Népsport, 1967. május (23. évfolyam, 86-107. szám)

1967-05-01 / 86. szám

A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA HÉTFŐ, 1967. MÁJUS 1. ■jfc­ Ára:­­ forint xxm. évfolyam, se. szám Hármas holtverseny után a Hungária Kupa győztese Hakita (Szovjetunió) Hatvanegy kardvívó részvéte­lével kezdődött el vasárnap reg­gel a J­átékcsarnokban a Hungá­ria Kupa nemzetközi egyéni kardverseny. A népes mezőny­ben 35 külföldi kardozó is pá­t­­ra lépett, főleg a szombati EK- csapatok tagjai, de kívülük is: kubai, angol, nyugatnémet és lengyel versenyzők. A mezőny azonban mégis fog­híjas volt: Pézsa betegség, Me­­széna sérülés, Pawlowsk­i fáradt­ság és Mavlihanov betegség miatt nem indult el a viadalon. Ez a négy név, ez a négy ver­­senyző, sajnos hiányzott a me­zőnyből. Ettől eltekintve azonban, a verseny maga is volt. Az úgy­nevezett magyar versenyrend­szer szerint zajlott, végig bőr­­vívásos rendben. Az első két forduló nem is hozott semmi különösebb meglepetést, az arra esélyesek kivétel nélkül állták a sarat.. A harmadik forduló meghoz­ta az igazi versenyhangulatot, s egyúttal a versenyt. Négy cso­portban huszonnégy vívó volt ekkor még versenyben, s a cso­portok közül egy például így festett: Kalmár. Kovács. Tamás. Melnyikov. Ocivia, Arabo Dieckmann. Hat közül öt, a to­vábbjutásra feltétlenül esélyes vívó csapott össze, plusz Dieck­mann, a három továbbjutást je­­lentő helyért. Szikrázó összecsa­pások után Kovács. Melnyikov és Dieckmann esett ki. A továb­bi csoportokból: Rakk­a. Piat­­kowski. Delneky (Kiesett- Tor­­day. Terék dr.. Boron.kavl. Naz­­imov. Moravcsik dr.. Bakonyi fk!e°ett- Nowara Parlaza Abay, Kovács Attila, Körmöczy és Hor­váth (kiesett: Vinokurov, Ka­weczki, Dumke) — jutott a kö­zépdöntőbe. Itt azután két hatos csoport alakult, s ezeken belül nagy harc a döntőbe kerülésért, amit még izgalmasabbá tett a ver­senyrendszerből adódó bizony­talansági” tényező: a továbbju­tást nemcsak a középdöntőben, hanem az egész verseny során aratott győzelmek száma dönti el végeredményben, így például Kalmár már döntőben érezhette magát néhány percig — aztán kiderült, hogy Arabo, koráb­ban, hajszállal jobb teljesít­­ményt nyújtott, helyet kell cse­rélniük. Ebből a csoportból kü­lönben Horváth Zoltán, Nazli­­mov, Ocivia és Arabo­­utött döntőbe. Moravcsik dr. és Kal­már esett ki. A másik csoportban Bakonyi és Kovács Attila harcolta ki fö­lényesen döntőbeli helyét, és Ra­kk­a, valamint Piatkowski került még be mellettük. Delneky és Körmöczy kiesett. Miután a döntőbe a közép­döntőben egymás ellen elért eredményeiket magukkal vit­ték a versenyzők, így már az el­ső percekben lehetséges volt valamiféle rangsort felállítani. Ennek alapján Bakonyi, Kovács Attila, Arabo és Horváth látszott a legesélyesebbnek a győzelem kivívására, ők két győzelem, egy vereséggel álltak a döntő megkezdésekor. Veretlen ver­senyző­ nem volt a nyolc között. A honi 11­árscsörték lezajlása­ után a Bakonyi—Nazlimov csörte tarthatott számot érdek­lődésre, mert miután Bakonyi 5-3-ra legyőzte a fiatal szovjet vivőt, komoly lépést tett a ver­eee­­m­seny megnyerése felé. Két köz­beeső csörte után (Kovács A. győzött Ochyra, majd Nazlimov Piotkowski, ellen) ismét Bakonyi Péter következett, ezúttal Ochy­ra ellenében. Sima, biztos győ­­zelem volt. 5:2-re verte lengyel ellenfelét és ezzel visszavonhat­­atlanul a mezőny élére ugrott. Egyetlen cser­éje volt hátra, az Arabo elleni. Anabónak azonban előbb meg kellett küzdeni Ko­vács Attilával is. 4:0-ra elhúzott a francia vívó. Kovács A. 4:4-re egyenlített, egy szerencsés talá­lattal azonban Arabo győzött. Kevéssel ezután Arabo­ Bako­nyival találkozhatott és ez a mérkőzés fej-fej melletti, nagy harc után a francia vívó 5:4-es győzelmével ért véget. Ezzel bo­nyolódott a helyzet. Arabo ug­rott az élre, Bakonyi volt közvetlenül mögötte és esetleg Rakita szólhatott még bele az első hely kérdésébe. Ehhez ép­pen Arabót kellett legyőznie, s ez meg is történt az utolsó előtti cser­ében. Egy hármas holtver­seny alakult ki: Rakita, Bako­nyi és Arabo között. Bakonyit előbb Rak­ita (5:3), majd Arabo (5:4) is legyőzte nagy küzdelemben ez újravívás során. Azután Rakita 5:3-ra ver­te Arabót és ezzel megnyerte a versenyt. A Hungária Kuna 1967. évi nyertese: Mark Rakita (Szovjet­­unió) 5 győzelem, 2. Arabo (Franciaország) 5 gy., 3. Bako­nyi (Magyarország) 5 gy., 4. Horváth (Magyarország) 4 gy., 5. Kovács A. (Magyarország) 3 gy.. R. Nazlimov (Szovjetunió) 3 gy.. 7. Piatkowski (Lengyelors­zág) 2 gy.. 8. Ochyra (Lengyelország) 1 gy. A döntők következnek Az országos ökölvívó-bajnok­ság harmadik napját megelőző orvosi vizsgálat után négyen (Szabó K., Szabó Gy., Kajd­ és Csőke) már a döntőbe jutottak. Négyen köztük Papp Tibor, a harmatsúlyú bajnoki cím védője, és idei első számú esélyese, sé­rülése miatt nem léphetett a szorítóba. A tervezett 22 mérkőzés he­lyett tehát csak 18 at láttunk. Jó nyitánnyal, hiszen a „kis embe­rek”, a 48 kg-osok, a Dinamós Pillik és a csepeli Czakó látvá­nyos, gyors ütésváltásokkal végig nagyirámú mérkőzéssel igazolta az új­­súlycsoport létjo­gosultságát. A további mérkőzéseken, bez­­zeg, csak egy-egy fél menetre élénkült meg a küzdelem. Cser­ge, Pampuk és Szentes előnyét tartva, diadalmaskodott a későn, túl későn „felébredt ” Kovács, Simon és Cselkő ellenében. A meglepetésekért, az esélye­sek vereségéért mindig lelkese­dő közönséget a szekszárdi Tóth elégítette ki Harcsa legyőzésé­vel, holott fél éve még Harcsá­nak szurkoltak, amikor Gálát verte a Sportcsarnok szorítójá­­ban. Gáli végre bajnoki színvo­nalú öklözéssel rukkolt ki. Pon­tos egyeneseivel, közbeütéseivel rendre megelőzte, s imponáló­­elénnyel késztette megadásra a Győrből érkezett Tóthot. A kemény ütésváltások soro­zatát a volt ajkai bányász Küt­­sön nyitotta meg. Lassan a mér­­kőzésvezetőik is fáradni kezdtek, úgy látszik ezért Balogh fejelé­se után Ignáczot intették meg. Máthé rendkívüli Iramától és néhány kemény ütésétől kiful­ladt Edőcs pedig a megérdemelt leléptetés sorsára jutott. Félnehéz­ és nehézsúlyban két élvezetes, küzdelmes mérkőzést láttunk. Dobóra rászámoltak, s ettől a pillanattól szinte meg­táltosodva fordította meg mér­kőzése sorsát. Szénás­­lavuló formában késztette megadásra a tavalyi nehézsúlyú bajnok Ben­­kót. AZ ELŐDÖNTŐK EREDMÉNYEI (Az elő­­állók a hétfői­ dön­tőkbe jutottak, pontozással győztek, ill. . . .). (Folytatás a 4. oldalon.) Gólparádé Győrött és Diósgyőrben Pontosztozkodás Pécsett, a Tatabánya sem bírt az Egerrel... Vasas-Diósgyőr 4:2 (2:1) Diósgyőr, 27 000 néző. Vezet­te: Vízhányó (5). (Lenkeii, Tó­falvi.) Vasas: Kenderesi (2) , Bakos (3), Mészöly (4), Ihász (4), Ma­­thesz (4), Lázár (3), Molnár (3), Puskás (4), Farkas (5), Pál (3), Korsós (3). Edző: Csordás Lajos. DVTK: Tamás (3) , Kovács (3), Szigeti (3), Kiss (2), Gál (3), Salamon (3), Ruttkai (3), Hajas (3), Szurgent (3), Sikora (3), Vass (3). Edző: Szabó Pál. Góllövő: Ruttkai (1. perc), Pál (16. p.), Farkas (23. p.). Korsós (51. p.), Puskás (58. p.), Szur­gent (65. p.). Szögletarány: 5:5 (3:2) a Va­sas javára. Már az első percben a Vasas hálójában táncolt a labda. Egy­­­formás, gyors hazai támadás­ bontakozott ki, Kiss, Hajas, Vass, Szurgent volt a labda út­já, a középcsatár 12 m-es, erős lövésére Kenderest vetődött, de kiejtette a labdát, a szemfüles Ruttkai ott termett, és 6 m-ről a hálóba vágta. 0:1. Farkas két lövését védte Ta­más. Egy ideig kiegyenlített volt a játék, aztán a Vasas fo­kozatosan átvette a játék irá­nyítását. A 10. percben, egy bal oldali támadás végén, Pál Far­kashoz adott, a középcsatár mes­terien szöktette Pált, aki maga elé tette a labdát, és 10 m-ről, a kifutó Tamás mellett, a kapu­s bal oldalába gurította. 1:1. A Vasas támadásban maradt. A 28. percben Moligár szoronga­tott helyzetben, az alapvonal kö­zeléből, laposan középre adta a labdát. Puskás továbbadta Far­kasnak, s a fedezetlenül hagyott csatárnak még arra is volt ide­je, hogy igazítson rajta, aztán három lépésről, nyugodtan, a jobb oldali léc mellett a hálóba helyezte. 2:1. S­ikor­ a léc alá tartó labdáját Kenderes­ szögletre tolta. A 36. percben óriási helyzet maradt kihasználatlanu­l: Sikora nagy­szerűen Szurgenthez fejelte a labdát, de a középcsatár 7 m­­ről nagy erővel mellé vágta. Nem sokkal később, Sikora sza­badrúgása után, Vass két mé­terről, belsővel mellé sodorta a labdát. A félidő hajrájában töb­bet támadott a Vasas. A II. FÉLIDŐBEN a Vasas kapott jobban lábra. Az 51. percben Puskás jobb oldal­ról szépen középre ívelte a lab­dát, s Korsós magasan felugor­va, a középcsatár helyéről, 6 m­­ről a kapu bal oldalába fejelt. 3:1. Az 57. percben Szurgent ka­pásból mellébombázott. Az 58. percben Pusk­ás a diósgyőri tér­félről, a kör tájékáról, szélsebe­sen megugrott, senki sem tudta utolérni. Tamás is későn indult ki, és Puskás 10 m-ről, a moz­gásban levő kapus lába között, a hálóba gurított. 4:1. A 65. percben Vassi Ruttkai támadás végén Szurgent kapta a labdát, Mészöly nem tudta őt szerelni, s a középcsatár a ki­futó Kenderesi mellett, 11 fű­ről, a jobb sarokba lőtt. 4:2. Szigeti hibájából Pál került hatalmas gólhelyzetbe, de 7 nő­ről elhirtelenkedve, kapu mellé vágta a labdát. A 75., majd a 80. percben Puskás lövését védte Tamás. A mérkőzés hátralevő idejében a Vasas jobbára már csak labdatartásra törekedett. Góllal kezdtek a diósgyő­riek, s ebből, valamint az első percekben vezetett lendületes rohamaikból, küzdők­épes já­­tékfelfogásukból arra lehetett következtetni, hogy meglepik a Vasast. Ez azonban nem kö­ve­kezett be, mert a bajnok­csapat nem vesztette el nyu­galmát, hanem elég gyorsan kiegyenlített, s tervsze­rű játék­kal, de főleg határozott kapu előtti támadójátékkal, sok gól­­ratörési­­ősé­lettel, fokozatosan felőrölte a hazaiak erejét. A diósgyőriek küzdőkedve elég hamar lelohadt, s ezúttal nem volt jó a csapatjátékuk szerve­zettsége sem. Noha elsősorban a védekezésre összpontosítot­ták az erejüket, hiszen hátul 1—4-es formációt alkalmaztak, mégis rosszul védekeztel­, mert a hátvédek nem embert fog­tak, hanem területet­­védtek, a fedezetek pedig a középpályán nagyon kevés támadást akasz­tatak meg. Éppen a hátsó so­rok gyakori megingása okoz­ta a vereséget! A Vasas köze­pes iramú és színvonalú mér­­kőzésen is azt bizonyította, hogy formája felfelé ível, csa­patjátéka zökkenőmentesebb, mint az előző hetekben volt. A Vasasban Kenderesi az első gólt ügyesebb közbelépéssel megakadályozhat­ta volna (például ha oldalra üti a labdát). A négytagú hátvédsor biztosan, megbízhatóan látta el feladatát, középen sokat ért Mé­szöly nyugalma, de különösen tetszett Ihász, aki gyakran indí­tott támadásokat, s fel is zárkó­zott. Igaz, nem is volt túlságo­san nehéz dolga, mert szélsője keveset volt játékban. Mathesz jó labdákat adott és gyakran próbálkozott lövésekkel. Farkas volt a táámadósor erőssége, az első félidőben különösen sokat vállalt magára. Hátravonta őt mesterien dobta támadásba tár­sait, elég gyakran lőtt. A töb­biek közül Puskás érdem­el leg-­­­inkább dicséretet, hiszen három gólban is részes. A DVTK kapujában Tamás a gólokról nem tehet, de ezúttal nem volt képes átlagon felüli teljesítményre. A hátvédek valamennyien lelkesen küzdöttek, de jónéhányszor meg­inogtak, főleg Kiss, aki még tisz­­­tátlanul is játszott. Kovács az utolsó 20 percben már sérülés­sel bajlódott, előre le­ment jobb­­szélsőnek. Gál és Salamon csak a labda megszerzésében felelt meg, a továbbításban nem. Hajas és Sikora tulajdonképpen fede­zetet játszott, Sikora adott jobb labdákat. Hajas pedig jobbára ,hátul segített többet. Mindkettő­jüknek az volt a hibája, hogy ke­veset szereltek, főleg Sikora. Az előretolt csatárok közül viszony­lag még Szurgent jelentett némi gólveszélyt, de ő is kihagyott helyzeteket. Vízhányó nagyon jól bírásko­dott. Németh Gyula NB I TARTALÉKBAJNOKSÁG Vasas-Diósgyőri VTK 3:2 (2:2). Diósgyőr, 15 000 néző. V: Szabó J. Vasas: Varga — Kovács L., Varró, Berendi, Hoffmann, Köves, Kamarás, Radics, Kékesi, So­­mogyvári, Kovács F. (Antal Pé­­ter). DVTK: Kovácsik — Szipka, Vár­konyi (Takács II ), Nemes, Abuczki Bakos, Koszó, Horváth, Oláh, Kertész, Kopa. Jóiramú mérkőzésen változatos küzdelem folyt. G: Köves, Radics, Kékesi (11 esből) Hl. Oláh (2). Bakost a 75. percben kiállították. Jó, Varró, Berendi, Köves, Kékesi, Hl. Abuczki, Oláh, Koszó. játékvezetőküldés SZERDÁRA Vasárnap délután az országos JT küldőbizottsága kijelölte a hétközi forduló játékvezetőit. Szerda: Szeged—Tatabánya, Sze­ged. 17, Pusztai. Eger—Újpesti Dózsa, Bger. 17, Gere. Komló— Csepel, Komló. 15, Emsberger. Vasas—Pécs, Fáy u. 17, Petri. Bp. Honvéd—Salgótarján, Kis­pest, Honvéd-Málva, 17, Bálla Gy. MTK—Győr, Hungária krt., 17, Almási. Szombathely—Diós­győr, Szombathely, 17, Aranyo­si. Csütörtök: Dunaújváros—Fe­rencváros, Dunaújváros, 17, Soós G. A LABDARÚGÓ NB I ÁLLÁSA I. Ferencváros8 Összesen: 8-------20: 3 165 Otthon: 5-------10 Idegenben 3 3-------6 2. Vasas8 6 1 117: 7133 3___ 6 5 3 1 7 3. Újp. Dózsa8 6__■224: 6125 4__1 8 3 2_ 1 4 4. Győri ETO8 4 2 224: 9104 3__1 6 4 1 2 1 4 5. Diósgyőr8 4 2 216:14 104 2 1­1 5 4 2 1 1 5 6. MTK8 2 5 1 9: 79 3 1 2__4 5 1 3 1 5 7. Bp. Honvéd8 2 3 310:137 3 1 1 1 •­5 1 2 2 4 8. Dunaújváros8 2 3 3 8:127 4 2 1 1 5 4__2 2 2 Szegedi EAC8 1 5 210:157 4 1 3__5 4__2 2 2 10. Salgótarján8 3 1 410:167 4 3 1— 7 4——­4 ■ 11. Tatabánya8 1 4 310:136 4 1 3__5 4_ 1 3 1 12. Pécsi Dózsa8 1 4 3 3: 66 4 1 2 1 4 4_ 2 2 2 13. Szombathely8 2 1 5 9:175 4 2__2 4 4__1 3 1 14. Komlós B.8 2 1 510:265 4 2 1 1 5 4—__ 4 ■ 15. Egri Dózsa8 1 2 5 6:114 4 1 1 2 3 4— 1 3 1 16. Csepel SC8 1 2 3 5:164 5 1 2 2 4 3—— 3— Mohácsi Regős Ferenc MÁJUS 1