Nemzeti Sport, 1930. november (22. évfolyam, 214-234. szám)

1930-11-02 / 214. szám

Rendkivüli kiadás Ára 20 fillér Vasárnap É­Kij10Jp KP xm Romániában 12 lei W&BNHw ^ TM Jw iP’Mülw M.flj.i.nik. Austriábin 30 Qi­oschen WSbSSM V . BMa nMrWk é* szombat kivételével Németországban 20 pfennig Kint nmMIBlii­ jmMHHnfl minden nép F,',nS^Knet.r«r*m- VW1 Szerkmitőség é. kiadóhivatal Olaszországban 1 líra Mjggf£jB Budapest, Amerikában 6 cent MjpjjjBHfe­­l­ kér­. Roxee-utca 111. Előfizetési dijak: 9P||jm (Podmaniczky-utca sarok) fk­lföldit egy negyedévre t? P Levélcím: (egy hónapra i­'O P) SBmBalB Budapest 62. postafiók 24. Aus­ trióba egy negyedévre lő P aBtSÉjjSKHTávirati cím: Csehszlovákiába és Romániába SSR Nemzeti Sport Budapest Egyéb külföldre 18 P ^ Telefon: 112—44 is 24—26 | HUBERTUS AXA­­ a tökéletes cipővízhatlanító. Egyszeri sárit­yakü izetben ­ Sárosi éjfélig még nem szerződött le Egyelőre változatlan a helyzet: Kalmár balösszekötő — Turay középfedezet A fiatalok találkozását nagy érdeklődés kísérte tegnap a Millenárison Nemzeti—Sabaria 2:1 (0:0) Sem a Nemzeti, sem a Sabaria nem érte el azt a fokot, amit várni lehetett tőle Góllövő: Vadas, Czétényi, Iglódy Mille­máris. 4000 néző. Bíró: Juhász úr. (Futb­­llmérkőzésre már régen nem sietett olyan nagy tömegekben a Mil­lenáris felé a budapesti sportköz­önség, mint tegnap. Nemcsak az idő kedve­zése volt ennek az oka, de elsősorban talán a M’­, hogy a két, feltörő együttes találkozásától jó futballt vártak min­denfelé. A Sabaria szép sikereire is­mét meg­szaporodott a szombathelyiek és vasmegyeiek száma a fővárosban, akárcsak évekkel ezelőtt, de az átala­kult Nemzeti is vonzotta a futball hí­veit. Mikor a Sabaria a kijáratnál meg­jelenik, élénk, csattogó taps fogadja, ami nemcsak annak a jele, hogy nagy a tábora, de azt is jelzi, hogy erre a mérkőzésre többen kíváncsiak, mint általában a szombati mérkőzésekre.) Ju­hász dr. sorsol a kapitányokkal s a Nemzeti választ kaput. Az idő bo­rús, enyhe, kellemes, így semmi jelen­tősége sincs a helyválasztásnak. A két csapat így áll fel: Nemzeti: Gallina — Flóra, Török — Hesse, Búza, Belcsik —­ Rázsó, Va­das, Szenes, Bihámy, Czétényi. Sabaria, Vermes — Kovács I., Jan­­zkó — Sárközy, Vámos, Bass — Ig­­lédy, Borbély, Kovács II., Hollós, Beiké. Nagy, fiatalos iram helyett öreges tapogatózást kapunk A szombathelyi csapat kezdi a játé­kot, de a Nemzeti viszi az első roha­mot, mely kirúgásban végződik. Jan­ 7.36 szép szabadrúgása viszi át a másik térfélre a játékot s Iglódyt kornerre szerelik, de a bíró nem látott kornert. Egészen lanyha tapogatózás folyik, hosszú rúgások szállnak ide-oda s csak a 7. percben jelzi Szenes lövése, hogy gólra megy a játék. Vermes könnyen fogja a 18 méterről érkezett labdát. A bíró rengeteget fütyül, sokszor helytelenül, fölöslegesen is. Czétényi beadását Bass kornerre vágja, a szélső nagyon rosszul rúg a sarokról. A 14. percben a Sabaria be­mutatja, hogy tud futballozni: Hol­lós—Belkó—Kovács II.—Iglódy—Ko­vács II. támadást vezet s a center bombája imponáló. Gallina nem tudja fogni a labdát, mely melléről pattan a mezőnybe. Az újabb lövés is emberbe akad, de harmadszor Kovács már kapu mellé küldi a labdát. Taccsok s Bihary elnézett rendsze után Czétényi mellé lő, majd a 18. percben kornert fejel ki a Sabaria, mely után Búza fölé vág. A Nemzeti némi fölényt harcol ki, de a támadá­sokban semmi erő sincs, bár az ellen­fél védelme elég lanyha, Bihámy bom­báz csak mellé, majd meg technikai produkcióiért megtapsolja a nézőtér. A 24. percben gyors összjáték végén Borbély ugrrik ki a 16-osnál, de a bíró­ ofszájdot lát, bár Flóra semlegesítette a helyzetet! Nemzeti korner marad ki­használatlan. Belkó rosszul rúg sza­badrúgást a 16-osnál, Török gyanúsan viszi el — úgy látszik, kézzel — a labdát Kovács II. elől, Hossó hazaadá­sa kornert eredményez. 30. perc: A játék egészen periodikus. Néhány percig az egyik, majd néhány percig a másik térfélen folyik. A 35. percben a védelem sorozatos hibái miatt Gallinia csak nehéz vetődéssel menti a helyzetet, a 38. percben pedig Iglódy jó szabad­rúgása után Belkó hibáz. A bíró most is rengeteget fütyül s míg apró helyi csatározásokkal telik az idő, Vadas labdája jut csak el a kapu­s mellé. A 43. percben Borbély lövése sem sze­rencsés, majd Hollós küldi messziről háló fiáé a labdát. A Nemzeti gyors sikere után föléje kerül ellenfelének A Nemzetiben szünet után Török a jobb, flóra a balbekk posztján áll fel. Hullámzó játék után a 3. perc már , gólt hoz. Jobbról balra fut a labda, a Sabaria kapuja előtt, ahol Szentes és Vadas összefut. Kovács el­ereszti a labdát, abban a hiszem,ho, hogy az kifut a vonalon. Vermes azonban látja a veszély, kirohan s vetődve üti el Szent lába elől a labdát. De Vadas is felismeri a helyzetet s még a földön van a kapus, amikor a hálóba rúgja a gólt. (1:0). Kissé hevesebb iram kezdődik a gól után, de csak pár percig tart a tűz. Szenes mellé lő, Borbély a jól átívelt labdából sem tud gólt fejelni, pedig nagyszerű helyzete volt. A 14. percben Janzsó­­rosszul ad haza, kor­ner lesz. A Nemzeti élénkebb, mint ellenfele , Kovács I. is csak kornerre tud szerelni. Vermes ezután Hossó lövését védi s kirúgása után Iglódy fényes helyzetben indul, de szörnyű lassú, Flóra kornerre szereli. Belkó egyedül tör előre, leszerelik. A 20. percben Bass rendsz miatt rúg. Oko­san küldi a labdát a kapu elé, ahol Kovácsot kézzel lökik el a labdától. A bíró nem vesz tudomást a feltűnő sza­bálytalanságról. A Nemzeti ellentámadása jól indul, de Szenes, majd Bihámy orszájdja miatt már fütyült a bíró, amikor utóbbi a hálóba küldi a labdát. A Sa­baria elég sokat támad, de csatársora a kapu közelében teljesen ártalmatlan. A Nemzeti viszont most gyors egy­másutánban négyszer fullad el or­­szájában. Egészen meddő mezőnyjáték folyik, de érezhető Nemzeti-fölény alakul ki benne. A 32. percből Czé­tényi lövése koraerre pattan s a be­­rúgás után a­ labda a kapufánál ugrál, végül Kovács I. kirúgja, de Vámos rendszer a 16-os közelében. Vadas fölé vágja a szabadrúgást. A szombathelyi csapat bosszantóan sokat hibáz, szinte minden passz, minden rúgás hibás. A 36. percben esik a Nemzeti má­sodik gólja. Vadas­­Rázsóhoz passzol s a szélsőt Bass nem tudja szerelni. Rázsó jól íveli be a labdát s bár Czétényi fejese nem erős, Vermes kezét érve mégis a há­lóba perdül. (2:0). A Sabaria mintha csak most éledne föl. Egyre-másra viszi a támadásokat. Belkó elfut s mellé lő. A Nemzeti meglehetősen ellanyhul sok­­ percben Janzsó küldi messziről kapuja elé a labdát. Az átugorja Törököt s a kifutó Gal­lina elől Iglódy viszi el mellé­vel, be egészen a kapuba. (2:1). A Sabtea tovább küzd s az előbbi­­hez hasonló helyzetből csaknem ki­egyenlít. ) Az I. liga állása 1. Hungária 5 4 1 — 24:6 9 2. Újpest 5 4 1 — 14:7 9 3. Sabaria 7 3 2 2 10:9 8 4. III. ker. FC 5 3 1 112:5 7 5. Ferencváros 5 2 2 1 10:4 6 6. Bástya 5 2 1 2 9:8 5 7. Bocskai 5 1* 3 1 10:13 5 8. Nemzeti 6 1 3 2 7:10 5 9. Vasas 5 2 — 3 7:11 4 10. Kispest 5 1 — 4 8:13 2 11. Budai „11” 5 — 2 3 6:17 2 12. Pécs-Bar. 6 1 — 5 6:20 2 Megjegyzések a két öltözőből Reichardt Ottó, a Nemzeti elnöke: Nem ment úgy a játék a csapatnak, mint ahogy vártam, ahogy szerettem volna. Véleményem szerint azonban megérdemeltük a győzelmet. Holics Ödön, a Nemzeti trénere: Az első félidőben egyenrangú volt a két csapat, de a másodikban jobbak voltunk annyival, hogy a győzelemre rászolgáltunk. Török, a Nemzeti bekkje: Elől aludtak a játékosok! Lelovich Jenő, a Sabaria igazga­tója: Megérdemeltük a vereséget, mert a csapat néhány embere csődöt mondott, így a Nemzeti jobb volt. Vermes, a Sabaria kapusa: Az első gól előtt valaki fejberúgott s azért nem tudtam fogni a labdát. Bass (vérző homlokát tapogatva): Mindig pechem van a szemhéjammal. Már annyiszor felrepedt, hogy nem győzök orvoshoz járni vele. Kiss Károly (bevallása szerint) a Sabaria legnagyobb drukkere: Prém nélkül nincs győzelem, ez az igazság! A fiatalok tüzét, lendületét, nagy akarását vártuk ezen a mérkőzésen s ezt nél­külöztük. A Nemzeti kétségtelenül rá­szolgált a győzelemre azzal, hogy a második félidőben érezhetően jobb, fö­lényesebb játékot játszott ellenfelénél, de azért adós maradt igazi tudásával. A védelme megállotta jól a helyét, csak a gólnál hibázott igazán, de a halfsor nem volt egybefűző erejű része az egésznek, a csatársora meg csak helyenként emelkedett ki abból a szürkeségből, ami ezt a játékot jelle­mezte. ■ÉÉÉÉRÉKi