Népsport, 1970. november (26. évfolyam, 257-281. szám)

1970-11-01 / 257. szám

Vidéki nap az 1-ben .A Népsport A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA vasárnap, 1970. november 1. + Ára: 1 forint 4. xxvi. évfolyam, 257. szám Fergeteges hajrával értékes győzelem! Magyarország—Szovjetunó 18:16 (8:11) Annak ellenére, hogy köztu­dott volt: minden jegy elkelt szombat estére a Játékcsarnok­­ban, több százan próbálkoztak még a pénztáraknál, hátha be­juthatnak a nézőtérre és „egye­nesből” láthatják a nagy kézi­labdaműsort. A nézők meg­megújuló rohamai természete­sen sikertelenek maradtak. A Vasas és a Pécsi Sportiskola csapatainak előmérkőzését kö­vetően, zsúfolt nézőtér előtt léptek pályára Magyarország és a Szovjetunió női kézilabda­válogatottjai. Két lengyel bíró (Fáson és Rajsky) vezetése mel­lett, az alábbi összeállításban: Magyarország: Bujdosó — Csíkné, Szabó, Sterbinszky, Fleckné, Takácsné, Szőkéné. Csere: Jülingné, Tavaszi. Edző: Török Bódog. Szovjetunió: Szokolova — Bobrusz, Sabanova, Zsivih, Mar­suba, Oszetyinszkaja, Vlaszova. Csere: Baranova, Subina, Roi. Edző: Lázár Gurevics. Gólszerző: Takácsné 7, Fleck­né 4, Tavaszi 2, Sterbinszky 2,­­Jülingné 2, Csíkné, 111. Sabano­va 5, Zsivik 3, Subina 3, Mar­suba 2, Oszetyinszkaja, Bob­rusz, Vlaszova. Mi kezdtünk, és a 25. másod­percben egy kipattanó labdából Takácsné meg is szerezte a ve­zetést. Fél perc múlva Marsuba egyenlített, s a gyors válaszgól (Folytatás a 7. oldalon) Tűz! Takácsné, a magyar válogatott reggelerősebb játékosa többször erőteljesen tört be a szovjet csapat védelmi vonalába és célozta meg Szokolova kapuját. A háttérben Sabanova már csak kétségbeesetten tud a labda után nézni 4 A. sporté­­l­esz olimpiáért Tokióban és Mexikóban sok külföldön élő magyar felkereste a magyar olimpiai csapatot. Gratuláltak a jó szereplésért, a magyar versenyzők nagyszerű helytállásáért. Sokan megkér­dezték: — Kis ország lévén, honnan az anyagi fedezet a népes küldött­ség szerepeltetésére? Mit lehe­tett erre válaszolni? A sport, a testedzés, az olimpián való rész­vétel és a jó szereplés a köz­ügy. Mindnyájunk ügye Ma­gyarországon. Lehetőségeink azonban végesek, mégis minden arra érdemes sportoló kijutott az ötkarikás világversenyre ... Újabb olimpia előtt állunk. A magyar sportvezetés szeretné, ha Münchenben még több sport­ágban, még nagyobb számú kül­döttség képviselhetné a magyar fiatalokat. Bár, München föld­rajzilag jóval közelebb van, mint Tokió, vagy Mexikó, de a költségek nem kisebbek. A magyar sportolók olimpiai küldetésével kapcsolatban dr. Csanádi Árpád, az MTI elnök­­helyettese, a MOB főtitkára, szombat délelőtti sajtófogadáson számolt be a MOB és a Magya­rok Világszövetsége kezdemé­nyezéséről, a Sportért-olim­­piáért akcióról. Az idén több mint százezer külföldön élő magyar látogatta meg az óhazát. Többen kifejez­ték óhajukat: anyagilag is tá­mogatni kívánják a magyar sportolók olimpiai szereplését. A Sportért-olimpiáért akció most újabb szakaszába lépett. Igénybe veszik a külföldön élő magyarok segítségét is. A MOB a Magyarok Világszövetségével karöltve a kezdeményezést két részre bontotta: felajánlásokat fogadnak el, amelyeket a külön­böző külföldi magyar egyesüle­teken és az IKEÁ-n keresztül az Országos Takarékpénztár segít­ségével kívánnak lebonyolítani. Pályázati akciót is szerveznek. A téma: Magyarország, a ma­gyar sport. A pályázaton részt vevő külföldön élő hazánkfiai jó megfejtés esetén sorsolás útján igen szép díjakat — többek kö­zött kéthetes magyarországi lá­togatást — nyerhetnek. Korbacsics Pál, a Magyarok Világszövetsége főtitkárhelyette­se rövid felszólalásában vázolta a világszövetség munkáját, fel­adatait a Sportért-olimpiáért mozgalomban. Elmondta, hogy másfél millió magyar él a nyu­gati országokban, hogy többsé­gük figyelemmel kíséri a szülő­haza eseményeit, a magyar sportolók szereplését. Bizonyára a MOB és a Magya­rok Világszövetsége kezdemé­nyezése a külföldön élő magya­rok körében is megértésre ta­lál. Mai számunkban: Tudósítás a Komló— Pécs NB I-es labda­rúgó-mérkőzésről (2. oldal) Palicskó Tibor szemé­vel (3. oldal) Tornasportunk az olimpiász közepén (4. oldal) Mecénás 1970. (5. oldal) Tudósítás az Elektro­mos—Hellas férfi kézi­labda BEK-visszavágó mérkőzésről (7. oldal) Eltört Bécsben Riva lába (8. oldal) Artúr Takec Budapestre érkezett Budapestre érkezett Artúr Ta­­kac, a Nemzetközi Olimpiai Bi­zottság technikai igazgatója és szombaton megbeszélést folyta­tott dr. Csanádi Árpád­dal, a NOB programbizottságának el­nökével, a Magyar Olimpiai Bi­zottság főtitkárával. Ez a megbeszélés készítette elő azt a tárgyalást, amelyet majd a későbbiekben a nemzet­közi szövetségekkel terveznek az olimpiai műsorról. Szünet utáni játékukkal fölényesen nyertek a hazaiak Bene, az elfekvő szegedi kapus mellett megszerzi csapata első gólját A Magyar Súlyemelő Szövetség elnökségének nyilatkozata A Magyar Súlyemelő Szövet­ség elnöksége megtárgyalta a columbusi világbajnokságon részt vett sportküldöttség szereplését. Különösen behatóan foglalkozott azzal, hogy milyen okok miatt semmisítették meg a csapat há­rom tagjának a világbajnoksá­gon elért eredményét. A Magyar Súlyemelő Szövet­ség elnöksége elfogadta a csa­pat vezetőinek a világbajnokság színhelyén kialakított állásfog­lalását. Megerősítette a Nemzet­közi Súlyemelő Szövetséghez be­nyújtott fellebbezését, mert az FHI-nak a versenyzőket kizáró döntése nem megfelelő és szabály­szerű vizsgálat lefolytatása nyomán történt. A Magyar Súlyemelő Szövet­ség elnöksége elítéli a minősít­hetetlen eljárást, az alaptalan vádaskodást, a sportszerű küz­delemben elért eredmények megsemmisítését. A columbusi világbajnokságon hozott dönté­sek veszélyeztetik a sportág fej­lődését és jövőjét. Mindezek alapján a Magyar Súlyemelő Szövetség elnöksége szükséges­nek tartja a Nemzetközi Súly­emelő Szövetség rendkívüli kongresszusának összehívását és a columbusi döntés megváltoz­tatását. Il Újpesti Pózsa—Szegedi EOL 5:1 (2:1) Megyeri út, 8000 néző. Vezette: Bircsák (6), (Katona, Honti). Újpesti Dózsa: Borbély (7) — Káposzta (6), Horváth (6), Dunai III (6), Juhász (5) — Zámbó (6), Noskó (6) — Fazekas (7), Bene (8), Dunai II (5), Tóth (5). Edző: Baróti Lajos. SZEOL: Bolya (7) — Várhelyi III (6), Molnár (5), Várhelyi I (6), Kerekes (5) — Pikó (4), Bán­falvi (6), Pataky (6) — Jósa (6), Vass (6), Berkes (5). Edző: Rá­­bay László. Csere: Pikó helyett Dávid (6) a szünetben. Góllövő: Bene (23. perc), Vass (30. p.), Fazekas (44. p.), Dunai II (61. p.), Bene (65. p.), Zámbó (88. p.). Szögletarány: 8:5 (6:3) az Új­pesti Dózsa javára. Az első percekben a hazai csa­pat két gyors támadást vezetett, előbb Fazekas, majd Bene lőtt a kapu fölé. A SZEOL védői szo­rosan fogtak embert, a közép­pályások is jól segítették a vé­dőket, s amikor mód nyílt rá, akkor támadásokat is indítot­tak. A 10. percben Jósa elől Horváth az utolsó pillanatban rúgta el a labdát a kapu torká­ból. Kiegyenlített küzdelem folyt a pályán. A 21. percben Dunai II lövése a vetődő Bólyáról kipattant Be­ne elé, a középcsatárról kiper­dült az alapvonalon túlra. A 23. percben Zámbó, Noskó adoga­tás után, a labda Benéig szállt, s ő a 11-es pontról, nagy erővel a bal sarokba bombázott. 1:0 A 26. percben Káposzta tört előre a jobb oldalon, pompásan adott középre, a labda azonban elsuhant Dunai II és Juhász előtt. A 30. percben Vasst Horváth szögletre szerelte. Jósa ívelte be a labdát a bal oldalról, Vass senkitől sem zavartatva, 10 mé­terről a jobb sarokba fejelt. 1:1 A 36. percben egy magas be­adást Dunai II visszafejelt a berobbanó Bene elé, de Molnár az utolsó pillanatban kivágta a labdát. A 38. percben a kaputól 20 méterre szabadrúgáshoz ju­tottak a hazaiak, Bene ívelt kö­zépre, Dunai II nagy helyzet­ben, öt méterről a kapu fölé emelt. A 44. percben a jobb oldalon Bene kapott labdát, már-már úgy tűnt, hogy elvesztette a hát­védekkel vívott csatában, aztán mégis nála maradt, pontosan adott középre, Dunai 11 és Fa­­zek­as futott a labdára, végül Fa­zekas érte el és öt méterről a kapu jobb oldalába helyezett 2:1 SZÜNET UTÁN Bene a 47. percben az ötösön a kifutó Bolyába rúgta a labdát, majd egy percre rá, az ismét nagyszerűen kifutó Bolyát­­a­(Folytatás a 2. oldalon) A lelkesen játszó SZEOL egyenrangú fél volt az első félidőben • Szünet után a hazaiak öt percen belül két gólt lőttek • 11-est nem adott meg a já­tékvezető • Bene négy gólban „benne” volt Az NB I állása Az utolsó oszlopban a jutalom-* pontok az 1970—71. évi bajnok­ságban szerzett pontokkal együtt szerepelnek. 1. U. Dózsa 12 8 2 2 34-11 26 2. MTK 11 4 6 1 19-12 21 3. Vasas 11 7 2 4 24-13 20 4. Honvéd 11 5 3 3 18-12 20 FTC 11 5 2 4 16-10 20 6. Pécs 12 3 7 2 13 10 18 7. Csepel 11 4 4 3 12-12 18 8. DVTK 11 4 3 4 14-21 16 9. SBTC 11 5 3 3 19-17 15 10. Tatab. 11 4 2 5 14-14 14 11. Videoton 11 4 3 4 11-14 14 12. Haladás 11 5 2 6 17-21 13 13. Komló 12 3 4 5 17-23 12 14. ETO 11 4 1 6 12-17 10 15. Dunaújv. 11 2 2 7 10-25 10 16. SZEOL 12 1 2 9 7-25 0