Nemzeti Sport, 1940. július (32. évfolyam, 126-147. szám)

1940-07-01 / 126. szám

• r­­t . "t V­I * 1 * * ■ "• •6 , 4, ‘ n CU?uift rr - HETI MŰSOR 1940 juliUS 1 A- IS. Vasárnap, július 7. XXXII. évfolyam 126. szám. Sg KEK második forduló, visszavágó Ára- 12 fillér 1, 9 W • mérkőzések :■•»» A A* A Budapest, FTC-pálya: Ferencvár i m­ v ro3—BSK (Belgrád), vez.: Kroncz Szlovakitthon. . . 1.20* (román). Romániában . . 6 lei BH^HPVBBaK Bukarest: Rapid (Bukarest) — 1- 1 jfi Gradjanski (Zágráb), vez.: Kiss M. JtIgOSZiavlabad­ 2 n ain, Ernő (magyar). Németországban 15 Pa­pF Szent Korona Kupa döntő Dél-Észak (Kecskeméten).St«|cím............. Ma. ^ Országos ifjúsági bajnoki döntő Amerikában.. .. .. .. .. .. 4­0. FTC-pálya, 4­6.: FTC—M. Pamut. A Ferencváros Belgrádban elérte célját a becsületes küzdelemben legkisebb arányi vereséggel végzett B­SE-Ferencváros 1:0 (1:0) Zsuffka 410 cm-re javította a rúdugró-csúcsot Egy héllel a német-magyar viadfal előtt, Péter­ Pál napján válogatóversenyt rendezett a MAC. A közelgő nagy erő­próba tett­e,, vagy a pompáé meleg — kissé ugyan­­fülledt és enyhén hátszéléé — idő, de atlétáink csekély kivétellel olyan komoly javulásról tettek tanúsá­got, amellyel a mai — hangsúlyozzuk: a mai — legjobb német csapatnak is méltó eten felei, sőt veszélyes riválisai lehetnek. Lesznek ugyan gyengébb pontok is a ma­gyar csapatban, de hiszen mi sem élünk rendes viszonyok között é­s tartalékunk sokkal kevesebb, mint a németeké. Az el­ért eredmények mindenesetre békeviszo­nyok közt is kitűnőnek mondhatók. Az eredmények élén Kelen János 5000-e­s ideje áll. Kár, hogy Gsaplár gyomorbán­­talmai miatt legyengül­te­n állt rajthoz, mert ha ő teljes értékű harcos lett volna, ma 14:30-on belüli új csú­csered­m­én­y­r­ől számolhatnánk be. Kelen ideje — amit Szilágyi hathatós segítségével ért el — így is csak 2.6 mp-el gyengébb Szabó csúcseredményénél és a második legjobb magyar 5000-es idő. A legjobb, amit va­laha valaki Budapesten elért. A második helyen Zeuffka régen érő 410 cm-es új rúdugró csúcsát kell emlí­tenünk. Ha kevésbé illetődik meg a ma­gasságoktól, a 420-as magyar csúcs sem késik sokáig. De nemcsak ez a két eredmény tart számot arra, hogy kiemeljük a többiek 12:51i.6) következik, aztán az utolsó két körben Kelen megnyomja a gombot és elfut a kifulladó Szilágyitól. (14:05 a 12 kör). Az­ utolsó körben is igen frissen fut Kelen és ha lett volna valaki, aki 3000 után tartja az iramot (a­mit Csap­lár), Szabó 14:33.8 mp-es csúcseredménye biztosan megdőlt volna. Kelen ideje így is a legjobb, amit valaha budapesti pá­lyán elértek. 110 m­ gát (5 induló): 1. Szabó dr. MAC 15.7, 2. Kiss TSE 15.9, 3. Hidas ESE 16. — Szabó a külső pályán már az első gáton elől van és bíztató stílus­ban nyer. Hidas csalódást keltett, annál jobban futott az elsősorban 400-as gát­futó Kiss. 16.3-as egyéni csúcsát alapo­san megjavította. Távolugrás (7 induló): 1. Vermes BB­TE 721, 2. Gyuricza MAC 721, 3. Vadász ARAK 705. — Váratlan jó eredmények. Előbb Gyurica ugrott — 702 után — 721-et, majd kétszer 706 és egy belépett 712 után Vermes is utolsóra ugyanany­­nyit. Az új szabály szerint azért nyert, mert a következő ugrása neki volt na­gyobb. Egy hát alatt igen sokat javul­tak távolugróink. Vadász először ugrott 7 méteren felül. De még fogy Hármasugrás (6 induló): 1. Dusnoki MAC 13.87, 2. Somló MAC 13.72, 3. So­mogyi BBTE 13.58. Rúdugrás (6 induló): 1. Zsuffka MAC 410 cm, országos csúcs, 2. Kovács TFSC 340, 3. Demény UTE 340. — Zsuffka a 355-öt könnyelműen­ veri elsőre. Aztán fölényes 380 és pazar 400 cm következik. A 410 cm-es csúcsmagasságnak először nagyon megilletődve fut neki. Le is veri. A második kísérletnél sem bátrabb a roham, de a ritmust kitűnően elfogja, a totózkodás jó és enyhe érintés után­ alig mozdul a léc. Az acélszalaggal való utánmérés 410.5-t mutat. 410 az új csúcs, amely Zsuffka 405 cm-es eredménye helyébe lép. A 415-nek már alig mert neki menni. Súlylökés (8 induló): 1. Németh BSzKRT 14.74, 2. Darányi dr MAC 14.72, 3. Csányi II. MAC 14.38. Rákhely ARAK­ 14.13, v. Csapó MAC 13.81, Kiss BBTE 13.60. Németh dobásai: 14.43, vj. 14.00, ki, ki, 14.74. Darányi 12.07, 13.95, 14.48, 14.21, 14.48, 14.72. Németh nem tudja belevinni a derekát a dobásba. Darányi 34 éves kora ellenére is jó. Gerelyvetés (8 induló): 1. Várszegi MAC 66.51, 2. Rákhely ARAK 60.71, 3. Bényi PEAC 59.97. Csányi III. BBTE 59.68. Várszegi kezd magára találni. Diszkoszvetés (8 induló): 1. Kulitzy BBTE 49.50, 2. Darányi dr MAC 43.62. m rt és bélyegalbum ilflllififl Árjegyzéket érdeklődőknek fistiWfcrit bérmentre küld: Abonyi Jenő WI . bélyegfeereskedése,b­udapest, *■■■■■■■* IV, Védz-utca 45. szám közül. Sir és Szigetvári jó futása 100-on, Iliói fölényes győzelme 1500-on, Vermes és Gyuricza nagy javulása távol­ugrás­ban, a súlylökők viszonylag jó ered­ménye. Kulitzy és Várszegi remek dobása, Szabó Endre dr javulása mind komoly ígéret a német-magyarra. Ebből a szem­szögből talán nem számít, de örvendetes a kalapácsvetők javulása és az ifjúsági vágtázok eredménye is. A lendületesen induló, de azután kissé ellaposodó, elismeré­sre méltó gonddal ren­dezett verseny eredményei a következők: 100 m Gerenday-díj (11 induló, 2 p­öf.): 1. Sir dr BBT 1. 10.8, 2. Szigetvári PEAC 10.8, 6. Gy­enes MAC 10.9. — Az előfuta­mok eseménye egy szomorú célbírói téve­dés. A második előfutamban a 11 nap alatt győző Szigetvári mögött a belső pályán szoros másodiknak befutó Kovácsot „el­nézték” és így ő kiesett a döntőből. A döntőben 80 méterig Szigetvári volt az élen, Sir onnan pompásan felnyomult és levegős mellszélességge­l győzött. Gyenes egy méterrel maradt Szigetvári mögött. Vágtázói­nk javulnak. 400 m (10 induló, 2 előf.): 1. Jagicza UTE 51.1, 2. Tárnoki (Testv.) 51.6, 3. Paulusz MTK 51.8. Görkei 52.4 alatt megnyert előfutam után nem futott a döntőben. 1500 m Porzsolt-emlékverseny (9 in­duló): 1. Iglói MAC 3:56.4. 2. Szabó MAC 3:57.8. 3. Gyergyói MÁVAG 4:03.8. 4. Molnár Testv. 4:04.6. 5. Gulyás UTE 4:05.6. Jó verseny, kár, hogy Híres és­ Aradi nem indult. Iglói 59 mp-es első kört vezet (az­­első 200 túl erős volt), aztán Szabó áll élre és a 800 2:04.4. A harmadik körben lanyhul az iram: 3:10.8 az 1200. Csöngetésre Iglói maga elé­ en­gedi Szabót, ragad rajta és az utolsó 60-on simán elhúz. Iglói tud 3:54-et is. Szabó lassan javul. 5000 m (7 induló): 1. Kelen BBTE 14:36.4, 2. Szilágyi UTE 14:56. 3. Né­meth MAO 15:17. — Az első kört Csap­lár vezeti 67 mp-re, aztán Kelen áll az élre és a 800 m 2:16. Csaplár vezetésé­vel 2:51.5 az 1000, 3:25 az 1200, aztán a Szilágyi—Kelen-pár kezdi gyúrni az ira­mot. 4:17 az 1500, 4:34 a 4 kör és Csap­lár és Németh már leszakad. A további körökben egyre nő a távolság a fárad­tan futó Csaplár és a pompásan váltó Kelen—Szilágyi kettős között. 5:45 a 2000, aztán 6:57, 8:09 (8:44.8 a 3000), 9:21 a további részidő. Csaplár 3300 méternél (az ő 3000-e 8:53 volt) verve feladja. Most egy-két lanyhább kör (10:34, 11:46. Futball Atlétika Kézilabda Schmidt-Szigeti -Szél szakü­zletében, V., Személynök- Utca­ 16. Telefon: 11.44-33. ~7— ----- ballon­lu­attr RAGLÁN­LÓDEN és VIHARKABÁT MÁRTON és SZÁSZ Bálvány­ utca 3. Címre ügyelni. 3. Rábai BBTE 43.07. Kulitzy igény jó. Minden dobása 45 és 50 között volt. A 49.50-esbe (ez volt az Utolsó) egy kicsit belevitte a derekát. 4x10­9 m­ válogatott: A­ csapat (Sziget­vári, Gyenes, Kovács, Ember) 42.8. 2. Bj, csapat (Csányi IV., Regös, Sándor, Szántói 43.6. Az A) egészen jól futott. Sírrel 42 mp ..jöhet”. Ifjúsági 100 m (4 előfutam, 20 induló): 1. Csányi IV. UTE 11.1, 2. Lisják P.­­MOVE 11.2, 3. Szakáts MAC 11.2. Javulnak a fiatalok! 10X100 m ifi. (5 .indulók: 1. MAC 1:58.2. M­TV, MŰVE 2rll£2, 3. FTC 2:02.5. 4X100 m (2 induló): 1. TSE 45, 2. MATSE 48. Kalapicsvetés (délelőtt volt) : 1. Kemény BSzKRT 47.47, 2. Rácz dr MAC 42.82, 3. Gáspár MAFC 40.13. A BSE többet táma­dott, de csatársora nagyon idegesen és szé­tesően játszott — A Ferencváros védel­me óriási munkát vég­zett — A gól fordítva ítélt szabadrúgásból esett — A mérkőzés végén incidens volt, mert a közönség 11- est követelt — A Fe­rencváros valamivel jobb játékkal köny­­nyen kiverheti a BSK-t G­óllövő: Glisovics Belgrád, 10.000 néző Vezette: BAZSANT (Zágráb)­ ­ Egy góllal kikapott a Ferencvá­ros Belgrádban. Idők jele, hogy a belgrádiak elkeseredettek, elégedet­lenek, a Ferencváros pedig elége­dett. Ezt az egy gólt a Ferencváros­­valóban be tudja hozni, ha nem is várunk újabb 11 gólos tűzijátékot. Nem, mintha a Ferencvárosban nem bíznánk. Inkább a BSE tudását is­merjük el. Éppen ezért nem szabad balsikernek tekinteni az egygólos vereséget Ezt könnyen túl lehet szárnyalni s a Ferencváros harma­dik mérkőzés nélkül is bejuthat a KEK döntőjébe. Az első félidőben megint az ellenfél vezet. A Ferencváros ide­haza megint kivághatja a rezet. a Körmöczy legyőzte Somogyit, Feh­ár Katona elle­tt - ben Budapest ifjú­sági teniszbajnoka Szombaton és vasárnap teljes is ezzel folyt az UTE országos nyílt ,és Budapest ifjúsági bajnoki teni­­szversenye. Si­került i­s befejezni a versenyt. A férfi egyesben Szi­geti jó játékkal győzött. Még jobban ját­szott Körmöczy. Két szélben verte meg Somogyit, aki nincs a legjobb formájá­ban. Az ifjúsági számokban az UTE min­dent letarolt. A már befutott Katona és Fehér mellett újabb komoly tehetség Forró, Komolya és Göcze is. Az ÚTE lelkiismeretes és fáradtságot nem ismerő nevelő­i munkája mellett még sokáig ke­zében fogja tartani a teniszelsőséget. Eredmények: Férfiegyes nyílt, elődöntő: Stolpa ELKE—Fehér UTE 6:1, 6:2, Fehér egy kissé túl van játszva, Szigeti UTE— Bolgár UTE 8:6, 4:6, 6:2, Bolgár ,,gumi­fal” volt. A döntőt vasárnap játszották le: Szigeti—Stolpa 6:3, 6:3, 6:4. Szigeti igen jól játszott, Stolpa sem volt rossz. Női egyes döntő: Körmöczy BBTE— Somogyi BEAC 6:3, 6:1. Somogyi bi­zonytalan volt, de Körmöczy talán a leg­jobb formájában lévő Somogyit is meg­verte volna. 3. Bárd UTE és Papp MAC, Fiúegyes, Budapest-bajnokság. Ha­raszti—Salgó 6:0, 4:6, 6:2, elődöntő: Fe­hér UTE—Orosz BEAC 6:4, 6:3, a BEAC-ista Orosz nagy tehetség. Katona UTE—Haraszti UTE 6:0, 6:1. Döntő: Fe­hér—Katona 7:5, 6:4. Katona egy kissé kedvetlen volt. - f­ Gényegyes. Budapest-bajnokság , döntő: Kövér BSE—Reményi FTC 11:0, 6:4,.. Papp MAC—Haller UTE 6:0, 6:0. Fiúpáros, Budapest-bajnokság, elődön­tő: Katona, Forró UTE—Homolya, Gö­cze UTE 7:5, 6:3, Fehér, Salgó UTE— Endrei, Ernszt DSC 1, n. Döntő: Katona, Forró—Fehér, Salgó 1:6, 6:4, 8:6, a nap legszebb mérkőzése, mind a négyen mo­dern párost játszottak. Vegyespáros nyílt: Asbóth, Körmöczy— Bolgár, Tihanyiné 6:2, 6:4, elődöntő: Szigeti, Bárd UTE—Katona UTE, Jávori MAFC 6:4, 6:2, Asbóth, Körmöczy BBTE —Balázs Unió, Paksyné BLKE 6:2, 6:1, Körmöczy szédületesen játszott. A MOVE-játékvezetők, szám szerint tizen­hatan testületileg kiléptek a Cégliga játékvezetői közül. Gradjanski—Bukaresti Rapid 0:0­ ­! Erős esőtől felázott talajon folyt 1­3 a Gradjanski—Rapid KEK-mér­­k­­özés, amelyet Kiss M. Ernő tárgyi­­l­agosan és jól vezetett. A Gradjanski biztos győzelemre s­zámított, a Rapid remekül védeke­­zett és minden góllövési igyekezetét már csírájában elfojtott. A Gradjanski összeállítása: Urch — Brozovics, Belosevics — Dja­­nics, Jazbinsek, Kokotovics — Cim­­mermancsics, Wölfl, Lesnik, Antol­­kovics. A Rapid a román nemzeti gyászra való tekintettel fekete karszalaggal állt ki a következő összeállításban: Radulescu — Slivat, Lengherlu — Vintila, Rasinaru, Moldoveanu — Bogdán, Simko, Barátky, Gavri­­lescu, Avar. A Gradjanski állandó fölénye köz­ben folyt le a játék. Lesniket azon­ban ketten is fogják. A Rapid ve­szélyes lefutásokkal operál, de csak a kapufát találják el csatárai. NBB TARTALÉKOS CSAPATOK MÉR­KŐZÉSE Nyíregyháza—Ungvár 3:0 (1:0) Nyíregyháza. Vezette: Thom­asz dr. NyTVE: Milotay — Négyesi II., Gál — S­aulik, Lovász, Sípos — Mester II., Al­mos II., Varga, Szalai, Mostar I. — UAC: J­­.Olicsinszky — Grohmann, Plattner — J­árjáéi, Szabó, Teczár — Meixner, Min­­d­yik, Melega, Bucskó, Pálfi. — Erősen ászlalékos volt mindkét csapat. Látszott, hogy a rtiérkőzésnek nincs seníl­is fon­tossága. A 32. percben Mester I. meg­szerzi a vezetést, 1:9. Szünet után a 2.­­percben Mester I. ismét eredményes. A­­harmadik gólt a 21. percben éri el a NyTVE Almos II. révén, S.0. Kitűnt: Milotay, Négyesi II., Lovász, Mester I., illetve Szelicsinszky, Grohmann, Meixner és Melega. A DIMAVAG VISSZAVÁGOTT A MEGISMÉTELT MÉRKŐZÉSEN DIM­A­VAG—Pereces 3:2 (0:0) Miskolc. Vezette: Galambos, 1396 néző. DIMAVAG: Gáspár —­ Bán, Felföldi — Kalocsai, Csonka, Barta — v. Mészáros, ▼Fazekas, Füzér, Barna, Ijjász. — Pereces: Lux — Nádas, Monostori — Bokros, Hal­mos, Futó I. — Futó II., Polcz I., Feny­ves, Várhegyi, Turbéki. Az első félidőban lanyha az iram. Csak szünet után élénkülnek a csapatok. A 3. percben Ijjász szerzi meg a vezetést. A 24. percben Várhegyi ,11-esből egyenlít, majd egy perc múlva Fenyves révéi, a Pere­ces vezetéshez is jut, óriási az iram. A 38. percben Fazekas egyenlít és a 43-ikban Füzér megszerzi a diósgyőriek győzelmet jelentő gólját. Jó, Bán, Felföldi, illetve Lux (a mezőny legjobbja), Monostori, Turbéki. —IWOT Vidéki eredmények NYUGATI ALSZÖVETSÉG MÁV Kinizsi—GyAC 3:2 (1:1). Pápa. Vezette: Keresztényi. A tartalékos Kini­zsi lelkes játékával megérdemelten győ­zött a technikás. GyAC­ ellen. Góllövők: Tenk (2), Makrai, illetve Schwarzkopf és Vargha I. Az UKFC—Fűzfői AK mérkőzés elma­radt. A játékvezető az esőtől átázott pá­lyát játékra alkalmatlannak minősítette. II. ker. SC—Hubertus 3:2 (2:1). Győr. Vezette: Németh. Góllövő: Hajmási II., Háromszéki és Winkler, ill. Ács (2). N­SF—Tatabányai SC II. 4:2 (1:1, 0:1). Hajmáskér. Vezette: Szalai. Erősiramú mérkőzés nagyobbrészt hajmáskéri fölény­nyel. Csak hosszabbítás után dőlt el a mérkőzés sorsa. Góllövő: Gruber (2), Jávor, Molnár, illetve Rozmaring, Hori­­csek. II. osztály MÁV Kinizsi II —Győri KSE 1:0 (1:0). Pápa. Vezette: Vida. Góllövő: Huszár. A játékvezető Fischert kiállította. KSE—MTSE 2:0 (2:0). Kapuvár. Ve­zette: Krausz. Góllövő: Horváth, Kőnig. ÉSZAKI ALSZÖVETSÉG MMTE—Borsodnád­asd­i LASE 0:0. Mis­kolc. Vezette: Adorján. Gyengeiramú játék. Mindkét csatársor tehetetlen volt. Alosztály­ döntő: PBVSE—Miskolci VSC 3:2 (1:2). Pál­falva. Vezette: Szőke. A nagy hőség el­lenére is óriási iram. A PBVSE ügye­sebben használta ki a helyzeteket. Gól­lövő: Szarvas (2), Vargha, ill. Márton, Szommer. Jó mindkét csapatban a köz­vetlen védelem és Bakó PRÜSE. KÖZÉPMAGYAR ALSZÖVETSÉG I. B. osztály: TFC—Szolnoki MTE 4:3 (1:4), Török­szentmiklós. Vezette: Cselényi. Góllövő: Csoór (2), Polyik, Oláh, ill. Balla, Gé­­czi Hopál (öngól). FSC—Dorogi AC II. 3:3 (1:1). Fót. Ve­zette: Kenyérvári. Góllövő: Nagy (2). Jámbor, ill. Horváth. Gyarmati. Alagi SC—FTSE 3:3 (0:0). Fót. Ve­zette: Danai. Góllövő: Jurák (3), 111. Szűcs, Farkas. FTK—Kisalagi SE 3:2 (1:4). Felsősöd, Kollár. Góllövő: Gyursányi (3), ill. Bus­­ka és Bund. A mérkőzés a II. félidő 38. percében cső­rd­att félbeszakadt. CTK—Maglód­ MOVE 3:9 (2:0). Cin­­kota. Vezette: Nedavarszka. A CTK ezzel a győzelmével megn­yerte a bajnokságot. Góllövő: K­le., Drozgyák, Kaposvári. Sz. MÁV III.—MPTE 5:3 (1:3). Nagy­kőrös. Vezette: Hajdú. Góllövő: Gu­lyás (2), I’acali (2), Varga, ill. Markó (2) és Földi. SZEGEDI ALOSZTÁLY SzVSE—Csabai AK 2:0 (2:0). Szeged. Alosztályi döntő. Vezette: Moldoványi. Gyenge mérkőzés. Az SzVSE ezzel a győ­zelmével az NBB-be jutott. Az első fél­időben Sebők, a 11. percben és a 29. percben lő gólt. A második félidő 19. percében ismét Sebők a gólszerző. Jő: Varga, Székely, Baloghy és Kecskés. II. osztályú döntő: Postás—SzIE 3:1 (1:0). II. oszt. döntő: Szeged. Vezette: Zsembery. Góllövő: ördög (2), Szabó, ill. Rácz. Kiskunsági alosztály K. MOVZ —Izsáki MOVE 3:0 (0:0). Kiskunhalas. Vezette: Szabó K. A helyi csapat végig nagy fölényben játszott. Góllövő: Szabó (2), Jung. A SalBTC JÁTSZOTT. A HUNGÁRIA CSAK PEPECSELT SalBTC—Hungária 7:1 (3:9) Salgótarján, 12*0 néző. Vezette: Halácsi. SalBTC* _ Géczy — Buda, Mátrai — Kiss, Takács TV., Bodnár — Jákfalvi, O­u­por­dia, Jenői, Laczkó, Selm­eczi. Hungária: Szabó — Kis, Gyurkó — Laczó, Sebes, Dudás — Lovszky, Mül-­ler, Turay, Kardom. Titkos. A SalBTC remek csat­ár­játék­kal legá­­zolta a Hungáriát. A Hungária tá­­mridlostora végig erpepecsel­te a niciriközlést. Vollovo: Jenőfi (I), Laczkó, Jákfalvy és Csuberda, ill. Turay. Jó: Kiss Csu­­berda. Jenőfi, Laczkó, ill. Dudás, Müller. MOVE-BAJNOKSÁG FTSE—ESTSE 3:3 (2:1). Góllövő: Szabó, Gerlich és Metzbauer, illetve Fo­dor, Pomper és Csongor. F­TE—Kéményseprők 3:2 (0:1). Gól­lövő: Juhász, Lukács és Németh (ön­gól), illetve Jim­i és Timin Cl­oske­­. RTC—Rákosszentmihályi AFC 6:2 (2:1). Rákoshegy. Vezette: Pintér. A RAFC a II. félidő 35. percében levonult a pá­lyáról. ■■■MHHMMaMHMMWinMl A CORVIN­­­AJO MINŐSÉGEK ÁRUHÁZA II