Pécsi Napló, 1934. március (43. évfolyam, 48-72. szám)

1934-03-27 / 69. szám

1934 március 27, PÉCSI NAPLÓ . — Felhívás a középiskolát végzett állástalan diplomásokhoz. A város hatósága felhívja az állás­talan középiskolai érettségi vagy ezzel egyenrangú végzettséggel bíró ifjúságot, hogy adatainak fel­vétele céljából jelentkezzék a lakóhelye szerinti kerületi irodákban. A kerületi irodák helyiségei: Kaszárnya u. 36, Perczel u. 27, Petrezselyem u. 38 (Vilmos u. sarok), Pécsváradi aut 32, Rákóczi út 78, Majorossy Imre u. 7 alatt vannak. Minden tavaszi divatkülönlegességből a legszebb raktár Brucker Béla (Városház épület) Angyal Samu (Király utca 3.) cégnél. Flizőkellékek­, Habselyem fehérneműek, G. F. B. harisnyák. Színház. Színházi iroda hírei: Ünnepi gyermekelőadás a színházban. Szabó Géza szerkesztő a gyermekifjúság melegszívű köl­tője, akinek poétikus színdarabjait már az ország minden színpadán játszák, ez idén ismét új lát­ványos tündérjátékkal kedveskedik nemcsak a pécsi gyermekközönségnek, de a felnőtteknek is. A bájos tündérjáték szebbnél szebb énekszámok­kal, látványos díszletekkel elsőrendű kiosztásban kerül szinre kedden és szerdán délután 4 órakor. Vágó Mary, Erdődy Kálmán magyar tánca, Bu­rányi, Ozorai szép énekszámai, Késmárky mókái, Vass Irma, Koltay Danis, Gál Zoltán együttesé­vel szerez igaz gyönyörűséget a Kicsinyeknek a Húsvéti ének. Az előadás keretében húsvéti aján­dékot sorsol ki a rendezőség. Legdrágább hely 90 fillér. Szabad a esők*— a főváros legújabb operett­­slágere. Kedden este mutatja be az operettegyüt­tes a budapesti Városi Színháznak a nemrégiben rádión is közvetített pompás vidám katonaope­rettjét, a Szabad a csókot. Ez a nagyszerű ope­rett, amelyről ma az egész fővárosi közönség el­ragadtatással beszél, a húsvétheti olcsó helyáras műsornak is szenzációja lesz. Ezt a ragyogó ope­rettet szánta az igazgatóság a színházkedvelő közönség húsvéti szórakoztatására. S hogy ez teljes mértékben sikerüljön is, gyönyörű kiállí­tással, a táncok sorozatával és elsőrendű szerep­­osztással siet a darab nagy sikerének megalapo­zására. Harczos Irén, a pécsiek dédelgetett szub­­rettprimadonnája ismét parádés szerepében csillogtatja művészetét. Szenczy Mária, Ács Rózsi, Szász Istvánka, Galetta Ferenc, Erdődy Kálmán, Kallós Emil, Koltay Gyula, Késmárky Kálmán, Gáli Zoltán az erősségei az előadásnak. Csipetke — filléres helyárakkal. Csütörtökön délután 5 órakor filléres helyárakkal kerül szinre az évad nagy operettsikere — Vágó Mary­vel a címszerepben. A Bíboros — Danis Jenővel a címszerepben. Csütörtökön este — olcsó húsvéti helyárakkal — kerül szinre a drámairodalom egyik legszebb alkotása, a Bíboros. Régi híres darabja ez a pécsi színpad műsorának, amellyel méltóképpen illesz­kedik bele a színház a nagy­hét fenséges hangu­latába. A Bíboros a prózai együttes mintaelő­adása. I A szürkének ígérkezett fordulónak mégis akadt meglepetése: a 9. helyen álló PSC reálisan le tudta győzni a 2. helyen állt PE­VC-ot, amely győzelem egy harmadik csapatot, a PVSK-át vitte előrébb. A PSC ugyanis maradt egyelőre a 9. helyen, de a PETC ellen győztes PVSK részére jutott az egyetemi csapat veresége folytán a tabella második­ helyére. A DVAC-nak úgy látszik állandó erőt kölcsönöz a vezető pozíció: ezúttal a formahanyatlást mutató РАС ellen aratott biz­tos győzelmet s tartja magát az élen két tiszta pontelőnnyel, amint a tabella is mutatja: А РАС veresége is helycserét eredményezett.­­Jóideje tartott 4-ik helyét a TSE-nek kellett át­engednie annak jobb gólaránya folytán. A kiesési zónában nem változott a helyezés. A PSC halvány reményei megélénkültek, hogy kitörhet még talán a veszélyes gyűrűből. A siklósi és mohácsi csapatok megosztoztak a pontokon, a KSE ismét vesztett, míg az NSE és DPAC döntetlenjével a középzóna két zárócsapata közelebb került a kiesési zóna felső határán álló PETC és PSC-hez. Két, illetve négy pont most már csak a spácium, a helyekért itt is nagy lesz még a küzd­elem ! A Vas­árnapi forduló eseményeiről az alábbiak­ban számolunk be : DÉLNYUGATI BAJNOKSÁG : PVSK—PETC 4:0 (1:0). A PETC lelkesedése nem hátrált meg a startnál a PVSK nagyobb tudása előtt. A közönség egy lendületesen indu­t küzdelemnek volt tanúja, amelyben a technika a FYSIS. Oldalán volt, de a szívós gyorsaság a bőr­gyári csapatnál, amelynek védelme sorra verte vissza a PVSK meg-megújuló rohamait. A játék az 1. félidő periódusában kiegyenlített volt s a PVSK bizony örült, hogy Bendekovics révén leg­alább egy góllal eredményes tudott lenni. A II. félidőben azonban a PVSK nagyobb állóképessége fokozatosan felőrli a magát dicsé­retesen tartó bőrgyári csapat erejét s a nagyobb rutin és technikai csatárját­ék Bendekovics, Lich­tenstein és Puszpán góljaival 4:0-ra fokozza a vég­eredményt. PSC—PEAC 2:0 (0:0). A forduló nagy meg­lepetése annak ellenére, hogy az egyetemi csapat nem tudott kompletten kiállni. A PSC állandóan javuó formája úgy látszik tartósnak bizonyult. Az I. félidőben váltakozó támadások során mindkét csapatnak alkalma nyílik a gólszerzésre, sőt a PEAC nyomása időnként nagyobb, a jól működő védelmek miatt azonban gól nélkül zárul a félidő. A II. félidőben is kiegyensúlyozott játék alakul ki,itt azonban már a PSC szerencsésebben hasz­nálja ki gólhelyzeteit és Nagy 11., majd Nagy I révén 2:0 arányban meg is nyeri a mérkőzést. A PEAC-ra nézve a váratlan vereség annál jelen­tősebb, mert bajnoki kilátásai ezzel most már a minimumra szálltak alá, míg a PSC, ha így foly­tatja, esetleg elkerülheti még a kiesést. DTAC—РАС 5:1 (3:0). Pécs­újhegyen a DVAC közönsége,de a Pécsről kirándultak is szép küzde­lemnek voltak szemtanúi. A DVAC mai formáció­jában kezd komolyan kialakulni a vezető pozí­ciójának jelentősége is különleges, odaadó igyeke­zettel tölti el a csapat minden egyes tagját. А РАС is nagyon ambicionálta a játékot, de csatársora elvesztette átütő erejét s igy a DVAC góljai sike­rültek Csak­ Kajtor (2) és Csirke góljaival a DVAC győzelme már az I. félidőben biztosítottnak lát­szott. A II. félidőben is sokat támad­t РАС, de szépíteni csak Mihály góljával t­udot­t, m­í­g a D­VAG ötre szaporítja góljait egy öngól segítségével. A РАС egy tizenegyes értékesítését is elmulasztotta. A gólarány mindenesetre kissé túlzott. A PAG ezzel a vereséggel a 4. helyről az 5. helyre került. A VIDÉKI MÉRKŐZÉSEK között nem akadt meglepetés. A TSE mint favorit biztosan győzte le a most jó kapussal szerepelt Komlói SE-t 2 :0 arányban. A Mohácsi TE ott­honában sem boldogult a Siklósi SE ellen s a gyenge mérkőzés gólnélküli döntetlent hozott. Nagymányokon izgalmas játék volt az NSE és a DPAC között. Az I. félidőben a DPAC, a máso­dikban az NSE vezetett, végül is 2:2 arányú döntetlen lett az eredmény. A másik két alosztály eredményei: Kaposvári alosztály: KTSE—­BIOK 0:0, NTE —NZTE 1:1, КРАС—Simontornyai BTC 1:1, KRSC—DVOGE 5:2. — Bajai alosztály: BSC—­­Bátaszéki TC 6:3, KAC—BSE 1:1. Győzött a magyar válogatott csapat Szófiában 4:1 (1:1) arányban. A szokatlan környezetben és talajon nehezen talált magára a magyar csatár­sor s a Vezetést az I. félidő 27. percében a bolgárok szerezték meg és a magyar csapat az I. félidőben már csak egyenlíteni tudott Sárosi révén. A II. félidőben azután a jó halfsor támogatásával ma­­gára talált a magyar csapat és P. Szabó (t­izenegyé­­ből), Toldi, majd Markos góljaival 4:1-re győz. X­i­fando román b­i­r­ó­k­­­f­o­gá­st­al­an v­olt, de a magyar csapat nem. A győzelem ellenére is sok gyengéje mutatkozott ki. Győzelmet aratott a magyar B) és C) válogatott csapat is. A B) csapat 8:2 arányban győzte le Budapesten Brünn válogatottjait, a C) csapat pedig a Phőbus ellen nyert 5:0 arányban. A II. liga vasárnapi eredményei: Erzsébet—*■ Csepel 3:0, Vác FC—Vasas 2:2, Szürketaxi— Budatétény 2:0, Váci Remény—Szentlőrinc 4:3, Droguisták—Millenáris 3:0. Külföld: Austria—Svájc válogatott mérkő­zését Genfben csak nehezen nyerte az osztrák csapat 3:2 arányban.­­ A cseh válogatottak Parisban 2:1 arányban ugyancsak gyenge győzel­met arattak a francia válogatott fölött . A pestvidéki mezei bajnokságot Jávori (Pest­­erzsébeti AC) nyerte a favorit Nevelt előtt. Nagypénteken nincs előadás. SPORT. A DTAC biztosan tartja vezető helyét, a PEAC bajnoki reményei tovább csökkentek. A PSC GYŐZELME A PEAC ELLEN VOLT A FORDULÓ MEGLEPETÉSE. 1. DVAC 16 59:15 26 2. PVSK 16 50:23 24 3. PEAC 16 38:16 22 4. TSE 16 29:25 19 5. PAG 16 40:32 196. NSE 16 30:29 16 7. DPAC 16 24:28 168. PBTC 16 26:36 14 9. PSC 16 21:37 12 10. SSE 16 27:42 10 11. KSE 16 21:548 12. MTE 16 12:396 7.b!dafc TŐZSDE. Chicago, márc. 26. {Zárlat.) Búza irányzat lanyhuló. Máj. 86 hétnyolcad-jul. 86 ötötöd­­ %, szept. 87 ötnyolcad. Tengeri alig tartott. Máj. 50 háromnyolcad, jul. 52%, szept. 54 egy­nyolcad. Zab alig tartott. Máj. 33%, jul. 34 egy nyolcad, szept. 34 egynyolcad. Liverpool, márc. 26.­­Zárlat.) Búza irányzata tartott. Márc. 4—2 ötnyolcad, máj. 4—4, júl. 4— 6 egynyolcad, okt. 4—8 egynyolcad. Budapest, márc. 26. TERMÉNYTŐZSDE: A készárupiacon az irányzat Ina a megélénkült ke­reslet következtében barátságos volt. A búza ára 5— 10, rozs pedig 10 fillérrel emelkedett. A többi cikk árában és a különféle termények piacán nem volt változás .A forgalom élénk volt. Kiezárupiacon az irányzat barátságos, a for­galom élénk. Búza 77-es tv. 9.85—10.10, ft. 9.60 —75, dt. 9.50—60, 78-as tv. 9.95—10.20, ft. 9.70­­ —85, fdt. 9.60—70, 79-es tv. 10.05—10.30, ft. 9.80—95, dt. 9.70—80, 80-as tv. 10.15—40, ft. 9.90— 10.10, dt. 9.80—90. Rozs pv. és más 5.20 9.90— 10.10, dt. 9.80—90. Rozs pv. és márc. 5.20 30. A többi és lisztárak változatlanok. Határidős piacon az irányzat búzában barát­ságos, egyéb gyengébb, a forgalom csendes. Búza ­­T i­MÁD A DTI ID villanyszerelő és műszerész mester. M­­ULiClArC Alt I UIlt írógép,rádió és villamossági szaküzlete Pécs, Széchenyi tér 15. szám Új és­ használt írógépek legolcsóbban beszerezhetők. Absolut selektív Standard, Orion, Philips rádiók beszerezhetők kedvező fizetési feltételek mellett­ — Írógépet, rádiót, grammofont, varrógépet szakszerűen jótállással javítok.