Népsport, 1970. július (26. évfolyam, 153-178. szám)

1970-07-02 / 153. szám

Népsport A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1970. JÚLIUS 2. ♦ Ára: 1 forint ♦ XXVI. ÉVFOLYAM, 153. SZÁM M­eglepetés az MNK nyolcaddöntőjében Komló—Ferencváros 2:0 (0:0) Gyenge színvonalú első félidő • A komlóiak szünet után lelkesebben küzdöttek, s a két gólon kívül további helyzeteket dolgoztak ki . A ven­dégek a labda tartására törekedtek, de ez meg­bosszulta magát Komló, 2500 néző. Vezette: Radó (Tófalvi, Maczkó). Komlói Bányász: Butus — A­­zaridisz, Zimonyi, Csordás I — Angeli, Makray — Bordács, Ju-Solymosi fcász, Sólymosi, Bodai, Földi. Edző: Lantos Mihály. Ferencváros: Géczi — Novák, Táncsics, Megyesi — Bálint, Hor­váth — Szőke I, KO, Branikovics, Mucha, Füst. Edző: Kalocsay Géza dr. Csere: Angeli helyett Horváth (60. perc), Bodai helyett Egri (60. p.), Szőke I helyett Bartosik (68.­­). Góllövő: Egri (67. p.), Solymosi (87. p.). Szögletarány: 3:2 (1:2) a Komló javára. Az 5. percben Földi jó lövése kapott nagy tapsot, majd Juhász hibázott egy jól kidolgozott kom­lói támadás végén. A következő negyedóra a Ferencvárosé volt. A 20. percben Horváth mintegy 20 méterről célozta meg a ven­déglátók kapuját, a labda azon­ban a bal sarok mellett zúgott el. A 28. percben Mucha futtatta Szőkét. A higanymozgású csatár beverekedte magát a kapu elő­terébe, de közeli lövését Buus jó helyezkedéssel elcsípte. A másik oldalon Földi, Bordács, Juhász akció végén a védők lest vitatva leálltak, de Juhász 5 méterről a kifutó Géczibe vágta a labdát. SZÜNET UTÁN a fővárosiak felgyorsították a já­tékot. Valamennyi csatáruk so­kat változtatta helyét — az élen Makray Branikovitscsal — de a jól záró bányászvédelemmel így sem boldogultak. A 49. percben­­Bra­­nikovits kiugrott, 10 méterről le­adott lövését Buus lábbal men­tette, majd Novák bombáját há­rította a bal sarok előtt. A komlóiaknál a 60. percben két csere történt, s ez felgyorsí­totta a csapatot. A 67. percben Horváth balra adta a labdát Egri elé. Az újonnan beállt csatár két védő között kilépett, és 15 méter­ről élesen, laposan a kapu kö­zepébe lőtt. 1:0 A 80. percben Juhász átjátszot­ta Géczit is, aztán addig forgo­lódott, míg a labda kicsúszott a bal kapufa tövénél. Három perc­cel később Egri hibázott a kapu torkában. A közönség lelkesen bíztatta a hazaiakat. A 87. perc­ben Bordács húzott el a szélen, Megyesit kétszer is átjátszotta, középre gurított és a jókor ér­kező Solymosi védhetetlenül lőtt a léc alá. 2:0 Az első félidőben kevés esemény történt, a Ferenc­város láthatóan döntetlenre játszott. Ez megbosszulta magát, mert a lelkes bá­nyászegyüttes a hajrában felülkerekedett és megérde­melten jutott az MNK-ban a legjobb nyolc közé. A Fe­rencváros csak időnként nyújtott kielégítő teljesít­ményt. A komlói kapuban Buus jól helyettesí­tette Erdősit. A védők közül Csordás­i, Makray és Angeli já­téka emelkedett az átlag fölé. Elöl Bordács lendülete,­­Soly­mosi nagy munkabírása, és a cserejátékos Egri harcossága ér­demel dicséretet. A Ferencvárosban Géczi a gólokról nem tehet. A szélsőhátvédek, főleg Megyesi sokat bizonytalankodtak, így született a komlóiak két gólja is. A támadósor lendítője Mu­cha volt. Branikovitsnak csak percei akadtak, lövéseit nem kí­sérte szerencse. Vízhányó Imre Mucha Mai számunkban: Bp. 8. Pf. 8. (2. oldal) • A braziloknál a művé­szek is cipelik a zongorát (3. oldal) Csak az nyerhet, aki kockáztat (5. oldal) Szovjet birkózók a VB előtt (8. oldal) Külföldi labdarúgó­­bajnokságok (8. oldal) HELSINKIBEN: Kalocsai győzött, Németh második lett A helsinki olimpiai stadion­ban kedden este megkezdődött a finn főváros legnagyobb sportegyesületeinek rangos nem­zetközi atlétikai versenye. Az első napon két magyar atléta szerepelt. Kalocsai közepes tel­jesítménnyel megnyerte a hár­masugrást. Németh gerelyhaj­í­­tásban második lett Nevara mö­gött, de csak kevéssel maradt il idei legjobbjától és biztosan előzte meg a világcsúcstartó Kimninent. 100 m: 1. Shekhili (iraki) 10.6. 400 m: Boriszenko (szovjet) 48.3. 1500 m: 1. Van Ruden (ameri­kai) 3:47.2, 2. Hoffman (cseh­szlovák) 3:48.6. 5000 m: 1. Vaa­­tainen (finn) 13:53, 2. Taylor (brit) 13:58.2. 3000 m akadály: 1. Letzerich (nyugatnémet) 8:44.8. Rúd: 1. Nordwig (NDK- beli) 530, 2. Ivanoff (finn) 525. Hármas: 1. Kalocsai (magyar) 15.83, 2. Gröhn (finn) 15.68. Súly: 1. Brieserick 20.27, 2. Rothenburg 19.67 (mindkettő NDK-beli), 3. Birlenbach (nyu­gatnémet) 19.32. Gerely: 1. Ne­vala (finn) 86.20, 2. Németh M. (magyar) 85.50, 3. Kinninen (finn) 8290. Harminckilenc hajó nevezett Harc a kék csillagért sagát. A bajnokság eredménye ugyan közvetlenül nem minősít és nem is szelektál a világbaj­nokságra, de eredményét közvet­ve, az egész világra szóló minő­sí­tésk­ént fogadják el. A kerületi bajnok ugyanis kék csillagot kap, és varrhat fel vitorlájára (a „kö­zönséges” csillaghajó piros csil­lagot visel, az olimpiai bajnok aranyat stb. osztályjelzésként), és ez az a bizonyos minősítő jel, amelyet világszerte tisztelnek, és a tudás bizonyítékának fogadnak el. Egyetlen olyan magyar ver­senyző volt eddig, Tolnay László (Farkas Lászlóval), aki elnyerte, mégpedig 1967-ben a kék csilla­got. Ő már visszavonult a válo­gatottságtól, s tulajdonképpen az aktív versenyzéstől is, így nem lesz ott most a mezőnyben. A versenyen különben minden or­szág a hajóparkjának, illetve versenyzőgárdájának arányában indíthat egységeket. A XVII. körzetbe tartozó országok: Svájc, Jugoszlávia, Ausztria, az NSZK déli része (Bajorország) és Ma­gyarország. A bajnokságra 39 hajó nevezett: 1 jugoszláv, 10 magyar, 5 svájci, 15 nyugatné­met, 8 osztrák egység. Érdekes­ség: ismét Indul a versenyen az 1965. évi, a Balatonon rendezett körzeti bajnokság győztese, Rudi Berthold, és itt lesz a tavalyi verseny győztes hajója (5010 a száma) , de új legénységgel. A magyar színeket képviselik majd, a Budapesti Flotta nevé­ben: Gosztonyi András, Holo­vits György, Gereben Gábor, Boronkay Antal, Telegdy István, Mózes Mihály; Faltér Károly, Holovits Tamás (képünkön is ők szerepelnek). A Balatoni Flotta népében: dr. Galgóczy Tamás, Czikmántory Dénes; Farkas László, Völcsei Sándor; Szalay István, Galambos Jenő. Az öreg­hegyi Flotta nevében: Sigmond András, Rényi Péter, Balogh György, Koltay Gusztáv. A műsor: szombaton és vasár­nap a külföldiek érkezése, hajó­­felmérés. Vasárnap este 6,30-kor ünnepélyes megnyitó. Hétfőn 10,30-kor, majd öt napon át min­den nap ebben az időben, ver­senyfutam. Balatonfüreden csapnak össze a csillaghajós világszövetség ti­zenhetedik „körzetének” bajnok­ságán, a hajóosztály e rangot adó versenyének helyezéseiért a „sztárok”. Más szóval: A Magyar Vitorlás Szövetség rendezheti az idén, július 5—11-ig a csillag­­hajós district (kerületi vagy kör­­z­eti) bajnokságot a Balatonon. A csillaghaj­ósok húsz kerületre osztották fel a világot, s a világ­­bajnokság előtt minden évben megrendezik e körzetek bajnok­ Harcban az elemekkel, versenyben a másodpercekért, méterekért. FLUer és Holovits csillaghajója gyönyörűen „állja a vizet”, győzi a versenyt. (Szabó József dr. felv.) Jelentés a VI. nyári úttörő-olimpiáról Nagyszerű napok, nagyszerű versenyek Folytatódtak Szegeden a nagyszerű versenyek. A kicsik lelkesedése elelntétben áll az úttörők termetével. Tudnak küz­deni a gyerekek, s mi több, a meleget is nagyszerűen bírják. Kedden sem zavarta őket a ká­nikulai meleg. Vibrált a levegő a megszépült Vasas-sporttelepen, amikor megkezdődött a szentesi Deák Ferenc Általános Iskola és Úrkút kézilabdás lányainak fontos mérkőzése. Aki látta a meg-megújuló támadásokat, az megállapíthatta: — Egyenlő erők küzdelme! Már-már úgy látszott, hogy pontosztozkodással zárul az első félidő, de erősítettek a szente­siek. Ők öt góllal terhelték meg ellenfelük hálóját, amazok vi­szont csak háromszor voltak eredményesek. A második félidőben a jobb kondíció és a már megszerzett előny döntött. Egymás után rez­zentek a hálók, ha itt gól esett, akkor ott is pottyant a követ­kező. Úrkút pompás úttörői nem tudták ledolgozni a hátrányt, így 7:5-re kikaptak. De az elismerés nem maradt el. A kézilabda szakemberei elismerték: — Sokszor még az NB II-ben sincs ilyen nagy hajtás! Az iram az atlétikai pályákon sem volt kisebb, aminek követ­keztében Mátai Andrea és Ha­lász Sándor megtudhatta ismét, hogy mi újság a magasabb ré­giókban. Andreát senki sem tudta ugyanis legyőzni magas­ugrásban, s példáját követte egy fiú, a szolnoki Halász is. A fiú távolugrásban vasi győzelem született. Kőhalmi 616 centimé­terrel bizonyult a legjobbnak. Amikor közölték az eredményét, felragyogott a tekintete: — Elégedett vagyok. Éreztem, hogy elkaptam az ugrást. Közben nagyszerű dunaújváro­si siker született az atlétikai négytusában. Lényegében csak a két dunaújvárosi együttes ver­sengett igazán egymással, amit az eredmény is mutat. Négytu­sában: 1. Dunaújvárosi Ságvári iskola 2408 pont, 2. Dunaújvárosi Vasvári iskola 2331, 3. Nógrád megye 2214 pont. Első ízben rendezték meg az úttörők tájékozódási futóverse­nyét. A lányok között Fodor Ce­cília (Bp. Városmajor utcai is­kola), a fiúk között pedig Zsoldos Lehel (Bp. Attila utcai Ált. Iskola) szerezte meg az az olimpiai bajnokságot. A kedden tartott atlétikai versenyek győztesei. Leányok. Magasugrás: 1. Mátai Andrea (Budapest) 160 cm. 300 m sík­futás: 1. Hanny Judit (Pest me­gye) 42.8. Távol: 1. Papp Mária (Budapest) 539 cm. 100 m: 1. Károly Zsuzsanna (Borsod me­gye) 12.3. Fiúk. Magas: 1. Halász Sándor (Szolnok m.) 175 cm. 100 m: 1. Leopold Endre (Baranya megye) 11.5. Távol: 1. Kőhalmi Gábor (Vas megye) 616 cm. Szerdán a labdajátékok hívei álltak nagy feladat előtt Szege­den. Nagy izgalmak közepette folytatódtak a kosárlabda-, a kézilabda-, a röplabda-mérkőzé­sek, és jó ütemben haladnak a „végállomás” felé a labdarúgók is. A Hunyadi téri pályán ötszáz néző előtt került sor a soron kö­vetkező fordulókra. A három mérkőzésen mindössze tíz gól esett, de ez semmit sem vont le a játék értékéből. A Pécs—Lö­kösháza mérkőzés úgy végződött, mint ahogyan kezdődött — gól nélkül. Miskolc 2:0-ás félidő után 3:1-es végeredménnyel fektette kétvállra Keszthely fiatal együt­tesét. Igen jó játék alakult ki a Hódmezővásárhely—Budapest mérkőzésen, a vásárhelyi fiúk még 2:1-re vezettek is a félidő­ben, de a főváros IX. kerületé­nek fiataljai törlesztettek a haj­rában, s 3:3-as végeredménnyel foghattak kezet a pirosnyakken­­dősök. A labdarúgótornából még két forduló van hátra, s az eddigiek alapján a következő a sorrend: 1. Pécs 5 pont, 2. Lökösháza 5, 3. Budapest 3, 4. Veszprém 2, 5. Miskolc 2, 6. Hódmezővásárhely 1 pont. Halász és Mátai a magasabb régiókban Kőhalmi nagyon elégedett Pécs—Lökösháza 0:0