Magyar Hírlap, 1970. augusztus (3. évfolyam, 212-242. szám)

1970-08-27 / 238. szám

MasYAR Hírlap sport - sport - sport sport - sport Mienk Hírlap Labdarúgó-h'iradó Ű. Dózsa—Moszkvai Dinamó döntő Barcelonában — A támadó futballé a jövő—Átigazolási tilalom Csehszlovákiában — Hazai hírek Kedden a késő esti órákban megkezdő­dött Barcelonában a nemzetközi labda­rúgótorna. Először a Moszkvai Di­namo, melynek kapuját Jasin védte, találkozott a Barcelonával. MOSZKVAI DINAMÓ—BARCELONA 5:0 (2:0) A találkozó iránt óriási érdeklődés nyil­vánult meg, 90 ezer néző szorongott a pályán. A moszkvai vendégek után, sike­res volt az újpestiek bemutatkozása is. V. DÓZSA—SChALKE 04 3:0 (0:0) Az újpestiek már az első félidőben macska-egér harcot vívtak a nyugat­német gelschenkircheni együttessel, de Nigbur kapus nagyszerűen védett. A második félidőben a magyar roha­mok nem vesztettek erejükből, viszont a Schalke 04 védelme ekkor már nem állta a támadásokat. A gólok története: a 48. percben Bene szerezte meg a vezetést, a 63. percben Fazekas 2:0-ra növelte az előnyt, majd a 78. percben Dunai II. átadását Bene érté­kesítette. Az újpestiek ezzel bekerültek a torna döntőjébe, melyet a Moszkvai Dinamó­val vívnak. A két vesztes csapat, a Bar­celona és a Schalke 04 a harmadik-negye­dik helyért játszik. Hírügynökségi jelentések szerint a Dózsa összeállítása így festett: Borbély — Káposzta, Solymosi, Juhász, Du­nai III. (Horváth), Noskó, Fazekas, Göröcs (Tóth), Bene, Dunai II., Zámbó (Nagy L.). A torna befejező mérkőzéseit szerdán késő este játszották le. A Bolgár Labdarúgó Kupa döntőjében a Levszki Szpartak 1:0 arányban legyőzte a CSZKA Szeptemvrijszko Zname csapa­tát. A gólokat Panov és Veszelinov, il­letve Sztankov lőtték. Mint ismeretes, a Kupagyőztesek Európa Kupájában a CSZKA Szeptemvrijszko Zname szerepel, mivel a Levszki Szpartak az idei bajnok­ság győztese volt és így a Bajnokcsapa­tok Európa Kupájában vesz részt. A Csehszlovák Testnevelési és Sport­­szövetség elnöksége Prágában rendkívüli ülést tartott, melyen a csehszlovák lab­darúgósport jelenlegi helyzetével és a vá­logatott csapat mexikói kudarcának elem­zésével foglalkozott. Többek között megállapították, hogy a Csehszlovák Labdarúgó Szövetség elnök­sége már a hatvanas évek elejétől elha­nyagolta a gondos felkészülési munka el­lenőrzését, megszervezését, a speciális és a nevelő vonatkozású tevékenység keresz­tülvitelét. Az utóbbi időben az 1968 és 1969 politika káros hatása is érződött mindennapi munkájukban. Túlságosan előtérbe kerültek a „kereskedelmi” érde­kek. Az anyagiak előtérbe helyezése he­lyett figyelembe kellett volna venni az edző, az orvosi és egyéb bizottságok jó szándékú intelmeit, észrevételeit. Az el­nökség szinte teljesen megfeledkezett a Csehszlovák Testnevelési Szövetség nyol­cadik plénumán hozott határozatok telje­sítéséről és a jóindulatú, építő bírálatokat sem vették figyelembe. A visszásságok megszüntetésére több határozat született, így 1970. augusztus 25-től megtiltják a játékosok átigazolását egyik klubból a másikba, rendszerezik a nemzetközi kapcsolatokat, melyek során előtérbe kerül a szocialista országokkal való barátság elmélyítése. Megállapították a nemzetközi mérkőzések fontossági sor­rendjét, melyek között első helyen szere­pelnek a csehszlovák válogatott országok közötti hivatalos mérkőzései, edzőmérkő­zései, a kupa- és egyéb nemzetközi talál­kozók közül azok, melyeket a FIFA és az UEFA rendez. Minden más irányú nem­zetközi mérkőzés engedélyéről esetenként dönt a Csehszlovák Testnevelési és Sport­­szövetség nemzetközi ügyekkel foglalkozó szervezete. Végül felhívással fordultak az újság­írókhoz, hogy kritikus és elemző cikkeik­kel segítsék a csehszlovák labdarúgósport konszolidálódását . Az Ogonyok című, szovjet hetilap leg­újabb számában Lev Filatov, a Futbol Hokey című szaklap szerkesztője foglalko­zott a mexikói világbajnokság tanulságai­val. A mai labdarúgás alapvető ellentmon­dásának tünteti fel az olaszok szereplését, akik gól nélküli döntetlent játszottak a je­lentős játékerőt nem képviselő Izraellel, majd 4:3 arányban legyőzték az NSZK-t. Ez az egységes taktikai felfogás hiányára mutat. „Volt olyan időszak — állapítja meg Filatov —, amikor a védelmek megingat­­hatatlanságába vetett hit uralkodott a csapatok vezetőinek gondolatvilágában. Ebben a szellemben haladtak előre az ola­szok is. Ennek az időnek azonban el kel­lett múlnia, mert ez a felfogás ellent­mond a játék törvényeinek.” Filatov szerint a mexikói tanulság a támadás híveinek táborát erősítette. Bár abban a tényben, hogy a második és a negyedik helyet olyan csapatok foglalták el — Olaszország és Uruguay —, melyek a védekező játék hívei, arról tanúskodik, hogy a két felfogás küzdelméből még egyik sem került ki győztesen. Nem két­séges azonban, hogy a támadás oldalán áll az igazság — írta Filatov. A hazai vonatkozású labdarúgó-esemé­nyek között elsőként említhetjük meg, hogy a Sportkórházban megállapították, eddzhetnek, játszhatnak az MTK labda­rúgói. A legutolsó orvosi vizsgálat szerint az MTK labdarúgóinál a villámcsapás óta eltelt idő alatt kóros elváltozás nem ala­kult ki. Így az orvosi konzílium vélemé­nye szerint, a játékosok elkezdhetik az edzéseket és mérkőzéseken is szerepelhet­nek. A vendégek csak védekeztek Bp. Honvéd—Komló 4:1 (2:1) Kispest, 8000 néző, vezette: Vadas György. A Bp. Honvéd jövő heti spanyolországi vendégszereplése miatt, a szeptember 2-ára kisorsolt bajnoki mérkőzést egy héttel előbb játszották le a kispesti stadionban. BP. HONVÉD: Bicskei — Molnár, Ruzsinszki, Tajti, Komora, Vági, Pusztai, Kocsis, Tichy, Szurgent, Kozma. KOMLÓ: Erdős­ — Kólái, Zimonyi, Lazari­­disz, Angeli, Makrai, Bordács, Juhász, Soly­mosi, Horváth, Mohácsik. A mérkőzés első percei után kiderült, hogy a vendégek inkább a védekezésre, mint a támadásokra fordítottak gondot. Alig jutottak át a komlói játékosok a fél­pályán. A 18. percben Tichy csavart szabad­rúgása alig jutott kapu mellé, majd egy ellentámadás során a túlsó oldalon Hor­váth lövését védte Bicskei. A szórványos támadások a 29. percben váratlan vezetéshez juttatták a Komlót Mohácsik a jobb oldalról kapu elé lőtte a labdát, mely Molnárt érintve, Juhász elé perdült, aki tizenegy méterről a kapu jobb oldalába továbbított (0:1). Nem sokáig tartott a vendégek öröme, mert a 32. percben Kozma nyolc méterről egyenlített az elfekvő kapus mellett (1:1). A Honvéd nagy fölényét a 37. percben újabb gól jelezte. Kozma talált ekkor a hálóba (2:1). A 69. percben Pusztai vezetett támadást a szélen, majd átadását Vági közelről a jobb sarokba továbbította (3:1). A 87. percben Tichy volt eredményes és ezzel 4:1 lett a végeredmény. Cserék: a 73. percben Pusztai és Szur­gent helyett Lukács, illetve Pintér, a Kom­lóban a 61. percben Horváth helyett Egri és a 85. percben Angeli helyett Ficzkó játszott tovább. A hazai együttes minden csapatrészé­ben jobb volt ellenfelénél és a nagy gól­arányú győzelmet teljesen megérdemel­ten szerezték meg. A Komló túlzott véde­kező játéka nem hozhatott sikert. Jók: Ruzsinszki, Vági, Kozma, illetve Zimonyi, Makrai. Magyar válogatott keret—Szabadka 3:0 (2:0) Az NSZK ellen készülő magyar labda­rúgó-válogatott keret szerdán este tar­totta utolsó hazai edzőmérkőzését és Cse­pelen, villanyfénynél, Szabadka váloga­tottja volt az ellenfél. A magyar együt­tes ebben az összeállításban kezdett: Rothermel , Vellai, Kovács J., Konrád, Fábián, Halmosi, Karsai, Szabó S., Somo­gyi, Répás, Tóth J. Nagy fölényben játszottak a magyarok, de lövéseiket először nem kísérte szeren­cse. A 35. percben megszületett az első gól. Tóth szögletét Szabó a hálóba sodorta (1:0). Három perccel később Karsai labdájá­val Szabó került helyzetbe és ezúttal sem hibázott (2:0). Ekkor Somogyi idegsérült és Szuromi állt be a helyére. A második félidőben még egy csere volt a magyar csapatban, Répást Vidáts váltotta fel. A második játékrészben lefékezett a magyar csapat, a harmadik gólt a 82. percben Vidáts szerezte (3:0). Az előkészületi mérkőzésről a távolle­vő Újpesti Dózsa és a szerdán bajnoki mérkőzést játszó Honvéd kerettagjai hiá­nyoztak. Rajt az Universiadén Fölényesen győztek kosárlabdá­zó r­ajt Irán ellen Torinóban az úszóversenyek időfuta­maival és a műugrással megkezdődött a hatodik Universiádé. A 12 napos verseny­­sorozaton 64 ország 2370 sportolója sze­reivel az úszásban, műugrásban, vízilab­dában, atlétikában, vívásban, kosárlab­dában, tornában, röplabdában, és a te­niszben kiosztásra váró érmekért, így úszásban máris több kitűnő ered­mény született. A szovjet Grebenyikova 200 méteres női mellúszásban 2:47,9 perc­cel Universiáde-csúcsot állított fel, pil­langóúszásban pedig az amerikai Ferris 58.6 másodperces teljesítménnyel nyert időfutamot. A 100 méteres férfi gyors­úszásban a döntőbe jutásért folytatott küzdelmek során az amerikai Heckl 53.5 másodperces, honfitársa Frawley 53.8 má­sodperces és a szovjet Bure 54.4 másod­perces eredményt ért el. A további előmérkőzések és selejtezők során a magyar kosárlabdacsapat is pá­lyára lépett és óriási fölénnyel nyerte az Irán elleni mérkőzését. Eredmények: Kosárlabda III. csoport: Magyaror­szág—Irán 115:46 (58:16), Brazília—Szu­dán 140:69 (77:23). Vízilabda I. csoport: NSZK—Anglia 7:1 (2:0, 1:1, 1:0, 3:0). — II. csoport: Szovjetunió—Románia 5:1 (1:0, 1:0, 0:1, 3:0). Az Universiadé első aranyérmét úszás­ban adták ki. A hírügynökségek által je­lentett néhány döntő eredménye: 100 m pillangó: 1. Ferris (amerikai) 57.5 mp, 2. Heidenreich (amerikai) 57.9, 3. Takada (japán) 59.2. 100 m női gyors: 1. Segrt (jugoszláv) 1:00.9 p, 2. McCuen (amerikai) 1:01.1, 3. Fritz (amerikai) 1:02.1. 200 m női mell: 1. Sztyepanova (szov­jet) 2:45.4 p, 2. Kurtz (amerikai) 2:49.4, 3. Grebenyikova (szovjet) 2:49.6­ . 100 m gyors: 1. Heckl (amerikai) 53.2 mp, 2. Frawley (amerikai) 53.4, 3. Iljicsev (szovjet) 53.9. 1500 m gyors: 1. Strenk (amerikai) 16:43.1 p, 2. Genter (amerikai) 17:01.1, 3. Wojtakastis (lengyel) 17:34.9. Kijelölték a vízilabda EB-csapatot A magyar vízilabda-válogatott öt olim­pián és nyolc Európa-bajnokságon szer­zett eddig aranyérmet. A sikersorozat 1964-ben, a tokiói olimpián véget ért. A magyar csapat azóta sem olimpián, sem EB-n nem lett első. Ezért is kezdte meg Rajki Béla szövetségi kapitány az év ele­jén a válogatott átszervezését. — A barcelonai Európa-bajnokságon a magyar csapat lesz a legfiatalabb — mondta Rajki Béla. — Az új gárdától nem várhatunk gyors sikereket, arra szá­mítunk, hogy a csapat bronzérmet nyer Barcelonában. A távolabbi cél a münche­ni olimpia, ennek a mostani Európa-baj­­nokság csak közbeeső állomása. A barcelonai EB-n tizenegy vízilab­dázó szerepel. (Zárójelben a játékosok életkora és a válogatottság száma.) Kapu­sok: Steinmetz János (23, 18), Cservenyák Tibor (22, 7); mezőnyjátékosok: Gyerő NI. Csaba (28, 42), Szívós István (22, 70), dr. Bodnár András (28, 108), Konrád III. Fe­renc (25, 68), Sár­osi László (24, 56), Faragó Tamás (18, 8), Kásás Zoltán (24, 9), Wies­­ner Tamás (20, újonc), Görgényi István (24, 5). Ejtőernyős MNK Gödöllőn befejeződött az ejtőernyősök négynapos Magyar Népköztársasági Kupa versenye. Győztesek: 1000 méter egyéni, késleltetett célugrás (szabad kategória): Nagy (KIM) 499,2 pont.­­ 1000 méter egyéni, késleltetett célugrás (standard kategória): Pintér (Csepel) 447,1 pont. — 2000 méteres stílus­ugrás, A-kategória: Kovács (MÁV) 551 pont. — 1500 méteres stílusugrás, B-kate­­gória: Tóth (Ganz-MÁVAG) 541 pont. Amatőrök az ügetőn Szombaton délután hat színművész és ugyanennyi újságíró száll a Kerepesi úti ügetőpályán kocsiba, hogy egy futamban eldöntsék, ki a legjobb közülük hajtás­ban. A 2100 méteres versenyben a színé­szeket Cs. Németh Lajos, Garics János, Komlós András, Sándor Géza, Varga D. József és Lux Géza képviseli. Az újság­írók között a Képes Sport, a Magyar Rá­dió­ és Televízió, a Daily News, a Pesti Turf és az MTI munkatársait találjuk. A futam előtt 50 darab jegyet sorsol­nak ki a közönség között a közeli szí­nész—újságíró labdarúgó találkozóra. A Lósport Vállalat díjait Takács Marika, a tv bemondónője és Garas Dezső színmű­vész adja át. SZERDAI ÜGETŐVERSENY-EREDMÉNYEK 1. Rivaldafény (3) — Sába (4) — Sárarany (2). 100, 26, 14, 14; bef. 236 , 255. 2. Stibor (11) — Siker (8) — Sziluett (2). 24, 19, 44 , 24; bef. 161, 123. Hármas befutó 2273. 3. Szultán (2) — Rahó (8) — Okszerű (3). 21, 13, 16, 17; bef. 74, 63. 4. Pillangó (8) — Hólabda (4) — Poprád (9). 56, 17, 13, 22; bef. 83, 386. Hármas befutó 1406. (Puccos nem futott.) 5. Pisze (1) — Puritán (4) — Svindler (8). 33, II. 26, 15; bef. 139, 49. 6. Rózsa Sándor (3) — Roy (2) — Rafinált (5). 117, 18, 28, 16; bef. 263 , 266. 7. Rágalom (4) — Szolnok (1) — Leander (2). 27, 17, 14, 45; bef. 117, 347. 8. Passi (4) — Portia (6) — Levelező (1): 87, 12, 13, 13; bef. 98, 104. Színhelyváltozás A Központi Sportiskola próbaidős nö­vendékeinek augusztus 30-ra, vasárnapra hirdetett záróvizsgája a Pajtás Kupa dön­tője miatt az Úttörő Stadion helyett a Népstadion edzőpályáján kerül megren­dezésre. Jelentkezés 8—12 óra között, a volt Jégszínház előcsarnokában. ER­EDM­ÉN­YEK - E­SE M­ÉN­Y­E­K A VIBORGI atlétikai versenyen az amerikai Sylvester diszkoszvetésben 64,38 méteres do­bással győzött, a svéd Bruch 64,12 méterrel má­sodik lett. A SZOT testnevelési és sport alosztálya nagy­szabású tömegsport-megmozdulást szervez Leányfalun a hét végi szakszervezeti termé­szetbarát-találkozó alkalmával. TALLINN­BAN az amerikai kosárlabda-válo­gatott 67:64 (33:25) arányban legyőzte a Szov­jetunió utánpótlás-együttesét. KIJELÖLTÉK azokat a magyar asztaliteni­­szez­őket, akik részt vesznek jövő hónapban a rotterdami nemzetközi bajnokságon. A férfiak mezőnyében Klampár és Jónyer, míg a női versenyzők között Kisházi Beatrix indul. MOSZKVÁBAN kijelölték a barcelonai Európa-bajnokságra utazó szovjet úszó-, mű­ugró- és vízilabda-válogatottat. Az augusztus 31-én Barcelonába érkező szovjet csapatban 36 úszó, 9 finűu­gró és 11 vízilabdázó szerepel. JÓL SIKERÜLT Japánban a Benfica portugál labdarúgó-együttes bemutatkozása. Kobe váro­sában a portugál labdarúgók 3:0 arányban le­győzték a japán válogatottat. SÚLYOS VERESÉG. Az O. Dózsa NSZK-ban túrázó jégkorongcsapata harmadik mérkőzésén súlyos vereséget szenvedett. Az EV Füssen csa­patától 16:6 arányban kapott ki. KISKUNFÉLEGYHÁZÁN válogatott női ko­sárlabda-mérkőzést játszottak: Bulgária—Ma­gyarország 88:74 (42:34). Az első félidő 11. per­céig a magyar csapat irányította a játékot és vezetett. Aztán feljöttek a bolgárok és jobb erőnlétükkel biztosan győztek. CSÜTÖRTÖKÖN DÉLUTÁN az Úttörőstadion­­ban kezdődik a VI. Pajtás Kupa döntőinek küzdelemsorozata. Az állva maradó két csapat vasárnap délelőtt méri össze erejét a díszes kupáért. POLTIKA NAPILAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő• DR LOKÖS ZOLTÁN Felelős kiadó: SALA SÁNDOR, a Lapkiadó Vállalat igazgatója Athenaeum Nyomda, Budapest •rotációs, magasnyomás Felelős vezető SOPRON­ BÉLA igazgató Magyar Hírlap INDEX: 25007