Magyar Nemzet, 2003. január (66. évfolyam, 1-26. szám)

2003-01-27 / 22. szám

sport@magyarnemzet.hu Rovatvezető: Malonyai Péter -------------------------------------------------------------------------------------------------M—s—- Polgár második Polgár Judit szombaton a 30. lépés után világossá döntetlent ért el az indiai Anand ellen a hol­landiai Wijk aan Zeeben zajló sakktornán, majd a befejező fordulóban sötéttel ugyancsak remizett az azeri Radzsabov­­vá, és összességében a máso­dik helyet szerezte meg a győz­tes Anand mögött. (MTI) Loeb győzelme A francia Sébastian Loeb nyerte a Monte-Carlo­ rait, a világbaj­nokság első futamát. Loeb a szintén Citroennel versenyző brit Colin McRae és a spanyol Carlos Sainz előtt végzett az élen. A Szabó, Köhler páros motorhiba miatt feladta a ver­senyt. (MTI) Dárdai gólja A Bundesliga 18. fordáójában: Hertha-Borussia Dortmund 2-1, Kaiserslautem-Stuttgart 1-2, Wolfsburg-Schalke 04 1- 2, Werder Bremen-Bielefeld 2- 2, Hannover-Hamburg 2-2, Rostock-1860 München 1-4, Bochum-FC Nürnberg 2-1, Bayer Leverkusen-Cottbus 0- 3, Bayern München-Borus­­sia Mönchengladbach lapzárta után. (MTI) Kikapott a Lazio Serie A, 18. forduló: Modena-Ata­­lanta 0-2, Como-AS Roma 2- 0, Lazio-Reggina 0-1, Bolog­­na-Torino 2-2, Brescia-Parma 1- 1, Internazionáe-Empoli 3- 0, Juventus-Piacenza 2-0, Perugia-Chievo 1-0. Az Udi­­nese-AC Milán találkozó lap­zárta után ért véget. (MTI) Sodedad-győzelem A Primera Division 19. fordáójá­ban. Atlético Madrid-Reá Sociedad 1-2, Espanyol-De­­portivo La Coruna 3-1, Osasuna-Racing Santander 3- 1, Betis-Villarreal 2-1, Huel­­va-Rayo Vallecano 2-1, Valen­­cia-Sevilla 1-0, Valladolid-De­­portivo Alavés 1-3 (0-1). A többi mérkőzés lapzárta után fejeződött be (MTI). M anchesteri K. 0. A Manchester United kiütéssel nyert a vendég West Ham United ellen az angol labdarú­gó FA Kupa 4. forduójában, s bejutott a nyolcaddöntőbe. Manchester United-West Ham United 6-0 (MTI) Benko világcsúcsa Az amerikai Lindsay Benko az első nő a világon, akinek sikerült 4 percen,belül úsznia a 400 gyorsot. A 26 esztendős Los Angeles-i sportoló a berlini rövidpáyás VK-versenyen 3:59,53 perces világrekorddal nyert, fél másodpercet javítva a costa-ricai Pál közel hatéves csúcsán. (MTI) Alba-siker A jégkorong Interligában: Alba Volán-Bled (szlovén) 4- 1. (MTI) Totóeredmények A negyedik játékhét helyes tipposz­­lopa: X, X, 1,2,2,2, lapzárta után, 2,1, X, X, 1,1, a +1-es­ lapzárta után. (MN) ­ Szombaton 35-23-ra nyert a magyar férfi kézilabda-válogatott Argentína ellen a portugáliai világbajnokság C csoportjában, ez­zel a győzelemmel életben tartotta az együttes a reményt a to­vábbjutásra, amely vasárnap a Horvátország elleni találkozón dőlt el. Akárcsak négy éve Egyiptomban, ismét egy buta góllal kapott ki 30-29-re az együttes, de szerencsére Szaúd-Arábia óri­ási meglepetésre 31-30-ra legyőzte Argentínát. KÉZILABDA : Sütő-Nagy Zsol­t_____________ R­itkán látni annyi meglepetést, mint amennyi a világbajnok­ság C csoportjában történt a héten, hiszen az utolsó nap előtt már nem volt veretlen csapat, s egyedül az volt biztos, hogy Szaúd-Arábia vé­gez a hatodik helyen. A csoportgyő­zelmet azonban a francia, a horvát és az orosz együttes is kivívhatta, míg a magyar válogatott a második, de akár a korai búcsút jelentő ötö­dik helyen is zárhatott. Hiába volt a magyar csapat az egyetlen, amely az előzetes erőviszonyoknak meg­felelő eredményeket ért el, mindez még a továbbjutáshoz sem lehetett elegendő. Csak bravúros teljesít­ménnyel lehetett kiharcolni a kö­zépdöntős folytatás jogát, azaz az utolsó napon legalább egy pontot kellett gyűjteni a horvátok ellen. Persze ahhoz, hogy vasárnap dőljön el a csapat sorsa, szombaton le kellett győzni Argentínát. A lát­szat ellenére ez sem ment könnyen, mert a félidőben még 15-15 volt az állás. Az első húsz percben ugyan nem játszott rosszul a válogatott, ám a dél-amerikaiak legjobbját, Gullt nem sikerült semlegesíteni, s 11-7-ről az utolsó tíz percben ki­egyenlített az ellenfél. Gull egymaga nyolcszor volt eredményes, s ez ön­magáért beszélt. Mindezt Skaliczki László szövetségi kapitány sem nézhette tétlenül, a szünet után Pásztor követő emberfogással kí­sérte az argentin átlövőt, aki ezzel szemben tehetetlen volt, s percek alatt kiderült: nincs is egy súlycso­portban a két válogatott. Ezt a tudatos játékot kellett vol­na megismételni a horvátok ellen is, igaz, az ellenfél ezúttal nem egysze­mélyes volt, sőt a franciák legyőzé­sét követően nagyon is lendületbe jött. A francia kapitány ugyan a mérkőzést követően arra panaszko­dott, hogy a játékvezetők túl elnéző­ek voltak a horvátok durva védeke­zésével szemben, de ez nem zavarta az 1996-os olimpiai bajnokot, s va­sárnap sem küzdött kíméleteseb­ben. Ennek ellenére az összecsapás elején még 4-3-ra a magyar váloga­tott vezetett. Az agresszívebb véde­kezés eredménnyel járt, a játékveze­tők ismét engedték a durvaságot, s a horvátok éltek a lehetőséggel. A fél­időben 16-13-ra vezettek, sőt a szü­net után olykor négy-öt góllal is el­húztak. A magyar játékosok egy pil­lanatig sem adták fel, hatalmas el­szántsággal küzdöttek, s amikor pontosabbá vált az összjáték, akkor ennek az eredménye is meglett. A kapuban néhányszor Fazekas bra­vúrosan védett, s két perccel a vége előtt sikerült kiegyenlíteni (28-28). Drámai pillanatokat élhettünk át, megismétlődött a múlt... A horvátok vezetést szereztek, de Pásztor egy okos betörés végén büntetőt harcolt ki, amelyet Buday 17 másodperccel a dudaszó előtt belőtt. Ismét döntetlen, s a 29-29 továbbjutást ért volna. Csakhogy az együttes négy év alatt semmit nem tanult. Akkor, 1999-ben a vb-nyolcaddöntőben a franciáknak két másodperc elég volt a győztes gólhoz, most pedig a horvátok használták ki a kapko­dást. Senki nem tudta egy szabály­talansággal megtörni az ellenfél lendületét, így Metlicic szabadon törhetett kapura, s biztosan értéke­sítette a helyzetet, majd a még hát­ralévő néhány másodpercben nem engedték elvégezni a középkezdést. Kiállítás, de mindez mit sem ért, az egyenlítésre már nem maradt idő. Arra viszont a következő hóna­pokban lesz, hogy kiderüljön, négy esztendő alatt miért nem tanultak semmit a játékosok... Az nem rajtuk múlott, hogy a következő napokban ezen még nem kell merengeni, s középdöntős az együttes. Szaúd-Arábia ugyanis megtette azt a szívességet, hogy 31-30-ra legyőzte Argentínát, így a magyar válogatott végezhetett a csoport negyedik helyén, s a közép­döntőben folytathatja. C csoport, 4. forduló: Horvát­­ország-Franciaország 23-22, Oroszország-Szaúd-Arábia 34-17. 5. forduló: Horvátország-Magyar­­ország 30-29, Argentína-Szaúd- Arábia 30-31. Az Oroszország—­ Franciaország mérkőzés lapzárta­kor még tartott. Az állás: 1. Horvátország 8 pont, 2. Franciaország 6/4 mérkő­zés, 3. Oroszország 5/4,4. Magyar­­ország 4, 5. Argentína 3, 6. Szaúd- Arábia 2.■ Kézilabda NB I. Nők: Hódmezővá­­sárhely-Cornexi 27-24, Debrecen- FTC 34-39, Pécs-Dunaferr 15-38. Ostoba vereség a zárónapon Szaúd-Arábia Argentína legyőzésével mentette meg a magyar válogatottat a világbajnokságon Rosta (fehérben) és a magyar válogatott nem bírt a horvátokkal fotó: mni port Nélkülünk rendezik az Eb-t Magyarország helyett Izrael utazhat szeptemberben Svédországba Nem sikerült kiharcolnia az Európa-bajnoki részvételt a magyar férfiválogatottnak, amely utolsó Eb-középdöntő-mérkőzésén, Tallinnban 88-75-re kikapott az észt csapattól a D csoportban. A B csoportban az izraeliek 91-63-ra legyőzték a románokat, így a csoportharmadikok között azonos pontszámmal, de jobb ko­sáraránnyal a magyarok elé kerültek, s tizenhatodikként ők ju­tottak ki a szeptemberi, svédországi kontinenstornára. KOSÁRLABDA 18 KF.MF.Nr.ZKV 7.01.TÁN____________ N­agyon is tisztában voltak vele a magyar válogatott játékosai, hogy Tallinnban meg kell majd sza­kadni az Eb-részvételt jelentő győ­zelemért. Az észt csapat ugyanis a lettországi hosszabbításos sikerével még esélyes volt a harmadik helyre a D csoportban, de ahhoz legalább 24 ponttal kellett volna nyernie a mieink ellen. Hogy tehát harapnak majd, afe­lől senkinek nem volt kétsége. Hogy a közönség síppal, dobbal, nádi hegedűvel segíti őket a transz­­állapot elérésében - ezen sem le­pődtünk meg. Az viszont, hogy a magyar Himnusz helyett ki tudja, milyen dallamot kevert fel a helyi „lemezlovas” - nem volt szép tő­lük. Mindegy, eggyel több ok, hogy megmutassuk nekik - gondolhat­ták a játékosok. A gondolat azonban nem vált tetté, mert noha Gulyás kezdte a pontgyártást, utána hosszú ideig iszonyú energiákat emésztett fel az, hogy futni kellett az eredmény után. Egészen a harmadik negyed kezdetéig, ekkor bejöttek a gyors indítások, az észtek fáradni látszot­tak, és a 28. percben - a mérkőzé­sen másodszor - újra vezetett Var­ga Mátyás szövetségi kapitány együttese (53-52). Sajnos, utoljára. A záró felvonást nem bírta a gárda, a játékosok idegesek, a dobások sokszor pontatlanok voltak, míg a hazaiak kísérletei bejöttek, s leg­jobbjuk, Müürsepp triplájával az utolsó másodpercekben 13 pontos­ra növelték a különbséget (88-75). Az Eb-szereplésünk ekkor már az Izrael-Románia találkozó ered­ményén múlott. Nem kellett volna, hogy így legyen. Ha a csapat nem veszíti el tartását a második félidő­ben Lengyelországban (88-65), ha jobban játszva nagyobb különbség­gel győzi le Fehéroroszországot Debrecenben (83-53), s ha nem en­gedi el az észt csapatot az utolsó percekben, akkor Izrael legfeljebb a 92-es amerikai Dream Team hono­sításában bízhatott volna. így azon­ban a mieink annyira megkönnyí­tették a dolgukat, hogy „csupán” húszpontos győzelemre volt szük­ségük ahhoz, hogy kosárarányban (829/804/ 1,031094)jobbak legye­­nek a magyaroknál, s ők utazhassa­nak szeptemberben Svédországba. Hasonlóan vélekedett Varga Mátyás szövetségi kapitány a tallin­­ni vereség után: „A középdöntő-so­rozatban sok esélyünk volt, de nem éltünk velük. Nem kellett volna ki­kapnunk Lengyelországban, job­ban meg kellett volna vernünk a fe­héroroszokat, és most Észtország­ban is volt lehetőség a sikerre. Ami­kor a harmadik negyedben átvet­tük a vezetést, a bírók több vitatha­tó ítéletet is hoztak.” A hazai kosárlabda-társadalom tehát lélegzetvisszafojtva várta a hírügynökségi jelentést a tegnap le­játszott Izrael-Románia találkozó­ról. Az izraeliek 43-24-re vezettek a félidőben, így a második két ne­gyedben csak néhány pontot kellett hozzátenniük az előnyükhöz a biz­tos siker érdekében. Végül 91-63-ra, 28 pontos különbséggel nyertek, ami bőségesen elegendő volt a szá­­mukra ahhoz, hogy negyedik leg­jobb csoportharmadikká lépjenek elő. Az izraeliek 738-707-es pont­­különbséggel, 1,0438-as pont­aránnyal zártak, így a magyarok helyett ők a 2003-as Eb résztvevői. Számunkra pedig maradtak a keserű tanulságok, meg némi értet­lenség afölött, vajon hogyan enged­hette meg a Nemzetközi Kosárlab­da-szövetség (FIBA), hogy ilyen ki­élezett helyzetben az izraeli váloga­tott minden más eredmény ismere­tében szombat helyett vasárnap játssza le utolsó mérkőzését. D csoport, 10., utolsó forduló: Észtország-Magyarország 88-75 (17-14, 22-17, 18-24, 31-20) Tal­linn, 4500 néző, vezette: Pukl (szlo­vén), Mántya­ (finn). Pontszerzők: Müürsepp 20/3, Kikerpill 18/12, Tein 14/6, Pam 13, Kriisa 11/3, Metstak 7, Pekka 5/3, illetve Dávid 19, Dzunics 15/3, Gulyás 14, Né­meth 11, Kálmán 9, Mészáros 7/6. Franciaország-Lettország 96-78. A végeredmény: 1. Franciaország 18 pont, 2. Lettország 16,3. Magyaror­szág 15, 4. Észtország 15, 5. Fe­héroroszország 13, 6. Lengyelor­szág 13. Teljes a döntő mezőnye LABDARÚGÁS ■ MTI___________________________ S­zombaton és vasárnap rendez­ték meg a Borsodi Liga terem­labdarúgó-bajnokság befejező selej­tezőit. Az utolsó kör első napján, igaz, nem minden izgalom nélkül, papírforma eredmény született, a házigazda ZTE jutott tovább. Vasár­nap pedig a Haladás nyerte a cso­portküzdelmet és jutott a döntőbe. A szombati eredmények: Hé­­víz-Zalaegerszeg 2-2, Büki TK­­Sopron 2-0, Hévíz-Büki TK 3-0, Zalaegerszeg-Sopron 3-1, Zala­­egerszeg-Büki TK 6-3, Hévíz- Sop­ron 2-1. A végeredmény: 1. Zala­egerszeg 7 pont (11-6), 2. Hévíz 7 (7-3), 3. Büki TK 3,4. Sopron 0. A vasárnapi folytatásban újabb négy csapat mutatkozott be. Közü­lük a Haladás volt a legeredménye­sebb, s kivívta a döntő jogát. A vasárnapi eredmények: Siófok-Pápa 1-3, Győr-Haladás 1-1, Pápa-Győr 1-1, Haladás-Sió­fok 5-2, Siófok-Győr 6-2, Pápa- Haladás 1-2. A terembajnokság döntőjébe a Debrecen, az MTK Hungária, a Fe­rencváros, a ZTE, a Haladás és a REAC jutott.