Nemzeti Sport, 1923. június (15. évfolyam, 71-92. szám)

1923-06-01 / 71. szám, Rendkívüli kiadás

» A ^ . \ (ju * ( 1 Rendkívüli kiadás „ Ára 30 péntek u■ UBt­usztriában 1000 o. korona, wttSg Jugoszláviában PU dinár, Csehszlovák­iában 0.75 cs.k., * vf&MIF Wenpaenik: CdUm­m* i'.ominiában 25­« lei, Német- péntek kivételévé' . országban 350 márka ~ minden nSP korona, (egy bóra 700 kor.), .tíjfélÉ. ■ £^Éijfpfj f Podmaniczky­ utca sarok) Ausztriába: 00.000 o. kor, J&SjÉiOSSij !acSiff8fc5 Levélcím: Jugoszláviába: 90 dinár. 1 jSHgffl! Budapest 041, postafiók 2* Csehszlovákiába: 40 cs.kor, Távirati cím: Romániáim: 160 lej, Ké­­fgÖFISS Nemzeti Sport Budapest­metországba: 20.000 márka, Telefon: Amerikába: másfél dollár: 118—29, 118-30,118-31. Az Orra. Testnevelési Tanács, a Magyar Athletikai Szövetség, a Magyar Birrkozók­ és Boxolók Orsz. Szövetsége, a Magyar Kerékpáros Szövetség, a Magyar Orra. Céltüvő Szövetség, a Magyar Országos Lawn-Tenn­s Szövetség, a Magyar Országos Testedző Egyletek Szövetsége, a Magyar Úszó Szövetség, a Magyar Vivő Szövetség és a MOVE orsz. sportszervezetének hivatalos lapja Az MTK és az UTE győzött a tegnapi kupaelődöntőkben Úgy látszik, hogy az elmúlt he­le­­ sorozatos attrakciói­­túlságos mértékben igénybe vették a néző­­közönség érdeklődését és a zsebét, m­ert tegnap, Úrnapján, csak ti­­z­zenöt-tizenhatesler­t ember gyűlt össze a Hungária­ után hősies el­szántsággal, hogy végigverejté­kezze a Magyar Kupa elődöntőit P­edig egy UTE—­Törekvés és egy PTC—MTK-meccs külön-kü­­lön is attrakciószámba megy. Azonban, úgy látszik, a futballra is érvényes a régi igazság: a sok a jóból is megárt. Akik mégis ki­mentek, azokat­ nem annyira a já­ték érdekelte. Arra volt inkább ki­váncsi mindenki, hogy áll fel­­ az UTE az elmúlt vasárnapi tökéle­tes vereségnek beillő eldöntetlen­je után és hogy a „hálás" MTK milyen tűzzel játszik majd az el­len a csapat ellen, amely volt szí­ves visszatámogatni őt a bajnok­ság díszes pozíciójába, ahonnan Újpest fiai már-már leráncigál­­ták. Noshát a választ megkapta min­­o. jli-nla s magyarázhatja pártállása szerint. Az FTC gyönge volt, ki­kapott az MTK tartalékos csapa­tától. Rosszmájú MTK-isták­­ sze­rint azért, mert a hűvösvölgyi­ tar­tózkodás után elhervadt a játék­tudományuk a Hungária-uti ,­pá­lya pokolian forró katlanában. Viszont az UTE győzött azért, hogy szemébe nézhessen az MTK- nak a Kupa-döntőben s behegessze az újpesti szívek vérző sebeit a bajnokcsapat fölött aratandó újabb győzelemmel. Az FTC, mi­után megszerezte a bajnokságot , másnak: elvesztette az ezévi Magyar Kupát is. Fáradtan, szür­kén/­ unottan játszott. Nyoma se volt benne az UTE ellen mutatott győzniakarásnak. Pedig az ellenke­zőjét várta mindenki, még az MTK közönsége is. Az FTC-játékosok dresszben, já­tékra készen érkeztek ki a Hungá­­ria-úti pályára. Az UTE—Törek­vés-meccsből már csak percek vol­tak hátra. Pályáralépéskor Ker­tész NI. Blumhoz megy, átöleli. A két csapatkapitány barátságosan elbeszélget. A közönség bágyadtan, álmosan nézi őket. Akkor mozdul meg csak, amikor az FTC első és egyben utolsó gólja esik mind­járt az első percben. „Lám, mi­lyen jó ez a Kelemen!" — bólogat­nak mosolyogva az FTC-hívők. Aztán többször nem­ mosolyogtak és nem bólogattak s a második félidő közepén kiábrándultan kezdtek védekezni azzal, hogy az Egri­ jétékfatás Sokkal többet­ ér egy pohár hideg sör az FTC-pálya hűvös teraszán . . . Talán majd jövőre. Az idén azonban az MTK játszik az UTE ellen a kupadöntő­ben s ha a tudásával hagyomá­nyos szerencséje, is párosul, meg­nyeri a Magyar Kupát is, hogy belőle ihassa meg a bajnokság ál­domását, mert, a Törekvés lassan összeroppan s Lantosnak kell a bekkek helyett le­szerelni a lefutó Pauluszt, Bribon ha­talmas lövése a kapu mellé kerül, majd Szidon támadása hozza veszély­be a Törekvés kaput, de Fogl I. gon­doskodik a veszély elhárításáról. Perc múlva Úrik lő, Remete idege­sen, bizonytalanul fogja. Weisz több­ször szépen megszökik, de beadása mindig a fényesen helyezkedő nagy Fogl martaléka. Schaller—Fogl I. szép összjátékkal átjut a védelmen, előbbi lő, de Lantos kezébe. A Törekvés mindjobban esik vissza, az ifjúsági halfok nem bírják a nagy munkát és meleget. Az UTE folyton támad, Fogl­a nehéz helyzetből alig lő a kapu mellé. A 42-ik percben végre eredmény: Schaller 10 méterről élesen a jobb sarokba lövi a labdát. Lantos a gólról nem tehet. A 45-ik percben majdnem kiegyenlít a Törek­vés, a lelkesen küzdő Hirzer passzá­­ból Kautzky jut lövéshez, szép magas labdája a kapufa mellett röpül el. A játék menete hasonlított a két csapat bajnoki találkozásához. Az első félidőben alapos törekvés fölény, de a balszerencse és egyes játéko­sok indiszpozíciója folytán ered­ménytelen. A második félidőben azután felülkerekedett a tartalék­jait kevésbé érző és a tempót job­ban bíró UTE s az ekkor mutatott fölénye alapján rászolgált a győ­zelemre. UTE—Törekvés is® (®s®) Hungária-ut. Bíró: Hertzka A négy legjobb magyar csapat játszott, tegnap egy pályán és a pont fél négykor kezdődő UTE— Törekvés-meccs kikk-offjának, a kánikulai hőség dacára is mint­egy 12.000 ember visít tanúja s a népvándorlás az egész meccs alatt tartott tovább. A csapatok tartalékosan, meghendikepelve a következő összeállításban léptek pályára: UTE: Remete — Fogl EL, Fogl 111. — Kelecsényi, Baubach, Ki­­rály —■ Paulusz, Bluhon, Fogl I., Schaller, Szidom Törekvés- Lantos — Horváth, Siegl — Wéber, Pruha, Bartos — Szántó, Urik, Kautzky, Hirzer, Sweisz. A mérkőzés. Pullasz­tó hőségben kissé lanyha tempóban kezdenek a csapatok, mind­egyik fél az esetleges kifulladástól,­­ majd kibontakozik mindkét fél csatár­játéka és egymásután kerül vesze­delembe az UTE és Törekvés kapu. En­vid mezőnyjáték után Szidon lövé­se veszélyeztet, de a jó formában levő Lantos korner árán ment, a komért Fogl I. fejeli a kapulécre. Hirzer lö­vése Remete zsákmánya. Bribon gyö­nyörű 20 méteres lövése a kapulécről Lantos kezére és ismét oda-vissza pat­tan, de végül is ártalmatlanul földre esik. Weisz lefutásából Urik mellé lő. Az UTE csatársor a mezőnyben "tet­szetősen mozog, de a 16-oson belül el­veszti a fejét és kapkodásának legjobb esetben egy rosszul sikerült lövés az eredménye. Szidon hosszú lövésére Lantos jól helyezkedik. Törekvés gól­helyzet: Weisz lapos beadását a tisz­tán álló Kautzky hosszas habozás után kapu fölé emeli. Az UTE jobb­szárny támadása kornert eredményez, Paulusz kornerét Szidon a tömörült védelembe vágja s az újabb korner is eredménytelen. A Weisz—Hirzer­ pár góllal kecsegtető támadása Urik off­­szájd állásán hajótörést szenved, majd Remete szedi el Hirzer lába elől Weisz beadását. A Törekvés támad, Úrik passzát a lesben álló Hirzer a bíró füttye után lövi a hálóba. Weisz ki­adásával Hirzer fut le a balszélen, centerez, de a jó helyzetben levő Úrik erre a meccsre elfelejtette lövőtudo­­mányát. Passzai azonban néha sike­rülnek, egy ideális átadásával Hirzer kiszökik, lő és 10 méteres lövése a ka­pulécről pattan vissza. Az UTE is föl­föl jut a Törekvés kapuhoz, a lőni ké­szülő Bribon elől Fogl I. lövi a labdát élesen a Lantos kezébe. Praha köny­­nyelműsége veszélyes helyzetet teremt, de Fogl I. ügyetlenség dolgában ráli­citál. Az utolsó percben Szidon be­adása nyomán keletkezik gólhelyzet, de Fogl I. kihagyja. A II. félidőben inkább az UfE támad, Schaller lő egyet-egyet, de gyengén. Paulusz tá­madását Siegl kornerre szereli. A kor­ner eredménytelen, Paulusz lefut és Lantos kezéb adja be a labdát. Lantos menti Szidona Schaller intelligens tá­madását is. Az UTE küzd a győzele­ A játékosok közül nem sokat leh­et megdicsér­­ni. Remete kevés dolgát kapkodva végezte. Fogl Karcsi csak a máso­dik félidőben melegedett bele, ho­lott nehéz volt már a meccs előtt bele nem melegedni, öccse első félidőben felülmúlta, de szünet után ismét a „régi" volt. A halfsor egész szürkén mozgott s csak na­gyobb tempó beírásával tudott a majdnem ifjúsági Törekvés half­­sor fölé kerekedni. A csatársorban Szidon játékát illeti meg feltétlen felismerés, mert Tybort is, kapu előtt is ő volt a legveszélyesebb. Schaller csak árnyéka a spanyol­országi nagy csatárnak. Fogl I. hosszú szünet után meglepően ját­szott — néha meglepő jól, , a kapu előtti erély azonban csak durva­ságok formájában maradt meg benne. Bluhon lőtt két nagyot — különben nem sokat láttuk, Pau­lusz még soká lesz a régi. A Törekvés nagyon megérezte Csermely és főképpen Hajós hiá­nyát, mert a fiatalok nem bírták végig a nagy melegben a kétszer 45 percet, ami nem is csoda. Lan­tos bámulatosan fejlődik, ügyes és merész. A két bekk nem volt rossz, a balfsorban Praha mozgott ügye­sen. A­ balszárny ismét bebizonyí­totta klasszisát, az első félidőben néhányszor alaposan faképnél hagyták Fogl II.-et. A jobboldal idegessége úgy látszik, már Kautzkyra is átterjed, Urik ezen­felül néha egészen kivonja magát a játékból. A bíró nem állott minden esetben fel­adata magaslatán, bár elismer­jük, hogy ilyen hőségben meccset reálisan nemcsak játszani, hanem vezetni sem lehet. MTK—FTC 3:1 (isi) Hungária-út, Bíró: Iváncsics Hamar megváltoznak az idők és a vélemények. Ma már ott tar­tunk, hogy az MTK tegnapi két gólkülönbséges győzelmét, amely­iket magát a kupadöntőre kvali­fikálta, meglepőnek mondjuk. Az MTK-ból hiányzott Barce­lona új kapusa, továbbá a csatár­sor teljes jobboldala, míg az FTC l legutóbb ,győztes csapatából csap­pan a vasárnap szerencsétlenül járt kis Takács hiányzott. A meccs így az FTC biztos zsák­mányának ígérkezett és úgyis in­dult a játék, hogy az FTC köny­­nyen szerzi meg a győzelmet. A fejlemények azonban nem feleltek meg a várakozásnak. A tartalékos bajnokcsapat olyan lelkesen küz­dött és olyan jól állta a harminc fokos meleget, hogy az ered­ményre feltétlenül rászolgált. Az FTC-nek — úgy látszik — még a lábában volt a vasárnapi UTE-meccs öldöklő utolsó negyed­órája, hiányzott belőle a már meg­szokott lendület. Nagy­­riválisa játszotta­­ ezúttal a lendületesebb futballt és ez szerezte meg az MTK-nak a vesztett bajnoki mécs­esért a revánsot — a kupában. A csapatok különben Iváncsics bíró sípjelére a következőképpen álltak fel: MTK: Kropacsek — Mandl, Len­­key I. — Nyúl II., Nádler, Nyúl I. — László, Kertész II., Opata, Mik­­lóssy, Senkey II. FTC: Amsell — Takács, Hung­­ler II — Fuhrmann, Szabó, Blum — Halász, Kelemen, Pataky, Egry, Tóth. A. mérkőzés. Az MTK kezd, de László kiereszti a lab­dát. Kalász révén az FTC vezet támadást, amelyet Senk­ey kornerre szerel. A korner átrepül a baloldalra. Potya centerez, Ke­lemen lövését Kropacsek kiejti, Kelemen rászalad és benyomja a 2. percben a ve­zető gólt. 1:1. Az I­rK-csatársor támadásait könnyen veri vissza az FTC-védelem. FTC-fölény. Kelemen szép lövése alig megy a kapu mellé. Senczey megsérül és kiéri néhány percre. László megint kiereszt néhány labdát. Szép MTK-kombináció után Szabó fonk­ol. Az eredménytelen szabadrúgás után Pataky szökteti az erősen lesbenálló Fotyabi­kánál kornerre ment. Szép MTK- kombinációból Kertész II. lövése a háttal álló Takács karjáról pattan le. László tá­madása meghozza az első MTK-kornert. — Eredménytelen. Kertész szabadrúgását Amsell könnyen fogja, majd Egri­­ló ol­dalról kapu mellé, miközben Kropacsek bizonytalankodik, László sokat ígérő be­adását Fuhrmarmn menti, majd néhány újabb jó AJTK-helyzet. A 29. percben az MTI a-jobbszárny akciójából Opata Siklós­­syt szökteti, akinek éles lapos lövése a kapu előtt süvítene el, de a befutó Ta­kácsról a gól felé pattan, a rárohanó Kertész pedig végleg benyomja. T1HNK­Op--s Weszely István ^ EffiftVRAl 1 cikkek Budapest, IV. Váczi­ utca 9. sz. cikkek I® w W ®