Nemzeti Sport, 1927. szeptember (19. évfolyam, 149-169. szám)

1927-09-02 / 149. szám

Ára 16 fillér Ausztriában 25 Groschen, Jugoszláviában 2 dinára Csehországban 1 Ve­csk. Romániában 8 lej 4 Németországban 15 pfennig 1­­ Svájcban 20 centimé Franciaországban 1.30 franc Olaszországban 1 l­ra Amerikában 5 cent­ Előfizetési dijak: 1 belföldre egy negyedévre 10 P (egy hónapra 4 P) Ausztriába egy negyedévre­ 12 P Egyéb külföldre 15 P Péntek 1927 szept. 2. XIX. évf. 149. sz. Megjelenik: csütörtök és szombat kivételével minden nap Szerkesztőség és kiadóhivatal Budapest, VI. ker., Rózsa­ utca Itt (Podmaniczky­ utca sarok.) Levélcím: Budapest 641, postak­ók 24. Távirati cím: Nemzeti Sport Budapest. Telefon: 112-44,112—45, 112-16. Az Országos Testnevelési Tanács, a Magyar Olimpiai Bizottság, a Magyar Athtetikai Szövetség, a Magyar Birkózók Országos Szövetsége, a Magyar Országos Célövő Szövetség, a Magyar Országos Lawn-Tennis Szövetség, a Magyar Országos Testedző Egyletek Szövetsége, a Magyar Ökölvívók Szövetsége, a Magyar Vívó Szövetség és a Pénzintézeti Sportegyletek Szövetsége hivatalos lapja A­ VíVt Az európai úszóbajnokságok 3. és 4. napi programja Bolognában Péntek, szeptember 2. 10 órakor: 400 m. höl­gyúszó elő­mé­rkőzés­ek. 4x200-­as előfutamok (Bárány, Tarródy, Vanynay I. és II.). Hölgyek toronyugrása. Vízi póló. 15 óraikor: 200 m. mell döntő, 100 m. hölgy háli előfutamok (Sze­jke Kató). 1500 m. döntő (Halasi, Fehér). 200 m. hölgy mellúszás előfu­tamok (Molnár Ella), torony­­ugrás döntő (Farkas, Nagy Ká­roly, Vajdia). 4x100 m. hölgy gyorsstaféta. Vízipóló. Szombat, szeptember 3. 10 órakor: 100 m. hölgy gyors­­úszás (Sípos Manci), hölgy műugrás, vízipóló. 15 órakor: 100 m. hátúszás előfu­tamok (Nagy Károly, Bitsikey Aladár, Ullrich, Bartha Ká­roly) . 4x100 hölgy gyorsataféta, dön­tő, műugrás (Nagy Károly, Vajda, Farkas). 400 m. hölgy döntő, 400 m. gyorsúszás döntő (Vannay András, Tarródy, Bitsikey Zol­tán, Fehér), hölgy toronyugrás döntő, vízipóló, elődöntő. A többi döntő az Utolsó napra, vasárnapra marad. ! Sportemberek csemegéje a JB?SSISpPESX sportcsokolá­d­é MINDENÜTT Jaf2l| KAPHATÓ 1&/SEP.-2 Hihetetlen izgalmak közepette, félbeszakítással, gólmegsemmisítéssel, szabálytalan és felháborító ítéletekkel spékelt meccsen 3:2 (1:1) arányban győztük le a belgákat Egy szabályos gólunktól megfosztott Hodgson, állítólagos hibás időmérés címén A sötétség miatt 55 másodpercet nem lehetett lejátszani — Wenk, Keserű I. (meg­semmisítve), Keserű I., Homonnay a gólszerző — A döntőbíróság elé kerül a meccs Hollósyt kizárták a versenyből — Rendőri beavatkozásos botrány a mellúszás után Egyébként jól állunk az úszószámokban. — A Nemzeti Sport távirati jelentése . A bolognai európabajnoki küz­delmek vízipólómeccsei során teg­nap a magyar-belga meccs került sorra. A vízipólómeccsek történeté­ben páratlanul álló izgalmas, botrá­nyokkal fűszerezett mérkőzés a­­sö­tétség miatt nem volt befejezhető s a legfelsőbb bíróság ma dönt a meccs sorsa felől. 55 m perc lejátszata­­lan még a mérkőzésből. A tegnapi, botrányokkal teli na­pon még egy ellenünk történt fel­háborító döntésről is hírt kell ad­nunk. A mellúszásban Hollósyt akadályozta meg az egyik forduló­­bíró abban, hogy versenyét végig­ússza. Itt.itt fordulunk a juri d’appel-hez, mely az éjjeli órákban ült össze döntésre. A szerdai­­ és csütörtöki napokról következő táv­irati jelentéseink futottak be: Szerda Az európai úszóbajnokságok első napján debütált vizipólócsapatunk. Az angol gárda jutott nekik­ ellenfélül s azokat biztos fölénnyel 7:2 (2:1) arányban megverték. A csapat így állt ki: Barta — Fazekas, Homonnay — Keserű II. — Czele, Vértessy, Ke­serű I. A mérkőzés Nussbaum (né­met) bíráskodása mellett folyt le. Első gólunkat Keserű I. négyméteres­ből éri el, az angolok 5:55-kor Neane révén egyenlítenek. Czele labdáját 6:45-kor Homonnay megpöcköli: gól. A második félidőt újabb négyméteres gólunk (Keserű I.) nyitja meg. 3:45-kor Homonnay, 4:04-kor Keserű II., 4:34-kor Czele szerez részünkre gólt. 5:40-kor négyméteresből Pycock szépít az eredményen. 6:12-kor Keserű I. szerzi végső gólunkat. Egyéb vizipólóeredmények az első napról: Belgium—Jugoszlávia 7:1, Franciaország—Spanyolország 5:0, Csehország—Olaszország 3: 1, Auszt­ria—Hollandia 5:3, Svédország—Né­metország 7:4, Belgium—Jugoszlávia 7:1. Az első napon úszták le még az 1500 méter két előfutamát: az első­ben Arne Borg svéd 22:23.6, Baciga­­lupo olasz 22:30.8, Fehér 22:45.4, az­után Vandeplancke francia, Neitzel német, Vassiloupulos görög volt a sor­rend, a másodikban pedig Parentin olasz 22:05.4, Halasi 22:24 (magyar rekord), Rademacher II. német 22:27, Antos cseh 22:34.6, Gustavson svájci, Peter angol, Taris, francia, Boone belga sorban értek célt. (Világrekord Langner, New Haven 21:17). 9:2-es győzelem elsősorban Padou hiá­nyának tudható be. Az osztrák csapat felett aratott 8:0-ás győzelem olyan start, amely kétségtelenné teszi, hogy a franciák legyőzését csak igen ked­vező esetben remélhetjük. A csoport másik nagyágyúja, a svéd, nem keltett ilyen kedvező benyo­mást s a csehek ellen sem játékuk, sem eredményességük által nem mu­tatkoztak a franciákkal egyenran­gúaknak. A két mérkőzésről alábbi táviratunk számol be: II. forduló Svédország—Csehország 5:2 (3:1). Bíró: Delahaye. Csehország nem volt sokkal rosszabb a svédeknél, akik nagy csalódást keltettek. Franciaország—Ausztria 8:0 (5:0). Bíró: Nussbaum. A francia csapat ki­tűnő, különösen Padou, aki minden támadás lelke. Az osztrákok alig tud­tak megmoccanni, igaz, hogy Nuss­baum erősen fogta őket. A francia védelem elsőrangú, de az egész csapat durva. Valószínű ellenfeleink.. A ma­gyar és a francia meccs láttán a svéd Bergwall kijelentette, hogy a svédek lemondtak a vizipóló megnyeréséről. A nagyszerű össz­játékkal küzdő fran­cia csapat góljai közül Cuvelier ötöt, Vanzerveren hármat lőtt­ meg. Hollóssy indulása a döntőben valószínűtlen. Az ítélet annyira igaz­ságtalan volt, hogy nemcsak minket, hanem más nemzetbelieket is felhábo­­rított úgy,a hogy nagy botrány tört ki s a rendőrség beavatkozására volt szükség. II. előfutam: 1. Erik Rademacher Németország 2 perc 55.4 mp., 2. Van Parys Luis Belgium 2:56.2 mp. 3. Schaffer Károly Ausztria 2:59 mp., 4. Erik Harling Svájc 3:00.2 mp., 5. Tapolczay János Magyarország 3:05 mp., 6. Manzoni Olaszország 3:15.8 mp., 7. Fabris Dinko Jugoszlávia 3:17 mp. így tehát Tapolczay János tovább­jutott. / A vezető Hollósyt leállítja a fordulóbíró 200 méteres mellúszás I. előfutam: 1. Prasse Willy Német­ország 3 perc 00.8 mp., 2. De Combé József Belgium 3:01.4 mp., 3. Won­­drowitz Jenő Ausztria 3:06.4 mp., 4. Wallerey György Franciaország 3:09.8 mp., 5. Luciano Trolli Olasz­ország 3:18.4 mp., 6. Kasafikis Görög­ország 3:38.0 mp. Ebben az előfutam­ban indult tőlünk Hollóssy, aki nagy­szerű starttal állandóan az élcsoport­ban haladt s már 100 méter után ki­tűnt, hogy biztosan bejut a döntőbe, 150-nél a fordulás miatt a­ pályabíró igazságtalanul kihúzta a vízből. Ve­zetőségünk rögtön óvást adott be. Az óvás sorsáról azonban rögtön a ver­seny után nem döntöttek, hanem a Vannay győz az előfutam­ban. Fehér harmadik 100 méteres gyorsúszás I .előfutam: 1. Arne Borg Svédor­szág 5 perc 02.6 mp., 2. Heinrich Herbert 5:26.4 mp., 3. Fehér István Magyarország 5:30.6 mp., 4. Peter E. P. Anglia 5:30.8 mp., 5. Tari Jean Franciaország 5:46 mp., 6. Vassilopoulos Denis Görögország 6:29.8 mp. II. előfutam: 1. Antos Vaclav Cseh­ország 5:22.8 mp., 2. Berges Frid­­rich Németország 5:26.8 mp., 3. Bacigalupo Renato Italia 5:29.4 mp., 4. Vamdeplancke Albert Fran­ciaország 5:33.6 mp., 5. Gustavson Aulo Svájc 5:34.8 mp., 6. Rödiger Fred Austria 5:43.4 mp., 7. Atha­­nassianos André Görögország 6:44.2 másodperc. III. előfutam: 1. Vannay­­András Magyarország 5:374 mp., 2. Koutek Konstantin Csehország 5:51.4 mp., 3. Whiteside J. Anglia 6:04.3 mp., 4. Rose Ante Jugoszlávia 6:15.8 mp. Ezek indultak is. M­A h/ Csütörtök A vizipólóbajnokság második napjá­nak első mérkőzései megmutatták el­lenfeleink erejét. Nyilvánvaló, hogy a francia csapat lesz legerősebb rivá­lisunk az európabajnoki címért s hogy a