Népsport, 1947. december (3. évfolyam, 234-254. szám)

1947-12-01 / 234. szám

1947 december 1, liétfd /* _ - __^> III. ÉVFOLYAM 234. SZÁM S* fi Ferencváros - váratlanul - lelépte a Kisp Újpest-MOGÜRT 2:2 (1:1) Millenáris, 5000 néző — Vesette: Szilágyi Góllövő: Egresi, Csiszár, Hradszky Patkoló. Softip ««ítettben gyüte'tezik a kifelronón úgy negyed 2 tájban a. Millenáris-pálya bi­tón einő­jében So f­un jönnek a K.ípest —sFelrepcyáras utó­ karót­ól. — Kát pontot ii.tr ./eiTztü­k délelőtt ■— mamija egy fr­tn í la, — Ju lenne. I.a ti MCOURT még kettőt szerezne nekünk. A-i ölt&szöttben n.tm valami jó a hangú, tat Ay. Üjpa be. Vincze Jenő mondja: -- Akin,­­vi­dék előtt megpróbálkozott a Játékkal, de nem merte vállalni, Jiddis is beteg még Áron gondolkozunk, hogy ki legyen a középcsatár. Hosszas tanán&peán ión úgy döntene’­, hogy Laboré let i a középcsatár Tamás * bidiháiLvód és Nagy—Patkóid a les­zárnn. — A ^szlovákiai portyán játszattam prol- idra koréncsatárt — mondja Laboré — én is kíváncsi vagyok, hogyan megy majd * látók elöl Mintha egy kicsi tartanának a mérke­­•Attól a líla- fehérek A MOGünT-ben is fij középcsa­trt avat, tie Sc­ott Kornél kerül a támadósor kó­serére­ — Sz­irs ellen nem lesz vala­mi nagy él­ve et kötépcsat­rt játszani — mondj­a a sérókrt.­, — fi­­ is, éppenúgy mint Labarc, a hátvédsorból kerültem riflre. , Az eotéso­o ú.i mealv-i­ tágo'/e *'-k Olyan tagot hi­esnek, amilyen a Ferencváros „Böttkei" meze, csak piros-fehé­ren As újpestiek is új mezben állnak ki: fehér Ing, lila csíkkal a mellen,, számmal % háton. — A* első negyedórában nagyon vigyáz­ t* tok h­ám­'! — mondja Takács edző —, •nert r- TJ.rpest akkor a legveszényesebb. Itt még ér »r ujsáe, hogy a ké­­rdo. k­ét fetee­ él ,k: llofjer le'* a jobb -Kiés i balfedőzet. Újpest: Károlyi — Balogh n, Tamás — Kirádi, Szűcs. Nagy­marosi — Egresi. Szusza. Laborcz. Nagy J„ Patkoló. MOGÜRT: Horváth — Molnár, lét mi — Koffer, Tóth L., Kiss — Verebes, Csiszár, Kornél, Varga, Hradszki. I. FÉLIDŐ A MOGÜRT kezd, a labda, az új­pesti 16-psről visszakerül a MOGÜRT térfelére, az au­ósok­ jobbszárnya kísérletezik. — eredménytelenül. A 4. percben Kornél jó­­labdát ad Hradszkinak, de a szélső lassú, utána les miatt fújja le a játék­­vezető Hrg.dsüklt, a közönség tüntet Nem volt les. Egy perc múlva a MOGÜRT 16-osán belül Szusza visszafelé ad egy labdát Laborc­­s Osc, de a középcsatár alaposan mellédurrant. A 6. percben Nagy X lövésébe Molnár belelép, a labda Szögletre pattan. Az Újpest támad többet. A 14. percben a kiugró Hradszki- Balogh II. a kaputól 20 méterre felvágja. A szabadrúgást Kirádi vágja vissza a kapu elől. Az­­után két eredménytelen újpesti szög­let­ következik. Csak a középen sá­­rva a pálya. Molnár hazaadással ment Laborc elől. Egresi közeli lövését Horváth védi Sokkal többet támad az Újpest Laborcz lövés helyet passzol, Tóth 1 szögletre vágja a labdát. A 22. perc­ben­ Szusza „forintos” labdával fut­tatja Egresit, a szélső beadását La­­borcz kapura lövi, é­ lobb túljut a vetődő HOrvátli°n, de Lami ott terem­ és szögletre ment. A 24. percben Szunita kiugratja Nagyot, az össze­kötő hosszú versenyt fut Hofferrel amkor a 16 os területére érkez k­i okosan a mögötte futó, Egresi­éki talpalja a labdát, a szélső mintegy 10 méterről fél magasan a jobbsarokba lő­ .1:0 az Újpest javára. Egy perc múlva már egyenlít a MOGÜRT. Kornél labdájával Vere­­be,9 fut el, magas beadása a kaputól mintegy 5 méterre teljesen tisztán találja Csiszárt, az összekötő jó ütemben ugril fel és homlokáról a labda a felső léc alatt a hálóba vágódik. 1:1. Károlyi k£sőn mozdult. Enged az újpesti nyomán és per­ceitig a MOGÜRT veszélyeztet. Időn­ként hajmeresztő dolgokat csinál az Újpest védelme. A 31. percben Eg­resi beadását Laborc lövi kapura, Horváth szögletre ra­n­. A 33. perc­ben Nagy a félpályán jól ugratja ki Laborcot, a középcsatár lefut, de ahelyett, hogy átemelné a kapus fe­lett a labdát, a kifutó Horváth gyomrába lövi. A másik , oldalon Hradszki közeli lövését üti­ ki Ká­rolyi. Teljesen egyenrangú ellenfél a MOGÜRT. A 38. percban Szép új­pesti támadás végén a kiugró Egre­sit Kiss a 16-oson kézzel húzza visz­­sza. A szabadrúgást a sorfalba lö­vik. A 42. percben Kirádi (!) Kosz­árán szökteti Hradszk­it, a szélső az alapvonalról bead és a kapujából ké­sőn kifutó Károlyi mellett Verebes alig lő mellé. MOGÜRT-támadással ér véget a félidő. SZÜNETBEN az újpestiek bezárkóznak. Kihallat­­szik az öltözőből- hogy a vezetők a védelmet korholják és a csatárokat keményebb játékra bíztatják. A MOGÜRT-nél Dimény Lajos mondja: — Fiúk keményebben! Molnárt figyelmezteti, hogy job­ban ragadjon Patkósdra. Itt a vé­dők panaszkodnak, hogy a játék­vezető nem fújja le a leseket. A 3. FÉLIDŐ A MOGÜRT támad az első perc­ben. Két jó helyzet is akad a szél­sők előtt, de előbb Verebes, majd Hnadazki ront. Az újpesti szurkolók tüntetnek, követelik, hogy Laborczot vonják hátra a védelembe. Az 5. percben Hradszki, majd Lami hibát Szusza távoli lövését Horváth ve­tődve fogja. A 6. percben Hradszki jobboldalra sodródva jó helyzetbe kerül, de meredek szögből mintegy 5 méterről ballal az oldalhálóba, jó! Nagy helyzet volt! A 8. percben cserél az Újpest. Nagymarosi lesz a balösszekötő, Nagy J. a középcsatár, Laborcz balhátvéd és Tamás a bal­­fedezet. A 15. percben az újpesti védelem a 16-oson belül elnyomja a tiszta helyzetben lévő Verebest. A játékvezető kapukirúgást ítél. Megint új csatársorral kísérletezik az Újpest, most Szusza lesz a kö­zépcsatár, Nagy J. a jobbösszekötő. Egrnei elfut, de beadásáról­­lekés­nek a belsőik. A felforgat­ás nemn használ az Újpestnek. A 25. perc­ben a MOGÜRT ér el gólt: Tóth Lajos a félpályáról magasan svel előre, az újpesti védők érthetetlenül leállnak és a jó ütemben felugró Hradszki Károlyi keze mellett a kaputól mintegy 2 méternyire fejjel a hálóba sodorja a labdát. Nemcsak Károlyi, de az újpesti hátvédek is nagyon „benne voltak­” a gólban. 2:1-re vezet a MOGÜRT. Rögtön a gól után Szusza jó helyzetben gyengén gurtt kapura. A 30. per­cben Károlyi Kornél lábáról szedi le a labdát. Változatos a já­ték, az Újpest már nagyon ideges. A 36. percben Verebest nagy lesről engedi el a játékvezető, a szélső azonban a kifutó Károlyiba lövi a labdát. Óriási helyzet volt. A másik oldalon Patkoló lövése kerüli el a kaput. Most Hradszki lesz középcsatár, Kornél a balösszekötő, Varga a bal­­szélső. A 41. percben egyenlít az Új­pest. Nagy J. a 16-oson belül össze­fut Horváthtal. A kapus elterül, a kipattanó labdát a kaputól mintegy 18 méterről Pa­ko­zó lövi kapura. A kapu a jobb felső léc mellett a hálóba kerül. 2:2. Horváth Sérülése miatt három percig áll a játék. Csiszár áll a kapuba. Horváth bekötött fejjel a jobbszélre áll. Az utolsó percben Hradszki összecsap Szűccsel, Hraddszki rosszul esik,, le kel vinni a pályáról. Szögletarány 9:2 (7:1) az Újpest javára. A mérkőzés után az öltözőből a mentők szállították el az agyrázkó­­dást szenvedett Hradsjkyt. NYILATKOZATOK: Papp József. MOGÜRT: Kétségbeejtő já­­tékvezetés mellett határtalan balszerencse­­vel veszítettünk e­­y pontot. Dimény Lajos, MOGÜRT: A játékvezető­nek kötelessége volna védeni a játékosok testi épségét. Vincze Jenő (Újpest): Sok gólhelyzetet hagytunk ki. A MOGÜRT lelkesen és sport­szerűen játszott. Dicker Mihály (Újpest): Nem ment a játék, a csapat formán kívül van. BÍRÁLAT: Ezen a mérkőzésen is bebizonyo­sodott, hogy az Újpest a Ferenc­város elleni mérkőzése óta hullám­völgybe került. Ezúttal nemcsak a lila-fehérek csatársorában, hanem a máskor sziklaszilárd védelemben is baj volt. Az első gól után mintha fölényeskedni kezdtek volna a lilák és a nemcsak lelkes, hanem jól is játszó MOGÜRT ellen ez meg­bosszulta magát. A második fél­­időben a csapat átalakítása már nem segített az Újpestem. Bár töb­bet támadtak a lila-felhérek, de az „autósok" kevesebb támadásaikból is legalább annyi veszélyes helyze­tet hoztak össze, mint ellenfelük. A MOGÜRT pontszerzését, a na­­gyon lyukas védelmű és tervszerűt­len csatár­játékot mutató Újpesttel szemben megérdemeltnek kell mon­danunk. Károlyi Csiszár góljával elkésett, a kifu­tásai sem igen sikerültek. Nem volt meg­győző. A hátvédhármas tagjai közül még­ Szűcs játszott a legjobban, de­ mozgásán nagyon látszik a súlyfelesleg. Balogh II­t soksz­or hozta zavarba Hradszki. Megszo­kott, tiszta rúgásaiból most keveset lát­tunk. Nincs formában. Tamás jóban rúgott, nála az a baj, hogy nehezen fordul. Kirádi feltűnően rosszul passzolt, ezút­tal a védekezésben sem volt olyan jó, mint máskor. Nagymarosi bizonyult a vé­delem legjobbjának, csak a felesleges cse­lezgetés rontja le a teljesítményét. Egresi remekül futott el, sok jó beadása volt, a kapura is ő volt a legveszélyesebb. Szusza a mezőnyben szép dolgokat csinált, r©mek labdákat adott, de lövésre — kb. Ionosén az első félidőben — egyáltalán nem vállalkozott. Laborcznak szokatlan volt hosszú idő után ismét a középcsatár helye. Ez különösen a fejeléseknél látszott. Labda­leadásai jók voltak, de a kapu előtt, a döntő helyzetekben sokat hibázott. Nagy .T. gyengén kezdett, aztán fokozatosan fel­jött. Volt egy*két igen ügyes — ,,Zsengel tér­­szerű“ — alakítása. Patkoló ezúttal nagyon sokat cselezgetett hátrafelé, lövései nem si­kerültek. Felforgató* után sem nyújtatta­k jobb egyéni beljedilanényt a*, újpestiek. Szusza Eladó egyenruháját és egyenruha szövetét m­agas­úron megveszem MUSTON I. szabómester egyenruházati cikkek kereskedése Vili. Baross-ter 1. 1. S Telefon: 139—124 POSTAI SZIiTKtLDftS Pesti Viaadé Mépvarieté ** Rákóczi­ út 58. A dolgozók vidám családi urnára az óvóhelye Minden este 6 órától HATALMAS KABARÉ- és VARIETÉMOSOR, BOHÓZATOS­, VILLAMTUÉF­AK, BLUETTEK IZALMAZATA BELÉPŐDÍJ NINCS, SŐT HALLATLAN OLCSÓ ÁRAK! A hatalmas siker eredménye: megnyílt az ikerterem! Párhuzamos teljes előadás egyidejűleg mindkét teremben!­ugaBBBBifflaa smmmmsmsaBamsm­mtwummwmammmmmmmmmm agyon fest ál2 gau­lates*! Totó-szelvény • lA.hírjwii-i *i *ii*i*i ^^^^VASARNAP ''' ő ' Üllői-út: SzAC Barátság—Vasek, Ferencváros—MTK. Sport-utca: MATEOSz— Kispest: Latorca-utca. Elektromos—Sál.* BTC. Újpest: Újpest—Szolnok. Csepel: Csepel—MOGÜRT. Győr: V­ ETO—DVSC. Szeged: Szeged—Haladás. HÉTFŐ 1T­ől-út: Ferencváros—Norrköping. Szeged—Szabadka 2: 1 (0:1) Szeged város válogatottja szomba­ton Szabadkán vendégszerepelt. A mérkőzést nagy érdeklődés előzte meg, 5000 néző nézte végig. Az első félidőben a hazai csapat szélről tá­mogatva fölényben játszott és Ta­­kács révén a vezetést is megsze­rezte. A szabadkaiak a gólon kívül még három kapufát is rúgtak. Szü­­net után a szegedi válogatott került fölénybe s Kovács és Rosanthal gól­jával megérdemelten győzött. Jó: Ludvig (a mezőny legjobbja), a vé­delmi hármas és Rosenthal, illetve Kopilovics, Takács és Sörös. „ középen nem találta a helyét ceszig L­ubor­c nyújtott va­draival többet a hát­­védi­aorban. Horváth megbízhatóan védett. Az első félidőben volt néhány bravúros védése. Molnár időnként lassú volt Patkóiéval szemben, általában nem játszott rosszul. Tóth Lajos igen sokat dolgozott. rs fogta Laborcot. Lami, bár neki volt a legnehezebb dolga a védelemben, Szorgal­masan, megbízhatóan látta el feladatát Csak akikor jött zavarba, amikor Egreai cselezni kezdett. A fedezetek közül Hof­­fer nyújtott többet,, igen jó keresztlabdá­kat adott. Kiss elten sem lehet kifogást emelni. A c.d­áramnak a kát gyors és vesző yen saelkt volt a lendítő kereke Verebes jobban adott be, Hradsf­.ki­t kapura volt vese I­­­y araebb. Korél jól osztogatott, sok támadást inditott el, de a kapura nem­ jelentett veszélyt Csiszár sóikat dolgozott és lövésre is vállal­kozott Varga volt a csatárkor leggyen­gébb tagja, de időnkint ő is megfelelt. Szilágyi nagyobb hibát nem­ csinált, de a lesek megítélésében túlságosan a part­­jelnökre bízta magát. BLASz-bajnokság Hitelbank—LFC 4:0 (2:0). VMH-fl* 300 néző. V. Popper Hitelbank: Mauc­sok — Szabó I, Berkovits — Szabó I, Kiss, Mapai — Karádi, Galgóci, Móróc, Balogai, FíkLot. TJFC: Dvornik — Pajco— Hrapyiajka — Dvonik II, Sebestyén, Sos­ztáik — Henr­­arai, Muskovitis, Fodor, Malii, Me­rklánszecy. A Hite bánik* csatárait jobban ki­hasmál­'­ák a gólhelyzeteket. Hranyicskót és Merk­lének­et a JAlate* vezető kiállította. G: Móróc (2), Karádi és Fodor. Jó: Marunk, Kisse és Móróc, il­letve Dvornik I, Szerpestyé­n és Merik* Jánoky Cérnagyár—IV. ker. Barátság 10:0 16:00. III. o. Cérna-pálya. V.: Erdődy. G.: Német N. (4), Szász. (S), Szabó, Sinkó és Német T. Jó: Német N., Stász és Krózser, ill: Tompa, Szabó L. és Vasa. Borotválkozás után nélkülözhetetlen ! Kávéház METROPOL Étterem É NDENNAP 5 ÓRAI TEA, TÁNC | HEINEMANN SÁNDOR jazz-zenekara rárt, Giuseppe Moretti, Székely Klári és Honti Zsóka énekeinek H Kitűnő választékos vacsorák TÁNC 2 Á R O R A I GI J MBHIBIBHWI rákóczi-út 54 Propaganda sífelszerelés g­­sn (Príma kőrisléc, állítható tolarassal, rígés kötéssel, komplett bottall frt. “ ® WU Ostbye Splitkein norvég ragasztott hickorys lécek a közeljö­vőben megérkeznek ! STROMB SPORT, SS?116 KOMIG KALAP FINOM ÚRI DIVATCIKKEK * 1 F­land­in Creme