Népszabadság, 2002. február (60. évfolyam, 27-50. szám)

2002-02-04 / 29. szám

24 NÉPSZABADSÁG SPORT 2002. FEBRUÁR 4., HÉTFŐ Sávolt, a mezőny legjobbja Bardóczky második, Hultai-meglepetés a nyitányon Tenisz MUNKATÁRSUNKTÓL A várakozásnak megfelelően Sávolt Atti­la nyerte a Raiffeisen Grand Prix-sorozat első állomását, a Szépvölgyi Teniszcent­rumban megrendezett, 800 ezer forint összdíjazású nyitó tornát. A szombati elődöntőkben az esélyesek sima győzel­met arattak: Bardóczky Kornél a verseny meglepetésembere, Hultai Gergely ellen két szettben győzött (6:4, 6:3), miként Kisgyörgy Gergely sem volt képes a tisz­tes helytállásra az első helyen kiemelt Sávolttal szemben (6:4, 6:2). Vasárnap előbb a 3. helyért játszottak, és azon a mérkőzésen Hultai játszmát vett el a jóval esélyesebb Kisgyörgy­től, ám az igazi bravúr nem sikerült számára. A döntőben Sávolt remek játékkal bizonyította, hogy pillanatnyilag ő a legjobb magyar teni­szező. Bardóczky erejéből játszmanye­résre sem futotta, a hazai éljátékos 6:4, 6:2-vel szerezte meg az első helyet. Taróczy Balázs, a Davis Kupa-csapat kapitánya, a verseny szervezője elégedet­ten nyilatkozott a látottakról: „Azt kap­tam, amit reméltem: az élmezőny remek mérkőzéseken mutatta meg magát a né­zőknek. Azt tudtam, hogy Sávolt kima­gaslik majd a mezőnyből, azt is tudtam, hogy Bardóczky és Kisgyörgy ott lesz a végküzdelmekben, az viszont kellemes meglepetés a számomra, hogy Hultai a selejtezőből felkapaszkodva szorongatta meg az esélyeseket. Egy-egy tornának jót tesz az ismeretlen arc, Hultai ezt a szere­pet töltötte be, sikerrel. Bármilyen fur­csán is hangzik, Sávolt fölényes győzel­me a többieknek irányt szabhat: a vetély­­társaknak mérce volt az ő játéka, láthat­ták, mennyit és hogyan kell edzeni ahhoz, hogy elindulhassanak fölfelé.” ­ NÉPSZABADSÁG OLVASÓ- ÉS KÖZÖNSÉGSZOLGÁLAT TELEFON: 250-0110 EÖTVÖS PÁL elnök, főszerkesztő • KARCAGI LÁSZLÓ, TAMÁS ERVIN, ZALAI ISTVÁN főszerkesztő-helyettesek • FRISS RÓBERT, SOÓS KÁLMÁN, TRIPOLSZKY LÁSZLÓ lapszerkesztők • MIKÓ F. LÁSZLÓ művészeti vezető • FEJÉR GÁBOR képszerkesztő • ROVATVEZETŐK: Gazdaság: BLAHÓ MIKLÓS mb. • Budapest: BÚZA PÉTER • Hazai tudósítások: FALUS GÁBOR • Sport: JAKAB JÓZSEF • Hír és információ: MUCSÁNYI MARIANNA • Külföld: NAGY CSABA • Fotó: RÉDEI FERENC • Fórum; levelezés: RÉVÉSZ SÁNDOR • Társadalompolitika és kultúra: VÖRÖS T. KÁROLY • Népszabadság Részvénytársaság: MARTIN FELDENKIRCHEN vezérigazgató, felelős kiadó • Lapigazgató: RÓZSA GYULA • Hirdetési igazgató: NÉMETH GYULA • Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest III., Bécsi út 122-124. Telefon: 436-4444. T­elefax: 436-4604. Hirdetési ügyekben telefax: 436-4450. Terjesztési ügyekben telefon: 387-8944, telefax: 436-4426 • A Népszabadság Rt. levélcíme: 1960 Budapest. Interneteim: www.nepszabadsag.hu • Terjeszti a HÍRKER Rt., az NH Rt. és a regionális részvénytársaságok. Előfizetésben terjeszti a Magyar Posta Rt. Levél- és Hírlapüzletági Igazgatóság (LHI). Előfizethető az LHI ügyfélszolgálati irodáinál, a kézbesítőknél, a Hírlap-előfizetési és Lapellátási Irodánál és a kiadónál. Előfizetési díj egy hóra 1480, negyedévre 4440, fél évre 8880, egy évre 17 760 Ft • Szedés: Primus Népszabadság Média-képviseleti Kft. • Nyomdai előállítás: Szikra Lapnyomda Rt. Felelős vezető: LENDVAI LÁSZLÓNÉ vezérigazgató. Interneteim: www.szikralapnyomda.hu. E-mail: szikra.keringh@szikralapnyomda.hu • INDEX: 25­001 ISSN 0133-1752 BP.­­ ISSN 0237-3777 VIDÉK • A Népszabadság Rt. a Matesz tagja. • Minden jog fenntartva! VÍZILABDA Bár a Dinamó Moszkva csapata annak idején ijesztésképpen megnyerte selejte­zőcsoportját a Bajnokok Ligájában , rá­adásul éppen Athénban, a bírókkal köztu­domásúan bensőséges viszonyt ápoló, helyi Olimpiakosz vendégeként győze­delmeskedett a legjobb nyolc között vívott első találkozóján már „rendet ra­kott” a megzavart fejekben. A piros jelzé­sű kvartett nyitómeccsén hazai pályán szenvedett ötgólos vereséget a Jug Dub­rovnik társulatától, és ennek az „élmény­nek” a hatása alatt érkezett Budapestre. Jó hír a Kőér utcából: az oroszok távo­zása sem sikerült örömtelibbre... Igaz ugyan, hogy a nyitó fordulóban Óbecséről mindkét pontot elhozó Honvéd együttesé­nek játéka akadozott valamelyest - Biros góljára Zseljajev és egy régi ismerős, a jó öreg Apanaszenko is válaszolt, így az első negyedben 1:2 „oda” a folytatásban már strandjelleget öltött a vasárnapi mati­né. Az idő múlásával egyenes arányban vált mind egysíkúbbá a mérkőzés, és ami­kor a fáradhatatlan „veterán”, Tóth Imre három másodperccel a második felvonás vége előtt bevágta a negyediket, a vendé­gek a jövőre nézve biztatóan savanyú áb­­rázattal úsztak a parthoz (4:2). Biros-show-t hozott a harmadik hét perc: a Honvéd ősszel szerződtetett ne­hézbombázója ebben a szakaszban há­romszor vette be Lancov kapuját, és el­évülhetetlen érdemeket szerzett abban, hogy a vetélytárs már a negyedik labdára úszást megelőzően kis híján elsüllyedjen, legalábbis szégyenében (8:2). A pólósuli még hátralévő játékrészében lazított a Honvéd, ennek nyomán a korlátot jól szórakozó kívülállóként támasztó Kovács István tréner arra lehetett figyelmes, hogy két gólt is lőnek az oroszok. Szerencsére azonban arra is, hogy saját csapata - má­sok mellett, Biros még kettő! — újabb „ötöst” nyújt át a vizitálónak, komoly munkát szolgáltatva ezzel az eredmény­­jelző kezelőjének (13:4). A csoport másik összecsapásán: Becsej (jugoszláv)-Jug Dubrovnik (horvát) 6:7. Az állás: 1. Honvéd 4 pont (24:12), 2. Jug Dubrovnik 4 (19:13), 3. Becsej 0 (14:18), 4. Dinamo Moszkva 0 (11:25). A négyes döntőbe jutás felé vezető úton két jelentő­sebbet már léptek a magyarok, s jó esé­lyük van arra, hogy a továbbiakban sem botlanak nagyobbat a még elviselhetőnél. Lényegesen kevesebbet mosolyogha­tott a vízilabda-rajongó ebéd után, átkel­ve Pestről Budára. A Komjádi uszodában rendezett LEN Kupa-negyeddöntő visz­­szavágóján ugyanis egészen különleges produkcióval rukkolt ki a Belgrádban csupán egy góllal vesztes FTC csapata: játékosai olyan nívón vízilabdáztak a Par­tizan ellen, hogy a szomszédos szektor­ban ülő középkorú szurkoló megjegyez­te: „ha ők pólósok, akkor lehet, hogy én is az vagyok”. A párharc pikantériájaként az az Alek­­szandar Sostar őrizte a Ferencváros ka­puját, aki a jugoszlávok klubigazgatója — jól tetszettek olvasni -, s bár ezúttal a leg­kevésbé sem brillírozott, az igazán nem rajta múlott, hogy huszonegy percnyi tiszta játékidő után egyetlen hazai gólt jelzett a nagytábla (1:7)... Ne marcangoljuk magunkat az esemé­nyek felidézésével, érjük be a végered­ménnyel: FTC-Partizan 3:8. A zöld-fehé­reknek az idén már nincs gondjuk a nem­zetközi kupával, de ne tréfálkozzunk, most alighanem éppen ez a legnagyobb problémájuk. B. G. Elődöntős a Vasas a KEK-ben: 9:7-es hazai győzelme után idegenben 11:10-re múlta felül a német Cannstatt csapatát. Az angyalföldiek következő ellenfele a görög Vuliagmeni lesz. Az FTC-vel ellentétben bejutott a négy közé a BVSC a LEN Kupában, noha a ne­gyeddöntő visszavágóján 8:7-re kikapott a vendéglátó a Real Madridtól, 18:17-es összesítéssel megnyerte a párharcot. A vasutasok a döntőbe jutásért az olasz Brescia együttesével találkoznak. Fenn és LEN Kiütéses Honvéd-siker, sima FTC-vereség a fővárosi kupaprogramban Raiffeisen £►1 BANK Királyi egyes ________Vívás_________ _______________MTI-JELENTÉS _____________ Király Hajnalka nyerte a prágai női pár­bajtőr Világ Kupa-versenyt, a fináléban 15:10-re verte az orosz Logunovát. Hor­­may Adrien harmadik lett. Ferjancsik Domonkos a második, Nemcsik Zsolt a harmadik helyen végzett a kard három múlhatatlan klasszisáról el­nevezett Gerevich, Kovács, Kárpáti VK- viadalon. A győzelmet az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Sztanyiszlav Pozd­­nyakov szerezte meg: az orosz versenyző a szombati, budapesti döntőben 15:14-re múlta felül a 8:3 után fokozatosan felzár­kózó és 14:14-re egyenlítő Ferjancsikot. Nemcsik a nyolc között elbúcsúztatta a sydneyi ötkarikás játékok aranyérmesét, a román Covaliut, majd alulmaradt Pozd­­nyakoval szemben. Gyengén szerepelt a vasárnapi, gödöl­lői Világ Kupa-versenyen a Ferjancsik, Nemcsik, Fodor Kende, Lengyel Balázs összeállítású, világbajnoki ezüstérmes magyar kardválogatott, első mérkőzésén 45:44-es vereséget szenvedett az ola­szoktól, s hetedik lett. A döntőben: Fran­­ciaország-Olaszország 45:43. észre: az utolsó másodpercekben a palánkra rúgta a labdát, amely Takács mellett vágódott a hálóba. A jégkorongos ihle­tésű rávezetésben - a játékosok a félpályától indultak kapu­ra - a Balaton-partiak 2-1-re bizonyultak jobbnak, az utolsó gól László nevéhez fűződik. A 3. helyért: FTC-REAC 5-2, az 5. helyért: Kaposvár-Debrecen 4-1 fotó: szabó Barnabás László a magasban, avagy ünnepel a Siófok: a másodosztá­lyú együttes nyerte a teremlabdarúgó-bajnokságot. Csank János csapata a dunaújvárosi hatos döntőben az élvonalbeli Haladást múlta felül az első helyért rendezett mérkőzésen. A találkozó a rendes játékidőben 2-2-re végződött, miután a szombathelyi Filipovics különleges öngóllal vétette magát ________Futballvilág________ Ez eszméletlen! Ájulás Bordeaux-ban, a Lens előnye már nyolc pont Franciaország PÁRIZSI TUDÓSÍTÓNKTÓL Joel Muller hallani sem akar még a baj­noki címről, pedig a francia sportsajtó szerint a Lens feltartóztathatatlanul me­netel az újabb dicsőség felé. „A futball­ban eltöltött harminc év alatt megtanul­tam, a bajnokság sorsa mindig az utolsó három fordulóban dől el. Nincs mit ünne­pelni, minden meccsen a lehető legtöbb pontot kell megszerezni” - nyilatkozta a vörös-sárga klubszínek után a Vér és Arany csapatának nevezett észak-fran­ciaországi együttes szakvezetője. Muller­­nek mindenesetre panaszra nem lehet oka. A Lens a bajnokság tabellaelsője, az együttes eddig tizenöt győzelmet aratott, és nyolc ponttal előzi meg a második he­lyen álló Lyont. A hét végén a Lens újabb fontos három pontot szerzett, ezúttal a vendég Monaco ellen (1-0). A találkozót eldöntő gólt a 9. percben Sibierski lőtte, s ezt követően a csapatok szerepet cseréltek: az iramot az első edzői évét taposó Didier Deschamps által irányított hercegi gárda diktálta. Kü­lönösebb eredmény nélkül, a hazaiak ugyanis önfeláldozóan kibekkelték a meccs nagy részét. „Minden elismeré­sünk és köszönetünk a szurkolóké, nélkü­lük nem nyertünk volna” - nyilatkozta Guillaume Warmuz, a Lens kapusa, aki több veszélyes helyzetet - például Gal­­lardo látványos ollózásból eleresztett kö­zeli kapáslövését­­ hárította bravúrosan. A „meglógó” északiakat üldözők kö­zül az eddig - finoman fogalmazva - hul­lámzó teljesítményt nyújtó Paris Saint- Germain erejéből gól nélküli döntetlenre futott a Montpellier-ben. A szintén sze­szélyes Lyon hazai győzelemmel igyeke­zett feledtetni az előző fordulóban, Nantes-ban kapott hármast. E feladat tel­jesítése nehezen indult, de végül könnyen sikerült. A vendég Metz mindössze két percig örülhetett a lyoni védelem rövid­zárlatából eredő vezetésnek, mert Car­­riereje 17 méteres lövéssel egyenlített. A fordulópontot a 60. perc hozta, amikor egy bal oldali átívelés után Govou a ti­zenhatos jobb széléről, kapásból, szem­kápráztató mozdulattal küldte a labdát az ellenkező sarokba. Majd jött Andersen és Luyindula, a Lyon pedig 4-1-es győze­lemmel „búcsúztatta” a kieső helyen ta­nyázó metzieket. A Bordeaux győzelme korántsem volt ilyen egyértelmű. Az eredményjelző ugyan 2-1-et mutatott a Lorient ellen, azonban mindhárom gól meglehetősen vitatott tizenegyesből született. Glodion játékvezető döntései nyomán az érzelmek és az indulatok olyan magasra csaptak - különösen igaz ez a Bordeaux javára a 93. percben megadott, döntőnek bizo­nyuló büntetőre -, hogy a lefújás után eszméletét vesztő Pascal Feindounót, a Lorient játékosát idegi túlterheltség miatt kórházba kellett szállítani. Pauletának, a Bordeaux csatárának viszont sikerült megőriznie hidegvérét: a portugál, két ti­zenegyesével, 17-re növelte góljai szá­mát, s ezzel - túl a bajnoki szezon kéthar­madán - magabiztosan vezeti a vonatko­zó listát. Az élen: 1. Lens 51 pont/23 mérkőzés, 2. Lyon 43/23, 3. PSG 39/24 (31-17-es gólkülönbség), 4. Auxerre 39/22 (29-20), 5. Troyes 35/22 (28-22), 6. Lillé 35/23 (27-23), Dési András München: Levertkusen Bayern-győzelem hét mérkőzés után a rangadón Németország BERLINI TUDÓSÍTÓNKTÓL „Miért kellett ilyen gyönyörű napot fut­ballal elrontani?” - dohogott egy csaló­dott Hertha-szurkoló az emberemlékezet óta legmelegebb, legszebb február máso­dikén, amikor a főváros kertvendéglői, az Unter den Linden járdájára kitett aszta­­lok-székek megteltek pihenő, sütkérező, sörözgető-borozgató berliniekkel. A csaknem egész Németországban ragyo­góan sütő nap a szezon egyik leggyen­gébb fordulóját hozta a Bundesligában. Tavaszi fáradtság? Másnaposság? Ez utóbbira legfeljebb a Hertha Marcelinhó­­ra hivatkozhatott, akinek ittas vezetés mi­att a minap vonták be a jogosítványát. Dárdai, Eyjölfur és Preetz, akik finoman szólva halovány teljesítményt nyújtottak, még erre sem hivatkozhattak. A hazai pá­lyán 0-1-es félidő után nagy nehezen ki­csikart 1-1 Hoenesst, a Hertha menedzse­rét és Röber edzőt egyaránt kínosan érin­tette, miközben a tréner azzal a páratlan teljesítménnyel „dicsekedhetett”, hogy viselkedése nyomán - immár a szezon­ban másodszor — a játékvezető elzavarta a kispadról. Erőtlen pincefutballt játszottak Nürn­­bergben is, ahol a tabella végének két „mélynövésű óriása”, a 16. helyen álló helyi FC és a tizenötödik Cottbus gyűrte egymást. A házigazdák némi szerencsé­vel otthon tartották mind a három pontot (2-0), annak ellenére, hogy az első félidő­ben - amelynek során a nürnbergi Wib­­lishauser kettős lábtörést szenvedett - a cottbusiak játszottak jobban. Szép kezdés, szép befejezés, ami közte volt, azt felejtsük el. A nap szombaton Böhmére sütött, akinek forintos (eurós) labdáját a Schalke—Mönchengladbach mérkőzés 47. másodpercében Wilmots góllá érlelte. Az NDK-ból származó játé­kosnak jót tett a feleségétől kapott kará­csonyi ajándék, a régi szép időket idéző Trabant, amellyel időnként végigszáguld a belvároson, és a jámbor gelsenkirche­­nieket riogatja. A házigazdák második gólját Asamoah a 90. percben passzírozta be a mönchengladbachiak hálójába. Wolfgang Wolf, a házigazda Wolfsburg edzője szerint jobban is megszoríthatták volna a büszke vendégcsapatot, a Dort­­mundot, amely csak elvitte az egyik pon­tot a farkasveremből (1-1). Már a kezdet is baljósan alakult az otthoniak számára, a dortmundi Heinrich tulajdonképpen a wolfsburgi kapu előterébe akart passzol­ni, de a végén gól lett belőle, amit bizo­nyára nem nagyon bánt. A wolfsburgi Maric a 39. percben egalizált egy tizen­egyessel, beállítva ezzel a végeredményt. Gyengécske meccs volt, állapíthatta meg a 17 ezer néző. Ugyanígy látta a helyzetet a kölni stadion nézőserege is, amely ab­ban bízott, hogy hat, gól nélküli mérkő­zés után a házigazdák csak megemberelik magukat. Nem tették. A vendégcsapat, a Kaiserslautern az 57. percben Klose ügyeskedésének eredményeképpen meg­nyerte a találkozót, egyúttal - úgy tetszik - megpecsételte a kölni edző, Christoph John sorsát. Hamburgban vége szakadt az 1860 München hétfordulós veretlensé­gének: a Hanza-városiak gól nélküli első félidő után 2-1-re elporolták őket. A mér­kőzés hőse a hamburgiak lelke, az argen­tin Cardoso volt, aki ugyan nem rúgott gólt, de nagy labdaosztogatóként, hely­zetmesterként a nézők kórusban biztat­ták. A másik Hanza-városnak, a Brémá­nak most sem ment, a vendég stuttgartiak ellopták mind a két pontot (1-2). A vasárnap esti rangadón - hét nyeret­len mérkőzés után - a Bayern München javított mérlegén, 2-0-ra győzött a Lever­­kusen ellen. Elbernek a 67. percben elért gólját követően Effernberg tizenegyesből biztosította be a győzelmet (71.). Az élen: 1. Dortmund 43, 2. Leverku­­sen 42, 3. Kaiserslautern 41, 4. Bayern München 37, 5. Bremen 36, 6. Schalke 35. Dunai Péter 1. Hamburg-1860 München TOTÓEREDMÉNYEK 2-11 8. Intemazionale-Torino 0-0X 2.1. FC Köln-Kaiserslautern 0-12 9. Brescia-Parma 1-42 3. Schalke-Mönchengladbach 2-01 10. Fiorentina-AS Roma 2-2X 4. Bremen-Stuttgart 1-22 11. Piacenza-Chievo 2-2X 5. Hertha-Freiburg 1-1X 12. Udinese-Perugia 0-0X 6. Wolfsburg-Dortmund 1-1X 13. Verona-Atalanta 3-11 7. Bayern München-Leverkusen 2-01 14. Lazio-Milan első kiad. zárása után