Kisalföld, 1967. október (12. évfolyam, 232-257. szám)

1967-10-04 / 234. szám

1967. október 4., szerda Őszi idegenforgalom Vége a nagy idegenforga­lomnak, de azért még mindig jönnek-mennek a turisták, Győrt is sokan felkeresik a szép őszi napokban. A győri Idegenforgalmi Kirendeltek valamennyi fizető vendégszol­gála­ti szobája most is foglal. A kirendeltség tovább foly­tatja e szolgálat bővítését, el­sősorban központi fűtésű, kü­­lönbejáratú, szépen berende­zett szobákkal. Naponként érkeznek turis­tacsoportok az ország minden részéből Győrbe. A turista­szálló helyei foglaltak voltak egészen október 1-ig, de azóta is vannak vendégei. A legtöbb turistacsoport gyárlátogatáson vesz részt. A Richards Finom­posztógyárat és a Gardénia Csipkefüggönygyárat tekintik meg leginkább. A gyárláto­gató csoportok számára város­néző sétákat is szerveznek. A kirendeltség fényképal­buma újabb szép, színes győri felvételekkel gyarapodott. Já­­ray Rudolf fotóművész a na­pokban küldte el legújabb nyári felvételeit a kirendelt­ségnek. Jó lenne, ha levelező­lapok is készülnének belőlük A szép felvételek közül is ki­tűnnek szépségükkel a ter­málfürdőről készítettek. Rövidesen megjelenik a Panoráma kiadásában az új győri képeskönyv, amely egy­úttal útikalauz is lesz. A ré­gen várt turistaszálló építése a Honvéd-ligetben megkezdő­dött. Költözött az iroda A múlt hét keddjén átköl­tözött az IBUSZ győri irodá­jának belföldi jegykiadó rész­lege a Tanácsköztársaság út­ján lévő nagy irodából a Le­nin körút és a Szabadság tér sarkán lévő irodába. Ez az iroda jobban a vasútállomás útjába esik. A belföldi jegy­kiadási iroda most az útlevél és vízumrészleggel működik egy helyiségben. Jó ez a meg­oldás azért is, mert a nagy iroda a bel- és külföldi tár­sasutazások megbeszélését, az ezekre szóló jegykiadásokat, a valutaeladást és vételt gyor­sabban, kényelmesebben in­tézi, mint akkor, amikor a nagy forgalmat lebonyolító belföldi jegykiadó is ott mű­ködött. Szigeti János emlékverseny a Fertőn A Fertői Vitorlás Szövetség emlékversenyt rendezett Szi­geti János, a közelmúltban el­­húnyt vitorlás-versenyző, a lelkes Fertő-barát tiszteletére. A vetélkedésben nagy mező­nyök álltak rajthoz. Eredmé­nyek: Finn-dinghy osztály: 1. Ko­pik István (STC), 2. Nyitrai Péte (Autógyári Vasas), 3. Szabó Jenő (SFAC). Kalóz osztály: 1. Hollthon­­ner József, Lakihegyi Béla (SFAC), 2. Galavits János, Vass Ferenc (SFAC), 3. Czák­­ler Jenő, Horváth István (STC)., M-yolle osztály: 1. Hollthon­­ner Viktor (SFAC), 2. Ágotai Barna (Erdész SE), 3. Dobor­­ján Péter (SFAC). Festő és mázoló-, vízvezeték-, vasbeton -, villanyszerelő-, ács szakmunkásokat és férfi segédmunkásokat budapesti és vidéki munkahelyre azonnal felveszünk. Szállást biztosítunk, külszogálati költséget térítünk. Cím: Élelmiszeripari Javító, Szerelő és Szolgáltató Vállalat VI. sz. Gyáregysége, Budapest, IX., Soroksári u. 48. Kézilabda A Győri ETO női csapatának már csak egy pont kell Textiles-döntetlenek Budapesten Az öt győri NB-es csapat közül mindössze egy győzött vasárnap. Dunaújvárosban nagy küzdelem után nyert a Győri ETO NB II-es női csa­pata, s így a hátralévő három fordulóban már csak egy pon­tot kell szereznie ahhoz, hogy megnyerje a bajnokságot, a jövő évben újra az NB I-ben szerepelhessen. Nagy érdeklődés kísérte a Gy. Textiles férfi csapatának az Elektromos elleni küzdel­mét. A mérkőzésnek voltak olyan szakaszai, amikor a győriek megszerezhették vol­na a győzelmet, mégis nagy hajrára volt szükség a döntet­lenhez. Ez a bajnoki tábláza­ton azt eredményezte, hogy a Bp. Spartacus vesztett pontok tekintetében beérte a győrie­ket, s mivel a Bp. Honvéd is pontot vesztett, a tavalyi baj­nokot is. A végső sorrend kialakulása sokban függ a jövő szerdai Debrecen—Bp. Spartacus mér­kőzéstől, és az Elektromostól, mely a hátralévő három for­dulóban még a Bp. Honvéd­del és a Bp. Spartacussal is játszik. A győriek Pécs és Debrecen ellen saját pályán, az utolsó fordulóban pedig Martfűn játszanak. Többször is vezetett a Bp. Postás ellen a Gy. Textiles női csapata, végül meg kellett elégednie a döntetlennel. A veszprémiek veresége ezúttal a hatodik helyre vitte előre a kék-fehéreket. Váratlanul vereséget szen­vedett a Magasépítők csapata Budapesten a Bp. Építőkkel szemben. Nehezen képzelhető el ezek után, hogy a nádor­városi együttes felkészülhes­sen az 1968-ban felállítandó NB I. B.-be. A Bp. Vörös Meteor vasár­nap Győrött győzött az ETO ellen, s ezzel még van remé­nye a bennmaradáshoz, végülis a félidő befejezésekor kétgólos győri vezetést hoz­tak. Szünet után folytatódott a nagy küzdelem. A hazaiaknak sikerült 10:10 arányban egyen­líteni. Ekkor dőlt el tulajdon­képpen a mérkőzés. A játék­vezető két alkalommal is bün­tetőt ítélt a győriek javára, de Bartovics és Simó nem tudta értékesíteni a büntetőket. A hazaiak, kihasználva a győriek hibáját ezután háromszor is eredményesen fejezték be tá­madásaikat. Már-már­­ úgy látszott, hogy az Elektromos győz, amikor a hajrában az újra magára találó győri csa­pat egyenlített. Góldobók: Szentgáthi 3, Bartovics, Musitz, Simó­­s Szórádi 2—2, Gyűrű és Har­­gittai 1—1. Bp. Vörös Meteor- Győri ETO 16:13 (4:7) NB I-es férfi mérkőzés, Győr kellemetlen közjátékkal kezdődött. Az igazolásnál ki­derült, hogy néhány győri játékosnak lejárt a sportor­vosi engedélye, így a hazaiak erősen fiatal együttessel kezd­tek. A fiatalok váratlanul megállták helyüket, s a félidő­ben még megérdemelten veze­tett a győri csapat. A második félidőben kiegé­szült hazai együttes fokozato­san visszaesett, s a vendégek megfordították a mérkőzést. A hazaiak második félidőbeli játéka csalódást okozott a kö­zönségnél. A győriek legeredményesebb játékosai Ajtony 4, Boglári és Böröczki 3—3 voltak. Góldobók: Bakóné, Fodi és Juhász 2—2, Viszló 1. Győri ETO—Dunaújváros 7:5 (2:4) NB II-es női mérkőzés, Dunaújváros. Nagy lendülettel kezdett a hazai csapat, s nemsokára 4:0 arányban vezetett. A győriek a félidő utolsó percében lőtt két góllal szépítettek. A má­sodik félidőben mintha kicse­rélték volna a győri csapatot. Mind védekezésben, mind tá­madásban igen jó teljesít­ményt nyújtva megérdemelten szerezték meg a győzelmet a nehéz mérkőzésen. Góldobók: Kiss 3, Gilliam 2, Lengyelné és Varga V. 1—1 Bp. Építők—Magasépítők 20:16 (12:10) NB II-es férfi mérkőzés, Budapest. A hazai csapat elsősorban annak köszönheti győzelmét, hogy a győriek kapusa ezúttal sem remekelt. A mezőnyben a győriek egyenrangú ellen­felek voltak, támadójátékuk kibontakozását azonban erő­sen hátráltatta, hogy legered­ményesebb játékosukat, Plock­­mannt ezúttal is emberfogás­­szerűen fogták. Győri Textiles- Elektromos 13:13 (8:6) NB I-es férfi mérkőzés, Budapest. A győriek kezdtek nagyobb lendülettel s hamarosan 1:0- ra, később 5:3-ra vezettek. A nagy erőfeszítéssel küzdő ha­zaiak ezt még egyenlítették, de a gyors győri támadások Kosárlabda Testnevelési Főiskola- Soproni Postás 46:40 (18:14) Sopron, vezette: Bokody, Giesing. S. Postás: Weiszné, Szerelem — Bakit — Alpárné, Lökösné. Cseresor: Morvay, Horváth T., Matetics, Pete, Király, Mészáros, Kóger. Kap­kodva kezdett mind a két csa­pat. Weiszné öt perc alatt négy személyit szedett össze. 10. p.: 12:8. Az ideges hangu­latot fokozta, hogy Bokody játékvezető sokat tévedett, el­sősorban a soproniak terhére. Félidő: 18:14. A második játékrész első pereiben Bakk negyedik sze­mélyijét vézette. 3. p.: 20:18. Kétszer is egyenlített Sopron, de a TF nyomban újabb kosa­rakkal válaszolt. A 9. percben Weiszné kipontozódott. (26:24). A főiskolások most 33:26-ra el­húztak, majd kilenc pontra növelték előnyüket. Az S. Pos­tás rákapcsolt. 15. p.: 35:32. Bakk pontozódott ki. A TF is­mét növelte előnyét, de a sop­roniak Szerelem és Alpárné kosaraival javítottak és két perccel a befejezés előtt újból csak 3 pont volt a fővárosiak előnye. A hajrában a TF még tudott újítani. Egyenlő erők küzdelméből a jobban harcoló együttes győzött. A soproniak ezút­tal gyengébb teljesítményt nyújtottak, mint az előző héten. Egyénileg Szerelem és Alpárné játéka említhető. Az E. Postás kosárdobói: Bakk 13, Szerelem 12, Al­párné 8, Matetics 4, Hor­váth T. 2 és Morvay, F. L. K­IS ALFÖ­LD Győri Textiles— Bp. Postás 7:7 (6:5) NB I-es női mérkőzés Buda­pest­­ AZ első félidőben a győri­­ csapat lényegesen jobban ját­szott, mint a legutóbbi idő­ben. Már 2:0-ra vezetett, ami­kor a kiesés ellen küzdő ha­zaiak erősítettek, s 4:2-re a maguk javára fordítottak. Ek­kor újból győri percek követ­keztek, előbb 5:4-re, majd a félidő befejezésekor 6:5-re ve­zetett a csapat. A második félidőben nagy erővel támadtak a hazaiak, de a győriek sokáig jól véde­kezve megmentették kapuju­kat a góltól, sőt egy szép tá­madás után növelték is elő­nyüket. Az utolsó percekben a Postás értékesített egy hét­méterest, majd fél perccel be­fejezés előtt egyenlített. Az Öntödei Vállalat 3. sz. gyára azonnali belépéssel felvesz FORGÁCSOLÓ MŰVEZETŐT, SZAK- ÉS BETANÍTOTT ESZTERGÁLYOSOKAT TMK és egyéb vonalra, valamint hideg és melegüzemi SEGÉDMUNKÁSOKAT, CSŐSZERELŐT. JELENTKEZÉS a gyár munkaügyi osztályán. Győr, Puskás Tivadar u. 12. Az utolsó remény is szertefoszlott Füzfő-STC 2:1 (0:1) Fűzfőn, kitűnő talajú pályán Weber, Cser, Szabó, és Czuppon sérülése miatt erősen tartalékos összeállításban kezdett az STC: Fülöp—Gnám I., Hadarics, Gnám II. — Mentes, Horváth — Decsi, Váci, Gyurácz, Németh, Friderics. Az első negyedóra változatos játékot hozott. A 26. percben Németh nagyszerű cselekkel el­futott, húszméteres bombáját a hazaiak kapusa bravúrosan védte. A 34. percben Horváth szabadrú­gását Németh közvetlen közelről a kapus kezébe fejelte. A 37. perc­ben Mentes — Váci — Mentes volt a labda útja, és az előre húzódó fedelet 15 méterről a léc alá lőtt. 0:1. Fordulás után a soproniakat enyhe hátszél támogatta. Fűzfő erősen rákapcsolt, és a 66. perc­ben kapu előtti kavarodásból sike­rült egyenlítenie. 1:1. Két perccel később parázs jelenet adódott a soproni kapu előtt, a labdát Hada­rics a kapu vonalon állva szögletre ütötte, a hazaiak tizenegyest rek­lamáltak, a soproniak azt vitatták, hogy a fűzfőiek a kapusukat sza­bálytalanul támadták,­­ a játék­vezető mindenki nagy meglepeté­sére gólt ítélt. (2:1) Az akciónál Fülöp megsérült,­ a helyét Mentes foglalta el a kapuban. A 71. perc­ben Horváth szabálytalankodott. A játékvezető kiállította. A sop­roniak kilenc játékossal is egyen­rangú ellenfelek maradtak, sőt a 80. percben Németh egyenlíthetett volna, de a tizenhatoson buktat­ták. Mentesnek volt egy szép vé­dése. Az utolsó remény is szerte­foszlott. A soproniak az első fél­időben jól harcoltak, megérde­melten jutottak vezetéshez. For­dulás után Fűzfő bizonyult jobb­nak, és megérdemelte a győzel­met. A soproniakat lelkesedésük dicséri. Ezúttal is hadilábon ál­lottak a szerencsével. Az első őszi vereség Ács-Győrszentiván 2:1 (1:1) Ács, vezette: Félix. Győrszentiván: Csemez — Sági I., Fertetics I., Sági II. — Pozsgai, Koppi — Fertetics II., Gőbölös, Böcz, Zvezdovics, Nyers. Változatos játékkal kezdő­dött a mérkőzés. A 2. perc­ben Paksi 20 méteres szabad­rúgása a sorfalról pattant vissza, rögtön utána ered­ménytelen szögletet rúgnak a vendégek. Az 5. percben Gö­bölös beadását Fertetics II. elvéti. A 6. perc gólt hoz: Pozsgai szép és eredményes cselsorozat után Böcz elé ad, aki a jobbösszekötő helyéről nagy lövéssel küldi a jobb felső sarokba a labdát. 0:1. A 9. percben újra Böcz kerül jó helyzetbe, de feleslegesen cselezget, s szerelik. A 12. percben szögletet rúgnak a ha­zaiak. „Kisszöglet” után az ötösön álló Mészáros elé íve­­lődik a labda, aki az elalvó védelem mellett a bal sarokba fejel. 1:1. A 20. percben Mé­száros elől kifutással tisztáz Csemez. A 34. percben Kóródi megüti Gőbölöst. Pár percig áll a játék. A sportszerűtlen­­kedő ácsi játékost a játékve­zető figyelmezteti. A második félidőben a ha­zaiak kapnak hamarabb lábra Az 50. percben Koppi a fél­pályánál „eladja" a labdát, Kiss Richtert indítja, a csatár elől Fertetics 1. elrúgja a lab­dát, de Richter bele tud nyúl­ni a felszabadításba, s lábáról a felpattanó labda a kapujá­ból kiindult Csemez felett a hálóba esik. 2:1. A 67. perc­ben Ásó a kapufát találja, majd a visszapattanó labdát fölé vágja. A 76. percben Zvezdovics lövése foglalkoz­tatja a hazaiak kapusát. A 81 percben egyenlítési alkalmat hagy ki a vendégcsapat. Gőbö­lös a jobb szélen fut el, az ötös magasságából élesen kö­zépre ad, Böcz jól rajtol a labdára, a kapujából kivetődő kapus azonban ujjheggyel el tudja ütni a középcsatár elől a labdát. Nagy iramú, de csak köze­pes színvonalú mérkőzésen szenvedte el első őszi veresé­gét Győrszentiván. Az első részben pedig jól játszott a csapat, a vezető gól után azonban a hazaiak hatalmas iramot diktáltak, ezt Győr­szentiván nem tudta átvenni, s védelmi hibákból ugyan, de sikerült a hazaiaknak megfor­dítani a mérkőzést. A hajrá­ban ismét feljött a vendég­csapat, de már nem tudott­­ változtatni az eredményen. A Szabót és Szentmihályit nélkülöző, s szokott formája alatt játszó Győrszentivánból csak Pozsgai és Zvezdovics játéka dicsérhető. Máza-Szászvár-MÁVDAC 3:1 (2:0) Máza-Szászvár, 1000 néző. Vezette: Kamarás dr. A MÁVDAC a következő összeállításban lépett pályára: Ács — Pável, Kovács, Delci — Németh, Fajkusz — Glaser, Juhász, Gábor, Nagy, Illés. Lendületes hazai támadá­sokkal kezdődött a mérkőzés, aminek kétgólos előny lett az eredménye. Az 5. percben Jó­nás keresztlabdájával a jobb­hátvéd futott le, Delci és Faj­kusz szerelték, de az utóbbi röviden mentett, s a labda Né­meth elé került, aki 20 méter­ről a jobb felső sarokba lőtt. 1:0. A gól után kissé alábbha­gyott a vendéglátók lendüle­te, de a játékot továbbra is ők irányították. A 17. percben Nagy N­. középre ívelt a sza­badon hagyott Szöllősihez, aki­nek még lekezelni is volt ide­je, majd a tehetetlen stapus mellett a bal sarokba lőtte a labdát. 2:0. Ezután a MÁV­DAC negyedórája következett, de csak a tizenhatosig voltak veszélyesek ezek a támadások. Fordulás után nagyott vál­tozott a játék képe, a győriért lettek a többet támadók és formás támadásaikat sokszor tapsolta meg a közönség. A 60. percben tört meg a jég: Glaser húzott el a balszélen, jól adott középre és Nagy sen­kitől sem zavartatva lőtt a jobb sarokba. 2:1. A következő percben a hazaiak voltak ered­ményesek. Szöglethez jutottak. Nagy Il-t négy győri védő is őrizte, de ő mégis a kapuba fejelt. 3:1. A mérkőzés vé­géig sok eredménytelen táma­dást vezettek a győriek. A győriek mezőnybeli játé­kukkal kivívták a közönség elismerését, de nagyon sok helyzetet hagytak ki. A rntin­kább hazai támadások rendre góllal végződtek. Ökölvívás Győri Dózsa- Oroszlányi Bányász 15:5 Győr, 100 néző. Vezette: Bo­kor. Hosszú szünet után vasár­nap megkezdődtek az ökölvívó csapatbajnokság őszi fordulói­nak küzdelmei. A Győri Dózsa az Oroszlányi Bányászt látta vendégül. A mérlegelés után nyolc párnak a küzdelme vált vég­legessé. A kevés nézőnek a viadalban nem sok öröme volt. Kilenc percig csak a Csiba—Erdei összecsapás tar­tott, a többi leléptetéssel, mér­kőzés feladással végződött. Ki­rívó sportszerűtlenség a Ben­­kő—Kovács mérkőzésen tör­tént. Kézfogás után a bíró jelt adott az ökölvívásra, Benkő felvette az alapállást, Kovács viszont karját emelte magas­ba, jelezvén, hogy nem haj­landó mérkőzni. Legszomo­rúbb az volt, hogy Kovácsnak ezzel a sportszerűtlen tettév­­edzője, intézője is egyet é­rett. Eredmények: (Légsúlytól fölfelé, elől a Gy. Dózsa versenyzői.) Pusztai ellen Szekeres e menetben feladta. Bakk el­en ... Serest a III. menetben sérülés miatt leléptették. Varga ellen Szvi az első menetben feladta. Rosenberg ellen Bugyi átesett a súlyhatáron. Sarus ellen Harcsát az első menetbe­n sé­rülés miatt leléptették. Tóth ellen Fekete az első menetben­­ feladta. Erőst—Mataisz ellen a III. menetben sportszerűt­lenség miatt leléptették. Csiba­­ —Erdei döntetlen. Lévai át­esett a súlyhatáron Tóth ellen. Benkő ellen Kovács az első menetben feladta. Sieber A győri HB-s csat­atok részvételével Szolidaritás Kupa kézilabdában A Nagy Októberi Szocia­lista Forradalom tiszteletére megrendezendő ünnepi sport­­versenyek elsőjeként kerül sor szerdán délután a kézilab­dázók Szolidaritás Kupa mér­kőzésére, melyen a győri él­csapatok, a­ Győri Textiles, a Győri ETO és a Magasépítők együttese vív egymással kör­mérkőzést. A villámtornát a Gy. Texti­les kezdeményezte, s a Győri Textilipari Vállalat ajánlott fel a győztes részére egy ku­pát. A mérkőzéseket a Győri ETO Tanácsköztársaság útján levő pályáján rendezik dél­után 4 órai kezdettel. Részletes műsor: 16,00: Magasépítők—Győri ETO. 16,50: Magasépítők—Győri Textiles. 17,40: Gy. Textiles—Győri ETO női. 18,30: Győri ETO—Győri Textiles. Szerdán tehát alkalma lesz a győri kézilabdát kedvelő szurkolóknak arra, hogy egy délután egy pályán valameny­­nyi győri NB-s kézilabda-csa­patot láthassa. A villámtorna bevételét a rendezők a viet­nami alapra fizetik be.