesen egyen­rangúak voltak. A gólarány a védekezési hibák ellenére túlzott. Góldobók: Visztó , Bak­óné és Fodi 1—1. A csa­pat legjobbja Visító volt. GYŐRI ETO — DUNAÚJVÁROS 11:8 (3:2) NB I-es női mérkőzés, Győr.. Érdekes találkozó volt. Az első félidőben a vendégek még bírták, s ekkor rendkívül szoros is volt a küzdelem. A második félidőben 5:3 után a győri csapat döntő fö­lénybe került, és egyre-másra érte el góljait, melyek többsége szépen kidolgozott akcióból esett Góldobók: Lengyelné 4, Kiss 3, Gilium és Legényi 2—2. MAGASÉPÍTŐK — BP. ÉPÍTŐK 17:10 (12:5) NB I. es férfi mérkőzés, Győr. A hazai csapat főként az első félidőben játszott jól. Ekkor jól sikerül­tek az akciók, és a befeje­zésekkel sem vol­t hiba. Szünet után elszürkült a játék, a ven­dégek kiegyenlítetté tették a küz­delmet. A győri együttesben ez­úttal három fiatal játékos is szó­hoz jutott. Góldobók: Plockmann 5, Kovács 4, Borkai 3, Heiczinger és Mo­csári 2—2, Molnár 1. A KÉZILABDA NB I. ÁLLÁSA FÉRFI CSOPORT A Goldberger — Vasas mérkő­zés az időjárás miatt félbesza­kadt. A Győri ETO Vő­di Kohász mérkőzésen: Ajtony megtalálta a rést a védők gyűrűjében. (Sieber felv.) 1. Bp. Honvéd 3 63:43 6 2. TFSE 3 54:39 6 3. Győri ETO 3 38:47 6 4. I. Dózsa 3 48:45 4 5. Elektromos 3 43:45 4 6. Pécs 3 44»:37 3 7. Gy. Textiles 3 41:33 3 8. Debrecen 3 47:51 2 9. özd 3 50:54 2 10. Bp. Spartacus 3 37:44 2 11. Martfű 3 45:55 2 12. Csepel 3 * *6:58 3 13. Bp. Vörös Meteor 3 47:51 — 14. Tatabánya 3 43:66 — 1. Pápai Vasas 6 7: 2 9 2. Veszpr. Vasas 6 13: 1 8 3. Pusztav. Mór 6 12: 5 8 4. SVSE 6 13: 6 8 5. H. Rákóczi SE 6 10: 5 8 6. Mosoni Vasas 6 10: 7 7 7. M. Hubertusz 6 7: 6 7 8. Győrszentiviű 6 8: 8 7 9. Komárom 6 4:12 6 10. Petőháza 6 11:12 5 11 . Acs 6 7:14 5 12- Pét 6 13:10 4 13. Mosonm.­TE 6 7:15 4 14. Fertőd 8 8:20 4 15. Veszpr. KSE 8 4:11 4 16. Ajkai B. 6 16- 7­­ A KÉZILABDA NB I. ÁLLÁSA NŐI CSOPORT 1. Bp. Spartacus 3 28:17 6 2. Vasas 2 34:10 4 3. Pécs 3 28:25 4 4. FTC 3 11: 9 4 5. Veszprém 3 27:27 4 6. Bp. Postás 3 19:15 3 7. Híradótechnika 3 29:25 3 8. Goldberger 2 14:12 3 ». TFSE 3 28:29 3 10. Csepel 3 22:27 2 11. Tatabánya 3 26:32 2 12. Ózd 3 23:31 1 13. Gy. Textiles 3 12:» 1 H. BGSC 3 15:27 l KISALFÖLD Heti tekeforduló j GY. RICHARDS—HERENDI j itrtTŐK S:3 (tSttMlS) MR - es férfi mérkőzés. Kitűnően sikerült a küzd­és a­­ győrieknek Herenden. Két játékos után már 70 fa előnyük volt, és ezt végy tartani tudták. Legjobb dobók: Kozma ti. itt, Szabo 136 és Antalkra I. 433 fa. FTC—GY. ETO 6:2 (2625,2319) NB I-es férfi mérkőzés. I A bajnokcsapat otthonában mér- i­s­ekell teljesítményt nyújtott a Gy. ETO csapata. Legjobb dobók: Var­­­sa M. H. és Kovács 180 fa. I SZEGED J AK—GY. LENSZÖVŐ 6:2 (2400:2336) VB I és női mérkőzés. I A vereség ellenére jól álltak­­ helyt vidéken a Lenszövő női te­­kézői, majdnem megszerezték a harmadik pontot is. Legjobb do­bók: Varga 417 és Harmat­h 393 fa. GY. RICHARDS—BP. COSTAS 7:1 (2461:2184) NB . ll-es női mérkőzés. 1 Jól sikerült az idénykezdés a TU-­i­chards-lányoknak. Nagyon szép csapateredményt értek el, győzde­l­mük végig biztos volt. Legjobb do­­­­bók: Lőrincz 435, Vajdáné 433 és Vörösné 426 fa. A MEGYEI CSAPATBAJNOKSÁG vasárnapi fordulójában az S. Tex­tiles—SFAC rangadót kísérte a leg­nagyobb érdeklődés. A találkozón a Textileseik biztosan győzték le ellenfelüket. Szép eredményt ért el az SVSE, a Gy. Lenszövő felett aratott győzelmet. A­ hét legmaga­sabb csapateredményét az I. Er­dőgazdaság érte el 2583-as fával. Várakozáson alul szerepelt a MÁV­­DAC együttese, a Kekszgyártól szenvedett 6:2 arányú vereséget. Nagyszerűen szerepel az idényben az I. MT­DOSZ együttese, idegen­ben aratott győzelmet az I. Kini­zsi felett, s a bajnoki táblázaton is előkelő helyen áll. rRn­-ISNYZK: Gy. Richard-- B. —S. Helyiipar 6:2 (2306:3387). Gy. Kekszgyár— maVDAC 6:2 (2402:2371) S. Kinizsi—S. MEDOSZ 2:6 (2410:2434). S. Erdőgazdaság—S. Va­sas 6:2 (2553,2373), Fertőszentmiklós —Gy. ETO R. 3:3 (2532,2417), S. Textiles—SFAC 6:2 (247233*8), SVSE—Gy. Lenszövő 6:7 (NS­HS481). A HÉT LEGJOBBJAI: Jankó T. (Gy. Richards B.) 461. Keszeg (SVSE) 457. Döl­l (SFAC) 431. Hal­va­y (S. Kinizsi) 446. Kovács (Gy. Lenszövő) 443 és Varga IS. Erdő­gazdaság), 442 fa. A bajnoki táblázaton első be- t­íven áll a SFAC 28, második Győr­ | FTC B. 38 és harmadik S. MEDOSZ 25 ponttal. (B-né) A 23. sorsoláson február hónapban 5 nyereményautó jutott Győr-Sopron megyébe. A 74 nyertes Varga­­one Déri lator­a Skoda 1000 e­­MB kocsijával Az augusztusi sorsolásra április 29-ig lehet váltani gépkocsinyeremény-betétkönyvet. Vívás A Győri ETO vívó-szakosz­tálya vasárnap Győrött ren­dezte meg az országos II. osz­tályú női tőr­minősítő ver­senyt. Hat város 27 indulója közül első helyezést ért el Vérségi Mária, a Győri ETO versenyzője 5 győzelemmel. Második Földényi Klára, ózdi tőröző, szintén 5 győzelemmel. Kettőjük küzdelme holtver­­­­sennyel végződött, az újra-vív­í­vás döntötte el a győri ver­­senyző győzelmét. Harmadik Tóth Mária, pápai versenyző 4 győzelemmel. A győriek kö­zül helyezést ért el még Szabó Lívia, 3 győzelemmel a hetedik helyen végzett. Kosárlabda SOPRONI POSTÁS — EGER 72:41 (33:17) Nil I. női m­ői közös. Vezette Mé­­záros — Mikuska. Hazai pályán így állt fed­ér. S. Postás: Kerti­né, Szerelem — Baku — Horváth T., Lökőené. Csere: Márkus, Morvgy, Alpárné, Bier­­baum, Király. Nehezen lendültek játékba a post­ázok. 5. p.: 9:3. Sok volt a hanataik részéről a hibás leadás, az egriek fiatalját lelkesen har­colták. 10. p.: 17:10. Fokozatosan följöttek a soproniak. 13. p.: 23:11. Az első félidő utolsó 5 percében jó játéköt nyújtott az S. Postás és Rak­k vezérletével jelentős előnyre tett szert. AZ első félidő eredménye: 35:17. Fordulás után az első kosarakat a vendégek érték el, melyekre nehezen születi meg a válasz. 5. p.: 41:29. Balek szép dobásaival elhúztak a soproniak. 10. p.: 30:29; 15. p.: 66:39. Az utolsó 5 percben a postásoktól Szeré­s és Weiszné kipontozódtak. Végeredmény 72:41. Kezdeti idegeskedés, kapkodás után a közepes teljesítménnyel is megérdemelt. nagyapán­k győzelmet aratott az S. Postit­­rve­ndetes Bakk J. javuló for­mája, és különösen ponterőssé­gének visszanyerése. Az S. Pos­tás kosárdobói: Bakk 35, Weisz­né 14, Lökösné 11, Alpárné 10. Szerelem 1. Horváth T. 4 és Bierbaum 2. ZALAEGERSZEGI DÓZSA — GYŐRI ETO 59:41 (33:20) NB I-es női mérkőzés. A jó formában lévő zalaeger­szegi csapat határozott, lendüle­tes játékkal kezdett­. Szakonyi vezérletével szép, helyenként tet­szetős kombinatív játékkal húz­tak el a kissé fáradt benyomást keltő hazaiakkal szemben. A második félidőben kiegyen­súlyozottá vált a játék, de a ven­dégcsapat győzelme egy pillanat­­ra sem volt kétséges. A győriek legjobb kosár dobói: Harangi 23 és Gede 8. OSC — UTC *1:33 (31:17) NB II-es női mérkőzés. Budapesten nem lehetett esélye a textiles­ gárdának a jóképessé­­gű OSC-ve­­szte­m­ben. A sopro­niak legjobb kosárdobói: Garbusz 14 és Salétormos 10 voltak. NB I-es férfi mérkőzés. A nyugati csoport listavezetői, az első félidőben alaposan meg­szorították a soproniak, szün­ után azonban a szövetkezetiek fo­kozatosan elhúztak, és biztosa győztek. Legjobb soproni kosar dobók: Varga S. és Bakonyi­­ GY. ETO — MOGAAC 84: (46:19). Megyei férfi mérkőzés. A városi női bajnokság vég­eredménye: (is mérkőzést já ■szoittak a csapatok, elmarad mérkőzés nem volt) 1. Csem. Hunyadi Gimnázium 10 pont ETO Ifi 9 pont, .3. Haladás 8, Kazinczy Gimnázium I. 7, Révay Gimnázium 6. 6. Kazancy Gimnázium I. 3 ponttal. Balesetet okozott az ittas kerékpáros A napokban a 80-as számú útvonalon, az 50-es kilomé­terkő közelében közlekedési baleset történt egy ittas ke­rékpáros miatt. Czeglédi Já­nos győrszentiváni lakos ittas állapotban közlekedett. Az út­testen vele szemben Bán Ernő hajtott Skoda teherautójával. A kerékpárján imbolygó Czeglédit a gépkocsivezető ki akarta kerülni, az azonban mégis nekihajtott a teherautó­nak. Bán Ernő pedig az árok­ba fűtött. A kerékpáros nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szen­vedett. Az anyagi kár 3000 forint. A balesetért Czeglédi János felelős. A LABDARÚGÓ NB In. ÉSZAKNYUGATI CSOPORT Totó-tanácsadó a 17. számú szelvényhez 1. Diósgyőr—Vasas. Tipp: 1. A diósgyőri csapat jelenleg ösz­­szeforrottabb, egységesebb és ered­ményesebb, mint a volt bajnok. 2. Pécs—Bp. Honvéd. Tipp: 1, x. A döntetlen eredmény hízelgő lenne a budapesti csapat számára. 3. Győr—Szeged. Tipp: 1. Kérdéses, hogy a rutinos, dön­tetlenre beállt Szeged vajon meg­ad­ja-e magát Győrött? 4. Budafok—­Dorog. Tipp: 2. A dorogi csapat kilábalt a hul­lámvölgyből, még idegenben is esélyes. 3. Várpalota—Debrecen. Tipp: 2. 3. A várpalotai csapat hullámvölgy­be került. A debreceniek az esé­lyesek. 6. Oroszlány—Ganz-MÁ­VAG. Tipp: t, x. A két listavezető valószínűleg döntetlent ér el. 7. Egyetértés—Székesfehérvár. Tipp: x. Kárpáti Béla csapata képes még idegenben is a döntetlenre. 8. Goldberger—Pénzügyőrök. Tipp: x, 2. A Pénzügyőrök győzelme a való­színűbb. 9. MGi VT Debrecen—Szolnok, MTK. Tipp: 1, x. A hazai csapat győzelme vár­ható. 16. Milán—Juventus. Tipp­ x, U­A, döntetlen valószínűbb. U. Lazzio—Mantova. Tipp: 1. A hazai csapat g győzelmee vár­ható. 12. Lecco—Brescia. Tipr». 1, x, A döntetlen eredmény reálisabb­­lenne. 13. Cagliari—Internationale Tiop: 1. X, 2. A szófiai mérkőző után mind­három eredmény elképzelhető ez­en a mérkőzésen. Pótmérkőzések: 14. Békéscsaba—Szegedi VSE. Tipp: 1, x, 2. 15. Szolnoki MÁV—Budai Spar­tacus. Tipp: 1, x. 16. Kiskunfélegyháza—Kistext. Tipp: 1, x.