Népszava, 2015. július (142. évfolyam, 152-178. szám)

2015-07-13 / 162. szám

14 NÉPSZAVA SPORT 2015. JÚLIUS 13., HÉTFŐ Szilágyi Áronnak csak az egyéni világbajnoki arany hiányzik az érem kollekciójából „Célom: jól vívjak A női és a férfi kardozók selejtezőivel ma megkezdődik az év legfontosabb vívóversenye, a moszkvai olimpiai kvalifikációs világbajnokság. A magyarok a legerősebb kerettel vágnak neki az oroszországi tornának. Az érmeket első­sorban a Szilágyi Áron vezette férfi kardozók, a világranglista-éllovas Szász Emese és a Boczkó Gábor fémjelezte férfi párbajtőrcsapat szállíthatja. N­agy a tétje a ma kezdődő moszkvai olimpiai kvali­fikációs vívó-világbajnok­­ságnak, ugyanis az érmek és helyezések mellett a riói kvóta is a cél. Az ötkarikás játékokra rangsoroló világranglistába ki­emelten, egyéniben 2,5-szeres, csapatban kétszeres szorzóval számítanak a vb-n szerzett pontok. A magyar vívóknak sok pi­henésre nem volt idejük, hi­szen egy hónappal ezelőtt a montreux-i kontinensviadalon léptek pástra, ahol egy arany- és négy bronzéremmel zár­ták az Európa-bajnokságot. Montreux-ben a dobogó legfel­ső fokára állhatott az olimpiai bajnok kardozó, Szilágyi Áron, aki az oroszországi viadalon is éremesélyesnek számít. A lon­doni ötkarikás bajnoknak az egyéni aranyakat tekintve csak a vb-elsőség hiányzik. A kollek­ciót akár a héten teljessé teheti a magyar kardozó. „Jól hangzik, de egyelőre az a célom, hogy jól vívjak, és így dobogóra állhassak” - fogalma­zott korábban lapunknak Szi­lágyi Áron. Az olimpiai bajnokon kívül esélyesnek számít még a világ­ranglista-éllovas Szász Emese és a Boczkó Gábor fémjelezte férfi párbajtőrcsapat. Az elmúlt, közel egy évtized világbajnokságain nem szere­peltek túl sikeresen a magya­rok. A férfi párbajtőrcsapatunk 2013-as, emlékezetes budapesti aranyérmét megelőzően 2007- ben léphettek a mieink a dobo­gó legfelső fokára (Kulcsár Krisztián, férfi kardcsapat). A tavalyi kazanyi vb-n egyetlen bronzéremmel tért haza a kül­döttség. Ám ez a múlt, most már a je­lenre kell koncentrálni, ugyan­is ma a női és a férfi kardozók selejtezőivel megkezdődik az év legfontosabb vívóversenye. NÉPSZAVA-IN­FORMÁCIÓ Szilágyi Áron esélyesnek számít a moszkvai világbajnokságon fotó: szalmás Péter A magyar keret Férfi párbajtőr: Boczkó Gábor (Honvéd), Imre Géza (Honvéd), Rédli András (Ba­laton), Somfai Péter (Hon­véd). Női párbajtőr: Antal Edina (Vasas), Budai Dorina (Hon­véd), Révész Julianna (BVSC), Szász Emese (Vasas). Férfi kard: Decsi Tamás (BVSE), Gémesi Csanád (Gö­döllő, csak csapatban), Iliász Nikolász (Vasas, csak egyé­niben), Szatmári András (Vasas), Szilágyi Áron (Va­sas). Női kard: Márton Anna (MTK), Garam Nóra (MTK), Mikulik Júlia (BVSC), Várhe­lyi Anna (BVSC). Férfi tőr: Dósa Dániel (Tö­rekvés), Németh Gábor (Honvéd), Szabados Gábor (Építők), Szabados Kristóf (Építők). Női tőr: Jeszenszky Szilvia (Terézváros), Knapek Edina (Honvéd), Mohamed Aida (UTE), Varga Gabriella (Hon­véd). RÖVIDEN Immobile Sevillában Az Európa Liga-győztes Sevillá­ban folytatja pályafutását Ciro Immobile, a Borussia Dortmund támadója. A 25 éves csatár egy évre kölcsönbe kerül az andalú­­ziai együtteshez, amely BL-sike­­rének köszönhetően a Bajnokok Ligája főtábláján indul a követke­ző szezonban. ► MTI Magyar ezüst A junior magyar csapat tegnap ezüstérmet nyert a nyílt vízi úszók svájci, Teneróban rende­zett Európa-bajnokságán. A 3 km-es, időfutam-rendszer­­ben lebonyolított számban a Ra­­sovszky Kristóf, Novoszáth Ta­más, Kiss Nikoletta összeállítású csapat 25 másodperccel maradt el a győztes német triótól, és ugyanennyivel bizonyult gyor­sabbnak a bronzérmes orosz hármasnál. A magyarok ezzel szinte teljesen lemásolták tavalyi Eb-szereplésüket: ahogy akkor, úgy most is Kiss Nikoletta és a magyar csapat szerzett egy-egy ezüstérmet. ►MTI Marc Márquez az élen Idei második sikerét aratva Marc Márquez (képünkön) győzött a MotoGP-ben a gyorsaságimoto­­ros-világbajnokság idei kilence­dik futamán, a Német Nagydíjon. A vb-pontversenyben éllovas Valentino Rossi ezúttal harmadik lett, de így is növelte előnyét, mert yamahás csapattársa, a spa­nyol Jorge Lorenzo negyedik­ként zárt. A Moto2-ben győztes Xavier Simeon pályafutása első diadalát aratta, míg Moto3-ban a vb-pontverseny brit éllovasa, Danny Kent haladt át elsőként a célvonalon. ►MTI Chris Froome növelte előnyét A BMC Racing nyerte a Tour de France országúti kerékpáros­körverseny kilencedik szakaszát, amely csapatidőfutam volt. Az amerikai istálló kapitánya, Tejay van Garderen a sikernek köszön­hetően feljött összetettben a második helyre. Az élen álló Chris Froome együttese, a Sky mindössze egy másodperccel kapott ki, így 12 másodpercre növelte előnyét a viadal 2013-as győztese. A mai szünnapot köve­tően holnap a Tarbes és La Pierre Saint Martin közötti 167 kilomé­teres etap vár a mezőnyre. ►MTI Glen Johnson a Stoke Cityben folytatja A Stoke City csapatában folytatja pályafutását Glen Johnson, 54- szeres angol válogatott labdarú­gó. A Liverpooltól érkező, 30 éves szélső védő kétéves megállapo­dást kötött új klubjával. ►MTI Herczigék nyerték a Veszprém-ralit A Herczig Norbert, Igor Bacigal kettős nyerte a Veszprém-ralit, az országos bajnokság ötödik futamát. Mögöttük a Turán Fri­gyes, Zsiros Gábor páros lett a második, míg a harmadik he­lyen Ollé Sándor és Tóth Zsolt végzett. ► MTI FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES www.nepszava.hu sport@nepszava.hu Csagajev simán megvédte WBA-címét Hamar lerendezte a Bokszvilág­szövetség (WBA) nehézsúlyú „reguláris” világbajnoki övéért vívott címmérkőzést az üzbég Ruszlan Csagajev. A 36 éves ökölvívó az Olaszországban született Francesco Pianeta el­len diadalmaskodott. Meglepő, hogy mennyire könnyen elin­tézte Pianetát, hiszen az 1984- ben született német-olasz öklö­ző eddigi mérlege igazán figye­lemre méltó volt: 34 mérkőzé­sén 31 diadalt aratott, ebből 17 alkalommal kiütéssel győzött. Persze a nagy favorit Csaga­jev volt. S nemcsak azért, mert címvédőként lépett ringbe, ha­nem mert eddigi mérlege még ellenfelénél is félelmetesebb: 36 mérkőzéséből 33-at nyert meg, 20-at KO-val. Nos, a találkozó teljesen egyenlőtlen küzdelmet hozott. Csagajev félelmetes villámrajtot vett, két alkalommal is padlóra küldte kihívóját, akit a vezető­bíró még az első felvonás végét jelző gong előtt le is léptetett - írta a profiboksz.hu. Csagajevre nehéz időszak előtt áll, hiszen - elvileg - két további címvédés is vár rá. Elő­ször Fres Oquendón kell túljut­nia. Amennyiben megveri a 42 éves Puerto Ricó-i bokszolót, ez esetben Lucas Browne várna rá. Az ausztrál Browne nem ígérkezik könnyű meccsnek az üzbég öklöző számára, hiszen 36 éves ellenfele eddig mind a 22 összecsapásán diadalt ara­tott, ezek közül 19 találkozót nyert meg kiütéssel. NÉPSZAVA-IN­FORMÁCIÓ Michelisz Portugáliában is dobogóra állhatott Michelisz Norbert a második sorból, a negyedik helyről raj­tolhatott a túraautó-világbaj­nokság (WTCC) Portugáliában megrendezett első futamán. Előtte a két gyári Citroën-piló­­ta, a francia Sébastian Loeb és az argentin José-Maria López volt, mellette a francia Hugo Valente, mögötte pedig a két gyári hondás pilóta, az olasz Gabriele Tarquini és a portugál Tiago Monteira. Mind a két gyári Citroennel versenyző nagyon jól kapta el a rajtot, akárcsak Michelisz, aki­nek sikerült lerajtolnia Valentet, aki ismét beragadt. Nemcsak a magyar fiú jött el mellette, ha­nem a két gyári hondás is, Tarquini és Monteira. A francia versenyző utána még kakasko­dott Mullerrel és Ma Csing Huával, de végül feladta a ver­senyt és kiállt. Az első kör vé­gén már kialakult az első öt le­­intésének a sorrendje, bár Loeb többször közel került csapat­társához, megelőznie nem sike­rült Lópezt. Michelisz pedig a harmadik helyen ért célba. „Nem volt a legizgalmasabb futamok egyike. Végig kontroll alatt tudtam tartani a ver­senyt. Éreztem, hogy el tudok lépni az üldözőktől. A futam végén kaptam egy hibaüzene­tet, emiatt pedig vissza kellett vennem a tempóból, de sike­rült dobogóra állnom, ezért na­gyon boldog vagyok” - nyilat­kozta az első futam után Michelisz Norbert. A második versenyen a ma­gyar pilóta a hetedik helyről rajtolva végül negyedik lett. NÉPSZAVA-IN­FORMÁCIÓ Michelisz Norbert remek verseny­hétvégén van túl fotó: népszava Az olasz férfi vízilabda-válogatott nyerte a Vodafone Kupáért ötödik alkalommal kiírt négycsapatos tornát a Margit-szigeten, miután a zárónapon 8-6-ra legyőzte a két hét múlva rajtoló oroszországi világbajnokságon szintén részt vevő magyar együt­test. „Hátul nagyon hatékonyak voltunk, elöl viszont rengeteg emberelőnyt kihasználatlanul hagytunk" - fogalmazott a szö­vetség Facebook-oldalán Benedek Tibor szövetségi kapitány. A sportághoz kapcsolódó hír, hogy férfi válogatottunk az elő­döntőben az amerikaiakat 4-3-re legyőzve fináléba jutott a dél­koreai Kvangdzsuban zajló Universiadén fotó:mti/kovácsattila Második lett a Benedek-csapat