Nógrád, 1984. október (40. évfolyam. 231-256. szám)

1984-10-02 / 231. szám

RÖPLABDA NB II. Győzelemmel rajtolt a Kerámia Romhány Szentendre, v: Jaeger. Rom­hány: Bagi, Németh, Varga, Takács, Lichy, Balogh. Cs: Do­roszai, Spitzer, Kovács. Ed­ző: Reznicsek László.­­ A középmezőny rivális csa­patához utazott az őszi idény első mérkőzésére a Romhányi Kerámia férfi röplabdacsa­pata. A pályahitelesítési ce­remónia után nagy lendület­tel kezdett a vendégcsapat a hideg teremben Az elsöprő kezdésre jellemző, hogy a ka­­tonacsapat 9—0 után érte el első pontját. A második játsz­­ ­ 'Ossuth K^Sfc 3 — 0 ( mában tovább tartott a rom­­hányi fiúk lendülete. Bagi­ és Lichy olyan támadási variá­ciókat mutatott be, hogy a hazai közönség némán ugyan, de elismerően bólogatott. Csu­pán négy pontot „engedélyez­tek” a flegmaságba burkoló­zó, gyöngén mozgó hazaiak­nak. A harmadik játszmában mindent egy lapra tettek fel a KKFSE játékosai Az „el­altatott" kerámiások 0—4-nél kezdtek ritmust váltani. Ezek után újra váratlan támadáso­kat produkálva, szinte állva , 4: 6) hagyták álmélkodó ellenfelü­ket. Ezen a vasárnapon nem volt egy súlycsoportban a két csa­pat. A becsülettel felkészült Romhány halvány reményt sem adott a mindig magabiz­tos, de most készületlen ka­tonacsapatnak Takácstól Var­gáig minden ütőjátékos végig massbiztosan játszott, de a mezőny legjobbja az ügye­sen, higgadtan osztogató Ba­logh Ferenc volt. Szép kezdés után várjuk a folytatást! R. L. Kettős vereség a nyitányon Duse-St RSZR 3-0 (11, 14, 10) át. Az első játszmában jól­ Debrecen, v.: Gruber. RSZR: Szkiba, Boros, Németh, Nagy, Schufer, Szárnyasi Cs., Percze­l.A bajnoki rajton az RSZR el­ső ellenfele a debreceni egyetemistáik fiatal, jóképes­ségű együttese volt (tavaly az NB I-ért játszott osztályozót, az idén bajnokságra tör.) Az első játszmában az RSZR lá­nyainak nyitáshibái meghatá­rozók voltak. Az ellenfél ezek­ből öt ponttal elhúzott. Nagy nyitásaival és a hálónál nyúj­tott, kiváló játékával 9—9-re felhozta csapatát. A folyta­tásban a biztosabban ütő el­lenfél győzelméhez már nem fért kétség. Fordulás után nyitáshiba n­­kn­t kezdődött a küzdelem, a­­nnyira,­ hogy Szárnyast 5, Boros i1 pontot szerzett, véd-, hitetlen indításokból,. A 14— 13-as tarjáni vezetésnél végül is, az egyetlen nyitáshibát­ el­követő Boros a hálóba ütött. Így elmaradt a játszmagyőze­lem. Hosszú labdamenetek után, sok nyíltszínű taps kö­zepette, 40 percig tartott az egyenrangú ellenfelek küzdel­me! A harmadik játszma tarjá­­ni nyitásh­ibákkal indult, az egyetemisták így végig vezet­ve, biztosan nyerték a játsz­mát és a küzdelmet. Marek Aladár: — Az erős ellenféllel szemben a mérkő­zés nagy részében meglepően jól játszott a csapat. Külön öröm az újonc Szárnyasi ered­ményes beilleszkedése, nyitá­sa és sáncteljesítménye. Kandó Főiskola—Salpó Öblös 3—0 (12, 7, 11) Budapest, t.: Huszti. Salpó öblös: Laczkó, Sárai, Tajti, Szíj­, Kőbán, Prajsnár, cs.: Liptai és Tihaméri. ■ A Déli csoportban harma­dik helyezett főiskolásokat a tarjániak csoportjába tették — mátyus — kezdett a tarjáni­ együttes, 7—2-re elhúzott. A gyenge sáncolás és ütésfogadások mi­att az ellenfél 8—7-re feljött, majd 11—9 és 14—12 után aratott játszmagyőzelmet. A második játszmában 5—1, majd 10—3 után, különösen a gyenge ütések és a sánc nélküli hálójáték miatt az el­lenfél 3—4 ponttal, majd egy­re növekvő előnnyel, bizto­san győzött. A harmadik játszma ott folytatódott, ahol a második befejeződött. Ezt követően újabb tarjáni „fel­lángolás” következett. Az eredmény 8—8-ra, majd 10—ti­es tarjáni vezetésre alakult. Innen a jól összpontosító ha­zaiak biztosam győztek. Farkas Róbert: — A főis­kolások edzés nélküli játéka, továbbá Kiss hiánya (katonai szolgálatra vonult be) okozta vereségünket. KARATE Több miint két hete, hogy befejeződött az első Nógrád megyei nemzetközi karateta­lálkozó. Az események, és a jól sikerült rendezés kavarta „hullámok” azonban még nem csitultak el. Szakmai körök­ben — de a laikusok is — m­ég élénken foglalkoznak a látottakkal. — Milyennek ítéli meg a salgótarjáni versenyt? Össze­hasonlítva más, hasonló ha­zai találkozókkal, hová lehet rangsorolni ezt a nemzetközi viadalt, jelentőségét tekintve? kérdeztük dr. Gulyás Péter kétdanos mestertől,­ a verseny technikai vezető,etől, aki mint bíró is közreműködött. — A Nógrád megyei kara­tesport fejlődését évek óta fi­gyelemmel kísérhetem, hisz, gyakran kapok­­ meghívást ed­zőtáborok vezetésére és a vizsgák alkalmával is jó né­hány esetben találkoztam már a Salgótarjáni Shotokán Ka­rate Club tagjaival. A szak­mai munkákban is együtt­működünk a klub edzőivel, vezetőivel, így találkozásaink szinte mindennaposak. Ennek a nemzetközi versenynek az előkészítése másfél éve kez­dődött meg, a karatesport helyi népszerűségének egyik részeként. Erre az esztendőre azt terveztük, hogy a minő­ségi szakmai munka mellett a szervezeti életet is fejlesz­tik. Ez a nemzetközi verseny próbatételt jelentett a Salgó­tarjáni Shotokan Karate Club­nak. Ez a próba eddig na­gyon jól sikerült. A versenyen szerzett tapasztalatokat, a kapcsolatokat a jövőben is minden téren jól hasznosít­ják majd a salgótarjániak és az egész megye karatézói. — Minek tulajdonítja, hogy szinte minden zökkenő nél­kül zajlott a viadal? — Ez a klub az országban egyedülállóan fejlődik. Ezt bizonyítja a verseny ideje alatt alkalmazott számítógé­pes eredményfeldolgozás a versenyek történetében. A Gubán testvérek megmutat­ták, hogy a technikát miként lehet alkalmazni az élet leg­különbözőbb területein. Kü­lön elismerés jár a SZÜV-infó és a sütőipari vállalat­nak, hogy a két fiatalember­nek lehetősége volt a számí­tógépek használatára. Talán Salgótarján volt az első állo­mása annak, hogy a magya­rok a „karate szoftverrel" be­törjenek a nemzetközi po­rondra. Hogy ez mennyire foglalkoztatja a külföldieket is, bizonyítja a nyugatnéme­tek érdeklődése is a Gubán testvérek által kidolgozott program iránt. — Beszélgetésünk során szó volt az idei elképzelésekről. Mi a harmadik nagy feladat erre az évre? — A megye karatesportjára jellemző dinamikus fejlődés eredménye, hogy néhányan szakmailag olyan szintet ér­tek el, amit már nem lehet figyelmen kívül hagyni. Még az idén néhány versenyző megszerezheti a klub tagjai közül a barna övet, és ez újabb fordulópontot jelenthet a sportág Nógrád megyei tör­ténetében. — Mennyire volt elégedett a rendezéssel? — Kellemes meglepetés volt mindenki számára, hogy egyál­talán nem lehetett észreven­ni:" ez "az első nagyszabású ka­ra­teversen­y Sa­l­gótarjá­n­b­a­n. Minden rutinosan, percnyi pontossággal zajlott, nem volt fennakadás, a közönségnek semmi nem tűnt föl az ap­róbb hi­bákból, és ez már profi munkát jelent. Talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy a salgótarjáni klub tagjai a verseny ideje alatt több kül­földi meghívást is kaptak. Ez jó lehetőséget jelent a klub tagjainak arra, hogy nemzet­közi porondon is bemutatkoz­hassanak és tapasztalatokat szerezzenek. A verseny sikere bizonyította továbbá azt is, hogy a város, a megye vezetői figyelemmel kísérik e fiatal sportág fejlődését, s támogat­ják is, hogy ez a lendület ne szakadjon meg. A Salgótar­jánban megrendezett nemzet­közi viadal az eddigi vidéki karateversenyek közül a leg­jobb volt. Maguk a rendező szervek vezetői is figyelem­mel kísérték az eseményeket, jelen voltak a programokon, ami emelte a verseny rang­ját. A siker minden bizon­­nyal megteremtette az alapot arra, hogy ennek a kezdemé­nyezésnek a jövőben is legyen folytatása. (S­B) A sportág eddigi legjobb vidéki nemzetközi versenye volt T ^ Interjú dr. Gulyás Péter kétda­nos mesterrel Dr. Gulyás Péter Labda­rúgó NB 11.­ Izgalom az utolsó percig Nyíregyháza — Salgótarján 1—0 Nyíregyháza, 8000 néző, v.: Kálóién I. (Varga J., Varga L.). NYVSSC: Rabcsák - Cseke, Giron, Szikszai, Var­ga J. — Eszenyi (Buzsik, 67 p.), Pólyák, Kökény — Mold­ván, Kiss, Csehi (Vágó, 77 p.) Edző: Dalnoki Jenő. SBTC: László — Nagy J., Juhász L, Zimonyi, Babosán — Oláh, Gyimesi, Lipták, Balga — Földi, Jónás (Kovács, 53. p.). Edző Haász Sándor. Alig kezdték meg a nyír­egyháziak a játékot, már az első percben, látszott, nehéz dolga lesz a hazaiaknak, ha otthonukban akarják tartani a két pontot. Támadólag lép­tek fel a salgótarjániak, ha­bár 4—4—2-es felállásban játszottak. Mégsem mondtak le a góllövésről. A nyíregy­háziak három csatárral pró­bálkoztak, ám vagy a lövés volt gyenge, vagy pedig László kapus állt remekül helyt. Egészen a 18. percig, amikor Kökény adott jó lab­dát Kiss M.-nek, aki közép­ről balra fordított Moldván­­nak, s a jobbszélsőt játszó csatár bal oldali társa helyé­ről, óriási gólt lőtt 14 méter­ről. 1—0. A gól sem szegte kedvét a salgótarjániaknak. Támadtak, mégpedig veszé­lyesen, többször csak a sze­rencse, na és Rabcsák jó nap­ja mentette meg a hazaiakat az egyenlítéstől. Előbb Oláh eresztett meg egy bombát, majd Földi ordító gólhelyzet­ben lőtt kapu fölé. Ebben a játékrészben rendre lesre ál­lították a vendégek a hazai támadókat, a nyíregyháziak nem találták meg ennek az ellenszerét. Alig hogy a kö­zéppályásaik elindultak a tarjáni kapu felé a labdával, a vendég védők máris ki­ugrottak, s mire a csatárok észbekaptak, lengetett a part­jelző. A 40. percben, aztán majdnem ráfizettek. Ismét lesre játszottak az SBTC vé­dői, de Kökény még idejében adta a labdát, Moldván pe­dig kiugrott, azonban a já­tékszer valamivel gyorsabb­nak bizonyult. Ez mutatta: zavarba hozható a vendégvé­delem, mert egy perccel ké­sőbb a lest reklamáló védők mellett Kiss M. ment el a jobb szélen, a kapus felett akart a kapuba továbbítani, ám László, ha ujjheggyel is, de szögletre tolta a labdát. A második félidőben ott folytatódott a játék, ahol szünet előtt abbahagyták. Ak­tívabbak voltak valamivel a nyíregyházi támadók, s csak Kovács beállításával vált színesebbé az SBTC játéka. Közvetlenül a csere után szögletet rúgtak a tarjániak, Kovács még a fél pályáról ro­hant a nyíregyházi kapu fe­lé, s fejéről a felső lécre pat­tant a labda. Egyenlítési al­kalom volt! Később Oláh két­szer is jól ment el a védők mellett, Rabcsák mindkétszer hárított. Egy óra elteltével úgy tűnt, érik a pontot érő gól. Egy­szerűen érthetetlen volt a hazaiak passzív játéka, per­sze ebben a salgótarjániak voltak a „ludasak” A nyír­egyháziak beszorultak a ka­pujuk előterébe, a védők (1 — ) előrevágták ugyan a labdát, de középpályásaik rendre csődöt mondtak. N­em így a­ vendégek. Többször úgy tűnt, sakk-matt helyzetet dolgoz­tak ki, ám a helyzetkihasz­­nálással ők is hadilábon áll­tak ezen a napon. A befejezés előtt nyolc perccel még Balga előtt kí­nálkozott óriási lehetőség, lövését — mint oly sokszor, ezen a mérkőzésen is — Rab­csák kitűnően hárította. S ezzel mintha mindkét csapat ellőtte volna puskaporát, nem tudtak egymással megbirkóz­ni. Maradt a sovány, egygó­­los nyíregyházi vezetés, s, mint később kiderült, ez két pontot ért a hazaiaknak. A salgótarjániak elleni mérkőzést az igazi megmé­rettetésnek tartották Nyír­egyházán. Ugyanis eddig sze­rényebb képességű csapatok­kal játszottak bajnoki talál­kozókat a hazaiak, s most kiderült: jól állja a sarat a volt NB I-es gárda a na­gyobb tudású együttesekkel szemben is. Habár a salgó­tarjániak, ha elhiszik az utolsó percig, hogy lőhetnek gólt, talán az egyik pontot hazaviszik a Sóstói úti sta­dionból. Dalnoki Jenő: — Nagy ira­mú mérkőzésen, jó képessé­gű ellenfelet győztünk le. Haász Sándor: — Jó telje­­­sítményt nyújtott a csapat, de ez kevésnek bizonyult. Jók: Rabcsák, Giron, Mold­ván, ill. Zimonyi, Balga, Oláh, Sipos Béla labdarúgás NB I.: Videoton—Békéscsa­ba 4—1 (3—0), V. Dózsa— Vasas 2—1 (1—0), Bp. Hon­véd—Ferencváros 2—1 (1—1), Csepel—Zalaegerszeg 1—0 (1—0), Eger—Rába ETO 2—2 (0—0), Debrecen—MTK-VM 1—1 (1—1), Pécsi MSC—Ha­ladás 3—2 (1—0), Tatabánya -SZEOL AK 3—0 (0—0). NB II.: Siófok—22. Vo­lán 5—1 (4—0), Hődgép Met*­ripond—Vác 1—1 (1—0), Szol­nok—Szekszárd 3—0 (1—0), Nagykanizsa—Dunaúj­város 3—1 0—0)A Volán SC—Sop­ron 0—1 (0—1), DVTK—Ba­kony Vegyész 2—0 (1—0), D. Kinizsi—Keszthely 2—0 (1—0), Tapolca—Baja 1—0 (1—0), Ózd—Kazincbarcika 0—0, az NB II. Állása Területi bajnokság Mátra­csoport: Ganz MA­VAG— Gyöngyös 2—1 (0—1), Hatvan —B. Ép. Volán 2—0 (0—0), Recsk—BKV Előre 3—0 (1—0), H. Papp J. SE—Borsodná­­dasd 1—0 (1—0), Sajóbábony —Bélapátfalva 2—0 (0—0), Edelény—Füzesabony 3—2 (2-0). A bajnokság állása A TOTO 3S. HETI EREDMÉNYE Visszavette vezetését a Vác Eredmények, táblázatok az NB I. Állása 1.Ganz-M. 7 6 -1 18- 612 2.Hatvan 7 5 1 1 18- 411 3.Nagybátony 7 4 2 2 9- 310 4.Gyöngyös 7 3 2 2 12- 8 8 5.Sajóbábony 7 4 -3 8- 5 8 6.BKV Előre 7 2 4 1 8- 8 8 7.H. Papp J. 7 3 2 2 6-12 8 8.Recsk 7 3 1 3 6- 8 7 9.Sz. Síkú vég. 7 2 3 2 5- 9 7 10.Romhány 7 2 2 3 15-16 6 11.B. Ép. Volán 7 1 ,4 2 4- 5 6 12.B.-nádasd 7 2 1 4 8- 9 5 13.Füzesabony 7 1 3 3 8-13 5 14.Bélapátfalva 7 1 3 3 7-12 5 15.MVSC 7 1 1 5 4- 9 3 16.Edelény 7 1 1 5 8-17 3 1.Hamburg—Kaiser Uutern 3-2 1 2.Düsseldorf—Bremen 3-2 1 3.Ma/iuiieim—Uerdingen 2-1 I 4.Darmstadt—Oberhausen 2-1 t 5.Homburg—Aachen 3-4 2 6.Solingen—Wattenscheid 1-0 l 7.Ulm-—Bürstadt 4-1 l 8.Herta BSC—Blau W. 90 2-0 l 9.Atalanta—Roma 0-0 X 10.Avelino—Juventus 0-0 X 11.Comn—Floren tina 0-0 X 12.Lazio—Internazionale 1-1 X 13.Torino—Napoli +1 3-0 l 14.Padova—Genoa 1-1 X i NOGRAD - 1984. október 2., kedd ’/ Atlétika Több száz néző — köztük az iskolák egyéni és csapatversenyé­ben résztvevő salgótarjáni kisdiá­kok iskolatársai, tanárai és szü­lei — előtt dr. Mészáros Ottó, az SKÜ gazdasági iga­gatójának meg­nyitójával vette kezdetét a Vili. Kristály Kupa nemzetközi atléti­kai verseny az SKSE-stadionban. Az ősz eleji szombat délután hű­vös, szeles időjárása nem kedve­zett túlságosan a sportág specia­listáinak, de a közönség nagyon élvezte a csehszlovák és kuwaiti versenyzők által színesített, he­lyenként színvonalas vetélke­dést. A viadalra a határokon be­lül Szombathelyről, Szolnokról, Nyíregyházáról is sokan jöttek, természetesen a balassagyarmati ,,menők” m­ellet a vendéglátók legjobbjai szintén sokan rajthoz álltak. A női súlylökésben beje­lentett országos csncskísérlet ugyan nem járt sikerrel, de Hor­váth Viktória így­­ messze meg­előzte szolnoki vetélytársait. A csehszlovák Európa-bajnoknő, Éva Murkova, sérülése ellenére is „utcahosszal” nyerte a távolug­rást, amelyben fedett pályán a kontinens legjobbja. A nyíregy­házi „kolléga”, az ugyancsak a világ élvonalában jegyzett Páló­czi Gyula mintegy negyven cen­tivel előzte meg az ugyancsak válogato­tt Kiss Tibort és Novák Gyulát; utóbbiak között egyetlen centiméter döntött! A férfi 800- on a kuwaitiak olimpikonja, Kha­­led Husszein is csak tizedmásod­­percekkel nyert Győztesek: nők: 100 gát: Szabó Mónika (SKSE) 14.3. 100 sík: Eva Murkova (csehszlovák) 11,6, 400 sík: Eva Eibenova (csehszlovák) 50.4. magasugrás: Földi Enikő (SKSE) 170, súlylökés: SzéÜngerné Horvá­ti Viktória (Sz­ombathelyi Haladás) 16.09, gerely: Budavári Éva (Szolnok) 58.23, 800 »iki Jana Kuceríková (csehszlovák) 2:11.9. távolugrás: Murkova 677 cm. Férfiak: 100 sík: Kassai Lajos (BVTC) 10.7, 400 sík: Szalai Jó­zsef (Szolnok) 48.9, 200 sík: Sza­lai József 21.8, 800 sík: Khaled Husszein (kuvaiti) 1:54.3, 5000 m: Milan Slivka (csehszlovák) 14:55,6. gerely: Milan Répán (csehszlovák) 73.84, távol: Pálóczi Gyula (NYVSSC) 782, magas: Várhelyi Tamás (DUSE) 200 cm, hármas­ugrás: Kiss Tibor (MTK-VM) 16.14 m. Mindszenty János, a Magyar At­létikai Szövetség elnökségi tagja:­­ Az őszi atlétikai évad legjob­ban sikerült vidéki versenye volt a Kristály Kupa. Ami a rendezést, a feltéteket, a díjazást illeti, a tarjániak kitünően vizsgáztak Rendkívül látványos és követen­dő kezdeményezésnek tartom a helybeli általános iskolások ver­senyeinek beiktatását a nemzet­közi viadal programjába. Az egész versenyt méltóképpen fémjelezte Murkova 677 centiméteres távolug­­ró-eredménye. A hazai élvonal tag­jai mellett a hazánkban edzőtábo­rozó kuwaiti katonaválogatott és a besztercebányai testvérváros csa­pata még rangosabbá ava­ta a via­dalt. Különdíjak: A Kristály Kupát Éva Murkova, illetve Pálóczi Gyu­la nyerte, díjazták még Budavá­rit és Szépingernét, illetve Kiss Tibort és Szalai Józsefet. A leg­jobb nógrádi verseny­eknek járó serleget Szabó Mónika és Novák­ Gyula, az SKSE sportolói­­ verték pl. Éva Murkova nyerte a Kristály Kupát Jó eredmények a salgótarjáni nemzetközi versenyen