Népsport, 1985. július (41. évfolyam, 157-182. szám)

1985-07-01 / 157. szám

Népsport hétfő, 1985. július 1. • Ára: 2,30 forint • xv. évfolyam, 157. szám. Csípős és Sarusi ismét nyert, Vaskúti triplázott a duisburgi kajak-kenu regattán — Telefon jelentésünk — „Bár u­­yan így kijönne a lépés a világbajnokságon is” mondogattuk egymásnak a duisburgi nemzetközi kajak­kenu regatta végén. Az óva­tosabbak szerint viszont ki­egyeznénk mi a hét első, az öt második és a két harma­dik hely felével is. Nos, any­­nyira jó az összkép, hogy nagylelkűek lehettünk, mondhatjuk: jó, legyen csak a fele siker . .. De nézzük, hogyan is zaj­lott le a verseny befejező napja. A délelőtti középfuta­mokra már itt is kisütött a nap, s viszonylag izgalom­mentesen nézhettük a futa­­mokkat, ugyanis mindössze négy egységünk búcsúzott ekkor a döntőktől. Sajnos, a két négyes elég alárendelt szerepet játszva, a Horváth, Hódosi pár nagy küzdelem­ben, és a Foltán, Rómán kenu kettőst a balszerencse sújtotta. A legerősebb közép­futamban, l:47.9-et evezve estek ki, míg egy másik fu­tamot az olimpiai bajnok Ljubek, Nisovics páros pél­dául l:48.1-gyel nyerte­... A döntőbe jutott verseny­zőink viszont ismét remekel­tek. Csípős Feri az 1000 mé­ter után megnyerte az öt­százat is. A három dobogón végzett versenyző fej-fej mellett haladt a táv végéig, ott Csipes hajrája ellenáll­hatatlan volt.. . Férfi kajak kettesben sem kell a har­madik helye miatt szégyen­keznie Rajnának és Gyulay­nak, az előttük célba érkező két hajóban ugyanis három olimpiai bajnok evezett. Két, szinte győzelemmel felérő második hely követ­kezett ezután. Macarencu csak centikkel előzte meg Sarusit. A táv közepén szer­zett minimális, előnyt a ro­mán,­­ s Sarusinak csak né­hány méterrel előbb kellett volna megkezdenie a hajrát, máris másképp alakul az eredmény... A női négye­sek beérkezése után sokáig tanulmányozta a zsűri a cél­­fotót, előbb a svédeket, majd a mieinket hirdették ki győz­tesnek, így is vonultak — a magyarok az első helyen — az eredményhirdetéshez, az­tán mégis a svédeket szólí­tották először a dobogóra. Jóval nagyobb különbség­gel győzött viszont kenu ket­tesben Sarusi és Vaskúti. Végig elöl eveztek, igazi vi­lágklasszisok módjára isko­lázták le a mezőnyt. Sok hozzátenni való nincs is sze­replésükhöz, legfeljebb egy jámbor óhaj, ne jöjjön köz­be nekik sérülés a világbaj­nokságig. Délután kerültek sorra a hosszú távú számok. (Folytatás a 12. oldalon) Sarusi és Vaskúti a két olimpiai számot egyaránt meggyőző fölénnyel nyerte, Vaskúti tízezer méteren — Budayva! — harmadik győzelmét is megszerezte 99. amszterdami regatta Az Ambrus, Cserey női kétpárevezős bravúrja Három érem a könnyűsúlyú magyar férfiak révén — Telefonjelentésünk — A szombat reggeli előfu­tamokon tizennégy nemzet ,,jelentkezett”, szép mezőny gyűlt hát össze a 99. amsz­terdami regattára. Ott vol­tak a franciák, a belgák, a dánok, az angolok és jó né­­hányan a tengerentúlról is, mint például az amerikaiak, a kanadaiak, az új-zélan­­diak és az ausztrálok. S a verseny szervezői már itt körbekérdezték a jelenlévő­ket, vajon megtisztelik-e jö­vőre is a holland fővárost, és a Beker úrról (neves hol­land egypárevezős volt) el­nevezett 100. regattát. Nos, majd meglátjuk. Most mindenesetre itt vagyunk. Mindkét napon két verseny­számban eveztek verseny­zőink, Ambrus Mariann és Cserey Ildikó kétpárevezős­ben, míg Noé József és Vö­rös János egyaránt a köny­­nyűsúlyú egypárevezősben. A nagy hagyományokkal rendelkező versenyt ezúttal is óraműpontossággal ren­dezték és bonyolították, mint ahogy az esős, szeles időjá­rás is „rendelésre” érkezett. Vasárnap viszont ránk sütött a nap. . Az Ambrus, Cserey páros hat hajó társaságában állt rajthoz szombaton és vasár­nap is. Mindkétszer győz­tesként haladtak át a cél­vonalon, bizonyítva, hogy formájuk fokozatosan javul, s hogy kijöttek a hullám­völgyből. Ráadásul a berlini regattán rájuk verő hollan­doknak is visszaadták a köl­csönt. Hatalmas mezőny jött ösz­­sze a férfiak könnyűsúlyú egypárevezős kategóriájában, mindkét nap 24-én, (!) indul­tak. Köztük a két­­ magyar fiatalember, Noé és Vörös. Az első versenynapon Vörös, a Bajai Spartacus szkiffese simán „beevezte” magát a döntőbe, ahol harmadik lett. Noé a reményfutamból nem került tovább. Vasárnap az­tán mindketten döntősök lett, fele (Noé ezúttal szerencsé­sebb volt a reményfutam­­ban), és nem kis meglepetés­re a második és harmadik helyét csípték el. Meg kell még említeni az amszterdami verseny leg­rangosabb számát, a Beker­­vándorserlegért kiírt férfi egypárevezős versenyt, ame­lyet az idén a belga Cross nyert meg. A díjat a FISA nyugalmazott alelnöke, a holland Plage úr adta át , mint évek óta mindig. Magyar vonatkozású ered­mények. Szombat. Nők. Két­párevezős: 1 Ambrus, Cse­rey (Magyarország) 7:00.50 (kétezer méteren­ új pályare­kord), 2. Hollandia 7:03.70, 3. Franciaország A 7:18.31, 4. Franciaország B 7:22.38, 5. Angu­­sl 7:24.35. Férfiak. (Folytatás a 12. oldalon.) *** **· E­urópá- VB-selejtezők Dél-amerikai világbajnokok: Brazília és Uruguay már a döntőben • A spanyolországi Mundial résztvevői közül Algéria, Honduras és Ifi-Zéland még versenyben • Összeállt az 1982-es brazil csapat * Óceániában csak ősszel kezdődnek a selejtezők (Összeállításunk a 4. oldalon) A Békéscsaba látványos előretörése Nem kell félni Mexikótól! (3. oldal) Az új NB I­ es labdarúgócsapatok: Ganz-Mávag, Komlói Bányász, Honvéd Szabó Lajos SE Az osztályozó visszavágóinak eredményei a 2. oldalon A kép 1982. július 5-én készült a barcelonai Sarria-stadionban, az emlékezetes, 3-2-re végződött olasz—brazil mérkőzésen. Szereplői azonban jövőre, Mexikóban is randevút adhatnak egymásnak. Balról: Giuseppe Bergomi, a legfiatalabb olasz világbajnok (19 éves volt ’82-ben), középen (félig takarva) Socrates doktor, a brazilok kapitánya, jobbról José Oscar Bernardi, aki már harmadik világbajnokságára készül Kaszás Sándor jelenti Bukarestből: Szuromi harmadik helyezett Húszból tizenhét román győztes . Büszkék lehetnek erre a fiúra, látszik a mozgásán, hogy nagy versenyzővé vál­hat — mondta Szuromi Jó­zsefről Mihai Burlan, a ro­mán utánpótlás jeles edzője, miután az egri fiú magabiz­tosan legyőzte azt az NSZK- beli Janaconet, aki a máso­dik fordulóban 17:16-ra ver­te a görög Koloziszt, a har­madik fordulóban pedig két vállra fektette a román Run­­cant. Büszkék szerettünk volna lenni rá a román Diaconescu elleni mérkőzésen is, amely a csoportelsőséget, döntötte el az 57 kg-ban. Indított is egy sikeres válldobást, ami­ből ugyan Diaconescu tovább­vitte őt, de érthetetlenül 0:5 lett Diaconescu javára. De hagyjuk a bíráskodást, az már a FILA dolga, hogy javítson rajta, mert ez így nem maradhat tovább. Szóval Szuromi megkava­rodott ettől az ítélettől, nem értette, és a román fiú tá­madásait kapkodva védte. Egy­­hátraesés után a tarkó­jára zuhant, megszédült, fel­adta a küzdelmet. Mindez még a selejtezők­ben történt. A döntők és a helyosztók igazán szép és bí­rói hibától mentes küzdel­meket hoztak. (Kivonták a „forgalomból” azokat a bí­(Folytatás a 12. oldalon)