Nemzeti Sport, 1942. június (34. évfolyam, 105-125. szám)

1942-06-01 / 105. szám

f­a­usziike a körök ----------------PBB 2:0-ra vezetett az Elektromos az Újpest ellen,­­ mégis kikapott­­Régi napjaira emlékeztető szép játékkal nagyi győzelmet aratott Kispesten a Ferencváros A LAMPART LEGYŐZTE A NAGYVÁRADI AC-OT Szolnokon nagyk­ansit, izgalmas küzdelemben vereség érte Csepel csapatát . 1 . ÖSSZES SPÖRIGJIIKESS­Y! Ste&M. Budapest, IV., Váci­ utca 40 Az IVE I állása 1. Csepel 28 19 6 3 78:43 14 2. Szolnok 28 18 5 5 86:43 41 3. Újpest 28 16 8 4 87:40 40 4. Szeged 28 13 10 5 85:46 36 5. Nagyvárad „28 12 8 8 76:31 32 6. Gamma 28 15 2 11 32 7. Fnvu ann 28 13 5 10 111 difi 3L T K m Tv au ny­ rtr—y 10 b“!t62. 9. SalETC 28 9 9 10 63:71 27 10. Elektromos 28 9 7 12 59:55 25 Mr IC­|T~---------—28 11 3 14 63:95 25­­ 12. Újvidék 28 9­­ 4 15 44:86 22 13. Kolozsvár 28 8 5 16 51 :98 21 14 Lámpári 28 8 3 17 47:81 19 15 SzVSE 28 5 3 20 40:105 13­­ 18. MÁVAG­ 28 4 5 19 33:88 13 Kikapott a Torino, az AS Roma lesz a bajnok Róma, május 31-Az olasz bajnokságban vasárnapig az AC Torino egy pont­tal vezetett az AS Roma előtt. Vasárnap azonban a Torino vereséget szenvedett, az AS Roma meg győzött s így most a rómaiak vezetnek egy ponttal. A Torino hátralévő mérkő­zései nehezebbek , így most már való­­­színű, hogy az AS Roma, Schaifer Alfréd csapata lesr a bajnok. Eredmények: Bologna—­Napoli 1:2 (1:0), Juventus— Modena 1:1 (1:1), Genova—Livor­no 3:1 (0:1), Alustrnia— Liguria 1:1 (0:0), Voiizia —Torino 3:1 (1:1), Roma—Ambrosiana 6:0 (3:0), Milano— Le­oto 2:5 (2:1), Tri­estina—Fiorentina 2:0 (1:0). -----------------♦----------------­ Fejelte-e Adám, vagy kézzel ütötte be az Újpest első gólját ? Az újpesti mérkőzés után az Elektrolkos öltözője olyan, mint megbolygatott méhkas, Ónody majd­­nem könnyezve mondja: — Tisztán láttam, hogy Adám kissel ütötte hálóba a labdát. Kö­z­ben meg­­is lökött, engem, különben elfejeltem volna előle. Az újpestieknél Ádám élénken til­takozik a kezezés vádja ellen. Azt mondja, hogy fejjel küldte a hálóba a labdát, kézzel hozzá sem ért. Lukász játékvezető így beszél: — Teljesen szabályos volt Ádám gólja, a keze nem is volt a feje kö­zelében, amikor befejelte a labdát. " S­Z­IG­E­T­I E­X­T­R­A 195 . versenyutak labdafelújítás $ cUnted-Szigeti-Sz éj­szak­ zsetében. 4. személynök-u­lti Távbeszélő 11 - H-33 ­ FERENCVÁROS—KISPEST A Ferencváros megérdemelten ju­tott a két pont birtokába. A fiatal ferencvárosi csikók olyan huszáros lendülettel­ és szívvel vetették magu­kat a küzdelembe, főleg az első fél-­ időben, hogy a régi szép Fe­renc­­város-időket idézték fel időnkint. Meglepően okosan, a földön vezették támadásaikat a ferencvárosi csatá­rok és fedezetek, sőt ezúttal a véde­lem is jól állt a lábán. A Kispest a mezőnyben nem játszott alárendelt szerepet. Elég sokat támadgatott, helyzetei is voltak bőven, de nem akadt csatár, aki azokat gólra váltsa. A kispesti védelemre túl nagy nyomás nehezedett. A Ferencvárosban Csikósnak jó napja volt. Pompásan játszott a fiatal Rudas, Polgár formája is­ na­gyot javult és Lázár is kielégített. Sárosi III volt a jobbik szélsőfede­zet, de a végére egy kissé kifulladt. Nagy II is jól harcolt. A csatársor­:1 BÍRÁLATOK a vasárnapi forduló NB I mérkőzéseiről ÚJPEST—ELEKTROMOS Az Elektromos—Újpest mérkőzés első félidejének első felében hatá­rozottan az Elektromos játszott jobban, tervszerűbben és ötleteseb­ben és ekkor meg is érdemelte a kétgólos vezetést. A félidő utolsó ö1 percében felülkerekedett az Újpesti támadásait azonban a jól működő bordó-sárga védelem rendre meg­­hiúsította. Egy-két gólt az Újpest is lőhetett volna ebben az­ időszakban. A második félidőben az Újpest ko­­moly fölényt harcolt ki magának és némi szerencsével ugyan, de meg­­fordította a mérkőzés kimenetelét. Az újpesti csatársor a második fél­­időben sokkal jobban játszott, mint az elsőben, az Elektromos támadó­sora viszont kétségtelenül vissza­esett a második félidő 1­­- percétől kezdve. Végeredményben az Újpest sokat köszönhet a szerencsének, az Elektromos legalább döntetlent ér­demelt volna a két félidő összesített teljesítménye alapján. Az Újpest védelmében Bíró volt legjobb, a két szélsőfedezet sokat­­emelgette a labdát, a csatársorból elsősorban Zsengellér, azután Szu­sza és Kalocsai úr dicsérhető. Az Elektromos védelmében Onódy jeleskedett. A fedezetsorban Páz­­mándy, a csatársorban pedig Barna volt a legjobb. A játékvezető néhány hibát csi­nált, bár Kiss nagyszerűen látta el az építő összekötő feladatát. Füstös és Kiszely lendülete mindig veszélyt jelentett a kispesti kapura. Lukács javul, Jakabnak még sokat kell ja­vulnia. A Kispestijei­ "­­Bódi lámpalázzal védett. Csizmadia is lámpalázzal küszködött. A fedezetsorból Villányi és Hidasi dicsérhető. A csatársor legjobbja: Egressi, mellette Beke és a második félidőben Mészáros tet­szett. Emődy nagyon jól vezette a mór- SZEGEDI VASUTAST SALGÓ­TARJÁN A SalBTC szegedi győzelmét a három gólkülönbözet ellenére is sze­rencsésnek mondhatjuk. Az SzVSE- nek még az utolsó negyedórában is volt annyi helyzete, amelyből nem­csak szépítésre, de esetleg kiegyen­lítésre is tellett volna. A tarjániak góljai szerencsés körülmények között születtek meg és a védelmük sem áll hadilábon a szerencsével. Ez azonban mit sem von le a tarjáni csapat győzelmének értékéből. Szabó ügyes kapus, szerencsés is. A védelemben Debreceni a legjobb, Budai is megbízható játékos. Kiss aránylag csak gyengébb teljesít­ményt nyújtott. A fedezetek közül Marosi a jobb. A támadósor legjobb­­tagja a két szélső. Vincze veszélyes középcsatár, Gsuberdán nem látszott Tr meg, hogy az utóbbi napokban sérü­léssel bajlódott. Laczkóval együtt a­­védekezésből és a támadásból is ki­vette részét. Selmec­zinek még hiányzik a ru­tinja. Koppány igen jól kezdett, sé­rülése után is voltak nagyszerű el­gondolásai. Sajtos a jobbik hátvéd, a két szélső­ fedezet megbízható. Péli megfelelt, a két Borbély közül a kisebbiknek ment jobban a játék. Tihanyinak semmi­­ sem sikerült,­­Kecskés nehéz ellenfelet kapott Bu­daiban. A játékvezető kifogástalan volt. DIÓSGYŐR—MÁVAG A nagyarányú vereséget csak azért érdemelte meg a MÁVAG, mert csatársora igen gyengén ját­szott. Mezőnyben nem játszott olyan alárendelt szerepet a budapesti csa­­­pat, mint ahogy azt a 7:0-ás ered­­­mény mutatja. A hazaiak nagyon jó napot fogtak ki és sokkal na­­gyobb ellenfelet is legyőztek volna.­­Nagy erőnléti különbség volt a két­­csapat között, természetesen a diós­győriek javára. ( Egyénileg Gáspár hibátlanul vég­zett,­­a hátvédek közül ezúttal Fel­­mökli volt a jobb. A fedezetek között túrán, Barta, vitéz Bohus a sor­rend. Füzér bebizonyította, hogy kö­­zépcsatárban is válogatott­ klasszis. s­em lehet feltartani.. A két össze-­­­ötő is kitűnően látta el feladatát, féltó társak voltak. Turbéki is­gyes, Penderi nem fogott ki jó apót. Tihanyi nem védhette a gólokat, s a nagyarányú vereség ellenére is jól védett. Varga a jobbik hátvéd. A fedezetek közül Opala volt a leg­megbízhatóbb. Elöl Szabó, Kisuczki és Gál a sorrend. Sárosi játékvezető sok téves íté­lettel sújtotta a hazai csapatot. GAMMA—ÚJVIDÉK Hatalmas küzdelmet vívott egy­mással a Gamma és az UAC. A já­ték végig nagy iramban folyt és bár a Gamma volt végig a többet tá­madó, a játék sohasem vált egyol­dalúvá. Az újvidékiek lelkesen küz­döttek s egy-két nagytehetség­ü já­tékosuk jó játékával teljesen nyílttá tudták sokáig tenni ezt a küzdel­met. Végeredményben azonban a Gamma jobb játékot tudott szembe­állítani az újvidékiek nagy lelkese­désének mind a védelemben, mind a támadásban és így megérdemelten győzött. Nem tudni azonban, hogy hogyan alakult volna a végered­mény, ha Máriás időleges kiesése nem zavarja meg az újvidékiek so­rait. A győztes csapatban szilárd pon­tot alkotott a védelem. Tóth I. ra­gyogó játéka kimagaslott az egész mezőnyből. De nagyon jó volt Kó­nya is. Szilvási és Havas szintén jól megállta a helyét. E vonal előtt Ki­rály és Tagányi szorgoskodott vál­tozó sikerrel. A csatársorban elsősor­ban Sütő tűnt­ fel bombalövéseivel. Kincses még min­dig nem lábolt ki formájának hullámvölgyéből. Szünet után azonban már némi ízelítőt adott nagy tudásából. Palatínus harcolt, néha meg nem engedett eszközökkel is. Hárai nagyon igyekezett, Hor­­váthnak nem ment a játék. Az újvidéki együttesben Piai2 né­hány biztos gólnak látszó labdát vé­dett. ■ Máriász elsőrangú középfedezet, még fejelni is nagyszerűen tud, holott ebben az újvidéki csapat elég gyengének bizonyult, csillagnak is, Avarnak is voltak gyengesége idő­szakai. Igen jól játszott Hargitai és Zsoldos. A csatársorban Lendvai csak álló labdákba tud nagy erőt adni. Gálfi és Radics csak a me­zőnyben volt észrevehető. Jánosi gyors szélső, Welkert feltűnően el­hanyagolták. M E­alatoni Sport Club Siófokon június 4—7-ig országos teniszversenyt rendez. VERSENYSZÁMOK: 1. Férfi egyes országos vidéki. 2- Női egyes országos vidéki. 3. Férfi páros nyílt az egyik játékos délkerületi, vagy III. osztályú játékos. 4. Vegyes páros nyílt, az egyik játékos délkerületi, vagy III. osztályú játékos. Nevezési d­íj szirmonként és személyenként 16 — P. Nevezések: Balás Iván Siófok, Fürdőigazgatóság. Nevezési zárlat: június 3, este 20 óra. Lakás: teljes ellátás 12.— P-tő­l Érdeklődni STRAUB SPORTÜZLET. Tel. 1­802-62 és BALÁS IVÁN. Tel. 182-512. Hétfő Minden ország támasza, b­lpkflve B—^ 1942 június 1 F JEl Kd jfjl Pf|P XXXIV' évf°,ya“ 105' SZá-A^ *14 f'll' Az NB III. osztályú eredményeit, a vidéki kerületi bajnoki mér­kőzéseket, az NB II és III tabelláit, az NB II e heti leg­jobb tizenegyét, a vasárnap túl későn befejeződött külön­böző versenyek részleteit holnapi, keddi, S oldalas szá­munkban közöljük. NB II. osztály Ujverbász—Bezdán 4:0 (2:0) Ujverbász, 500 néző. Vezette: Zseni hmn­. Fikerbász: Keresztesi — Kókai, Dénes —­ Stankov, Keresztes, Polyvás — Tomik Petrics, Módos, P­adovánov, Jánosi. Bezdán: Kovács — Szabó Kiss I — Odri II., Horváth III., Bódogi — Kő­szegi, Kiss II, Ré­may II, Bódi, Réti. A sokkal jobb Ujverbász biztosan győzte le a gyenge csatársorral rendel­kező bezdániakat. Az első félidőben Mó­dos és Radovánov lőttek gólt. Fordulás után Rémay II. 11-esét Keresztesi ki­védte.­­ Továbbra is az Ujverbász market támadása és Módos, valamint Tomik gól­jaival 4:0-ra győz. Jó: Tomik, Jánosi és Radovánov. III. Horváth III. Rémay II Réti. II. Törekvés—Goldberger SE 5:2 (1:1). Nagyvárad. Vezette: Énekes. N Törekvés: Miszter — Szilágyi, Bocska — Pintye, Szegedi, Nagy — Gózner, Romár, Mihók, Papp, Kürtös. GS10: Für­dős — Kiss, Csurgó I — G­ecsei II. Nagy. Szipszky — Csurgó II, Pósa, Kucs, Gecsei II, Varga II. Nagy fölény mellett nyert a Törekvés. Góllövő: Mihók (3), Román, Papp, illetve Kovács II. .Jó: Mihók, Pintye, illetve Pürdos és Kovács II. Törekvés—MOVE Szabolcs 5:1 (2:1) Nyíregyháza, 12­10 néző. Vezette: Székely Törekvés: Ívi.v. I. — Lőrinczy,­­ Sípos — Szűcs. Ki­szi II., Garamszeg­i — Kas­sai. Kardon, Gál. Póri, Dohay. M. Szabolcs. Márki — Fili. Gál — Hargittay. Négyesy .111.: Lovász — Horjai, Ki­csik, Bogár, Kubai, Mester. A hazai csapat már a rajtnál elvesz­tene minden esélyét, mert mindhárom belső c­satára tartalék volt. A Törekvés remekül m­­ászott, minden részében jobb volt ellerj­e.éi­yi én megérdemelte .' a i'-u m-.i-ih-i tfi iiii'cnneiii­ire a győzelmei Gólövő:­ Kardos (2), Déri (2), Gál. ill Bogár. A 6 győztes­ csapat­ból i­s kitűnt a közvetlen videlem­, to­­vábbá Szi­cs, Kardos és Déri, a hazai csapatból Hargittay, Bogár és Kubai dicsérhető. " FTC-pálya IX., Üllői-út 129 Június 4-én, űrnapján délután 6 órakor Ferencváros— Gamma Magyar Kupa elődöntő mérkőzés