Népsport, 1978. május (34. évfolyam, 103-128. szám)

1978-05-02 / 103. szám

Az eredményekből Kézilabda A férfi NB I-ben az MNK-győztes Tatabánya Budapesten bizonyult jobbnak a bajnok Bp. Honvédnál. ★ Ritmikus sportgimnasztika Kovács Györgyi min­den szerrel első az MNK-ban. ★ Röplabda Férfi NB I: legyőzte a bajnokot és élre került a Bp. Spartacus. ★ Salakmotor Sziráczki­­ nyerte a nyíregyházi nemzetközi versenyt. ★ Sportlövészet Szabó Gyula a futó­vadlövésben beállította az országos csúcsot ★ Tenisz Az ifjúsági Kuharszky értékes győzelme Szocsi­­ban. ★ Vízilabda Hatalmas küzdelem az OB I Szőnyi úti rang­adóján: Ferencváros— BVSC 6-5. Népsport AZ ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTHIVATAL LAPJA KEDD. 1978. MÁJUS 2. • Ára 1 1.20 forint • XXXIV. ÉVFOLYAM, 103. SZÁM. Kettős szovjet siker a Képes Sport ünnepi futóversenyén üli, néhány órával a délelőt­­tn A Herkilig­ti színpompás felvonulás után az atléták vet­ték birtokukba a Műcsarnok környékét, a Felvonulási teret és Városliget útjait. Illetve ..., mint kiderült, csak vették volna. A Ligetben hullámzó, vidáman ma­­jálisozó néptömeg részben át­húzta a rendezők szándékait. A Képes Sport és a Magyar Atlé­tikai Szövetség immár ötödik al­kalommal kiírt ünnepi futóver­senyének fél négyre tervezett rajtja előtt a versenybíróság­nak némileg módosítania kel­lett az eredeti útvonalat, a Paál­ László úton ugyanis egy­szerűen lehetetlen volt helyet csinálni a verseny 82 fős me­zőnyének. Az „átrajzolt” útvo­nal aztán némi távcsökkenést is eredményezett, ami azonban lé­nyegesen nem érintette a ver­seny színvonalát. A színvonalat, amelyet egyrészről biztosított a teljes hazai élgárda indulása (még a pénteken, lábtenisz­­meccs közben tipikus ökölvívó sérülést — szemöldökrepedés — elszenvedett Fancsalit is ott lát­tuk a melegítők között, hatalmas ragtapasszal a homlokán), más­részről pedig a rangos külföldi indulók névsora. (Az előre be­harangozott versenyzők közül csak az NSZK-beli Lensburg mondta le az utolsó pillanatban a részvételt.) Pfuninem­ fél négykor lódult m­uuddig neki a népes m­s­­zőny, végigfutotta a Fel­vonulási tér első néhány száz m­éterét, majd a Ta­nácsköztársaság szobornál bal-Pontosan ra befordult a Ligetibe. A Zichy úton jobbra rákanya­rodott a Városligeti körútra, utána elfutott a Közlekedési Múzeum előtt, s onnan tovább ismét a Zichy út és a Város­ligeti körút következett. Ezt a kört kellett négyszer megten­nie a mezőnynek, hogy onnan visszatérjen a kiinduláshoz, a Műcsarnok előtt lévő célig. A raj­t után közvetlenül a brit Coupland állt az élre, s — min­t később kiderült — egé­szen az utolsó néhány száz mé­terig szin­te folyamatosan ő ve­zette a mezőnyt. Körülötte az első ezer méter után rendező­dött el már áttekinthetőbben az élboly. A magyarok közül ott futott Mohácsi, Kocsis, Kerék­­jártó és Török. Sőt, meglepe­tésre a legjobb pozíciót a me­zei hadseregbajnokság győztese, a fiatal honvédos Tóth László foglalta el. Az első körben a Közlekedé­si Múzeum előtt azonban már Sinkó volt a harmadik, Kerék­­jártó a negyedik, majd Horváth B. (7.), Mohácsi (8.), Török (10.) és Kocsis (11.) volt a magyarok között a sorrend. Hamarosan azonban Sinkó leszakadt, Hor­váth felnyomult az ötödik hely­re és Szekeres J. is feljebb zár­kózott. A külföldiek közül a szovjet Asztahov és a lengyel Poniatowski tartotta az élme­zőnnyel a lépést. A második körben Horváth közvetlenül a vezető brit futó mögé került, s ők kat­ten, valamint Asztahov és honfitársa, Szotov egyre kemé­nyebb iramot diktálva elhúzott a többiektől. A negyedik kör­ben nőtt a vezetők és a me­zőny között a távolság, ekkor azonban Horváthon is a fáradt­ság jelei kezdtek mutatkozni. Visszaesett a negyedik helyre, a Közlekedési Múzeumot elhagy­va azonban ismét erősíteni tu­dott, s beérte a vezető hármast. Fliktor már nyilvánvaló volt, I.MIUS I Ha, hogy az elsőség kérdésébe csak ők négyen szól­­ha­tnak bele. Coupland látszólag a legfrissebben közeledett a Tanácsköztársaság szobor felé, mögötte az ugyancsak friss Asz­tahov és az ismét jól futó Hor­váth. A célegyenesbe fordulva azonban megtörtént a meglepe­tés, a két szovjet versenyző robbantott, az élre került, s kö­zülük a fáradtabbnak tetsző Szotov vágott az élre. Csodála­tosan felfrissülve, hátra-hátra­­nézegetve biztos elsőként futott át a célvonalon. Mögötte Aszta­(Folytatás a 7. oldalon) Rajt utáni pillanatok... Középen a hosszú hajú brit Coupland­ (2-es rajtszám), aki a rajttól szinte végig az élen futott. A két kitűnő szovjet versenyző azonban lehajrázta Vendégcsapatok napja az NBII-ben A Szolnoki MTE a Czabán térről, a Volán otthonából vitt haza egy pontot. Képünkön Németh, a közlekedésiek csatára és Zielbauer, az Szt.ITE védője harcol a labdáért (Apostol Péter felvétele) ME 11 Az élcsoport négyesfogatából három — STC, Ka­zincbarcika, Debrecen — győzött, az Izzó egy pontot Fűzfőn hagyott © Tavaszi első győzelmét Komlón aratta a BKV Előre © Újabb hazai dön­tetlenjével az Eger kiesett a feljutási verseny­ből © A Budafok „kiütötte” a KKF SE-t ® Tizen­egy pontot szereztek a vendégcsapatok. min­i Az I. Dózsa fizikailag is felkészültebb. (Tudósításaink a labdarúgó NB II és NB III fordulójának mérkőzéseiről a 2. és a 3. oldalon. Az Újpesti Dózsát értékelő írásunk a 3. oldalon.) Négyszemközt a kapitánnyal Hogyan ítéli meg a vízilabda-válogatott jelenlegi helyzetét? Ą Kik a magyarok legnagyobb ellen­felei? ¤ 1973 óta a válogatott szövetségi kapitá­nya. Mi az, amit ma másképp csinálna? Ą Vol­tak-e összeütközései a legjobb játékosokkal? ¤ Miért nem tudják a vidéki csapatok felvenni a versenyt a fővárosiakkal?­­ Négyszemközt a ka­pitánnyal sorozatunkban Gyarmati Dezső többek között ezekre a kérdésekre válaszol. (Cikkünk az 5. oldalon.) Oprers, vidám mágus elseje Fátyolfelhős volt az ég, ,ám olykor előtűnt a nap, kellemes, tavaszias időjá­rás köszöntött az országra május elsején, a munka ünnepén. Minden város­ban és községben már kora reggel ünnepi volt a hangulat, zene szólt, ün­­neplő ruhában, színes me­legítőben, sportmezben siettek a gyülekezőhelyek­re a felvonulók. Milliók vonultak az utcákra, a parkokba, a sportpályák­­ra, a kirándulóhelyekre a tavasz legszebb, leglátvá­nyosabb ünnepén. Mun­katársaink, tudósítóink az 1978. évi május elseje eseményeit, történéseit gyűjtötték csokorba. (Folytatás az L. oldalon) A budapesti május elsejei felvonuláson nagy sikert arattak a fiatalok látványos, színpompás gyakorlatai (Koppány György felv.)