Nemzeti Sport, 1944. november (36. évfolyam, 214-234. szám)

1944-11-02 / 214. szám

A levente labdarúgóbajnokság legújabb eredményei ^ ffjbr 1944 november 2. ||y «A||bB WBfcy 1L mT­ate xxxvi. évio­yan. 214. szám hogy eró­t akarunk. Németországba­n 35 PL r,uu.jtsuv.. Előfizetési díj: belföldre egy hóra 1.20. negyedévre 18.—, külföldre 24.— P. Sporthirlappal együtt egy in­ti bóra 8.50, negyedévre 25.—, külföldre meg kell ismételni a Ferencvárosúj­pest mérkőzést A Kerepesi- és Keresztúri-temetők útvonalába eső pályákra nem engedélyezett mérkőzést a rendőrség A Nemzeti Vasas végre kezd egybekovácsolódni, Jó játékkal, fölényesen verte a Zuglós Danuviát A Csepel 5:0-ra kikapott a Ganztól A Hadi Bajnokság állása i­ s vidéki csapatok figyelmen kívü­l hagyásával Cson­ka forduló került sorra teg­nap. Mivel a temetők útvonalába eső pályákon való játékot nem en­gedélyezte a rendőrség, csak két mérkőzést bonyolítottak le. A buda­pesti HB-csapatok eddigi mérkőzé­sei alapján ez a rangsor állítható fel: (A félbeszakadt Upeet—Ferenc­város mérkőzés nincs beleszámítva­) Ferencváros 4 4----------19: 6 8 Újpest 4 4----------19: 5 8 Csapot 7 4 0 3 21:18 8 Gaiaz 5 3 1 1 17: 7 7 J'Hektrownoe 3 2 — 1 7: 5 4 Gamma 5 1 2 2 5:10 4 Nemzeti Vasas 5 2—3 11:13 4 7. Danuvia 4 1 1 2 9: 9 3 MÁVAG 5 113 10:14 3 S­zentlőrinc 5 113 6:14 3 Kispest 6 1 — 5 13:17 2 BSzKRT 3 1 — 2 7:12 2 (A megsemmisített, csonka. Fe­rencváros—Újpest mérkőzés már nincs befelsiám­ítva.) Az Elektromos leigazolta Nádast A Nemzeti Vasas-7. Danuvia mérkőzés előjátéka ps Ki­ekt­r­om­ott - Elek­tr­óra é­s vegyes-—Nemzeti Vasas baráts&Igros mérkő­­zés volt. A ba rát másos ösissz csapát érdekessége az vált, hogy a dunapartiak közt már Nádas G­ábor, a DVSC hátvédje itt szerepelt. — Nádast, sikerült leigazolnunk — közölte Pécs József, az Elektromos edzője. Az Elektromos csapatában egy próba­játékos köz­épcsatár is játszott. Szabó, a Szentesi TC kitűnő csatára — Valószínűleg sor kerül Szala k isgazo­­lására is — tudtuk meg Elektromos­­veze­tőiktől. Körzeti Bajnokság A Pápára kitözött PSC—Mura SE mér­kőzés e­lm­arad­t, mert a­ vendégcsapat nem jelen­t meg. A Vácra kitűzött VSE-MOVE Rákos­­fszantmihályi TSE mérk­őz­és elmaradt, mert a vendégcsapat neem ér­kezet­t meg. MAPC—Ganzhajó 4:1 (a.*d­ Bertalan­ u. Vezette: Sirály^ MAFC Nádori — Vida, Takács — Juhász Haraszti, Fonó — Vidor, Fo­dor II, Magsai, Fodor I, Csizmául­­ a. Gianizhadó: Tótih — Korbei, Vasttagth — Zabos, Onóda, Koő — Bem, Holl, Benciő, Konarik, Laszribek. A M­AFC a­­kapu el­ötti nagyob­b hatá­rozottságának kcj€6 a:n­ L’heti a győzel­met. A Gianzi hajó a mezőnyben jobb volt, noha az első féln­ídbőlyen­ csak 9 emberrel játszott. Gól­lövő: Gsi'/grmndiia (2). Fodor I é­s Vidor. Hl. Benik­ő. Jó: Tak­ács, Forró. Cs:*mad,i'a, Hl. Zabos, Krtl. Ko- Twur'ik. A játékvezető Fodor II-t kiállí­totta. BMTE—Székesfehérvári MÁV körzeti bajnoki mérkőzés elimaradt, mert a A vendégc­sapa­t ne­m ékezett meg Buda­fokra. Budapesti kerület A MAFC—CsGyTK III. o. mérkőzés elmaradt, nyírt a CsGyTK nem jelent meg a pá­lyán. Az UTSE—FTC mérkőzne elmaradt, mert a­z FTC nem jelent meg A Ganzhajó leigazolta Burnait, a Nagy­váradi Törekvés jobb pénzeikötőjét Szünet után kidomborodott a Nemzeti Vasas jobb erőnléte Nemzeti Vasas—7.Danuvia 4:0 (1:0) Góllövő: Tóth II, Nagy I, Tóth II, Tóth II Latorca­ utca, 2000 n­­ő. Vezette: Szilágyi Két­ óra körül­­ két, csapat veze­tősége még mindig arról tárgyal, hogy sor kerülhet-e a mérkőzésre. Két óra elő­t 5 perccel megszólal­nak a kisriadó elmúltát jelző sziré­nák és a két csapat nekikezd a vét­kezésnek. Az N. Vasas-öl­tözőben Tóth III nélkül, de Bodol Aixis készülődik a csapat. A kis Magvasi szomorúan veszi tudomásul, hogy kimarad a csapatból. Vitéz Áronffy-Zank­y Béla miniszteri biztos később közli, hogy Bodola igazolásának az OSK részé­ről szükséges jóváhagyása nem érke­zett meg és ezért nem szerepelhet új egyesületében, így mégis Mag­­vasi j­át­­szik. A Z. Danuvia öltözőjében is sok a gond. Krasznai helyett, aki a Ganz ellen kartörést szenvedett, Horváth véd. Veiket és Jakab nem vállalja a játékok Fekecs II és Kolosra ké­szülődik helyettük játékra Pontosan fél 3-kor így állnak fel a csapatok: Az. Vasas: Aknavölgyi — Mészá­ros, Pósa — Perényi, Lóránt, Sze­gedi — Magvasi, Sárvári, Tóth II, Nagy I, Budai, Z. Danuvia­: Horváth — Gendur, Zurián — Herffer, Cserna, Fekecs II — Csengődi, SColos, Devecseri, Fe­­kecs HI, Babolcsay. AZ 1. FÉLIDŐ Nagy I és Zurián választ, a 7. Danuvia napnak hatban játszik. Alig kezdenek, Sárvári Nagy I-hez játszik, ez Tóth II-ne­k továbbit előre, a közé­pcsatár remek ütemben ugrik ki. Hiába igyekeznek elnyom­ni, kissé italra sodródva nyolc lé­pésről biztosan lövi a labdát lapo­san a kapu jobboldalán a hálóba. 1:0-ra vezet az X. Vasas a 20. másodpercben , Babolcsay szabadrúgása kellemet­lenül pereg, Aknavölgyi csak má­sodszorra tisztáz. A jobbszélre sod­ródott Sárvári beadását Nagy I a 16-osról csat­­arasszal lövi a jobb felső sarok fölé. Az első percekben egyformán kiveszi részét a táma­dásokból a két csapat. Nagy I ala­posan a kapu fölé durrant a 7. percben. Lassan fölényt harcol ki magá­nak az N. Vasas. Néhány formás támadást vezet. A 16. percben Magvasi—Sárvári akció végén a lesen álló Budai a hálóba lő, de csak fütty után. A 20. percben Magvasa beadá­sa Budai lábáról a tisztán álló Sárvári elé pattan, de az összekötő lábától elpattan a labda. Továbbra is a Nemzet Vasas ját­szik fölényben. Ime oltárai a tizen­hatoson belül „gyengélkednek". A 25. percben Póna arcának pat­tan a labda a büntetőn belül és a zug­lói szurkolók alaptalanul követelnek tizenegyest. Két perc múlva Nagy I—Sárvári támadás végén Budaihoz kerül a labda. A szélső nyugodtam lőhet a Horváth által elhagyott ka­pura, de a labda centimét­erekkel a balkapufa mellett surran ki. Rögtön utána Magvasi hagy ki hasonlóan n­agy helyzetet. A 29. percben a le­sen álló Nagy I lövését Horváth szögletre tolja. Budai és Perényi a 32. percben helyet cserél. Perényi mindjárt nagyszerűen mutatkozik be a bal­szélen. Nagy I labdájával elfut, túl­jut a kapuját elhagyó Horváthon is. Kitűnő beadását Tóth a fordu­lásból f­td­al a, felső lécnek dórra irt­ja­ A 36. percben Koffer kereszt­labdáját Babolcsai félméterrel fölé lövi. Kicsit feléled a Z. Danuvia. A 39. per­cben Csengődi elfut Pósától, beadását Devecseri veszélyesen lövi Aknavölgyi csak szögletre tud men­teni. Szegedi pompás labdájával Magvast tisztán törhet kapura, de a hatosról egészen gyengén mellé lő. Kolos lövése a felső lécet érintve jut ki. Változatos, élénkiramú a já­ték. M­ostt már a Z. Danuvia is sokat támad. Szegedi a 42. percben csak szögletre szereli Babolcsait. A késői kezdés miatt pihenő nél­kül fordulnak a csapatok.­­A II. FÉLIDŐ Az első percben Babolcsai jó lab­dával ugratja ki Dever­cserit. A kö­­zépcsatá­r tisztán fut kapura, az eléje roh­anó Aknavölgyit is kicse­lezi, a kapus azonban elhúzza De­ve­cseri lábát. Ezért bizony li-es járna! Remeik Devecseri—Babol­­csai támadás fut a 4. percben. Ba­bolcsai nagy lövését Akna­völgyi bravúrosan tolja szögletre. A szög­letből Kolos fejel kapura s Pósa csak a gólvonal­ról tudja a labdát kivágni. Könnyen egyenlíthetett volna az egyre jobbra lendület­be jövő Z. Dan­uvia! A Nemzeti Vasas is rákapcsol és most már egészen jó a játék. Peré­nyi előtt nagy helyzet nyílik, de lyukat rúg, majd utána fütty után — lesről — is csak a kapufát találja el. Tóth II lapos beadását Horváth vetődve elcsíp­ a 13. percben. A 15. percben Gendur szögletre szereli Perényit. Néhány Z. Danu­­via-támadás következik most. A 19. percben Devecseri mellé dur­rant. Egészen kiegyenlített a játék. A 24. percben Perényi veszélyes lövése a felső lécet érintve megy ki. Két perc múlva Perényi szögle­tet szerez. Rögtön utána Zultán lábáról pattan szögletre a labda. Min­grasi jól rúgja be a labdát, .Vagy I és Szegedi ugrik fel és Hagy­­ fejéről pattan a jobb alsó sarokba a bőr. 2:0 a Vasas javára. (27. perc.) A Nemzeti Vasas most egészen kézbe vette a játék irányítását. A 33. percben Sárvári labdájával Tóth II feku­grik, hiába pancsolják, a kifutó kapus mellett a hálóba gu­rít. 3:0 a Vasas javára. A gól megadása miatt Koffer tisz­teletlenül silakozik, megérdemelten jut a kiállítás sorsára. A 31. perc­ben Magvasi labdájával Tóth II ki­ugrik és I0 méterről laposan a jobb­­sarokba lő. 4:0. Most már Csak a Nemzeti Vasas van a pályán. A 40. percb­en Sár­vári fölé lő. Más föl­jegyezni való nem történik. Szegtetarálly 5:3 (4:0) a Z. Da­nuvia javára. BfR.41.A. A Nemzeti Vasasnak az első perc­ben elért gólja után úgy festett a dolog, hogy a békeutca­ gárda fölé­nyesen szerzi meg a két pontot. Az első 26 perc után azonban magára talált a Z. Danuvia és lelkes játé­kával az első félidő végéig teljesen nyílttá tudta tenni a küzdelmet. A H. félidőben aztán nagy fölénybe került a Nemzeti Vasas és biztosan nyert. Végig élénki­rámú küzdelmet vívott a két csapat és a viadalt el­sősorban a támadósorok között mu­tatkozó különbség döntötte el a Nemzeti Vasas javára. Labda­keze­­lé­sben és gyorsaságban a békeut­caiak álltak jobban, a Z. Danuvia csak lelkesedésben tűnt ki, de csak 60 percig. A k­ét együttes között nagy különbség volt erőnlét tekinte­tébe® is, természetese® a Nemzeti Vasas javára. Egyénileg a Nemzet Vasasba­­ Aknavölgyi kitűnően védett,­ egyetlen hibát sem ejtett. A hát­­rélhárm­at­­tis mezőny legjobbja Lóránt volt. Fejjátéka, rúgókészsége és helyezke­­dése egyformán kitűnő. Pósa és Mészáros jól rombolt. Szegedi vétrig eg­yeniet­erív-n, jól száczott. Budai mint fedezet megfelelt. M.ifivnei a V.r.eas-tám­adások kerésktörője volt. Még sok tanulnivaalója­ van, hogy éljátékos legyen. Sárvári jól épített, de a kapu előtt nem volt vészél­yes Tóth 11 nrnty­i k­a­rással kiadott, s­ólképes is volt, ahol játszott. Nagy I is inkább a mezőny­ben jeleskedett, néhányszor nem volt sze­rencséje a lövésekkel. Perényi egész jó hampzso, de sokszor tisztátalan a k játéka. A Z. Danuviában Horváth nem csinált különösebb hibát, a gólokat nem véd­­hette. Zulián volt a legjobb hátvéd, Cserna és Gendur csak szorgalmával tűnt ki. Hoffer — amíg pályán volt — jól játszott Fekecs is jól­kedett, de szünet után elkészült az erejével A tá­madósorban Csengődi nem sokat­ muta­tott. Kolos nagy igyekezettel, de kevés eredménnyel harcolt Devecserinek volt néhány veszélyes kitörése és lövése Fe­­kecs III csak a védelemben télt ki. Ba­bolcsai jól kezeli a labdát, de a befe­jezések nem sikerültek Szilágyi csinált ugyan egy- két hibát, de egészében véve nem vezette rosszul a mérkőzést. NYILATKOZATOK : Vitéz Áronffy-Jankó Béla (N. Vasas): Széliramú mérkőzésen megérdemelten nyertünk Szilágyi jól vezette a mérkő-Kálly Béla (Z. Danuvia): Igen meg­­éreztük Jakab és Vittei hiányát. A játék­vezető egy szabályos gólunkat nem a­dta meg. Budapesti kérőjét Fegyvergyár—SzRTC 12:1 (6:2). 1: 0, And­essy-tele­p. Vezette: Adorján. A remek formában lévő Fegyvergyár könn­yen győzött a tizéterőttn ját­­ó SzRTC felett. Gólövő: Kur­ucs (4), Pliszter (3), Artoni (3), Coimer és Mászer, illetve Sipáss (11-esből). A Z. Danuvia­—SAC I. o. amatőr bajnoki mérkőzés, amelyet a Szőnyi-Orton bonyo­lították volna le szerdán. ekmaradt, mert a SAC nem jelent meg. Töríc?éfcbajitofc«ég Nyomdási—FITSE 3:4 (1:2). Tört. baj. I. o. Sixnor­ u. Vfczstte: Verebes. Kg­y&~ zektm. Góllöv^: Imic« (2;* Tékleso; (2)» 'Tferisios (11-esből), ill. Gazdag (2), Ka­­csera (3). f»H»HENTOK I Németország A Floridsdorf vezet Bécsb­en Bécsben var-irnap a következő ered­mények születtek: Rapid—FC Wien 1:1. A pontvesztés a Rapid első helyébe került Vienna—SK Oberlaa 11:1. Fiseher négy gólt rúgott. Floridsdorfer AC--WAO «.». A Völ­­kischer Beobachler szer­int a FAC annak­ köszönheti a győzelmét s ezzel kapcso­latban az első helyet, hogy a csapat tel­­jesen átállt a célfutballra. Walker—Austria 1:1. Admira—WSC 3:2. A bajnokság áldása: 1. Fioridsdorf 6 5—1 14:5 10 2. Rapid­­ 1 1 117:6 9 3. Wacker 6 4 11 12:9 9 4. Admira 6 4 — 2 11:9 8 5. Vienna 6 3 1 2 19:12 7 6. FC Wien 5 pont, 7 Austria 4 p. 8. SK Oberlaa 4 p. 9 WAC 3 p. 10 WSC 1 P. Szlovákia A hatodik forduló eredményei: HS 3 Malacky—Bratislava 4:2 (3:1). A bajnok veresége meglepetés. Hadsereg—Frei­­stedtl 1 :0 (1:0). Az utóbbi az első vere­ségét szenvedte el TTS—RSO (Pozsony) 6:0 (5:0) A TTS újra élre került. Reut. dhe Sportk­lub—Hl­i­nka-gárda 4:2 Svédország 3IAGTAR EBZII CSAPATA AZ ÉLEN El­fsborg—AIK 3:2, Göteborg—Hälsing­­borg 6:1, Halmstad—Degerfors 1:2, Lar­dakrona—GAIS 1:3, Malmö—Lud­vi­ka 1:1, Norrköping—Halmja 1:0. A bajnokságban: 1. Norrköping 10 8 1 2 30:14 16 2. Elfzborg 11 7 2 2 2S:20 16 3. Göteborg 11 7 1 3 32:17 15 4 Malmö 10 fi 2 2 2S:13 14 5. Degorfors 13 p. 6 Hatpva 10 p. 7. Halmstad 9 p. 8. GAIS 8 p. 9 Lud­­vika 8 p. 10. La­nd..­.Krona 7 p. 1. AIK 7 p. 12 Halsingborg 6 p A bajnokság élén magyar edző (Szeiv­­ler Lajos) csapata áll, a harmadik helyet is magyar edző (Nagy József) csapata foglalja el. A_ Felien ma, csütörtök­ön fél 4 órakor a KVSC csapatával tart edzőmérkőzést a Fehérvári­ úton