Kisalföld, 1968. április (13. évfolyam, 78-100. szám)

1968-04-24 / 95. szám

1968. április 24., szerda Erdőn, mezőn­­hegyen, völgyben Három évvel ezelőtt alakult meg a Pedagógus Szakszervezet soproni termé­szetjáró-szakosztálya. Az első időben csak 35 tagja volt a szakosztálynak, de a jó ve­zetés, a dús program sok pe­dagógusnak kedvet hozott,­­de ma már 115 tagot számlál a apport. Túráik során bejár­ták a budai hegyeket, a Vér­test, a pilist, a Bükköt. Len­gyelországban, az NDK-ban ismerkedtek a tájakkal, váro­sokkal és emberekkel. Ered­ményes működésüket dicsérő oklevelek bizonyítják. Legutóbb, április 4-én Por­­­vacseszneken részt vettek a felszabadulási emléktúrán. Szabó Jenőné szakosztály­vezető ott vette át az elmúlt évi munkásságáért járó ér­meket és jelvényeket. Knauss Mihály szövetségi titkár meg­dicsérte a soproni pedagógus természetjáró-szakosztályt, és mint a megye legjobb ilyen­soportját példaként állította a többi elé. A csoport ezen az ünnepségen 3 ifjúsági, 31 bronz, 13 ezüst és 61 . ..Vörös Hadsereg nyomán” elneve­zésű, 100 kilométeres gyalog­túráért megérdemelt jelvényt kapott. Az idei évre is szép prog­ramot állított össze a vezető­ség. Hazánknak általuk eddig nem látogatott tájaira kirán­dulnak, 10 napos hajókirán­duláson Bulgáriával ismer­kednek, majd lengyel és ju­goszláv kollégáikat fogadják és adják vissza látogatásu­kat. ötéves a legfiatalabb a szakosztályban, a legidősebb pedig már betöltötte a 75. évét. A gyalogosan túrázókon kívül egy kisebb csoport ke­rékpáron járja az országot és a külföldi tájakat. (r6) Edzőmérkőzések Győri ETO—Kaposvári Táncsics Ma délután 4 órakor a Győri ETO sporttelepén ed­­zőmérkőzést játszik egymás­sal a két csapat. Előtte fél 3 órai kezdettel az ETO tarta­lékcsapata a Mosoni Vasas NB II-es csapatával játszik edzőmérkőzést MAVDAC—mtk A fővárosi NB I-es csapat ma délután fél 5 órás kezdet­től edzőmérkőzést játszik a MÁVDAC NB II-es csapatá­val a Lemm-ligeti sporttele­pen. Szovjet hadsereg válogatott— Győri Textiles Az ideiglenesen hazánkban tartózkodó szovjet hadsereg kézilabda-válogatottja verse­nyen kívül részt vesz az NB I küzdelmeiben. Ma délután 5 órai kezdettel a Győri Tex­tiles csapata ellen játssza le bajnoki mérkőzését. A tiszta bevételt a Textiles sportköre a vietnami nép megsegíté­sére ajánlotta fel. A nemzet­közi találkozó előtt ifjúsági mérkőzést láthatnak az ér­deklődők a Dimitrov-sétányi pályán. Ö­KÖLVÍVÁS Soproni VSE — Veszprémi Dózsa 15:5 Sopron, területi csapatbaj­noki mérkőzés• Az SVSE újjászervezett ökölvívó-gárdája nagyszerű győzelemmel rajtolt a területi csapatbajnokságban. Gyevát Gyula edző, Pers János szak­osztályvezető és segítőtársaik lelkes szervező munkája rö­vid idő alatt meghozta gyü­mölcsét, és a közönség nagy­szerű soproni győzelmeknek tapsolhatott. Az SVSE csapatából Dob­­ronyi, Rácz, Kurucz, Szabó, Németh A., Békés László és Bedekovits értek el győzel­met, Nagy Zoltán döntetlenre mérkőzött ellenfelével. Jól állta meg a helyét a fiatal Török is, aki az országos vi­déki bajnokság harmadik he­lyezettjét, Jénát az első me­netben nyolcig a padlóra küldte, végül azonban pon­­tzásos vereséget szenvedett. Kosárlabda MAFC — Soproni MAFC 83:61 (36:35) Budapest, vezette: Szabó, Dékel. Az NB I. férfi rangadóján a SMAFC így állt fel: Or­bay, Laki, Brassói, Tvordy, Zárai, Csei­cser, Balsai Kisteleki, Trokán, Schlosser, Kőműves, Balsai A. Igen jól kezdtek a sop­roniak. Először két, később négy és hét ponttal vezettek. A budapestiek ebben a játék­­részben sok hibával védekez­tek. A 11. percben Kőműves az ötödik személyit vézette, és kipontozódott Gabányi vezérletével fokozatosan fel­jött a MAFC, sikerült egyen­lítenie, és a félidő vé­géig egypontos vezetésre tett szert. Félidő: 36:35. Fordulás után az első öt percben nagy harcot vívott a két csapat, és egyik olda­lon sem esett kosár, pedig kínálkozott volna rá alka­lom. A budapestiek fokoza­tosan érvényre juttatták a palánk alatt magassági fölé­nyüket, a soproniak legjobb­jainak pedig ezúttal nem ment a távoli kosárra ekabás. Zárai, majd Brassói kipon­tozódott, a hajrában a mű­­egyetemisták egyre jobban elhúztak, és végül biztosan győztek. Végeredmény: 83:61. Az első félidőben igazi rangadó-hangulatot keltett a találkozó. Ekkor a soproniak teljesen egyenrangú ellenfe­lek voltak. Szünet után ki­­combozott a fővárosiak jobb felkészültsége, nagyobb tu­dása. A SMAFC kosárdobói: Tvordy, 17, Brassói, 14, Orbay, 12, Zárai 10, Laki, Balsai 1., Kisteleki és Trokán 2—2. A budapestiek legjobb kosár­dobója Gabányi volt, aki egymaga 33 pontot szerzett, mellette Kulcsár teljesítmé­nye említhető 13 ponttal. Birkózás Vasárnap Pápán rendezték meg az északnyugati területi felnőtt kötöttfogású egyéni birkózóbajnokságot. A verse­nyen öt megye birkózói küz­döttek a helyezésekért, 89 versenyző döntötte el egy­más között a nyolc bajnoki cím sorsát. Igazi maratoni versenynek mondható a reg­gel 8 órától este 6 óráig tar­tott viadal. A Győr-Sopron megyei bir­kózók szép sikereket értek el. A legnépesebb súlycso­portban, a 63 kg-os mezőny­ben, ahol 15 birkózó adott egymásnak találkozót, Bíró Imre a harmadik helyre ke­rült. Szép sikernek számít Polgárdi György első helye­zése a 87 kg-os súlycsoport­ban Seres a második helyen végzett ebben a súlycsoport­ban, és megelőzte a duna­újvárosi Szabót, aki állandó válogatott kerettag. A színvonal rendkívül ma­gas volt, és egyet lehet érteni a Magyar Birkózószövetség kiküldöttjének véleményével, aki a kitűnő­ versenyről úgy nyilatkozott, hogy az felért egy vidéki magyar bajnok­sággal. Eredmények: 52 kg: 1. Áb­rahám Béla (Győri ETO), 57 kg: 3. Tóth Kálmán (Győri Dózsa), 63 kg: 3. Bíró Imre (Gy. ETO), 78 kg: 4. Jungi Csaba (Gy. Dózsa) ,87 kg: 1. Polgári György (Gy. Dózsa), 97 kg: 7. Gombás Imre (Gy. Dózsa). & Kozalk Tibor, a Győri Dózsa fiatal birkózója a budapesti kiválasztó verse­nyen a 67 kg-os súlycsoport­ban ismét az első helyen vég­zett, és miután már egyszer megnyerte a kiválasztó ver­senyt, a Magyar Birkózó Szö­vetség döntése értelmében súlycsoportjában részt vehet a nyári edzőtáborozáson. KISALFÖLD Hazai kézilabda-sikerek Győri ETO—Bp. Postás 11:10 (8:5) NB I-es női mérkőzés Tervszerű elgondolásból érte el első gólját a hazai csapat. Ez szemlátomást ön­bizalmat adott a fiatal játé­kosoknak, a félidő végéig bátor átlövésekből háromgó­los előnyt szereztek. A ven­dégek kissé idegesen szőtték támadásaikat, és kapusuk is gyenge teljesítményt nyúj­tott. A második félidő elején lőtt újabb gól után (9:5) érthetetlen módon elkapkod­ták támadásaikat a győriek. Megingásaikat ügyesen ki­használta a tapasztalt játé­kosokból álló vendégcsapat, és végül nagy izgalmak kö­zött az utolsó percekben lőtt góllal győzött a hazai együttes. Góllövők: Varga V. (6), Gilliam (2), Kovács, Lengyel­né és Varga-Éren­c­eg­or FTC—Gy. Textiles 11:2 (3:0) NB I-es női mérkőzés A ragyogóan védekező és kitűnő testalkatú játékosok­ból álló vendégcsapat végig irányította a játékot. A ha­zai csapat bátortalan táma­dásait könnyűszerrel­­ hárí­tották a ferencvárosi lányok. Gyors indításokból és bátor átlövésekből elért góljaikkal fölényes győzelmet arattak. Góllövők: Borsodi és Kővári Csorna—Pécsi Porcelán 9:7 (4:3) NB II-es női mérkőzés Ünnepélyes külsőségek kö­zött, 400 néző előtt került sor a hazai csapat első NB II-es mérkőzésére. A változatos játékot hozó találkozón a vendégek egyenrangú ellen­félnek bizonyultak. Mindkét csapat sok helyzetet hagyott kihasználatlanul. A csornai együttes legjobbjai a kapu­sok voltak. A gólerős Hollósi elmaradt megszokott játéká­tól. Góllövők: Hollósi (3), mind hétméteresből, Bognár, Élő (2—2), Horváth és Takács. Gy. Textiles—Pécsi Dózsa 20:11 (14:3) NB I-es férfi mérkőzés Újra a legjobbak közé ke­rült pécsi csapat láthatóan tartott neves ellenfelétől. Tétlen támadó játékukért már a 7. percben játékveze­tői figyelmeztetést kaptak. Ennek ellenére az első 30 percen végig passzív játékot mutattak. A hazai csapat ugyanakkor szebbnél szebb akciókból elért góljaival a félidő végéig jelentős előnyt szerzett. Különösen a fiatal Szórádi nyújtott kitűnő tel­jesítményt. Szünet után mintha kicse­rélték volna a két csapatot. A vendégek hat perc alatt négy gólt lőttek, az egyiket a kézilabda-pályáinkon rit­kán látható kapura­ ívelésből. A pécsi kapus a kapujából messzire eltávolodó Tímár felett a hálóba lőtte a lab­dát. A hazai csapat igen sok hibával játszott a második félidőben, lendületükből is sokat veszítettek. Ennek tu­lajdonítható, hogy az első félidő eredménye alapján várt nagy gólarányú győzel­me elmaradt. Góllövők: Szórádi, Szentgáti (5—5), Bartovich, Holy (3—3), Sa­­modai (2), Bányai és Kiss­­györgy. Pécsi Bányász—Győri ETO 21:18 (10:4) NB I-es férfi, mérkőzés A Joósz és Böröczki nél­kül kiálló győri csapat biz­tonsági játékra törekedett az első félidőben, mégis számos jó helyzete volt, de csak né­gyet sikerült értékesíteni. A második félidőben sokkal bátrabban, nagyobb önbiza­lommal játszottak a győriek. Ebben a játékrészben 14 gólt szereztek, de hátrányukat már nem tudták ledolgozni. Góllövők: Halmos (5) Har­sány­, Cséka (4—4), Ajtony (3), Visi (2). Győri Magasépítők— Simontornya 15:14 (5:8) NB II-es férfi mérkőzés Élvezetes, izgalmas mér­kőzést vívott a két csapat. 5:2-es hazai vezetés után feljöttek a vendégek, és a félidő végéig háromgólos előnyt szereztek. A második félidőben kigyenlítetté vált a játék, és a fej fej melletti küzdelemből a hazai csapat került ki győztesen. Górö­­vők: Borkai, Kitzberger (3—3), Kovács, Csupor, Szalai (2—2), Helyes, Molnár és Végh. A forduló tanulsága Más kárán tanul az okos, tartja a közmondás. Ezúttal a Bp. Postás hibájára szeret­nénk felhívni szakembereink figyelmét. A Győri ETO győztes góljánál a megítélt hétméterest Varga Valéria, előbb kapufára lőtte, majd a kipattanó labdát újra meg­szerezte, és a hálóba vágta. A fővárosi csapat vereségé­ben tehát döntő szerepet ját­szott, hogy játékosai nem fordítottak kellő gondot az esetleg kipattanó labda biz­­tosítására. Pedig a tudatos felállás — a gólveszély elhá­rításán kívül — a kapusnak is nagyobb önbizalmat ad a büntetődobásnál, mert látja, hogy társai bíznak benne. Nem kezdésre indulnak, ha­nem felkészülnek a labda megszerzésére. A megyei felnőtt bajnokság első fordulójának eredményei Férfi csoport: Gy. ETO— Iregykő 25:18, Gy. Textil— S. Textil 27:17, Nyúl—Völ­­csej 15:14, MOGAAC—Lövő 29:17, Kapuvár—Gy. Pamut­szövő 16:11, MOGAAC—He­gyeshalom 27:11, Lövő—Ma­gasépítők 24:19, Gy. Dózsa— Nyúl 40:9, S. Textil—Völcsej 21:10, Gy. Textil—Gy. ETO 21:19, Kapuvár—Hegykő 26:18. Női csoport: Gy. Magas­építők—Petőháza 12:4, Gy. ETO—Kajárpéc 16:12, P. Spartacus—Gy. Kinizsi 9:7, Gy. Richards—Gy. Pamut­szövő 22:1, Mosonmagyar­óvár—Hegykő 14:7, Nagy­­cenk—Csorna 9:8, Gy. Textil —Lenszövő 11:8, Gy. Texti­les—Csorna 8:5, Nagycenk— Hegykő 8:5, Pápai Spartacus —Kajárpéc 14:8, Gy. ETO— Petőháza 9:8, Gy. Magasépí­tők—Lenszövő 10:5. Nehéz a csatárnak! A Gy. Textiles csatárát elölről, hátulról gyötrik, hogy megakadá­lyozzák a góldobásban. (Sieber S. terv.) Dunaszegi Erzsébet ifjúsági első Kaposvárott rendezték meg az 1968. évi dunántúli asz­talitenisz-bajnokságot. Igaz, hogy azóta tetemes idő telt el, de talán nem késtünk el még egy örvendetes hír köz­readásáról. Dunaszegi Erzsébet, a Győ­ri Vízügy fiatal versenyzője az ifjúsági mezőnyben beju­tott a döntőbe, és ott a szom­bathelyi Oszkó ellen 2:0 ará­nyú győzelmet aratott. Ezzel a győzelmével Dunaszegi Er­zsébet az ifjúsági verseny első helyezettje lett. 5 Kerékpár A megyei Kerékpáros-szö­vetség vasárnap délelőtt ren­dezte meg Győr-Sopron me­gye 1968- évi egyéni, egyen­kénti indítású bajnokságát. A megye három kerékpá­ros-szakosztálya nevezte ver­senyzőit az első jelentős ösz­­szecsapásra. A résztvevők jó felkészültségről tettek tanú­ságot. A válogatott Izsák és Bedő hiánya érezhető volt a versenyen, a felnőtteknél a Mosoni Vasas továbbra is tartja vezető helyét, még Izsák nélkül is biztos győz­tese lett a versenynek. A töb­bi osztályban a Győri ETO kerekesei vitték el a győzel­mi érmeket, örvendetes, hogy a MÁV­DAC kerékpáros-szakosztálya kilábalt a tartós hullámvölgy­ből. A vezetőség kibővítése egészséges megoldásnak bizo­nyult. A versenyévad további eredményeit mindhárom szak­osztály részéről nagy érdek­lőd­és kíséri. Eredmények: Felnőtt osztály, 50 km­: 1. Szabó József (Mosoni Vasas), 2. Deák Tibor (M. Vasas), 3. Husz­ti Zoltán (MÁVDAC). Versenykerekesek, ifjúsági, 30 km.: 1. Szemethi Dezső (Gy. ETO), 2. Szűcs Ferenc (Gy. ETO), 3. Korsós Károly és Muhovits Péter holtver­senyben. A vaskerekesek mezőnyin­dítású versenyben mérték össze erej­üket 30 km-es tá­von. Az ifjúságiak versenyét Gátai László (Gy. ETO) nyer­te. 2. Makkos Gábor (Gy­ ETO), 3. Bollad József (Gy ETO)., A serdülők versenye ugyan­csak élvezetes, érdekes küz­delmet hozott, amelyből Gol­­led Zoltán (Gy. ETO) került ki győztesen. 2. Csapó Géza (Gy. ETO), 3. Szalai László (Gy. ETO). Totó-tanácsadó a 17. számú szelvényhez 1. Budafok — Eger 1 x 2. Várpalota — Bp. Szál. x 1 3. Miskolc — Ganz-MÁVAG 2 1 4. Kecskemét — BVSC 1 5. Kisteren­ye — BVTJ1 X 1 6. Kazincbarcika — BEAC 1 1 7. Tűzoltó DK — Esztergom x 1­0. Pénzügyőr — Gázm. 1 x2 9. Máza-Szászvár — PVSK 1 * 10. Brescia — Róma 1 x 11. Cagliari — Varese 1x2 12. Mantova — Fiorentjna x 1 13. Torino — Napolt I 14. NVTE — SzSE 1 15. Pécsi Ércbánya — 7. Dózsa i 16. Sz. Dózsa — Békéscsaba 1 Lovas „hadművelet" A soproni Károly-kilátó előtt és alatt hosszú, mély árok húzódik- Hamarosan földbe kerülnek a vezetékek. Kerülgetik a kirándulók, jó­kedvűen ugrálnak közöttük a gyerekek. Egyszercsak meg­áll az egyik. — Nézd, egy szobor van a dombon! — Nem szobor az te, egy igazi ló! S valóban, a fához kötve szürke pejkó kapál­a a lábai­val — határőr lova. De hol a gazda? Az bizony ott vigasztalja társát az árok mellett, amely­ben szügyig esve egy ijedt barna lovacska álldogál. Két­oldalt szorosan sziklás-földes fal zárja közre. — A keservét! — izzad az alföldi legény —, ennek is most kellett történni... Most mi lesz, ha eltörte a lábét? — Ugyan már ■— tanácsol­ja egy bosszús hang a lassan köréje gyűlt tömegből — do­báljon a ló elé köveket, meg homokot.. • Nekirugaszkodik a tömeg, telik az árok (mit szólnak majd holnap a munkások ...), hamarosan egy szál d­ Aka is akad, a rab lovacska nekiru­gaszkodik, s szépen kisétál a mélyedésből. Odanyerít a szürkének, egy ideig még húzza a hátsó lábát, aztán megnyugszik. — Köszönöm, elvtársak! — szól hálásan a kiskatona. — Nincs mit — felelik a férfiak —, elvégre is lovas nemzet vagyunk, vagy nem? — És lovagias — mond­ják az asszonyok, akik örül­nek a férjek társadalmi mun­kájának, s büszkék a sikere­sen befejeződött „hadműve­letre”. (J. I­)