Nemzeti Sport, 1925. június (17. évfolyam, 103-123. szám)

1925-06-02 / 103. szám

Kedd 1925 június 2 XVI. évf. 103 sz. Megjelenik: kedd és péntek kivételével minden nap Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, VI. ker., Rózsa­­utca 111. szám. (Podma­­niczky­ utca sarok.) Levélcím: Budapest 641, postafiók 24. Távirati cím: Nemzeti Sport Budapest Telefon: 118—29, 118—3L Ara 3000 korona Aufiztriában 35 groschen Jugoszláviában 30/s dinár Németországban 20 arany ps Franciaországban 1 franc. Olaszországban 120 líra, Amerikában 5 cent. Előfizetési árak. Egy negyedévre:­ belföldre: 110.000 korona (egy hónapra: 40.000 korona). Auszt­­riába: 14 shilling. Jugoszlá­viába: 160 dinár. Németország­ba : 10 arany márka. Franciaor­szágba : 50 frcs. Olaszországba: gó lira. Egyéb külföldre: 2 fa dől. a S­zírszágos Testnevelési Tanács, a Magyar Olimpiai Bizottság, a Magyar Athiletikai Szövetség, a Magyar Birkózók és Boxolók Országos Szövetsége, a Magyar Kerékpáros Szövetség, »Magyar Országos Céllövő Szövetség, a Magyar Országos Lawn-Tennis Szövetség, a Magyar Országos Testedző Egyletek Szövetsége, a Magyar Úszó Szövetség, a Magyar Vívó Szövetség, a magyar országos cellon , a pénzintézeti Sportegyletek Szövetsége és a MOVE Sportcsoportja hivatalos lapja A Viktorim Ziskov kettős veresége A tűrhetetlen bőségben a csehek szép, nívós és fair játék keretében megérdemelten szenvedtek vereséget az UTE-től és némi balszerencsétől is sújtva az WSTK-tól — Az egyet­len elsőosztályú meccset nagy góldifferenciával nyerte az IflSTK — A kispameccsen Kecske­mét minimális vereséget szenvedett — Hatalmas futballpü­nkösd a vidéken — Szombathely derbije, a középmagyar döntő, bécsiek Szegeden, főiskolai bajnokságok Debrecenben, siszodaavatás Egerben Dahlem startjával — Csapataink külföldön Az osztrák Tourist Trophyt Pai­n iff. nyerte A pünkösdi programot emberem­lékezet ótal nem volt ilyen gyenge, mint az idén. Pedig h­a Viktoria Zis­­kov nagyobb közönséget érdemelt volna meg. Fáin és stílusos játéka határozottan jó sportot nyújtott, de hiába, a közönségnek ma már nagy nevek kellenek, nem elég a jó játék. Az első napon kb. 5000, a második napon már alig 3000 em­ber­ volt kiváncsi a Hungária K út Progr­a­mm­j­ár­a, aminek a rendező egyletekre nézve az a szomorú ered­ménye lesz, hogy alaposan rá fog­nak fizetni a pünkösdi ünnepekre. Szakértői becslés szerint negyven­­millió körül lesz a deficit. Az ünnepnapok egyetlen bajnoki mérkőzése az MT­K várt győzelmét Hungária úti pálya. Bíró: Vértes. UTE: Zimmer—Fogl IT, Fogl III —Müller, Búza, Király (Deutsch)— Leitner (Kelecsényi,­ Limback, Pri­­boly, Török, Grosemarr, Viktória Zizkov: Benda—Hoyer’ H, Zenések—Mattus, Garvan, Mik­­se—­Vaulik, Novak, Severin,, Kris­­tal, J­elinek. Már, szinte hagyománossá vált az, hogy piros pünkösd kettős ün­nepét a füsttől, portól és hőségtől elk­ényszeredett pesti közönség ap­­raja-nagyja kint tölti a zöldben és lehetőleg minél messzebbre mene­kül a főváros fülledt, fertőzött le­­vegőjébe­. Éppen ezért ez a nyár,­­eleji kettős ünnep sohasem volt a pályat­ul­a­jdon­osok szemében szim­patikus, mert még a legnagyobb­ att­rakcióknak is alig-alig akadt ilyen­kor, közönsége, úgy látszik, hogy a pesti futball-nagyüzem kitűnő szi­mate vezetősége is evvel számolt, midőn ez idén nem kötött le va­lami méregdrága attrakciót pün­kösdire, hanem megelégedett a prá­­­gai Viktória Zizkovval,­­ amely ugyan odahaza a Slavia, Sparta és a D­FC mögött «alig marad el vala­­m­­inek, sőt jelenleg a cseh főváros egyik legnagyobb tornában levő­­ csapata, mégis pünkösdi attrakció­­­­nak az e tekintetben felette f elké­rn­yeztetett pesti publikum számára­­ bábony nem valami fényes. " A cseh csapatot igen jó­­­l,nek , előzték meg és utolsó eredményei­­ is olyanok voltak, hogy csak a lúg. MiliSÜI ssivsrkahüvely CilK223S2B3 C hozta meg, de a KAC újra megmu­tatta, hogy lelkes együttese komoly ellenfele a legjobbaknak is. A Magyar Kupa is előbbre jutott a befejezés felé és jellegéhez képest majdnem hatalmas meglepetéssel szolgált. A kis vidéki csapat, a Kecs­keméti AC majdnem megverte az UTE-t, amikor a második félidő vége felé még 3:2-re vezetett és a 10 em­berrel játszó UTE csak a mér­kőzés utolsó negyedórájában sze­rezte meg a győzelmet. Ezzle a győ­zelemmel az ÚJTE benn van abban a döntőben, amelybet az FTC-vel kell lejátszania és ennek a mérkő­zésnek győztese kerül majd szembe az igazi döntőben a kupa védőjé­vel, az MTK-val, jobbakat lehetett tőle várni. Ezért — a fentieket tekintetbe véve — arány­lag elég szépszámú. 6660 főnyi közönség gyűlt össze a pünkösd vasárnapi rekkenő melegben a hulssária úti pályán, hogy tanúma legyen a prágai piros-fehér csapat háború utáni első budapesti­­szerep­lésének. Ez a debü, ami az eredményt il­leti, nem járt ugyan sikerrel, ennek dacára a Viktória Ziskovban egy igen szép és stílusos futballt játszó, lelkes csapatot ismertünk meg, amelynek egyik fő erénye az abszo­lút fair játékmódon Legfőbb hi­bája pedig, aminek a vereségét is köszönheti, nagyszerűen kombináló csatárainak abszolút gólképtelen­­sége. Úgy­hogy dacára annak, hogy a csapat professzionista játékosok­ból áll, inkább egy amatőr csapat benyomását kelti, egyesítve magában an­nak minden erényét, de hibáját is. A játék, bár voltak , öt percek, amikor az iram el­lanyhult, mind­végig változatos, élénk és élvezetes volt. A csehek a mezőnyben határo­zottan szebben játszottak és külö­nösen a második félidőben jobbak is voltak az újpestieknél. A gól előtt azonban megszűnt a tudományuk. Az első félidőben még a legbizto­sabb helyzetben is annyi ideig to­logatták ide-oda a labdát, hogy a nagyszerű újpesti védelem mindig idejében léphetett közbe. A második félidőben azután , midőn a válogatott bekk Hoyer II. ment előre a csatársor tengelyébe­n­ támadásaik sokkal energikusab­­bak lettek és a mérkőzés utolsó fél­órájában végre ízelítőt adtak ab­ból a játékból, mellyel a Spártát és a Rapidot verték. Az UTE csapata ezzel szemben mindjárt a mérkőzés elején okosan és energi­kusan kihasználva az ellenfél vé­delmének pillanatnyi ingadozását, gyors egymásutánban lőtt három góllal már az első félórában bebiz­tosította győzelmét.­­­gy, hogy mi­dőn a­­prágai csapat végre magára talált és a második félidőben ener­gikus ellentámadásba ment át, az újpestiek nagyszerű védelme nyu­godtan dolgozva meg tudta akadá­lyozni, hogy a cseh piros-fehér csa­pat egy gólnál többet válaszoljon. A lila-fehér együttes legjobb része ismét a kitűnő közvetlen védelem volt. A két Fogl dolgát nagyon meg­könnyítette ugyan, hogy a cseh csatárok szemmel láthatólag nagy­mértékben respektálták őket, de mindenképp ismét fölényes bizton­sággal látták el feladatukat. Meglepő jó volt az UTE színeiben ezúttal először, szereplő Zimmer is a kapuban, akiben úgy látszik az UTE megtalálta végre régóta kere­sett standard kapusát. A fedezetsorban Búza volt a legjobb. A két szélső half is igyekezett, csak a második félidőben beállt Deutsch nem üti meg az első csapat mértékét. A csatársorban Priboj­ szépen irányított és volt né­hány jó lövése is, amit két gólja is bizonyít. Utána Török volt a leg­jobb. Agilis és szintén jó lövő. Grossmann még­­nem fitt. Limbeck csak egykét szép akciójával tűnt ki, de ő is sínyli még a Sparta el­leni meccsen szerzett sérülését. Leitner csak pár percig játszott, a helyébe beálló Kelecsényi pedig — hiába — nem Csatár. A Victoria Zizkov csaly a mérkőzés végén játszotta ki az utóbbi időben mutatott nagy for­máját. Éppen a csapat különben legmegbízhatóbb része, a védelem, ■ mondta l­e.L elein­lén teljesen, a szol­­­­gálatot. Benda az egyik gólt véd­­­­hette volna és, váratlanul bizonyta­lan volt, mint bekk Hoyer II. is.­­ Egyedib Zen csek volt a védelemi­­n végig brit g­ásis. A tartalék bekk, a második félidőben beálló Stehek is megtette a kötelességét. A fedezetsor volt a csapat legjobb része. Carvan­i nagyszerű. Ideális center­­half. Kár, hogy gyakran felesleges tr­ükökkel dolgozik és ilyenkor nem hasznos. De kitűnő Mikse is. A csa­társor egészen más játékot muta­tott a második, mint az első félidő­ben. Az első félidőben minden tá­madásukat agyonkombínálták és az igen gyenge Vaulik is min­dent elrontott. A fő hiba azonban ott volt, hogy a csapatban először játszó váltogatott Sever­int még nem­­ értették meg partnerei, és a neki­ szokatlan cen­ter posztján ő is idegenül mozgott. A második félidőben azonban, midőn Hoyer II. rukkolt előre a centerbe és Severin a rendes poszt­jára, a jobbösszkötőbe került, Vanik pedig kikerült a csatársor­ból, egészen más kénét mutatott a cseh csatársor munkája és bizony csak a két Fogának köszönheti az UTE, hogy a folyton nagy lendü­lettel támadó prágai együttes ekkor nem volt eredményesebb. Egyénenként véve a csatársorban az­­ első félidőben Jelinek volt a legjobb. A második félidőben nem foglalkoztatták. An­nál szebben dolgozott akkor a He­lyér II., Severin, Novak szárny. Severin és Novak külső rüszttel kapásból továbbított passzai sok tapsot kaptak. Kriste­ának nem volt alkalma lövőtudományát bemutatni. I. félidő Kölcsönös zászlóvál­tás és üdvözlő beszédek elhangzása, után az UTE kezd szél és nap ellen és a­ 4. percben már­ bent is van ,a labda Benda hálójában. Limbeck szépen szökteti Pri­bojt, aki kitör és tíz méterről süvítő lövéssel a jobb sarokba védhetetlen gólt lő. (1:0­) A prágaiak energikus támadá­­­sokkal válaszolnak, melyeket főleg a nagyszerű Jelinek­­vezet, de a belsők minden jó helyzetét, agyon­i­rem­lt imálnak. A 17. percben Gross,­mannt N­oyer II. kornerre szerelt, de az is eredménytelen marad. Leit­ner helyett Kelecsényi áll be, aki- UTE—Viktória Ziskov (Prága) 3:1 (3:0) A mezőnyben szebben játszó, de gólképtelen prágaiak ellen az UTE már az első félórában bebiztosította győzelmét szivarkapapír KERTÉSZ TÓDOR PMWW*PBB^Bnap^pgpBaaBE3mfflBBnBgaiMBBSBSmBBB3MMfcBBWteBK88mBBBn5agBEaBnggCE F­ 5V, KRISTÓF-TÉR nutbal!, tennisz és pang-peng