Pesti Hírlap, 1936. május (58. évfolyam, 100-125. szám)

1936-05-05 / 103. szám

.1 c 193G. május 5., tedd. Ilii II MMII III IHIIlH ■■■!■ ■!■ PESTI HÍRLAP SPORT. LADARUGÁS. Az elbizakodott játék nem vezet jóra. A magyar-ír mérkőzé­s iránt nem volt túlságosan nagy az érdeklődés. A díszpáholyban megjelent Bornemisza Géza iparü­gyi miniszter, dr. Kelemen Kornél, az OTT elnöke, dr. Iirkecz Ödön miniszterelnökségi sajtófőnök. Mindössze 15 ezer nézője volt ennek a mérkőzésnek, annak ellenére, hogy a bizonytalan időjárás sokakat visszariasztott a kirándulá­soktól. A nyújtott sport nem is érdemelt nagyobb érdek­lődést. A magyar együttes játékosainak zöme ugyanis elképesztően nagy elbizakodottsággal szerepelt ezen a mérkőzésen. Alig néhány játékos mutatott komoly igye­kezetet, így elsősorban elől Cseh és Sas, a fedezetsorból Turay. A közvetlen védelem mindhárom tagja egymást múlta felül abban, hogy biztos helyzetet teremtsen az­ írek számára. A mezőnybeli fölény ennek ellenére is meg­volt, de egyrészt a csatárok mindig késlekedtek a lövés­sel, másrészt sorra elhibázták a kaput. A fedezetsorban a két oldaljátékos nem sokat mutatott, Turay pedig egyetlen feladatát Dunne lefogásában látta, ami szintén nem sikerült egészen tökéletesen. A védelem három tagja közül mindegyik vétkes volt egy-egy gólban. Az ír csapat biztonsági futballt játszott. A védelemből kimagaslott Harington kapus és Glen fedezet. Elől Madden tűnt ki és a védelmi hibák könyörtelen kihasználásával Dunne. A magyar csapatra csupán az a megjegyzésünk, hogy meg­közelítően ily játék mellett május végén az olasz váloga­tott még az emlékezetes 0:5 arányú eredményt is felül­múlja! Jól bevált újítás a postászenekar szerepeltetése körbevonulással, a szigetország mintájára. MÁJUSI-HORTOBÁGYI-JUHTURO­­ 10 deka Budapesten 15 fillér A két előmérkőzés, amelyen az amatőrök olimpiai keretjének két csapata játszott ligaválogatottak ellen, igen tetszetős küzdelmet nyújtott. Az első olimpiai csapat ugyan nem tudott megbirkózni az egységesebb ,FF-válo­gatottal, amelynek hat játékost adott a Budai „11“. Így nem kevesebb, mint négy csatárt, de kétségtelen, hogy a budai csatárok számára jelentős előnyt jelentett, hogy az amatőröknél a budaiak amatőrkapusa állott a kapuban, akinek gyengéit jól ismerték. A második olimpiai együt­tes már biztosan végzett a csikókkal, mert ezeknél már csak a fedezetsor felelt meg, míg a hátvédek sokat ron­tottak, elől pedig ahány csatár, annyiféleképen játszott. Volt még egy bajnoki mérkőzés, amelyen Debrecen­ben a Bocskai győzött és előrejött a hatodik helyre. Két válogatott mérkőzés volt még vasárnap. Bernben a spa­nyol válogatott 11 :0 arányban győzött, a holland-belga ta­lálkozó eredménye 1 11. Magyarország—Írország 3:3, ,,B" válogatott—olimpiai (1:2). Az 5. percben a Cseh válogatott: 8:4 (4:2). Az ama­­által szöktetett Sas beadási­ török részéről az első félidő­ből Sárosi megszerzi a vezé­­ben a ferencvárosi Kiss, a test, de már öt perc múlva a második félidőben pedig az vendégek­ kiegyenlítenek. Birii újpesti Kállai lőtt két-két a­ labda helyett a levegőbe gólt, míg a „B“-válogatott rúg, amit Dunne kihasznál gól­lövői Kükk (4), Serényi (2), és a 16-os vonalról kiegyen- Lyka és Komáromi, ill. A 20. percben Turay ve- Olimpiai „B" ceapab—C.se­szélyes játékáért egyszerű­ kóválogatott 6:3 (1:1). Bu­­szabadrúgás, amelyből Glen­zássy (Elektromos) és Keszei kapuba rúgja a labdát, ami IT. (Törekvés) két-két gólt a szabályok szerint nem is lőtt. Kolláth (Szolnoki MÁV) volna gól de Szabó megyén­ és Karácsonyi (FTC) egyet­­old­atlanul­ a labda után egyet. A csikók góljait Tit­­nyul és bár nem tudja el­­kos II., Balogh II. és Hor­­fogni, de érinti és így már váth rúgta, az eset gólnak számít. Szü- Nemzeti bajnokság: Bocs-net után már az 1. percben Kai—Budafok 4:2. Teleki há- egyenlít a magyar csapat, rom és Takács egy gólt lent. Monlst a középfedezet kézzel — Ligabajnokság: Vasas—■ ü­ti le a labdát, a 11-e­t. Hé- Droguisták , 4:1, Csepel— Josi belövi. A félidő közepén Taxi 4:2 és Baranyasomogy most Futó van soron, hogy —„Vác“ FC 2:1.­­— Amatőr­hibázzon és ez elég is arra. bajnokság: UTE—B. Vasutas hogy Dunne az íreknek meg­ 3:2 és TLK—Herminamező szerezze a vezetést. Most Sza­ 6:4.­­— Középmagyar kerület­­be átadja a helyét Hermiul­­­ben: Rákosligeti AC—Ba’as­ A 30. percben kemény be­­sagyarmati TSE 5:3. — VIg adásánál sehol sincs a belső dékén: II­. kerület—Tatabá­­rsatártrió és a labdát a be­­nyini SC 8:1. — Megszállott futó Sas kapura lövi, a meg­ területen: Pozsonyban Fe­lenett ir védelem egymást zeneváros és Hungária kor­­rátol­ja a­ védésben és igy a bináli­ Pozsonyi válogatott labda kapuba jut. 6:2. (Felvételeink a Képes Pesti Hírlapban.)­ ­ — Emésztési nehézségek, gyomorfájás, gyomorégés, csalánkiütés, rosszullét, fejfájás, idegizgalmak, álmatlanság esetén a természetes „Ferenc József" keserűvíz megszün­teti az emésztési zavarokat, fertőtleníti a gyomrot és a beleket, a vérkeringést helyes útra tereli és felfrissíti a szellemet. Az orvosok ajánlják. MOTOR: A rossz terep és sok baleset ellenére is jók az ered­mények az első bajnoki futamban­ Vasárnap bonyolítot­ták le a KAC Keznicsek-vándordíjas országos pontszerző versenyét, amelyen 11 gépkocsi és 26 motorkerékpár vett részt. A legjobb magyar versenyzők álltak starthoz, mert ha részt akarnak venni a bajnoki futamokban, súlyos pontokat veszhettek volna, ha nem indulnak. A 400 kilo­méteres táv és a 60 kilométeres átlag igen megnehezítette a különben is rendkívül nehéz terep sikeres lefutását. 1­­egjobb versenyzőnk, Kozma End­re Vác Után vadonatúj sportkocsijával kirepült az úttestről s kocsiját összetörte. U­gyanez a sors érte Feledi Györgyöt és Hubert Gyulát is. Egyetlen kocsi sem érkezett be a célba sérülés nélkül. A legnehezebb terep a mátrai szerpentinekben volt, ahol a versenyzők az átlagot betartani nem tudták. Bossányi Péter, a fiatal versenyzőgárda egyik legtehetségesebb tagja, már-már kitűnő idővel végezte a Mátrán keresztül­vezető vonalrészt, mikor gumidefektet kapott és súlyos perceket vesztve képtelen volt időre célhoz érni. A leg­kitűnőbb magyar hölgyvezetők egyikét, báró Kohner Augusztát is üldözték az apróbb szerencsétlenségek. Kom­­lóssy és J­ukavetz kénytelenek voltak útközben a versenyt feladni. Barminak Síroknál dugattyúszakadása volt és így esett ki a küzdelemből. Végsőkig menő küzdelem folyt le Martinék és Zamecsnik között, de végül is Martinek István győzelmével végződött a párharc. A motorkerék­párosok között a legjobb időt Czulyka Mihály futotta es 1 ­ TORNA. Budapest kerületi bajnokságai. A Ferencvárosi Vasutas tornatermében vasárnap tartották Budapest ke­rület II. és III. o. csapatbajnokságát. Az eredmények a következők: II. osztályban: bajnok a VI. LE (Hétvári, Kenedi. Kas- VII. LE (Sefcsnik, Zsarnai, sai, Haszler, Gerő, Bottó) Cseh. Pataki, Sütő, Keszei) 298.2 pont. — Szövetségi díj- 617.2 pont. 2. FVSK (Renne- ban: 1. VII. SE (Gál. Göl­­cser. Téglás, Zsák. Lamos, Kardt. Szabó, Csiki. Bolla II., Hegyi. Buksch) 593.9 pont- Kalmár) 309.2 pont. — III. osztályban: bajnok így a verseny abszolút győztese lett. Igen szép eredményt ért el Melczer Ede, aki ezen második versenyén csoport­jában hét versenyzővel szemben a harmadik helyet sze­rezte meg. Az utakról bebizonyult, hogy az igen fontos és nagyforgalmú nógrádmegyei, valamint mátrai főútvonal teljesen használhatatlan állapotban van. A verseny vég­leges eredményét szerdán hirdetik ki. A hivatalos ered­mények a következők: Abszolút győztes és a ván­ motorkerékpárok 500 kém le­­dordij védője: Czulyba Ali­ 1. Martinek István KMAO hilly KAC Veioeette. — Tu­ (Gilera). 2. Zamecsnik Tiva­­rakocsik 1100—2000 kcm.-ig: dar KMAC (Zi­ndapp). 3. ifj. 1. Wilheim­­­ Sándor KMAC Gódy László FTC (AJS). Szóló (Fiat). Túrakocsik 1100 kcm.- motorkerékpárok 3£0 kem.-ig: ig: 1. Wiesengrund Ferenc 1. Czulyba Mihály KAC (Ve-KMAC (DKW). — Sportko­­lopette). Szóló motorkerékpá­­csik 1100—2000 kcm.-ig: 1. rok 250 kem.-ig: 1. Pieber Strausz Sándor KMAO (Fiat), Ernő FTC (Zündapp). • — Olda­lkocsis motorkerékpár Team: 1. a KMAO vegyes fok 600 kem. felett: 1. Patkó teamje: Abt István, Strausz Gyula KMAO (BMW). Szóló Sándor, Zamecsnik Tivadar. Alku nélkül bútor szabott áron: NAGY ZSIGMOND VI . , Lázár­ utca 3 Árak a bútoron KERÉKPÁR: ötödik osztályú versenyző nyerte a KAC versenyét. A Kispesti Atlétikai Club Beumler Edének, néhai elnöké­nek, volt többszörös magyar kerékpárosbajnoknak emlé­kére a Budapest—Cegléd—Abony—Szolnok és vissza Kis­pestre 178 kilométeres távolságon osztály előnyversenyt rendezett, amelyben az alacsonyabb osztályú versenyzők mindig 8 perc előnyt kaptak a felsőbb osztályúaktól. Az 5. osztálynak tehát 32 perces előnye volt. Az elsőosztá­­lyúak szokatlanul erős irammal elérték a II. osztályúa­kat, ezekkel együtt üldözni kezdték a III. osztályt, akiket beérve együttesen száguldottak a IV. osztályúak­ után, ezeket is elérték, de arra már egyiknek sem volt elég ereje, hogy az V. osztályt is megközelítsék, így azután az V. osztály nyerte a versenyt 34.176 km. óraátlaggal. Az utolsó métereken A­jt­ás Károly PSE 5 óra 12 p. 30 mp. alatt ért célba. A befutás sorrendje szerint a követ­kező az eredmény: 1. Papp FTC 5 óra 31 p. 30 mp., 2. Horváth PSE raj­ta, 3. Kemsei MPSE rajta, 4. Zelenka Sólyom KK r.. 5. Jónás MPSE r.­ 6. Belinser UTE rajta, 7. Osztás Törek­vés, 8. Soó MPSE. 9. Takáts VII. KK. 10. Kónya MPSE. 11. Neuwelt UTE. 12. Széles DVSC. A 13—18-ik befutó is V. osztályú volt. 19-iknek Nó­­tás PSE érkezett be, aki osz­tályelőny .'nélkül futva 5 ó. 12 p. 30 mp. alatt tette meg a tá­vot, de a 32 perces előnyt még sem tudta ledolgozni. . Vele .együtötte tehát., lemarad­tak­ sorrendben Szén­eg PSE, Németh UTE, Adorján Szék, MÁV, Garami Törekvés, Nagy MTK és még többen első osz­tályú versenyzők. Az ifjúságiak és szeniorok részére 70 km.-en távolságon külön versenyt rendeztek, melynek eredménye a követ­kező: Ifjúságiak: Sipos MPSE 2 óra 1 p. 34-710 óra km. át­lag. 2. Droba IT. TSE 2 óra 1 p. 17 mp.. 3. Forgács FTC 2 óra 1 p. 20 mp.. 4. Hettin­ger TSE 2 óra 2 p. 12 mp.. 5. Szalay Vándorkedv KK 2 óra 2 p. 53 mp.­­7­ Szeniorok: 1. Reichert FTC 2 ó. 8 p. 45 mp.. 32.621 km. óra átlaggal. 2. Vittori UTE 2 ó. 8 p. 46 mp.. 3. Hatos Condor KE 2 ó. 9 p. 45 mp.. 4. Nagyházi Debreceni VSC 2 ó. 15 p. 40 mp. Kispesten, a Kossuth­ té­­ren lévő célban igen nagy közönség várta a versenyző­ket. többnyire a túlságos fáradt­ság következményei. Ez el­len a KORONA véd, mert fokozza az idegerőt és teljesítőképességet. Gyógyszertárban P 1.40 VÍVÁS. Kardcsapatbajnoki verseny. A Magyar Vivó Szövet­ség vasárnap rendezte meg III. o. kardcsapatbajnoki ver­senyét, melyet a résztvevő öt csapat közül a Detektiv AC csapata nyert meg veretlenül. A verseny részletes ered­ménye a következő: DAC—Ganz 9:7, VAC—Vik­tória 9:7, Ganz—Wesselényi VC 9:7, Ganz—Viktória 12:4. VAC—Wesselényi VC 8:8, tussarány 31:31. Az ered­mény így 1—1 pont volt. VAC—Ganz 9:7, Wesselényi— Viktória 9:7. DAC—VAC 9:3­ A végeredményben Ill. o. csa­patbajnok: Detektív Atléti­kai Club 4 győz.. 8 pont, 2. Vivő és Atlétikai Club 2 gy. és holtverseny után 5 p., 3. Ganzgyári Torna Egylet 2 gy., 4 p., 4. Wesselényi Vívó Club 1 gy. és holtverseny után 3 p., 5. Viktória Vívó Club 0 pont. A győztes csa­patban Csobály, Kádár, Pá­linkás, Hankó és Höllerbach vívtak. és bélyegalbum árjegyzéket érdeklődőknek bérmentve küld Abonyi Jenő bélyegkereske­dése. Budapest, Váci­ utca 45/U. T. 86-3-36. Fizetésképen használt magyar bélyegeket is elfogadok. Hátszeghy József nyerte a harmadik olimpiai válo­gatóversenyt. A Honvéd Tiszti Vivő Klub vasárnap rendezte a harmadik olimpiai válogató tőrversenyt, ame­lyet kitűnő vívásával Hátszeghy József nyert meg. A döntőbe a következő kilenc vivő került be: Gerevich MA,, Hátszeghy József és Ottó, Maszlay, Zirczy, Kévér és Homoródy HTVK, Bay BEAC és dr. Hajdú BSzKRT. A verseny eredménye a következő: 1. Hátszeghy József HTVK 7 győzelemmel, 2. holtverseny után Maszlay Lajos HTVK 5 gy.. 3. Bay Béla BEAC 5 gy. 4. hármas holtverseny után Hátszeghy OTTó HTVK 4 gy.. 5. Gere Aladár MAO 4 gy.. 6 Homoródy Béla HTVK 4 gy.. 7. Kövér János HTVK 3 gy.. 8. dr. Hajdú János BSzKRT 2 gy., 9. Zirczy Antal HTVK 1 győzelemmel.­­ A most le­bonyolított harmadik olim­piai tőr válogatóverseny után a sorrend a következő: 1 Maszlay Lajos HTVK 23 pp., 2. Hátszeghy József HTVK 21 1p., 3. Gerei Aladár MAC 20 p., 4. Hátszeghy Ottó HTVK 15 p., 5. Zirczy Antal HTVK 11 p., 6. Kövér János HTVK 9 P­. 7. Ujfalussy 8 p., 8. Bay Béla BEAC 7 pont. 9103 I­I Harisnyák tavaszi és nyári új színek beérkeztek SALGÓ, IV.,Krk­ 1 61.tér 2 KOSÁRLABDA. A magyar csapat súlyos vereséget szenvedett Pa­­dovában. A szombati 16:15 arányú vereség után vasár­nap a magyar válogatott csapat P­adovában ismét veresé­get szenvedett, ez alkalommal azonban a vereség sokkal súlyosabb volt, mint a szombati, mert az olasz válogatott csapat 48:14 (19:12) arányban verte a magyar csapatot. A mérkőzést Grimolli vezette. A magyar csapat 1000 főnyi közönség előtt hatalmas irammal kezdett és az első negyedóra leteltével már 9:2 arányban vezetett. Ekkor Vétkes sérülése megbontotta a csapatot s a következő percekben megváltozott a játék képe. Szünet után a ma­gyar csapat nem bírta az iramot, míg az olaszok jól be­vált cserével erősíteni tudtak. A fair és hatalmas iramú mérkőzés az erőviszonyoknak meg nem felelő gólarány­­nyal végződött. A 48:14 arányú mérkőzésen mint a mérkőzés fair és ha­ Olaszország részéről Castelli­­almas iramú volt és ha a (2), Drenjani (2), Marinelli csapat birta volna az iramot. (12), Paganella (8), Pelliciója győzhetett volna. A díjkiosz­tó­, K­ondi (4), Varisco (0), tás alkalmával Graziani el- Magyarország részéről pedig nők üdvözlő beszéde után Csányi III. (7), Kozma (2), olasz nyelven Kozma mon- Szamosi (2), Velkei (2), Oá­­dott köszönetet a vendéglá­nyi II. (1), Kardos (0), Lehel tásért. (0) pontot szerzett. A torna folyamán Olaszor­ Craziani, az olasz özövor­­szág—Ausztria 30:17 arány­éig elnöke kijelentette, hogy ban verte Ausztriát is. Az a magyar csapat az első 15 olaszok második garnitúrája­­percben ritkán látott játékot biztosan győzött az osztrák mutatott, úgyhogy már meg­­válogatott ellen. A torna vég­­lepetéstől ta­rtott.. A magyar ilyes állása: 1. Olaszország, csapat jóképességű­ játékosok­ 2. Ausztria. 3. Magyarország, be­­áll, de nem állta a balal- A magyar válogatott csapat más iramot. A Király­­sz- kedden délelőtt 9 óra 63 ván szövetségi kapitány ne- perckor érkezik Budapestre. I ■ ■ csillárok régi minőség — új árak I Ebédlők: Kis lakásba 3+1 lángu---------------P 20.—tói Nagy lakásba 3+1 lángu---------------P 42. —tői Luxuslakásba 5+1 lángu---------------P 58. —tói LAM­PART- nál, valamint budapesti és VlI.­ Erzsébet­ körút 19. IV., Vörösmarty-tér 3. VII., Rákóczi­ út 42. vidéki viszonteladóinknál! TENNISZ. A világbajnok hölgy kikapott a lengyel bajnokhölgy­től. A BLKE versenypályáján vasárnap játszották Horthy Miklós kormányzó és felesége, valamint előkelő közönség jelenlétében a Budapest-bajnoki tenniszverseny még hátralevő döntő mérkőzéseit. A nap érdekessége a női egyes döntője volt, amelyben a lengyel Jedrzejowska 3:6, 6:1, 6:0 arányú győzelmet aratott Miss Jacobs USA ellen. A mérkőzés sorsát a lengyel hölgy kondíció-fölénye döntötte el. Miss Jacobs kissé fáradtnak látszott és Jedrzejowska hosszú forehand ütéseivel diadalmasko­dott. A női páros elődöntőjében a Miss Jacobs—Schré­­derné együttes 3:6, 6 :0, 6:3-ra győzött Jedrzejowska és az osztrák Herbst ellen. Miss Jacobs itt már jobban ját­szott és Schréderné különösen kitűnő hálójátékával méltó társa volt. A döntőt Miss Jacobs—Schréderné és az oszt­rák Wolff—Krauss-pár között 4:4 állásnál a sötétség miatt félbeszakították. A mérkőzést valószínűleg a bécsi nemzetközi tenniszverseny alkalmával döntik el. A még hátralévő ifjúsági verseny­számokat hétfőn fejezték be. Jövő pénteken, szombaton és vasárnap a BLKE-pályán lengyel-magyar mérkőzés lesz. (Felvételeink a Képes Pesti Hírlapban.) Magyar-olasz-osztrák mérkőzés Bécsben. Bécsben az olasz-magyar és osztrák nemzetek közötti tenniszverse­­nyen Olaszország 2:1 arányban győzött Ausztria ellen. Eredmények: Palmieri—Metaxa 6:2, 6:2, 3:6, 7:5, Ste­fane—Matejka 7 :5, 6 :8, 6 :2, 6 :0, Banarovsky, Metaxa— Quintavalle, Taroni 6:4, 5:7, 6 :4, 6:2. — A magyar­­olasz mérkőzésen az olasz de Stefani 8 :6, 6:4, 8:6-ra győzött a magyar Gábori ellen. A játék meglehetősen unalmas volt, a két játékos az alapvonal mentén moz­gott, Gáborinak nem volt jó napja, Backhand-ütései nem sikerültek. Hétfőn a Taroni­ della Vida pár 6:3, 8 :6, 2:6, 6:1 arányban verte a magyar Ferenczy, Hallos együttest, s’almieri nem állott ki Szigeti ellen, mert az olaszok győzelme már ekkor biztosítottnak látszott. Eddig Olasz­ország- vezet, itegy Ausztriát és Magyarországot is egyfor­mán 2:1 arányban verte. BIRKÓZÁS. A Bp. Vasutas veretlenül nyerte Magyarország vas­utas csapatbajnokságát. A vasutasok országos csapatbaj­noksága befejezést nyert. A bajnoki címet a Bp. Vasutas nyerte veretlenül. A csapatbajnokság eredménye a követ­kező : Bajnok Bp. Vasutas 14 ponttal, 2. Törekvés SE 12 p., 3. Testvériség SE 10 p., 4. Pécs, 6. Szeged, 6. Szolnok és 7. MÁV Előre. 15 VÁSZON-FEHÉRNEMŰ a Nemzetközi Vásár tartama alatt rendkívül olcsón FENDRICH IMRE ÉS FLEISCHMANN cégnél, IV., Calvin-tér 2.