Hammer Ferenc: MaDok-füzetek 8. …nem kellett élt vasalni a farmerbe. Mindennapi élet a szocializmusban. Tanulmányok (Budapest, 2013)

Táblás játékok és más elképzelt valóságok az 1950-70-es években Magyarországon - Játékok gyerekeknek és felnőtteknek a Rákosi-korszakban

összehasonlítani a gyerekek és a felnőttek attribútumait a hidegháborús propagandaanyagokban. Kéri kiemeli, hogy a gyerekek inkább „kicsinyí­tett kommunista harcosok" formáját öltik (Kéri 2002: 53.): ezt az elgon­dolást ékesen példázza a Kis Postás társasjáték az ötvenes-hatvanas évek fordulójáról, melynek játékelemeit csak a GYERMEKPOSTA felirat különbözteti meg a valódi postai táviratfeladó és pénzátutaló űrlapoktól. A felnőttesített gyerekek képzete mellett, ha szemügyre vesszük például az egyik mintaszerű termelési filmben, a Kis Katalin házassá­gában (rendezte Máriássy Félix, 1950) csapatban szaladgáló munkáso­kat, vagy az alábbi amerikai röpcédulán látható szovjet katonát, akkor határozottan az lehet az érzésünk, hogy a felnőttek ábrázolása viszont gyakran kimondottan infantilis. A hatvanas években a társasjátékok tematikája, képi világa kezdett elszakadni az ötvenes évek eleji hidegháborús propagandától, és egyes játékokat szemügyre véve semmi jel nem utal arra, hogy épp Magyar­­országon készültek. A kulturális-politikai semlegesség-semmitmondás másik megnyilvánulási formája a hagyományos egzotikum témáinak beemelése a játékokba. Az ötvenes évek végének gyerekei parafa sisakos afrikai utazók, kifinomult globetrotterek lehettek a társasjátékokban, talán valamelyest ellensúlyozandó a tényt, hogy bár szüleik egyre többet utazhattak Nyugatra, ám az egész család azért nem annyira. Az űrutazás tematikája megmutatja, hogy a társasjátékokra milyen fontos szerep hárult a politikai rendszer önreprezentációjában. A követ­kező három kép a szocialista ember kilépését mutatja az űrbe: az első és a második egy-egy társasjáték az ötvenes-hatvanas évek fordulójá­ról, a harmadik pedig illusztráció egy 1954-es szovjet munkából, amely a szovjet tudomány és technika eredményeit méltatja.25 A valóság és a képzelet, továbbá a cselekvés és az utánzás megint csak másféle esetét valósították meg az iskolában az oroszórákon hasz­nált tablók, melyek jellemző életképeket mutattak olyan helyszíneken, mint az otthon, a munka, az iskola, a szabadidő világa, a falu vagy az áruház. A gyerekek az iskolában pedig (mint e sorok írója is) orosz nyel­vi memoriterek és helyzetgyakorlatok eljátszásával léphettek be e népi demokratikus idilli tükörországba, arról pedig az iskola gondoskodott, hogy kellő tétje legyen ennek az átmeneti rítusnak, hiszen aki nem tanulta meg a szöveget, egyest kapott. 25 Érdekes, hogy míg az űrprog­ramok fontos szerepet játszottak a hidegháborús versengésben, a science fiction a szocialista országok kultúrpolitikájának soká­ig alig-alig megtűrt, marginális eleme volt (MAJOR 2004). A távirat címét nyomtatott nagybetűkkel írja !• GYERMEKPOSTA 19. kép. Gyermekposta: Távirat. Forrás: Dési Péter gyűjteménye 20. kép. Gyermekposta: Pénzutalvány. Forrás: Dési Péter gyűjteménye 21. kép. Április 4. Szovjet katona. A kép forrása: Friedman é. n./b ÁPRILIS 4 Táblás játékok és más elképzelt valóságok 43 .

Next