Népsport, 1970. április (26. évfolyam, 77-100. szám)

1970-04-02 / 77. szám

% 25 év a sportpályákon (2.-3. oldal) | A fiatalok is megértek a % A labdarúgó NB I B lég- I terepre.......................(6. oldal) g % utóbbi fordulójáról . (3. oldal) | Szovjetunió-Világválo- . , . gy 7%. I­gatott............................(8. oldal) % | A labdarúgó NB III ered- | Kupaforduló a labdára­............................................ oldal) I­rásban ..... (8. oldal) % Népsport A MAUYAIt n.M.­i:VE3.ÉVI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1970. ÁPRILIS 2. « Ára: fl fornt ♦ XXVI. ÉVFOLYAM, 77. SZÁM | MAI SZÁMUNKBÓL: | A szabad sport diadalmas negyedszázadára emlékeztek Ünnepi ülést tartott az MTS Orszéges Tuieso Szerdán délelőtt a Magyar Néphadsereg Központi Klubjá­ban tartotta meg a Magyar Testnevelési és Sportszövetség Országos Tanácsa jubileumi ülését, amelyen a magyar test­­nevelési és sportmozgalom leg­utóbbi huszonöt évéről emlé­keztek meg. A vörös drapériás emelvényen a Szabadság-szobor kicsinyített mása emelkedett, köröskörül zászlók, a székso­rokban pedig a magyar sport­élet ismert személyiségei fog­laltak helyet. Néhány perccel tíz óra után a bejáratnál spor­tolók díszsorfala sorakozott fel , megjelentek az országos el­nökség tagjai és a meghívottak. Ünnepélyesen felcsendült a magyar és a szovjet himnusz, majd Hegyi Gyula emelkedett szólásra: — Tisztelt Tanács, kedves Elvtársak, kedves Vendége­­k! A szocialista hazánk 25. szüle­tésnapja alkalmából összehívott tanácsülést megnyitom. Minde­nekelőtt szeretettel üdvözlöm a Magyar Testnevelési és Sportszövetség ünnepi tanács­ülésének valamennyi részvevő­jét. Ezt követően méltatta a ta­nácsülés jelentőségét és a sportmozgalom felszabadulá­sunk óta megtett útját. Kö­szönetet mondott a munkásmoz­galom antifasiszta harcosainak, akik már a felszabadulás előtt segítettek, s azoknak a sporto­lóknak és sportvezetőknek, akik a nehézségek közepette is biz­tosították e negyedszázad alatt a magyar sport eredményessé­gét. Utána dr. Beckl Sándor, az MTS OT elnöke tartotta meg ün­nepi beszédét. Méltatta a döntő fordulatot, amely alapvető válto­­ tt korszak kezdődött zást hozott népünk és hazánk életében. nak fáradhatatlan hirdetésére, hogy hinni kell önmagunkban, szorgalmunkban és tehetsé­günkben, de főként jövőnkben és a felszabadító szovjet nép részéről az állandó támogatás­ban. Beszélt a szocialista de­mokráciáról, az egyre erősebb (Folytatás a 2. oldalon.­ — Hazánkban mindenki tudja — legyen az fiatal, vagy idős —, hogy mit jelentett a felszabadító szovjet katonák megjelenése e sokat szenvedett ország földjén. Nemcsak egy pusztító és gyil­kos háború végét jelentette, ha­nem új történelmi korszakot nyitott meg azzal, hogy áldoza­tos és diadalmas harcuknak eredményeként népünk felsza­badult a sok évszázados úri zsarnokság és idegen elnyomás alól. Valóra vált, amiért a magyar nemzet legjobbjai, a kommunisták és szövetségeseik, az elnyomott tömegek harcol­tak: népünk elnyerte szabad­ságát, nemzeti függetlenségét és végre megnyílt előtte a társa­dalmi felemelkedés útja. A felszabadulás forradalmi és történelmi fordulatot hozott, ezért érezzük és ne­vezzük április 4-ét legna­gyobb nemzeti ünnepünk­nek. Az elnök emlékeztetett a nehéz kezdetre, a romokra, a kifosztott­­ságra, a múlt rendszertől ka­pott szomorú örökségre, a ki­ábrándultságra és a tanácsta­lanságra, mert csak így érthe­tő igazán a Magyar Kommu­nista Párt tettének nagysága, hogy felrázta aléltságából a né­pet, és vezette a tömegek har­cát a népi hatalomért. Egyszer­re mozgósított politikai küzde­lemre, a romok tényleges és képletes eltakarítására, az újjá­építés nehéz munkájára és az­ Az ünnepi tanácsülés elnöksége A Közép-E­urópa Kupáért: Bp. Honvéd-Radnicski (Kragujevác) 4:0 (1:0) Az első félidőben csaknem végig szakadt az eső, irreális volt a talaj, nagy fölényben játszott a Hon­­véd • Szurgent kapásgólja volt az első • Szünet után javult az idő, a Honvéd ötletesen, tervszerűen játszott, s már a gólok is sűrűbben estek Kispest, Honvéd-pálya, 5000 néző. Vezette: D’Agostini (olasz), (Hévízi, Wottava). Bp. Honvéd: Bicskei — Mol­nár, Kuzsinszki, Vári, Marosi — Tóth Gy., Vági, Komora — Pusztai, Szurgent, Varga. Radnicski, Vucskovics — Gyorgyevics, Bilics, M. Ma­tics, Papadics, Milenkovics — Zsinkovics, Zsabarnc, Zsivadi­­novics — Paunovszki, Pauno­vics. Csere: Zsivadinovics helyett D. Matics (a szünetben), Vucs­kovics helyett Topalovics (61. perc). Góllövő: Szurgent (9. perc), Tóth Gy. (53. perc), Vági (55. perc), Szurgent (33. perc). Szögletarány: 8:3 (4:2) a Hon­véd javára. Zuhogó eső, víztócsákkal tarkí­tott játéktár és alkonyati sötét­ség fogadta a pályára lépő csa­patokat. A hazaiak támadásai vezették be a játékot, s a kezdés után nem sokkal már Szurgent­­nak akadt helyzete, a csatár azonban 12 méterről keresztbe a kapu előtt ellőtte a labdát. A 9. percben Vági lövése a védőkről fölpattant s Szurgent 8 méterről kávásból a kapu jobb oldalába lőtt. 1:0 A pályán folyó produkció egyelőre kevéssé hasonlított a labdarúgáshoz. A vízben nem csak hogy nem pattant, de nem is gurult a labda, összjáté­król nem igen lehetett szó, mindkét fél inkább hosszan előrevágott labdákkal próbálkozott. Szinte többet voltak a játékosok a föl­dön, mint a talpukon. A 21. perc­ben Szurgent vezette fel a lab­dát, három védőn is átment, vé­gül Pusztai elé került a labda, akinek lövésébe azonban bele­dobta magát a kapus. A vendé­gek betömörültek kapujuk elé, csupán 2—3 embert hagytak elöl. Nagy fölényben játszott a Hon­véd. A 28. percben próbálkoztak először lövéssel a jugoszlávok, Paunovszki 18 méteres lövését azonban Bicskei jó érzékkel tol­ta szögletre. A 40. percben Tóth Gy. a bal kapufát találta el. A félidő hajrájában is a ha­zaiak támadtak, ekkorra elállt az eső, sőt, időnként a nap is ki­sütött. SZÜNET UTÁN mindkét csapat száraz felszere­lésben jött ki a pályára, a ju­­g­oszláv­ok cseréltek is, Zsividi­­novics helyére D. Matics állt be. Nem sokat változott a játék ké­pe, a vendégek inkább csak vé­dekeztek, a Honvéd irányított. Jó iramú, küzdelmes volt a já­­­­ték, s a talajjal együtt javult a színvonal is, egyre több ügyes, gyors hazai támadást láthatott a­­ közönség. Az 53. percben Tóth Gy. cselezgetett a bal oldalon a 16-os sarkánál, majd lőtt, s a labda a vetődő kapus kezét érint­­­­ve a jobb alsó sarokban "kötött ki. 2:0 Az 55. percben újból megrezs­­­dült Vucskovics hálója, Tóth hát­­rasarkalását Vági nagy erővel­­ 25 méterről a jobb felső sarokba­­ bombázta. 1 3:0 | 0:0 A gól után kapust cserélt a : Radnicski, Topalovics váltotta­­ fel Vucskovicsot. A 63. percben ■ azonban ő is gólt kapott. M. Ma­■­tics elesett, Pusztai ugrott meg a jobb oldalon, Szurgent elé adta a labdát, aki két csel után 18 méterről nagy gólt lőtt a vetődő kapus hasa alatt a kapu jobb oldalába. 44 Ezután néhány erőtlen próbál­kozásuk is akadt a vendégeknek, az első kecsegtető helyzetük azonban csak öt perccel a befe­jezés előtt adódott, amikor is M. Matics átemelte a labdát Bicskei fölött, Tóth Gy. azonban a gól­vonalról kifejelte. Az utolsó per­cekre már könnyített a Honvéd, de a vendégek ekkor sem bol­dogultak a jól záró védelemmel. Nem volt vitás egy percig sem a mérkőzés végső kimenetele, a Honvéd nemcsak lelkesebben, de tervszerűbben, ötletesebben, energikusabban játszott, s ilyen arányban is megérdemelten sze­rezte meg a győzelmet és egy-r­ben a továbbjutást. A HONVÉD kapu­jában Bicskei kevés dolgán jól látta el, egyszer kellett csak közbeavatkoznia. A hátsó alak­zatok megbízhatóan, határozot­tan játszottak, különösen Ru­­zsinszki, Vári és Marosi. A kö­zéppályások közül elsősorban Vágit és Tóth Gyulát illeti di­cséret. Vági rengeteg támadást akasztott meg, jó labdákat adott. Tóth pedig a támadási indításokon túl veszélyes volt kapura is. Elől az energikus, robbanékony Szurgent játéka emelkedett ki. A nehéz, csúszós talajon is jól cselezett és ve­szélyes volt a legtöbb megmos­­dulása. A JUGOSZLÁV CSAPATBAN a védelemre végig igen nagy feladat hárult, sokat voltak já­tékban a hátvédek is és a kö­­zéppályások úgyszintén. Bilics és M. Matics volt a leghaszno­sabb. Popadics és Paunovics próbált támadásokat indítani, de az általuk előrevágott lab­dák gyorsan visszajöttek a jugo­szláv kapu elé A csatárok kö­zül Paunovszki igyekezete ér­demel említést. Várszonyi Sándor két „malomkő között őrlődik” Vucskovics kapus, de végül nagy üggyel-bajjal elüti Szurgent fejéről a labdát (Geleta Pál felvétele) Az ünnepi kézilidatoma nyitányán, az FTC rentik játékkal győzött a Bakony Vegyész ellen! Szerdán este a Játék­csarnok­ban élénk érdeklődés, mintegy 800 szurkoló előtt kezdődött meg a Bp. Spartacus és az OKISZ sportosztálya közös ren­dezésében a hazánk felszabadu­lásának 25. évfordulója alkal­mából rendezett nemzetközi női kézilabdatorna. A szövetkezetiek immár hagyományos viadalára­­ rangos együttesek érkeztek­­­­ négy országból. Regőczi Kál­­­­mán, a Sportosztág vezetője­­ megnyitójában méltatta a jubi­leum jelentőségét és üdvözölte a résztvevőket. Ezután két ven­dégegyüttes győzelmével indult a háromnapos mérkőzéssorozat. A pozsonyiak biztosan győztek jugoszláv ellenfeleik ellen A második találkozón a rendező szövetkezeti gárda — egy héttel­­ a bajnoki rajt előtt — csapatát­­ keresve — nagy küzdelemben diadalmaskodott. Jól mutatko­zott be a román szövetkezeti sport mozgalom legjobb játéko­saiból összeállított Vointa. A nap fénypontja: a befejező mér­kőzés, a tavalyi bajnok FTC és az ezüstérmes Bakony Vegyész összecsapása volt. FTC—Bakony Vegyész 16:11 (h­:2). V: Weich, Kretskó. FTC: Hólyáné — Tőkéné (5), Csiha (1), Bognár (1), Takácsné (5), Baj­­csevné — Huszár (1), Simbinsz­­ky (2). Csere- Zsidai, Somogyi (1) , Szabadkainé, Török. Bakony Vegyész: Tűzkő — Zsebéné (1), Henn­né (2), Tóth-Harsányi K. (2) , Czvetkóné-Szücs, Tóth-Har­­sányi B. (5), Kissn­é C­egle. csere: Fazekas, Tarkó, Gom­bos, Rába (1), Fécsvári. Remek iramban, változatos játékkal és Tóth-Harsányi Bor­­(Foly­tat az 1. olvalon) Kiküldött m­irkatársunk, Hámori Tibor földönjel­e­ntése Moszkvából: Megkezdődött a VII. asztalitenisz EB Kisütött a nap és 10 fokot enyhült az idő. Ennek mind­annyian örülünk, csupán azt kívánjuk — a mezőny nagy ré­szével együtt —, hogy a svéd versenyzők játéka is legyen olyan változó itt, mint az időjá­rás, mert az EB előtt imponáló fölénnyel, 6:1-re evezték le a szovjet válogatottat az Európa Ligában és ezzel mindenkire rá­ijesztettek. A szerda reggeli rajtnál remek látványt nyújtott a Luzsnyiki sportcsarnok, a sárga nadló, a ■zöld palánk, a sör­sszürke asztal és a sokféle mez. Ehhez jött még­­ a sok hófehér magyar arc a görögök elleni mérkőzés alatt. He egyször legyünk túl a köte­lező dalonkon. Huszonkét ország csaknem 200 versenyzőjének részvételével kez­­dődött meg a VII. asztalitenisz Európa-bajnokság. Húsz férfi és 19 női csapat először csoport­­mérkőzéseket játszott a közé­t­­döntőbe jutásért. A legjobban a francia versenyzők rajtoltak. Női játékosaik­­ a jugoszlávokat, a férfiak pedig a lengyeleket győzték le meglepetésre. A ma­gyarok a 7-es asztalon játszották mérkőzéseiket. A férfiak mér­kőzései szinte csak bemelegítés­nek számított a svájciak és a lu­xemburgiak ellen. Magyarország—Svájc 5:0. Klampár Kunzli 2:0. Börzsey­­ Grimm 2:0, Jónyer '"'hatton 2:0, Klampár Grimm 2:0, Jó­nyer Kunzli 2:0. (Folytatás az S. oldalon.)