Népsport, 1945. november (1. évfolyam, 107-122. szám)

1945-11-02 / 107. szám

1845 november 2. péntek^^^1­­. ÉVFOLYAM 107. SZÁM T L­A­P A NEMZETI SPORT BIZOTTSÁG ÉS A MUNKÁS SPORT HÉRIZONT HIVATALOS LAPJA IV.ÍBUMM■ hmm. II».«))1 WMWju^wsac^a^n^g,»»i!UM^ imiumm....im.....■■mii mini—ii iiirauiBiilBraimHMiffMMigM^^ Az Újpest, Ferencváros és a Vasas megnyerték mérkőzéseiket Nagy meglepetés mindkét csoportban: kikapott a Kispest és a Csepel fclKhlTutfiillAIHIftiitlTHi itfli ifTlhArfhifi fpi ff iffti iT 1t~i ifi iiTT ffi rilli^iil'tniffirtufhAifriA ftidtnilWnii 1T­ iTTi ft iffcfilTWI Alti — Heti műsor Szombat BLASZ­KB­AJN­OK­SÁG I. osztály V. Előre—Wolfner, Tatai-út, fél 3, Skalitzer. II. osztály Emeríté—Kerámia., JLó verseny „tea*, fél S. Sásdi. — Házinyomda—Cs. MaDISz, Népliget, 2, Szepezdi. HI. osztály XI. ker. Barátság—HDCs, Mező-utca, fél 3, Kalotai. TART­ALÉKB­A­JNOKSÁG Szentlőrincb­a­rá­tság—Szentlőri­nci FC, Keglevich-u. fél 3. Si­ly. — HAC— SzAC Erzsébet királynéját. 3. Sezegh­y. vénfiúk bajnoksága FTC—EMTI- Ül­ői­ út. 3. Szöllősi. — Kelen völgy—Fér. I­arátság, Kelen völgy, fél 3. Dallos. — Előre—„33“ FC, Cipras_ utca fél 3. Solymosii — KAC—Csepel, KAC,pálya, 3. Sallai IT. BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉS FTSE—Jol­i, TE, Megyeri út, UTE- edzőpálya, fél 3. UTE vén fiúk—JT, Stadion, 3. A forduló legjobb 22-je Első csapat: Horváth HAC — Somogyi ErSo MaDISz, Bálla (Szol­nok) — Ki­sdi (Újpest), Pfluger (Dorog), Pápai (Vasas) — Sípos (Ferencváros), Bircsáik SzAC, Deák SzAC, Hontvári ErSo, Sárosi dr (Ferencváros). Második csapat: Kiss (Türéke­cs) — Polgár (UMTE), Bozsur (HAC) — Horváth (B. Barátság), Lóránt (Vasas), Szőcs (Szeged) — Suk­ai (Újpest), Borbély II. (ErSo), Szilágyi (Vason), Kement (Békéscsaba), Nyers (Újpest), BLASz-bajnokság I. ősz­éig VII. ker. Barátság—Óbudai Barátság 6:1 (2:1) Lovarsesiy tér Vezette: Kikesi Gól­lövő: " SzuDi (2), Srémer (2, ügyüket U-Fo­od­) és Lichtner, illetve Zen'­al I.I. Előre—Draeske 2:1 (1:1) Tó­­na­ utca­ Vezette: Pozsonyi. G­ólllövő: Gera és Tiszai, illetve Flaneléira (11-esbfől) G.,az—KMTE 6:1 (3:1) Somfa­ utca­. Vezette: Fehér J. Gó­llövőS: Szabó (9),­ Ladányi (2) és Sitli,­on illetve Linka. Tipográfia—Kelenvölgy 5:5 (2:3). Kelen­­völgy. Vezette: Ja­nauscijk. Góllövő: Ivice, Horváth, László, Printner (11-esből) és Szatmári (öngól), illetve Titkos (2), Kovács (2, mindkettő l1-esből) és Stefa­­nics Ren­dőregy­let—MISE 2:0 (1:0). Herom­ utca. Vezesse: Dorági KPSE— KTX 3:1 (2:1). Gyöm­rői út­ Vezette: Vörös G­ól­lövő Csengődi (2)­­ és Tóth ille­­tve Major (öngól) GSE—ZAC 3:0 (1:0). Erzsébet királyné­ út Vezette: Hidiassi. Góllövő: Jerasó, Mészaáros és Bertalan. Fér Vasutas— Spárta 3:0 (2:0). Lóversanyf­ér. Vezette: Bíró S. Góllövő: Wéber (3) . Barátság—Fér.* Barátság 2:2 (2:1). Ady Endrerutca. Vezette: Dezső. Góllövő: Takács és Varga, ill­etve Mészá­ros és So­morgyi. Postás—UFC 3:1 11:0. Hévizi-út. Vezette: Skultéty. Góllövő: Szalai, Virág és Lőwy, illetve Dvornyik. JIT ker. TVE MaDISz—VIII. ker. Barát­ság 1:0 (1:0) Hévizi-út Vezette: Vető Góllövő: Horváth. Közalkalmazottak — Vendéglátók 13-2 7:1. Kőbányai út. Vezette: Barányi. Gó­l­­lövő: Kővári (9) Sza­tmári (2) Gá­spár dr. és Sáro.­.dl, ill. sCh­­lntgar 2. Acél— I­TSI 46) (2:0). Szi­lasi-út. Vezette: Hor­váth dr. Góllövő: Palásti (2; egyet il.es.­ből). Világos és Hecker. VI. ker. Ba­rátság—RISC 4:0 (1:0 . Fáy­ u. Veze­tő: Gethe. Góllövő: Ponigráció (2), Kar­yár és Bujáki. W MT­E—WMK­A SE 1:1 (1:1). Vágó­híd.u. Vezette: Szepozd­­. Góllövő: Molnár I, ill­etv Erődy. Sashalmi MaDISz —Rák­osszentmihályi TK 0:0, Sashalom. Vezette: Lud­vig. Balogh I-et és Szűcsöt kiállították Újpest-Z. MaDISz 4:2 (2.) Góllövő: Nyers, Nyers, Jakab, Várnai, Zsengellér, Nagy Millenáris, 8000 néző — Vezette: Barna B. A gyönyörű verőfényes időben sűrű sorokban özönlik a közönség a Millenáris-pályára. Az előmérkőzés­zgalmai nagyon lekötik a já­­téstosok figyelmét is. Alig lehet őket bekül­deni az öltözőkbe. Egyik csapatnál sincs különösebb újság. Pontosan félháromkor így áll fel a két csapat. Újpest: Tóth — Balogh II., La­­borcz — Kirádi, Szűcs, Balogh I., Suhai, Szusza, Várnai, Zsengellér, Nyers. , Z. MaDISz: Németh — Gendur, Zub­án I., — Koltai, Moór, Pintye — Nagy, Csiszár, Jakab, Fekecs III., Faragó. Váltakozó táma­dások­at látunk az első tíz percben. Nemcsak, az Új­pest, a Zugló is feltűnően frinmen mozog. A 15. per­cben Kirády labdá­jával Várnai kiugrik, a középcsa­tár lapos lövése azonban mellémegy. A ros­sz, homokos talajon nem si­kerülnek az újpesti csnstárok lövései. Zsengellér a jobbszélre keveredik, Várnai kapja tőle a labdát, Pintye azonban gyorsan elrúgja előle. A 24. percben esik az Újpest első gólja. Balogh I Nyerset szeretett, a túlsó oldalon lévő partjelző integet, a szélső befelé kanyarotok, Moór és Gentlin is rajta van. Nyers kapura lövi a labdát, közben Németh is kijön a kapuból és a labda akadály­talanul jut a hálóba. 1:0. A zuglóiak lest reklamálnak, de a játékvezető hajthatatlan. A 28. percben Laborcz partdobását Ba­logh I továbbítja Nyers elé. A szélső lefut és közelről nyu­godtan lő a vetődő Németh mel­lett a kapuba. Már 2:0. , Az utolsó negyedórában a zug­lóiakat látjuk frontban. A 44. percben pompás Csiszár— Nagy akció után Nagy maj­­nem alapvonalról adja hátra a lab­dát és Jakab jó ütemben kapás­ból nagyszerű lövéssel küldi a léc mellett a hálóba. Tóth hiába vetődik. 2:1. H. FÉLIDŐ Újpest-rohamok vezetik be a má­sodik félidő . A 18. percben végleg eldől a mérkőzés sorsa. Suhai szél­sebesen lefut, beadása átszáll a túlsó oldalra, Nyers fejesét Várnai elé üti Németh és a középcsatár kö­zelről fejel és a hálóba tartó labdát Moór csak beljebb se­gíti. 3:1 az Újpest javára. A 34. percben Szűcs labdájával Zsengellér kiszökik, Moór kitéri, fel is vágja, közben azonban a labda a hálóba jutott. A játékvezető ter­mészetesen a gólt megadja. Már 4:1. A 42. percben Faragó Fekecs Ill.-hoz ad, az összekötő nem lő, hanem a tisztán álló Nagyhoz továbbít és a szélső a hálóba bombáz. 4:2. Utána Balogh I.-et fault miatt kiállítja a játékvezető. Szűcs csúnyán belelép Csiszárba, Csiszárt ölben viszik le a pályáról. Szűcs is a kiállítás sorsára jut. Szögletarány: 7:3 (4:2) a 7. MaDISz javára. NYILATKOZATOK: Barna Béla játékvezető (a két idélu­tánról )­ Balogh B.-et előzőleg már­­kétszer is figyelmeztetn­m. Szűcs belemenése életveszélyes volt. Dicker Mihály (Újpest): Ezen a talajon nem lehet futballozni. A szövetségnek többet kellene a pá­lyákkal törődnie. Papp József CL. MaDISz­: Nem szégyenletes ez a vereség BIKA LAT: A Vanais ellani hatalmas piezd­a után jóval több­et várt a közönség az Újpesti CL A­Z. M­aDISz minden dicséretet megérdemel. Tóth a gólokról nem tehet. Balogh II biztos pont volt. Laborcz már ke­­vésbé. A fedeneteorham pompásan Ismét Internazíonale lett az Arríbrosianal Olasz bajnoki eredmények Róma: Roma—Pescara 0:0. 15.000 néző, Bíró: Mosca (Napoli). — Ge­nova': Torino—Samaierdarena 5:1. 15.000 néaő. Bíró: Bternardi, Gól­lövők: Ferraris, Mazzola és Cas­tigliano. — Torino: Juventus-—Mo­dena 1:0. 20.ÖW) néző. Góllövő: Piola. — Milánó: Internazíonale—Atalanta, 1:0 (0:0). 15.000 néző. Góllövő: Muci. - Velence: Genova—Venezia 0:0. — Brescia: Brescia—Triestina 1:1 (1:1). Góllövő: Defilippis, Cergoli. — Bo­logna: Bologna-—Andrea Doria (Ge­nova) 1:0 (0:0). Góllövő: Battaia. — Vicenza: Vicanza—Á. S. Milano 2:2 (0:0). — Firenze: Fiorentina—Anco­­nitana 5:0. — Salemo: Salermtana-— Lazio 1:0. Biró: Scotto. — Napoli: Bari—Napoli 2:1. A Roma legkitűnőbb játékosai még ma is Amadéi, Krieziu, Bru­­uella, Andreoli, Jacobini, De An­­jrelis. A Torinóban Ferraris, Mazzola^ Loich, Grezar, Castiglioni ma is sze­repelnek. , ★ Az olasz bajnokság egykor legem dái3 hírű csap; ta, az Intemaziotnale ismét felvetítő régi nevét, amelyet a­­fascizmtis eröszakltal vett el és vál­toztatta át „Ambrorianára”. Az Internazíonale 19i0.bcn nyerte első­­ízben az olasz bajnokságot az U. S. Pro Vére o Ili elleniében. A hálboaú után elsőízben kiírt baj­nokságot ugyancsak az Internazlo. mailé nyerte meg. A svájci nemzeti liga vasárnapi eredményei: Cantonale—F. C. Biel 3:3, Lau­­sanne—Chaux de Fonds 4:0, Young Fellows—Grasshoppers 1:1, Redstar —Chiasso 1:0, Grenchen—Bellinzona 1:0, F C. Locarno—F. C. ZüricH 1:0. F. C. Lugano—F. C. Bern 2:0, Ser­vette—Young Boys 3:2. helyezkedő Kirádi emelkedett ki, Szűcs csak a második félidőben nyújtott nagy teljesítményt. A csa­társorban Nyers lendületes és gól­képes volt, Zteangellér gyengébben játszott, L­­uizá­nak nem mentek a lövései. Várnait Moór nagyon őrizte, Suhai sok jó támadást vezetett. A 7. MaDISz-ban a védelem jól dolgozott. Moór volt a fedsztersor lelke, de a másik két társára sem lehet panasz. Elől Csiszár volt a zendítakszék. Fekecs a támadások felépítésében jeleskedett. Jakab és a két szélső csak helyenkint vétette magá­t észre. Barna Béla játékvezető nem min­den ítéletével értettünk egyet. Megilletődötten játszottak a budafokiak Ferencváros-BMTE 5:2 (3:0) Góltotó: Sárosi dr., Mike, Sárosi dr., Mike, Zakariás, Dudás (11-esből), Rudas (11-esből) Üllői­ út, 4000 néző — Vezette: Dankó Fer­encváros: Csilkós — Rudas, Onely — Sárosi IH, Kéri, Hernádi — Sippe, Kubaié, Mike, Sárosi dr. Gyetvai. BMTE: Végi — Hegyi, Farkas­völgyi — Dudás, Turán, Varga — Hegyes, Mátrai, Méder, Zakariás, Konrád, I. Klepi) A BMTE kezd, de a Fer­fftijf cég szerzi meg a labdát, Sárosi dr szök­teti Gyetvait, de túl hosszú a leadás. Az 5. percben Sípos lövését Vá­gi öklözi, a kipattanó labdát Sárosi dr a 6-ósról behelyezi. 1:0. Gyetvai megsérül és a kapu mellett ápolják. Sárosi dr megy a szélre. Gyetvai úgy látszik harcképp­­an, mert az öltözőbe megy. A Fradi tíz ember­rel is támad, a szórványos budafoki támadásokat sokszor a mezőnybe kifutó Csikós lábbal szereli. A 15 percban szép gól születik meg. .Sípos nagyszerűen fut el, kitűnő beadását a befutó Mike kapás­ból lövi a hálóba. 2:0. 4 percre rá Sipos beível, most Sárosi dr pofozza a hálóba a labdát. 3:0. Elemében van Sárosi dr. Ragyogó labdáikat ad le társainak, sokszor cserélgeti a helyét. Kubala Sarok, rúgásával Mike szökik meg, de el­kapkodja a lövést. Onódy lefutásá­val ér véget a félidő. II. FÉLIDŐ A 2. percben már gólt ér el a Fradi: Sipos hatalmas léptekkel ga­loppozik el a szélen, beadására Mike fut rá, aki a labdát kapásból a jobb­­sarokba lövi. 4:0. Most Kubala ad be kitűnő labdát, de a kapu szájá­ban álló Sárosi dr. levegőt rúg. A 30. percben Hernádi nagy lövését ki­ejti Vági, a kipattanó labdát Ku­bala háttal a kapunak hozva akarja góllá értékesíteni, de ez nem steril. A 12. percben szépít a Budafok. Méder szökteti Zakariást, a Ferencváros védelme leáll, a csa­tár a dermedi Csikós mellett a­­há­lóba fejeli a labdát. 4:1. A 35. percben nagy tapsot kap Mike, aki a Kobaidtól kapott lab­dát egyből, fordulásból élesen lövi, a labda centiméterekkel süvít el a kapu fölött. A 40. percben elfut Méder, de a biztos gólnak látszó helyzetet elro­assa: az előre elfekvő Csikósba lövi a labdát. A 42­. perc­ben Méder kitör, Csikós kihat, a labdát lábbal Hegyeshez rúgja, aki az üresen hagyott kapu irányába íveli a labdát, Rudas a 16-oson be­lül csak kézzel tudja kiütni. A bün­tetőt Dudás belövi. Utána Sípost lövőhelyzetben Farkas­völgyi elfeaszálja, a tizenegyest Rudas bevágja. 5:2. Szögletarékig 8:3 (1:2) a Ferenc­város javára. NYILATKOZATOK: U­r­bán­csik Gábor (Ferencváros): Sajnos, a Ferencváros mindig csak „félpályán" játszik és így nem tud kialakulni komoly mérkőzés. Sebes Gusztáv (BMTE): Megillető­­döttek voltak a fiúk. Csodálom, hogy az üllői­ úti közönség még ma sem akar megváltozni... BIRALAT: Nyolcvanöt percig tíz emberrel játszott a Ferencváros. Hogy nem nagyobb arányban győzött? Ennek talán az a magyarázata, hogy a Fradi csak 4 csatárral játszott. Kü­lön ki kell emelni Sárosi at B.-t, aki a régi kedvvel és ötlettel játszott. Szélsőnek is kitűnő volt. A buda­fokiak csak a II félidőben mutattak játékot, amikor észrevették, hogy a Fradi sem tabu. Ekkor a szívüket is megmutatták. Egyénileg: Csikós, mint kapus, jó, nem kellene annyit kifutni, mert hátvédnek nem jó. Onódyt terheli az egyik gól, Rudas gyors volt ez­úttal is, a fedezetsor legjobbja Sárosi III., de Hernádi is megfelelt, Sárosi dr.-ról már írtunk. Utána Mike, Sipos, Kubala a sorrend. Vági sok gólt mentett, Hegyi a jobbik hátvéd, a fedezetsorból az „öreg" Dudás dicsérhető míg a csa­társorból Hegyes­ Dankó játékvezető kisebb hibákat vétett. A moszkvai Dynamo Londonban mérkőzik London, október 31. A moszkvai Dynamo labdarúgó­­csapata, amelyik legutóbb nyerte meg a Szovjet labdarúgóba­jnoksá­­gát, szombaton Londonba utazik, hogy ott az angol csap­atokkal mérje össze erejét, — jelenti az angol rádió. A Dynamo első mérkőzését a Chel­­sea ellen játssza. Más sz­ovjet labdarúgócsapatok is külföldi vendégszereplésre utaztak. A Vörös Hadsereg moszkvai szék­házának együttese, amely legutóbb a döntőben megverte a Dynamót és ezzel megnyerte a Szovjet Kupát, Jugoszláviába látogat el. A moszk­vai ,,Sztalin“ labdarúgócsapat Bul­gáriába utazott, míg a Dynamo tartalékcsapata Romániában fog vendégszerpelni. Frez Mih­ály vezeti a Szovikiárs Bajat­­s­ág edzéseit. Az S Barátság Ír Szólta Faxot és Szt.Jinait a feloszlott S­AC-ból. A Szal­adkit­örő leágazóba Cob­­eli Lajcsi az FTC-ből Te­solrt és Bodát a megszűnt Ceglédi MOVE-ből. Horváth Lászlót a Petőfi Szikra jeles balösszekötőjét elütötte az autó A mentők a Magdolna-kórházba szólították Hírek a Spártábó! Drazsó és Goidos s­érült. Pávolt visszaigazolták a Petőfi Szikráiból Spuler László — mint a Vörös­­kereszt közölte — Ukrajnában meghalt. Megalakult a Bokrosrendezői Előre és benevezett a BLASz-bajnokság III osztályába.