Pécsi Lapok, 1924. szeptember-december (3. évfolyam, 208-316. szám)

1924-09-22 / 228. szám

2. oldal 1924 szeptember 22 „Pécsi Lapok" egyenlítő gólt rúgja (1:1.) A kiegyenlítő gól után Pécs számos támadást vezet, de rendszer nélkül. A 40. percben Lengyel ideális beadását Keresz­tes hibázza el, majd újra Lengyel szép akciójá­ból kavarodás támad, de Pajornak az üres ka­pura küldött lövése az eléje futó kapus lábán akad meg. Felszabadulás után Jellasics lefutása fenyeget góllal, de szép­ beadását Hoffmann az egyszerre ráfutó három belső csatár elől elha­lássza. A félidő utolsó percében Pécs csapatá­nak van még egy jó gólhelyzete. Egy taccs bedobásból Pajor a tisztán álló Kereszteshez pasz­­szol, akinek lövése a kapusról kornerra pattan. A 11. félidőben betegen kiállt Gombor helyét Vető foglalja el. Pár perces mezőnyjáték után a pécsi csapat erős iramot diktálva magához ragadja az irányítást, amit 20­ percen keresztül meg is tart. Az 5-ik percben Rozics és Rucskai küzdenek a labdáért. Rucskai kerekedik felül, Pajorhoz passzol aki tisztán álló Keresztest szök­­teti. Keresztes nagy réssel kiugrik és magas lövése a léc alatt becsúszva a hálóban akad meg. (2:1) A gól után Ludvigot foutolják, Krebsz 35 méteres pompás szabadrúgását Pancevics kapus védi. Lengyel fut le ezután, beadását Kresztesi Pajorhoz tolja, akit a lövés pillanaté­­ban szerelnek. Újra Lengyel fut le Rucskai precíz szöktetésével, beadását Keresztesi lövi nagy erővel kapura, melyet Pancevics alig tud kornerra bnxolni. A kornerből kavarodás, végül Ludvig kapu fölé lő. Most percekre bombázza a pécsi csatársor az eszéki kaput, minden akció a Lengyel—Rucskai balszárny tökéletes összjátéká­ból ered. Rucskai szöktetései oly ideálisak, hogy Lengyel néha egymaga vihette volna a kapuba a labdát, de túlzott önzetlenséggel mindent lead és a legszebben tálalt labdáit sem tudja az időközben megsérült Keresztes és a teljesen kifulladt Pajor értékesíteni, aki ép ebben az eredményt ígérő periódusban önző is volt. Az eredménytelen lövések sorozata után végre Eszék felszabadul, a csatársor gyönyörű összjátékkal Hoffmann kapuja elé jut, Habdija éles lövését Hoffmann elvetéssel oldalra tolja és a földön fekve az újra ráfutó csatár lábáról szedi le a labdát. Most Ehrenfeld gyönyörű beadása teremt tiszta gólhelyzetet,­ de Pajor rossz helyzet­­ből lő a kapus kezébe. Lengyel—Amskai szép akciójából utóbbi szép lövését védi Pancevics, majd Jellasics fut le s teljesen szabadon állva hatalmas lövést küld a kapura, amely a léc fölött süvit el. Az iram lassan enged. Ehrenfeld —Pajor akcióját Ehrenfeld szép beadása fejezi be, amelyet Keresztes kapásból lő hajszálnyira a kapu fölé. Ezután megint Jellasics vezet tám­a­dást, beadását Hoffmann halássza el a ráfutó 3 belső csatár elől. Az utolsó percekben Eszék elkeseredetten küzd a kiegyenlítésért, későn bár, de most Jellasicsot favorizálják, akinek három veszélyes támadását Kas­­taccsra szereli. A mérkőzés eszéki támadással ért végett. A küzdelem mérlegéről objektíven szólva: az első félidő teljesen egyenrangú ellenfelek küz­delmét mutatta. Az eszéki együttesnek gyorsa­sága, főleg a fedezetsora, felette állt a pécsinek, viszont csatársorunk a kapu előtt lényegesen több helyzetet tudott lövéssel befejezni, mint a túlkombináló, a lövésekkel fukarkodó eszéki csatársor. A győztes csapat legénységét nézve, a mérkőzés hőse Ludwig volt, klasszikus játé­kához nem ért fel a mezőny 22 játékosa közül egyik sem. Ennyi technika, szívósság és lelke­­sedés egymaga fél győzelmet jelent. Ahogy a védelem hőse Ludwig, a csatársoré Pajor volt. De rossz volt az erőbeosztása. Fizikuma nem nem bír még el olyan gyilkos iramot, amilyenre egyedül ő ragadta az egész csapatot a II. félidő kezdetén és amellyel megszerezte a győzelmet is. A csatársor lelke a II. félidőben Lengyel — Rucskay balszárny volt. Ilyen mintaszerű, meg­értő összjátékot két év óta nem láttunk pécsi balszárnytól. Keresztes a II. félidőben mutatta meg tudását, míg Ehrenfeld már elszokott poszt­ján mindig új színekben felcsillanó technikájával és precíz leadásaival feledtetni tudta helyenként elkövetett hibáit. A fedezetsor két szélső posztja volt a könyebben sebezhető. Szikszay nem volt fitt, csak a második félidőben vált be, míg a sérülten beállt Gombor a szokatlan poszton csak nehezen találta helyét. A helyette beállt gyere hasznos játékosnak bizonyult A közvetlen véde­­lem legjobb embere Kast volt, míg a beteg, óvatosan játszó Krebsz helyezkedésével is sakk­ban tudta tartani az ellenfél rábízott jobbszár­­nyát. Hoffmannak kevés dolga akadt.­­ Az eszéki együttes a pécsi közönségre a legrokonszenvesebb benyomást keltette. Abszolút fegyelem, gyors és energikus rámenés és a ké­nyes helyzetekben is kifogástalanul fair játék­­modor jellemzi őket. Technikájuk csiszolt, össz­­játékuk átgondolt, a fedezetsor véd és támad, de a csatársor nem lő minden helyzetből. A csatársor brekkje, Jugoszlávia egyik legjobb bal­szélsője , Jellasics. Őt ma érthetetlenül elhanya­­golták, pedig szórványosan kapott labdáiból ma is ő teremtette meg a legveszélyesebb helyzete­ket. A belsők közül a legjobban Haldia tetszett, aki ma egyedül fejezte be lövésekkel a táma­dásokat. A fedezetsornak egyébként lelke — Pe­­telin — ma nem játszotta ki formáját, Ludwiggal szemben a legtöbbször alulmaradt. A két szélső half közül Rozics egy klasszissal volt jobb Hipp­i­él. A közvetlen védelemben Rosmann II és Pin­tar két keménykötésű játékos, akik sok veszélyes támadást romboltak szét. Rugótechnikában Ros­­mann II, felszabadító rúgásainak erejével, Pintar tetszett jobban. Pancevics kapus js helyezkedő, de nem mindig biztos labdarúgó. A csapat lelke­­sedése imponáló volt s ennek tulajdonítható, hogy Pécs nagyobb győzelmét a II. félidőben sikerrel tudták megakadályozni. Krebsz a nehéz mérkőzést nagy körültekin­téssel vezette­ A mérkőzés epilógusául fel kell jegyeznünk, hogy a mérkőzés sokáig legszebb emléke lesz a kerületnek. A két együt­tes sportbarátsága a jövőre nézve megkapóan nyilatkozott meg a rövid együttlét alatt, a főpályaudvar éttermében, hol e vacsora végbe ment, s összehozta mégegyszer bucauzóra a veze­­tőket és játékosokat egyaránt. Vidám nótaszó, az eljövendő sportérintkezés elmélyítésének őszinte kívánsága hatotta át a búcsú pillanatait, amely búcsúzásnál újból megjelent a pécsi SHS konzul is titkárával. Dombováry Ödön a vonat indulása előtt németnyelvű beszédben köszönte meg a szép nap emlékét, amelyre Livadics főtit­­kár tett ígéretet, hogy a mai nap meleg barát­sága a két város között állandósulni fog. Főreál—főgimnázium válogatott k­l Bíró: Pajor Dénes. A mérkőzésnek a főreáliskola kék fehér dresszes csapata volt a favoritja, de a főgimnázium váratlanul kemény ellenfélnek bizo­nyul. A mérkőzés iramát különösen a második félidőben teljesen lefokozta a pálya nehéz talaja, ezenkívül a nagy hőség, ami a gyengébb fizi­kumú diákjátékosokat kifárasztotta. A mérkőzés túlnyomó részében a főreál volt a támadó, de nincs megfelelő kapura lövő csatáruk. A főreál csapatából Ripszoim hátvéd, Kozma hall és a ka­pus, míg a főgimnázium együtteséből Nyakó cen­terhalf, Krausz balhátvéd és Herr kapus­ok emel­kedtek ki. Mindkét csapaton meglátszott a korai szezon, illetve a rendszeres mérkőzések hiánya. Szekszárdi Törekvés-Bajai MTE 2:1 (1: 1). Bajnoki mérkőzés. A Szekszárdi Törek­vés a mérkőzés biztos győztesének indult és a nagyszámú, lelkes közönség nagy gólarányú győzelmet várt. A vezető gólt a SzTSE 11-esből rúgta, amelyet a BMTE kiegyenlítve, szívósan és lelkesen védekezett. A győztes gól a második félidőben esett. A mérkőzés heves és fair lefo­lyású volt. Bíró: Lang Frigyes. Nagykanizsai Zrinyi TE—Kaposvári Turul SE 3:1 (0:0). Bajnoki mérkőzés, ame­­lyen a lanyhán és puhán játszó Turullal szem­ben a Zrinyi lendületes és szép játékkal domi­nált. A 10. percben megszerzi már a Zrinyi a vezető gólt, melyet a 17. percben kettőre sza­porít. Ezután esik a Turul gólja, amely öngól volt: a kapura lőtt labdát a Zrinyi hátvédje fe­jelni akarja és a hálóba hibázza. A második csapatban a Zrinyi jobbösszekötője a mérkőzés legszebb gólját lövi. A Turulból Saáry hátvéd játéka emelkedett ki, míg a kanizsai együttesből a jobbösszekötő és a centerhall, aki a mezőny legjobb embere volt. Gárdonyi Ferenc precíz bíró volt. BSE—Turul SE 2:1 (1:0). Nagy érdek­lődés előzte meg a két rivális csapat összecsa­­pását, mely a várakozásnak megfelelően a BSE győzelmével végződött Mindkét csapat ambi­cionálta a győzelmet és ha a BSC csak megkö­zelítőleg oly lelkesen játszik, mint a Turul, úgy más eredmény lehetett volna. A BSE rúgja az első félidőben a vezető gólt (Szekeres) melyet a második félidőben Turul (Bence I.), egyenlít. A győztes gól a 43. percben esik (Sonnenfeld) Biró: Szonecker (Pécs) aki ma is kitűnően ve­zette le a mérkőzést, mely heves és helyenként kissé durva is volt és amelyben mindkét csapat bűnös. FUT­B­A­L­L Pál Géza köszönete. Pál Géza, a DVSC válogatott játékosa ezúton mond hálás köszönetet mindazoknak, akik feledhetetlen kis­fiának tra­gikus módon történt elhunyta alkalmából a rész­vétnek és együttérzésnek a temetésen való meg­jelenésükkel, vagy koszorúmegváltással kifejezést adtak s ezzel az ő, valamint hitvese mérhetetlen fájdalmát enyhíteni igyekeztek. A játékos fegyelem nagy hézagai a vá­logatott mérkőzés előtti napokban aggasztó mó­don mutatkoztak meg a pécsi kerületben. A szövetségi kapitány munkáját rendkívül megne­hezítette, hogy a játékosok úgy Eszék, mint Mo­hács ellen sorra mondták le szereplésüket. E jelenség megszüntetése érdekében már legköze­lebb több játékos kerül a fegyelmi bizottság elé. Szerencsére a pécsi játékosanyag van olyan gaz­dag, hogy senki sem pótolhatatlan, sőt a mér­kőzés frappánsan igazolta, hogy pld. Eszék ellen egyetlen posztot sem lehetett volna jobban be­tölteni. Mint külön visszatetsző jelenséget ide­­iktatjuk, hogy egyes, a mérkőzésen nem szere­pelt játékosprimadonnák a tribünön az ellenfél­nek drukkoltak, hogy az esetleges pécsi vereség­­gel bizonyítják majd az ő pótolhatatlanságukat. Ezúttal, hála a válogatottak sportszeretetének és lelkesedésének, az ellenkezőjét sikerült csak be­­bizonyítaniok. Ludwig centerhalfjátékához pld. e poszton ma egyetlen pécsi játékos sem ért volna fel. Hála a tribünön ülőknek, hogy Ludwigot a szélsőbalf posztjáról az ő igazi helyére segítették, ahonnan most már nehéz­ lesz elm­ozdítani. A Kispesti AC kombinált csapata szeptember elején a Bácsalmási SC vendége volt. A BSC úri vendégszeretettel fogadta a fővárosi csapatot, amely ezt rut hálátlansággal viszonozta. A mérkőzés után jogtalan anyagi követeléseket támasztott s amikor ezt elutasítot­ták, másnap is Bácsalmáson maradt és alkoholos fővel botrányosan viselkedett. A szállodában is jelentős károkat okoztak s végül kifizetetlen számlákkal távoztak. A BSC a KAC-ot följelen­tette a szövetségnél, amely feljelentést a dél­­nyugati kerület azzal a kérelemmel továbbított az MLSz--hez, hogy akadályozza meg minden eszközzel, hogy a főváros labdarúgósportját ilyen alkalmi expedíció ne diszkreditálhassa, amivel súlyos erkölcsi és anyagi károkat okoz a vidék áldozatkész sportegyesületeinek is. A MLSz. délnyugati kerületének hivatalos közleményei. A fegyelmi bizottság szept. 18-án tartott illésének jegyzőkönyvéből: Vétek Ernőt IBTC intézőjét Dombóvári szöv. kapi­tánnyal szemben tanúsított tiszteletlen viselkedéséért a fegy. szab. II. szak 17. a) alapján meginti.] Hermész PÁC játékost a fegy. szab. H. szak. 18. §. a) alapján meginti. — Feri Gyula PSC játékos visszatérését tudomásul veszi, de eltávozásakor elmulasztott jelentkezéséért játékjogától fel­függeszti. A játékjogának megadása fölött szept. 25--i fe­gyelmi ülés fog dönteni. — Auth József IBTC játékos bejelentését, hogy Olasz­országba távozik, tudomásul veszi és a központba a fe­gyelmi bizottsághoz továbbítja. Felhívjuk a bírók figyelmét, hogy feliratkozni ki­zárólag csak csütörtök este 6—7 óráig a hivatalos helyi­ségben Royal Kávéház különtermében lehet. A kiküldés­ről a szombat reggel megjelenő Pécsi Laj­ok sport rova­tában értesíti a Biróküldő bizottság a bírákat.­­A vidékre kiutazó bírók a kiküldetési igazolványaikat pedig ugyan­csak szombaton d. e. és d. u. a Vámos drogériában ve­hetik át . A Biróküldő bizottság az üléseit ezután minden hét péntekjén tartja este 7 órakor. Ezzel kapcsolatban fel­hívjuk az összes egyesületeink figyelmét, hogy csak barát­ságos mérkőzésre kérjenek szövetségi bírót, a bajnoki mérkőzésekre a bizottság a sorsolás alapján küldi ki a bírákat. Bírókérést és a mérkőzésekkel kapcsolatos min­dennemű ügyekben Sonecker kér­­titkárhoz kell fordulni (Pécs, Postafiók 22). — Felhívjuk az összes egyesületeket, hogy a rendezett mérkőzéseik után a 2% részesedési illetékeket, mellyel hátralékban vannak, annál is inkább fizessék be, mert el­lenkező esetben az intézőbizottság játékjoguk felfüggeszté­séhez fog folyamodni. A mérkőzések elszámolásait és a 2 % részesedési illetéket a kerületi titkár címére küldjék be Játékos igazolások és az ezzel kapcsolatos ügyekben kizárólag a kér­ titkárához forduljanak az egyesületek. Nyomtatványok újból rendelhetők az összegnek előre — postautalványon — való beküldése mellett a két­ titkárnál. Játékosigazolások Sialai 31118, Báró József 21114, Evetovics Gyula 21115, Krémer János 21116, Napóra István 21117, Pirosovits Nándor 21118, Szalay Károly 21119 Ifiajai Turul Sp: Hauth Márton 21120. Kaposvári Tu­rul S8: Jambrusits Gyula 21305. Iffagy­kanizsai Trinyi T8: Schweitzer Károly 21334. Széczi SC: Joszt Rezső 21348. Szedszdrdi Turul SG: Mire Sándor 21380. Szauter József 21381. Szedszdrdi Töredins SG: Deutsch József 21379. Átigazolások: ffiajai St­TG : Hideg Lajos (Ba­jai SE) 18100. ffiajai Turul SS: Oszvald Béla (Bajai SE) 10504, Pataky László (Bajai SE) 10605, Zarubszky János (Bajai SE) 10615. Kaposvári Turul SE: Kiss Lajos (MAC) 10680, Saáry Zoltán (ETC) 2671, Sovány Ferenc (Kap. Máv. TE) 14015. 0­3 A kerület intézőbizottsága a Bácsalmási SC följelen­tését a Kispesti AC ellen, tudomásul veszi és áttette az eljárás megindítása céljából a MLSz. intézőbizottságához. Tudomásul veszi, hogy a Szekszárdi Törekvés SE a Bácsalmási SC-vel szemben tartozását kiegyenlítette, sfelfu­vatnad a pécsi egyesületed intézni, hogy a f. é. szept. fiú 24-idi, szerdai intézőbizottsági ülésen odvetlenül megjelenjened a szövetségi dij és az ifjúsági Sajnodság kisorsolása céljáétól. Felelős szerkesztő: ERD­ŐSI EMIL. A sportrovat szerkesztéséért 20#r­ figura felel. ^Kiadja a PfiCSI IPAROSOK SZÖVETSÉGE,____ nomatcit­s pacsi Irodalmi és Könyvnyomdái Riaaviar­­tiranaágnál. Igazgató Werner István. m sg? M o zT~w :: P A R K M O Z I :: Hétfőn, szeptember 22 én : y25, 6, y28 és 9 órakor : AlfíAMIá (Élve eltemetve) Tolstoj re­­génye filmen 6 felvonásban. Fősze­repben : Bajnai Margit és Reinhold Schünzel. A két utolsó előadás zenekarkiséretten, kedvező időben a kerthelyiségben lesz megtartva. APOLLO: SZÜNET ! Príma száraz szí­­­onfal TŰZIFÁT FASZENET és hulladékfát legolcsóbb napi árért azonnal szállít DOJANEJA VILMA, fa és szénkereskedő Pécs, Indóház­ u. 28. Telefon 4-61. Telefon 4-61. Eladás nagyban és kicsinyben.