Magyar Horgász, 1986 (40. évfolyam, 1-12. szám)

1986. november / 11. szám

VERSENYRŐL VERSENYRE # VERSENYRŐL VERSENYRE # VERSENYRŐL VERSENYRE _ VERSENYRŐL Csapatunk ötödik a világbajnokságon A franciaországi Elzász-Lotharingia fővárosában, a vizek szép városában, az Európa­ Parlament székhe­lyén, Strasbourgban került sor a 33. egyéni és csapat horgász-világbajnokságra. A szeptember 13—14. között lebonyolított eseményen 22 csapat, köztük hazánk vá­logatottja is (Engert János, Hunyady Szabolcs, Katus Gyula, Német László, Sebestyén Géza) indult. Kül­döttségünket Kentner László, a MOHOSZ-vezetőség tagja, a Halfogó és Versenysport Szakbizottság elnöke és Gáspár János edző vezette. Első nap a csapat-világbajnokságra a Rajna egyik vadul rohanó, meglehetősen hinaras mellékágában ke­rült sor. Viszonylag kevés, de nagy egyedsúlyú halak, elsősorban dévérek akadtak a horogra. Izgalmas küz­delem alakult ki a többszörös világbajnok olasz csa­pat és a mieink között. A hajrában azonban változott a helyzet, az azzurik elhúztak, s győzelmüket a köz­ben feljövő NSZK-beli és osztrák együttes sem ve­szélyeztethette. Az utolsó percekben a magukra találó belgák is megelőztek bennünket. Csapatvilágbajnok: Olaszország, 27 helyezési szám, 2. NSZK, 35, 3. Ausztria, 40, 4. Belgium, 40 (pont­­számkülönbséggel), 5. Magyarország, 41. Katus Gyula, Német László, Engert János dicséretet érdemel kiváló szektorteljesítményéért. Sajnálatos, hogy Hunyady Szabolcs szektorában kissé lemaradt. Jobb szereplése esetén csapatunk akár érmet is szerezhetett volna. Meglepetés, hogy a többszörös világbajnok Hollandia 14., egykori tanítómesterünk, a luxemburgi csapat pe­dig csak 18. lett. Váratlan a házigazdák gyengélkedé­se is. (9. hely) Az egyéni verseny az Alsace-csatorna csendesen áramló vizében zajlott. Ezen az előző napi szektor 1— 4. helyezettek, valamint országonként egy-egy verseny­ző, s a tavalyi világbajnok angol Roper David, mind­össze 43-an vehettek részt. Hízelgő, hogy az egyéni számra mi nevezhettük a legtöbb versenyzőt. Míg a csapatversenyeken 7—10 kilós dévér-,­­márnazsákmány is előfordult, az egyéniben a kiló körüli eredménye­kért is meg kellett küzdeni. Itt az apró bodorkák do­mináltak. A mieink nem bírták etetőanyaggal, így mérsékelten szerepeltek. Egyéni világbajnok: Wever (Hollandia) 3940 p., 2. Branson (Wales) 2720 p., (a győztes az egyes, a máso­dik az utolsó rajthelyen versenyzett!), 3. Van Neer (Hollandia) 1730 p........17. Sebestyén Géza ... 24. Né­met László ... 30. Katus Gyula, 31. Engert János. Rába-torkolat alatt került sor. A nagy testű ha­lakban bővelkedő, változatosan sekély és rohanó víz­ben nem várt keresztbeverések történtek. Egyéni bajnok: Sebestyén Géza (Szolnok m.) 14 h. sz., 2. Szarka László (Fejér m.) 20, 3. Katus Gyula (Bács-Kiskun m.) 21., 4. Jónás György (Nógrád m.), 5. Nagy György (Békés m.), 6. Varga György (Bács- Kiskun m.) Női egyéni bajnok: Gédert Béláné (Baranya m.) 7 p., 2. Burján Erzsébet (Győr-Sopron m.), 10, 3. Rimer Noémi (Pesti m.) 11. Ifjúsági bajnok: Mezey Tamás (Budapest) 11 p., 2. ifj. Mészáros Kálmán (Fejér m.) 14, 3. Nagy Zsolt Szolnok m.) 15. összességében: Sebestyén Géza hosszú évek szor­galmas munkája eredményeképpen megérdemelten győzött, Szarka László egyre többször hallat magáról, Katus Gyula akár bajnok is lehetett volna, akárcsak Jónás György. Nagy György 5. helye nem várt ered­mény, várjuk a folytatást. Gédertné beiratkozott a négyszeres bajnokok közé, az ifjúsági Mezey Tamás biztosan nyert, míg ifj. Mészáros Kálmán ezüstérmes szereplése ötszörös bajnok édesapját is dicséri fia fel­készítéséért. Nagy Zsolt ezúttal is érmet szerzett. Az 50 versenyző a 3x3 órás versenyen összesen 538 kiló(!) halat, elsősorban küszt, és keszegfélét zsákmá­ Az esélyesek győztek az egyéni OB-n XXIII. Országos Egyéni Horgászbajnokságot szep­tember 6—7-én, Győrött, 3 részverseny keretében rendezték meg. A csapatbajnokságon legeredménye­sebben szerepelt versenyzők és a válogatott keret tag­jai kaptak meghívást, így 26 felnőtt férfi, 7 nő és 17 ifjúsági horgász rajtolt. Az első fordulót a Mosoni-Duna új medrében ren­dezték, csendesen áramló, hínáros vízben, amely nem biztosított egyenlő esélyeket, ezért az eddig eredmé­nyes versenyzők közül jó néhányan „elszálltak”. A háromszoros bajnok Engert János 26. lett, de dicsé­retére váljék, hogy vert pozícióból is fel tudta ma­gát küzdeni később az élvonalba. A felnőtteknél a győri Takács Péter és a szolnoki Varga József, a nők­nél Gédert Béláné és Gál Lajosné, az ifjúságiaknál egy leányversenyző, a békési Hegedűs Éva szerepelt a legjobban. Délután a Győri Iparcsatornán folytató­dott a vetélkedés, amelyen rengeteg snecit fogtak a versenyzők, 10 kiló alatti eredménnyel már nem le­hetett „labdába rúgni”. A dunaújvárosi Szarka Lász­ló, a fővárosi Forró Gusztávné és Mezey Tamás jeles­kedett. Lassan kezdett kibontakozni a várható vég­eredmény, amelyet azonban már gyakran felborítottak a hajrá eredményei. A finisre ismét a Mosoni-Dunán, de most a belvárosi Piac tér előtti szakaszán, a A IV. CASTING IFJÚSÁGI EB A csehszlovákiai Nymburkban augusztus 20—24. kö­zött 9 ország részvételével került sor a Casting EB- re, amelyen hattagú magyar csapat indult. Sajnos el­maradtak eddigi eredményeiktől, igen mérsékelten sze­repeltek. A fiú csapatversenyt Csehszlovákia, az egyénit Raab (CSSR), a serdülő egyénit Havelka (CSSR), a leány csapatversenyt Csehszlovákia, az egyénit Krizovai (CSSR), nyerte. Az EB-t nagy cseh­szlovák fölény jellemezte. HERMAN OTTÓ EMLÉKVERSENY A Herman Ottó Emlékversenyt a MOHOSZ Bara­nya Megyei Intéző Bizottsága immár XIX. alkalom­mal rendezte meg Orfűn, a Pécsi-tavak festőjén szép környezetében, ezúttal augusztus 30—31-én. A halfo­gásból, szellemi vetélkedőből, barkácsolásból, céldo­básból és halléfőzésből álló versenysorozaton ez évben is részt vett mind a 20 MOHOSZ SB, továbbá a jugo­szláviai „Bucov” Apatin csapata. Eredmények: első lett a Csongrád Megyei IB 430, 2. a Győr-Sopron Me­gyei IB 359, 3. a Vas Megyei IB 305 ponttal. Ver­senysport-mozgalmunk talán legnépszerűbb vetélke­dője ezúttal is kellemes benyomásokat tett a résztve­vőkre. Gratulálok a 1. rendezéshez. • A Pest Megyei IE—Pozsonyi TE közötti hagyomá­nyos „Barátság” horgászversenynek ezúttal a Pest me­gyeiek voltak a házigazdái, augusztus 24-én, a Rác­­kevei-Duna ráckevei szakaszán, s ők is nyertek 16:20 arányban. Nagybudapesti HE—Beznádi HE nemzetközi hor­gászversenyre került sor szeptember 14-én a hagyo­mányos Metzler Béla-emlékverseny keretében, a Rác­­kevei-Duna csepeli szakaszán, amelyet a bezdániak nyertek 5:9 arányban. Egyébként az emlékversenyen a következő eredmények születtek: győztes lett a Csepeli HE, 2. a Nagy-budapesti HE, 3. a MOHOSZ Vándorhorgász Klubjának csapata. Szabadtéri Kupa Szegeden, július 27-én a Tiszán, 11 környékbeli egyesületi csapat, köztük a jugoszlá­viai Szabadka HE részvételével , az Ünnepi Játékok keretében. Eredmények: csapatversenyben első lett a Kunszentmártoni HE, 2. a Pécsi HE, 3. a Makói HE, míg az egyéni vetélkedőt a hódmezővásárhelyi Rácz Imre nyerte, 2. Vlahov Jovan (Szabadkai HE), 3. Kiss István (Kunszentmártoni HE). A Dunakanyar Kupát az Esztergomi Vasas HE augusztus 20-án rendezte meg 11 egyesületi csapat részvételével, saját horgászvizükön. Eredmények: győ­zött a Váci HE, 2. a Nagymarosi HE, 3. a Szentend­rei HE. 25