Népsport, 1947. május (3. évfolyam, 83-103. szám)

1947-05-01 / 83. szám

1947 május X, csütörtök jf% /& . .. M m m 0*0 / A* n a sportlap, a . __ __ a __m ■ - CndiVT m m wm ^ ^EJ 60 fillér APORT ■mm^SSL ZUZZ! " m ,?r' t&'yl első száma technikai okok miatt, SS ’mmmmmmmm pj)| $m EififllfitéS' nem pertieken reggel, hanem s­­Ipj J| Jp^ Mm Mj v esyhóra este — _ —— míg m 12 forint jelenik meg! Jlk­usfilm (Külföldre 20 frt) —-------------------—­­ ! Opata átvette III. ÉVFOLYAM 83. SZÁM MI­­ D­EMOKRATIKUS SPORTLAP 3 Ffíí CHC Városi Májusi i­.nepM! A demokratikus magyar sport most ünnepli a harmadik szabad má­jus elsejét. A dolgozó társadalom e nagy ünnepe özönmapja a magyar sportnak is, mert azt a sza^130­^ jelképezi, melynek révén sportunkat narryá és erőssé tdhet^tik. Ez a szfa kitárja azt az utat­ me* a* egész (magyar társadalmat átfogó tö­­megszórt felé vezet és amelyen ke­resztül a világ legelső sportnemzetei közé emelkedhetünk! Máris sokat köszönhet a magyar sport­o­kratikus átalakulásnak. Enyíltas* sünk 1945 május elsejének spirt ünnepségére. A borzalmas háború és r & által pmbított ma­gyar élet ak­kor kezdett éledezt­lDe a felvonuláson már megjelentbe a sportolók és délután megnézték az első sportünnepélyt a són Ez a sportünnepély h^en tak r^e vte^ a felszabadulás utáni magyar sport nagy tanúságot bxtól a nzi&y sS°S amely eltöttötte eporteim­eiket abban az elhatározásuk­ban, hogy a sportéletet minél hanva­•Ssssara*^ « amiéig lyw* » jában a mind gyorsa* -fSSi’srfs* -legnagyob­b S£ St Da íz augusztus elseje S£vrSrSi,s? Sasági nehézségek ellenére ismét, to­vább folytatódott. ws. »_ Mei május elseje annak a na­»»E\a£ ‘sJ«£ gsr. «í£»»*»«* S^uf»»S fejlődési szakaszát jelentük a ga ■wj­“15gs«u­ffSrsavJssar'JS gondolkozó »*gj május elsején. 2S2S»­ S ^'r5®0 biztos tudatta-1- h gy _ nemsokára köztársaságunk spr­3 ar dot_ közkincse lesz minden magy - egy minden eddiginél na­gySTéssrese^ értését «**­téríjen a demokratikus magyar sport! h. v. ) ■felhívás a VXDffiXa TtföOSZTAHNKHOZ! Kárjuk a vidéki tudósítóinkat, hogy a május 1-i sporteseményekről csü­törtök este távbeszélőn adjanak tu­ do..nást. A Népsport szerkesztősége Káprázatosan játszott az Újpest II1 pest,CfPfa (Bukar­est 6s2 (4:1) Megyeri­ út, 10.000 néző - Vezette­­ Dorogi A CFR játékosait Király Imre gyúrja üteig a mérkőzés előtt. Az újpesti öltözőben az ács újság, hogy Zsemgellér orvosi tanácsra pihen. Hat óra után öt perccel így áll­nak fel a csapatok. Újpest: Tóth — Balogh N­., La­borc — Kirácse, Szűcs, Nagymarosi — Egresi, Szusza, Varmai, Berzi, Patkóié. CFR: Sádovsc — Gmib­an, As­­bloeanu — Mihailescu­, Méri, Tann­­aescu — Limgu, Mióta, Ham­is, Jordladho, Crichtoru. Újpesti támadásokkal indul a já­ték. A 8. percben Egresi jó előreadá­­sát Szasza I0 méterről, fordulásból remekül továbbítja félmagasa­n a Jofobearokba. 1:0. 0*1491 fölényben Játszifc­­m Ujpg#i*. A 22. percben Bs­rzi alig fejel mellé. A 27. percben Kirádi óriási part­­dobásét Szasza a hatos sarkáról kapás­ból, forgatásból a balsarokba­­ lövi 2:0. A 35. percben Mstoatiescutől Szusza ráveszi a­­labdát és 25 méterről bő­­dületes lövést küld fejmagasságban a balsarokba, 3:0. A 10. percben Tanasescutól Jor­­dache kap labdát, kiugrik, Szűcs nem­ tudja elnyomni és se összekötő 10 méterről véd­he, tettenül lő a kifutó Tóth mellett a bal alsó sarokba. 4:1. A féldő utolsó percében Szusza kiszökik, majdnem az alapvonalról küldi be a labdát és az az alsó ka­pufáról az üresen hagyott Patkoló elé pattan és a szélső két lépésről gólba viszi a labdát. 4:1. A n. FfiLTDÖ Az Újpestben Horváth Károly lesz a jobb­fedezet Kirádi helyett, Berni helyett pedig Puskás áll a csapatba, Rudas nem jött ki. A CFR-ben Fllote helyett Batu a jobbösszekötő. A 6. percben Szusza beadását Egrvesi átlépi és Puskás közelről bepöcköl a lab­dát. 5:1. Az Újpest Lefékez, a CFR recant egy-két támadást, de a Mák védői a helyükön vannak. A 20. percben Puskás hatalmas bombáját védi a román kapus. A gyors Lungu egy­­párszor elfut, de lövései célt tévesz­tenek. A 22. percben Puská­st m­egtal­­palja Mihailescu, de nincs baj, a Ids­­pasti összekötő továbbjátszik. A 28. percben Mihailescu helyett Stroja jön be. A 30. percben Pus­kást felvágják, 11-es. A büntetőt Balogh H. a kapus kezébe lövi. Na­­­gyon könnyedén játszik az Újpest, Jordache helyett Apolissán áll be. A 37. percben lesen áll a három CFR csatár, a labdát Tóth fel is szedi, de miután azt hiszi, hogy a játék­vezető lefújta a lest, kigurítja a labdát, éppen Lungu elé, aki be­lövi.­­ : 5:2. A 42. percben Szusza átadását Egresi bekotorja. 0:2. Bzörfletarárny: 8:2 (1:0) as Újpest javára.­­ NYILATKOZATOK: Jacker Mihály (Újpest): Jól já­t­­szotak a mieink. Remélem, hogy, s a jövőben olyan nemzetközi mérkőslé­­sek­et rendezhetünk, hogy tömve lesz az újpesti Stadion. Braun József (CFR): Ragyogóan játszott az Újpest, a mieink fáradtak voltak. Majd holnap ... BÍRÁLAT: Kiprás Mori játszott a­ Trofst, elő­­sorban a cantaxsoxa. A CJ­K­ viszont csalódást keltett. A román bajnokság má­sodik helyezett­jétől mindenki többet várt. A* Újpest védelme hibátlan volt. A két fedezet is nag­y*z®rü teljesítm­­ényt nyújtott. A csatársor 78ente­lér nélkül is tüneményesen játszott. Elsősorban Szusza nagy lövőtornáját kell kiemelnünk. Eg­resi is ellenállhatatlan volt. Patkóié ke­­vés labdát kapott. Várnai és Be­­zi ezú­ttal kissé halványabban mozgott. Puskás tart­­ja nagy formáját. A CFR-ben Marci középhátvéd Mi­kai, lesen jobbfedezet és Jordache balössze­kötő tűtnt ki- Hamistól keveset láttunk. Dorogi játékvezető kif­ogástalanul­ mű­ködött. A NÉPSPORT legközelebbi száma szombaton este jelenik meg. tavitás, szegüli! más MJ&VER . mmié FESTÉS, TISZTÍTÁS Főüzlet: VIII. József-körút 49 XV.­­Appronyi-tér 1 VI, Nagymező-uttca 6 XI. Bartók Béla-­ 11 Csepel, Szént Imre-tér 7 Győr, VTI3, Bajkos-utca 85 Bohr Mária telepén S.OPQS SPORV ISS mmmmmmmimmmmimmmimiMwmmwm­w. um-uo Az összes sportcikkek és sportruházatok nagy választékban kaphatók Nagyon erős az osztrák csapat csatársora Bécs, április 30. Edi Bauer, az osztrákok szövet­sé­g kapitánya , kedden este össze­állította a Budapesten és Bécsben kiálló osztrák csapatokat. A két csapat a következő: Ausztria váloggutotta Budapesten: Pelikán — Pawusa, Bortoli — Zwazl, Sabeditech, Joksch — Mdchior I, Decker, Épp, Hahne­­mann, Stojaspal. Tartalék: Zimmermann, Erinek SS Wagner. Bécs válogatottja Bécsben: Musil — Gerhart, Melchior II — Kowanz, Merkl, Smutny — Strittich, Körner I, Beiter­­meyer, Habitzl, Mayerhaffer. Tartalék: Engelmayer, Lindner, Bokori. (A nagy csapata csatársora félel­­m­etesnek látszik s így szemre sok­kal erősebb annál, amelyik legutóbb ■szerepelt a magyar válogatott ellen.) Budapest válogatott— MATEOSz 12:0 (5:0) Megyeh­ét, 1000 néző. Vezette: Kovács D. , Budapest válogatott: Rúzsa —­ Hegyi, Varga — Bozsik, Martas­­sovszky, Zakariás —­ Sgub, Berea, Deák­, Zsolnai, Fürjes. (Az újpes­tiek és a Vasas­ játékosok nem sze­repelhetnek. ) MATEOSZ: Léihn©r — Pallftga, Casdag — Adorján, Rigó, Nótás — Hibermann, Papp, Onódy, Hidas, Jeney. A Budapest válogatott kezd és rögtön támad. Az 5. percben Béres átadását Deák 4 méterről a rosz­­szul vert idő Léhner mellett a hálóba gurítja. 1:0. Azután Bozsik küld mellé lövést, majd Fürjes bombáját védi szépen Léhner. A 19. percben Zsolnai remekül kiugrik, két csel után nagyszerű cselt lő. 2:0. Igen szép támadást vezetnek a ,,nagyok”, d­e túl sok lövés megy fölé. A 21. percben Béres 20 méteres lövése Léhner hasa alatt a hálóba csúszik. 3:0. A 30 percben Szt­li lefut, be­adását Deák két lépésről a balsa­rokba fejeli. 4:0. A 44. percben Bé­­res átadását Deák gyengén rúgja kapura és a labda az elbámészkodó Léhner mellett a hálóba döcög. A 2. félidő­t­a 5. percben Deák, majd nem sokkal későb­b Zsolnai szeres gólt. 7:0 A 23. percben Béres kiugrik a védők közül és öt méterről laposan a sarokba gurítja a labdát. 8:0. A 28. percben Zsolnai kereszt­labdája Szűk elé kerül és a tehetetlen kapus mellett négy lépésről laposan a kapuba bombáz. 9:0 A 31. percben. Für­jes szögletet rúg és az üresen hagy®* Búré* a hátba 18. 10­ 0. A 36. percben Deák kiugrik és hat lépésről gólt lő. 11:0 A 38. percben a szabadon hagyott Béres lövi az utolsó gólt. 12:0. A 39. percben megérkezik Tildy Zoltán köz­társasági elnök. A hátralevő időben az­­eredmény nem v­áltozik. Szögienirány 4:0 (2:0) a Budapest­válogatot javára FTC-pölya___________________121„ Űl£ő£-ig 123. Május 4-én, vasárnap délután 5 órakor Magyarország-Ausztria nemsokok közötti mérkőzés Előtte 3 órakor Magyarország—Ausztria ifjúsági válogatott mérkőzés E­lőtte fél 2 órakor Bu­dlapist - Pist környék kölyök vál. mérkőzés --------------------------------------- ^ Piattkea este Zínlw PndlAnh Unni9nP7 visszavágó viadal. MM: Giliola - Kamarás, Tong Hang Fons­­a Spsífósar­iskSian­ Ull«LIU­»Ill'iSllíll IflílCA Sasion,ML-Giaraw,Rlis-Haitine, Wh­ilonea-Orsottip 10. megellik a SzAC Barátság pénteki vacsoráján A SzAC Barátság május 15-én játssza a legközelebbi bajnoki mér­­kőzését. Ak­kor az Üllői­ úton a Szol­nok lesz az ellenfele Az addigi mű­sorról Árky Nándor ügyvezető ezt mondja: — Csütörtökön a vegyes csapa­­tank Rákoshegyen, játszik. Szabó­t kapusunk kivántságának teszünk esél­yet, Szabó u­gyanis Rákoshegyen la­­kik. Vasárnap délelőtt az első csa­patunk a második csapattal edző­­mérkőzést játszik. Május 11-én lesz a Barátság válogatott.—Bécsi Mun­kás Válogatott mérkőzés. Az esedé­­kes negyedévi klubvacsoránkat V&1- tek este rendezzük meg. Ezen a va­csorára megjelenik Ries István dr. miniszter is. KULTUSZ KUPA Heti műsor: Péntek: WMSB—Hunnia, Erzsébet királyné-út, negyed 4. Kultusz— MSzK, Erzsébet királyné-út, 5. Csonka SK—OTT,­ Fehérvári-út, 5. MÁV lg.— HSC, Tatai-út, fél 5. Szombat: Gazdák— Ipari, Fáy-utca, 4. FTC-pálya IX., 1­ U51-út 129 Május 1-én, csütörtökön délután fél 6-kor VftSZS­IffUíMal nemzetközi mérkőzés Előtte fél 4-kor fásijászok-Textilesek éremm­érkőzés