Nemzeti Sport, 1930. december (22. évfolyam, 235-256. szám)

1930-12-01 / 235. szám

I Sí Síruhák | Sícipők l« minőségbenI Dr. Káldor és Fivére sportházában, VII., Erzsébet­ körút 15. T. 375—80 A Goodrich Pneu AZ UTAK KIRÁLYA M im SZILÁRD BÉLA Klkl //stíi^eE’ VI, Nagyin0*6-u. 15 Ára SO fillér­e­i a Csehsztové Mában M W ML |­pH XXM* évf. 235. sz. Romániában 15 lei m*m M.«a»rten,k. Aliban 50 Groschen ■MBBMT ^ "______ Bialil B*»rtík és szombat kivételévé! Németországban 30 pfennig minden nap Fr»dÍC£"rfrt»rTtlnc ^niML IOMBL Smrkesztéség és kiadóhivatal 1 'A ura hHA §&s|ray|fl Amerikában 8 cent IlmjBawBB VI- ker., Rózsa-utca ni. Előfizetési dijak: BjaBllS (Podmaniczky-utc. tarok, Békteidre egy negyedévre 12 P Levélcím: (egy hónapra 4.50 P) g&S||3B Budapest SZ postafiól 21. Ausztriába egy negyedévre 15 P TI • ti Hm-Csehszlovákiába és Romániába ^SSWffiSIlW ‘ , t« P flggggH Nemzeti Sport Budapest Bailéd külföldre 18 P . Telefon: 112—44 és 251—26 Újpest-Hungária döntetlen A Ferencváros 4:0-ra győzött A harmadik derbi izgalmas, változatos játékot hozott, de dön­tést ez sem . A III. ker., a Bocskai és a Sabaria győzött, de rendkívül nehezen és csak egy-egy góllal Saját tudósítónktól Nem volt szürke forduló! Maga a derbi sokkal színesebb, moz­galmasabb, változatosabb volt, mint az ilyen nagyfontosságú meccsek általá­ban lenni szoktak. Először az Újpest vezetett, azután a Hungária, a végén mindkét fél átkozta a sorsot. A Hun­gária azért, mert a már valószínű győzelmet szeszélyes módon kicsa­varta a kezéből, Újpest pedig, mert két centerhallját tette a derbi nap­jára harcképtelenné. Az előmeccsen a III. kör. formája alatt játszott, a Budai „11” majdnem meglepte, a büszke második hely sorsa 90 percig hajszálon függött. Debrecenben a városban eddig lá­tott legizgalmasabb meccs során hét gól esett, mégis csak egy góllal nyert a honi csapat, Kispesten viszont csak egy, de az a második percben a Kispest 88 perces erőlködése sem volt elég a kiegyenlítéshez. A nap meglepetése: a Ferencváros könnyen nyert Pécsett, ő tíz csapat közül az egyetlen, amelyik könnyen oldotta meg tegnapi feladatát. A tabella állása az utolsó másfél forduló előtt: Hátralévő mérkőzések: Bástya—Újpest, Ferencváros—III. ker., Hungária—Vasas, Nemzeti—Kis­pest, Budai „11”—Bocskai, Nemzeti— Újpest, Budai „11”—Pécs-Baranya, Bocskai—III. ker. FC. esén Újpest szerzett —, a Hun­gária pedig leadott egy pontot. De akármelyiknek a győzelme nem lett volna megnyugtató, kibékítő ered­mény. Ezzel az őszi szezon harmadik — utolsó — derbije is döntetlenül vég­ződött. Hány kiló a kicsi, ki rúg fl-esi, hogy kell játszani, ki a bíró — előhang Újpest öltözőjében nagyban folyik a készülődés a mérkőzés előtt. Bruill Alfréd, a Hungária elnöke, lovagias szokásához híven meglátogatja ezút­tal is az ellenfelet és jó sportot kí­ván. Köves Janó ezalatt régi barátai­nál, a hungáriásoknál tesz látogatást. Akik tréfálkozó kedvükben vannak, arra kérik a Hungáriát, hogy ne verje meg Újpestet, mert akkor el­vesz a bajnokság érdekessége. Híres nevetve tiltakozik vasárnapi statiszti­kánk egyik adata ellen, mert ő nem 79 kilót nyom, hanem csak 69-et. „Sajtóhiba” — nyugtatják meg a ki­csit. Még megkérdezzük, hogy ki fogja rúgni a 11-est, mire Hibbert kijelenti, hogy akinek legjobban fog menni a játék, Nagy a sarokból dör­­mögve állapítja meg, , hogy ő lesz a 11-es rúgó. Az újpestieknél Törököt jelölik az esetleges 11-esek rugója­ként. A szaktanácsok rövidek mind a két öltözőben. Újpestnél Bányai jelszava a következő: „Fúj a szél, a földön játszani!" Hibbert csak annyit mond: „Nem szabad gurítani a labdát, ke­ményen kell passzolni is!” A bírák öltözőjében kiderül a BT legújabb trükkje: Boronkayt a szer­dai bíróküldésen az Egyetértés— BRSC II. osztályú amatőr meccsre jelölték, hogy így „tévesszék meg" a profimeccsek bíróinak tippelőit. Bo­ronkay még az öltözőben is igyekszik titkolózni és a határbíró Barna Bé­lára mutatva így szól: „Még nem tu­dom, melyik lesz közülünk a bíró.” Elsőnek a Hungária csapata fut ki a pályára. Egy perc sem telik el és P. Szabóval az élén megjelenik a honi csapat is. A taps udvarias és feltűnően egyforma erős. A Hungária fittyet hány a kabalának és nyugodtan foto­­graf­áltat­ja magát. Közben az egyik fényképezőgép állványa feldől. A ka­­balások már sóhajtoznak: „Ez rosszat jelent.” Boronkay megjelenésekor a BT ka­p enyhe pfus-t. A­ helyválasztás szabályosan folyik le és a Hungária választja a Megyeri­ út felé eső kaput. Több nagy helyzet marad ki, nem annyira csatárhibából, mint inkább jó védekezés kö­vetkeztében Az­l­ső félidőben a Hungária veszélyesebbnek látszik Újpest kezd, nyomban jobbra kerül a labda. Szabadrúgás lesz, amit Bor­sányi a taccsvonalról irányít, a labda Újvárié. A 2. percben Avart nyomják fejelés közben, Dudástól Sólyomhoz, majd P. Szabóhoz kerül a labda, de a beadás túl mély. Avar testtel simán szerel. Kalmár labdájába Dudás bele­­ugrik. A­­4. percben Fogoly III. el­engedi a szárnyát, Dudás rövidre sze­rel, Kalmár kiteszi Hírest, akinek 1. Hungária 10 6 4 1 36:13 16 2. III. ker. FC 9 6 2 1 22:11 14 3. Sabaria 11 6 2 3 19:15 14 4. Újpest 9 5 3 1 25:14 13 5. Ferencváros 10 4 4 2 23:13 12 6. Bocskai 9 4 4 1 23:20 12 7. Vasas 10 3 3 4 16:19 9­ 8. Bástya 10 3 2 5 19:22 8 9. Nemzeti 9 1 4 4 8:15 6 10. Budai „11” 9 1 3 5 9:26 5 11. Pécs-Baranya 10 2 1 8 13:31 4 12. Kispest 10 1 1 8 14:28 3 Újpest—Hungária 2:2 (0:0) izgalmas, élvezetes mérkőzés, amelyen a Hungária játszotta a jobbik futballt, az eredmény mégis igazságos Góllövő. Wéber (öngól), Híres, Varga, P. Szabó Újpest, 15.000 néző. Bíró: Boronkay. Újpest: Huba — Dudás, Fogoly III. — Borsányi, Avar, Vig — Török, Kármán, Sólyom, Spitz, P. Szabó. Hungária: Újvári — Nagy, Mándi — Kompóti, Wéber, Sebes — Varga, Barátky, Kalmár, Híres, Titkos. Akármelyik legszebb májusi vasár­nap is megirigyelhette volna ezt a november végi verőfényt, ami aranyos sugárzással ömlesztette körül az őszi szezon utolsó derbijét, a két vezető csapat gigantikus birkózását, csak a győzelem glorioláját nem fonta oda egyik csapat feje fölé sem. Elosont és távozása nyomán az esti szürkületbe egyformán olvadt bele a két csapat kontúrja. Egyikre se vetítette a kivá­lasztottak magasabbrendű fényét, bé­késen megosztva a két fél közt a di­csőség koronáját. És így volt igazságos. Mert hiába dobta a mérleg serpenyő­jébe a Hungária a fejlettebb csapat­munkát, a jobb, konstruktívabb, egy­öntetűbb futballt, Újpest néhány gyengébb pontját hallatlan akarással és energiával egyensúlyozta. Először Újpest vezetett, azután a Hungária. Az első félidőben a Hungária táma­dott többet, a másodikban Újpest Mégis, ha emlékezetünk vászna előtt hirtelen lepergetjük ennek a meccsnek a filmjét, akkor úgy érezzük, hogy ezen a mec­­ Ne vegyen olcsó minőségű cipőt Jobban jár, ha cipőit elsőrendűen javíttat­ja HERKULES automata talpaló és bőrfestő műveknél Üzemeink: Áraink: VII., Király utca 19 Férfi talpalás --------------------P 3.34 VIII., József­ körút 86 --------------------E VIII., Múzeum-körút 2 férfi sarkalás--------------------P 1.50­­ Váci­ út 6 Női sarkalás________________1­1.— Vill., Népszinház-utca 21 szép gumitalpalás—-------— P 6.50 IV., Fővám­ tér 6 Elsőrendű anyag Elsőrendű munka E hirdetés felmutatója 2% engedményben részesül Pi okrok színéte PI rorpogálta PI alace," -- Is' 1 • • *" i