Pesti Napló, 1939. június (90. évfolyam, 123-146. szám)

1939-06-10 / 130. szám

PESTI NAPID1 M3 C SM- M 15 S­P­­O­R­T A rosszul előkészített, gyengén játszó magyar csapat vereséget szenvedett az olaszoktól Olaszország—Magyarország 3:1 (1:0) Lezajlott a sok reménnyel várt magyar-olasz mérkőzés, mely a magyar csapat újabb vereségét hozta. Kikaptunk, mert az olaszok jobbak voltak, mert Itáliai fiai nemcsak futballisták, hanem atlé­ták is, akik gyorsak, állóképesek, akik egy rend­szer emlőin nevelődtek s így a csapatsportban feltételenül szükséges homogenitás birtokában voltak. Ezzel szemben a magyar csapatról, illetve Dietz Károly válogatásáról elmondhatjuk: adtál uram, de nem volt benne köszönet. A mérkőzésről írt előzetes beszámolónkban azt írtuk, hogy a csatársor összeállításánál, (mely közvetlenül a mérkőzés előtt került nyilvános­ságra) vigyázni kell, hogy az homogén legyen. Értettük ez alatt, hogy a technikát ne keverjék lendülettel, mert az megbolygatja az egységes stílusfelfogást és kerékkötője lesz a támadóakciók folyamatosságának. Cseh helyett Kiszely lett a bal­­összekötő s hogy a »tank« nem tudott beleillesz­kedni a csatárlánc munkájába, az a dolgok termé­szetéből folyt. Igaz viszont, hogy nem is volt nagyon mibe belekapcsolódnia, mert az a csatárjáték, amit csütörtökön délután magyar részről láttunk, messze, de nagyon messze esett attól, amit egy támadó szellemű, úgynevezett »technikás« sortól joggal várhattunk volna. És ezen a ponton követte el Dietz Károly a legnagyobb hibát. Az n nagy tröszttel­ kacérkodott, de ugyanakkor kiforgatta annak tagjait egyéni­­ségükből. Támadószellemű játékosokkal védekező taktikát játszatott, amire pedig azok­­ alkalmat­lanok. Sárosi, ez a nagy építő, a második center­half szerepében vesztegette erejét, miközben elől az érthetetlen gyöngén játszó Zsengellér a leg­jobb gólhelyzetek szériáit hagyta kihasználatla­nul.­­— »Gyürkét centerbet, sGyurkát centerbet. •— Perceken át bömbölte a tribün kívánságát és Gyurka doktor végre el is foglalhatta igazi he­lyét, amikor már — későn volt■ Erre a periódusra esik Sárosi előkészítéséből a magyarok egyetlen gólja is és akkor kerültünk döntő fölénybe. El tudjuk képzelni, hogy egy, az elejétől­ Cseh— Strasi—Zsengellér felállításban játszó belső hár­mas, ha támadó­ szellemben játszhatott volna, talán a mérkőzés számarányát is másként ala­­k­í­tja. Mindez természetesen feltevés csak, mert ezzel a védelem még ugyanaz maradt volna, pedig a hátsó formációknak oroszlánrész jutott a vere­ségből. Túrái szerepeltetését kezdettől fogva bizalmat­lansággal kísértük. A mérkőzésen azután kiderült, hogy állóképessége és egyéb jó tulajdonságai is erősen megkoptak s így egyik legfontosabb posz­ton teljesértékű­ játékos helyett óriási űr táton­gott, ami természetszerűleg a csatárok játékára is rányomta bélyegét. A két szélsőfedezet, Lázár és Balog feltűnő gyöngén szerepeltek, amit Balog még indolens tétlenségével és szokott durvaságai­val is tetézett. Nem volt ennek a fedezetsornak egy valamirevaló előreadása sem, nem a rend­szer, hanem a véletlen irányította tevékenységét, anélkül, hogy a csatársorral a kapcsolatot fel­venni igyekezett volna. Biró és Korányi hátborzongató bizonytalan­­sággal látták el feladatukat. Főleg Bíró, aki két gólban is »bent vett«. Na és Szabó? Két potyagól birtokosa lett, pedig ez alkalommal nem is pózolt. Mindent összevetve: a magyar csapat mélyen formája alatt játszott. Az egyetlen Sárosi jelent csak kivételt, ő azonban megértő társak és nem az ő egyéniségére szabott szereposztásában szárnya­­szegetten vergődött. Az olasz csapat azt nyújtotta, amit vártunk tőle. Kisportolt atléták, hallatlan gyorsak, kiváló reflexérzékkel megáldott játékosok, akik azonban nehezen fékezik kirobbanó temperamentumukat. Nem egészen alaptalan a megállapítás, hogy még győzni sem tudnak szépen. Játékukban sok a tisztátalanság és a mérkőzés végén keletkezett botrány sokat rontott azon a szimpátián, amit kü­lönösen a mérkőzés elején az olasz csapat magá­nak kivívott. Már­ a második percben vezetnek az olaszok Telt ház várta a mérkőzést, melyen a csapatok a következő felállításban szerepeltek: Magyarország: Szabó — Korányi, Bíró — Lázár, Túrás, Balog — Kincses, Sárosi, Zsengellér, Kiszely, Gyetvai. Olaszország: Olivieri — Feni, Hava — Depetrini, Andreolo, Locatelli — Biavati, Palazzolo, Piola, Meozxa, Colaussi. Gyönge magyar támadásokkal indul a játék. Egy rosszan előrevágott labdával Biavati megszökik, a fe­dezetlenül hagyott Violához továbbit, aki a hatos Sári­káról gólba fejeli a labdát. A 2. percben lábra vezetnek az olaszok. A közönség dermedt csendben szemléli az eseménye­ket, az ólomlábon mozgó magyar támadásokat, a pon­tatlan leadásokat, amivel halfsortunk a csatárokat ,támogatja­. Mert a magyar csapat támad, Kincses hosszú beadása Gyetvai elé esik, de a gyors olasz vé­delem idejében hárít. Sárosi hátul segít, jó labdát ad kétszer is Zsengellérnek, a center azonban vagy leké­sik, vagy tehetetlen a labdával. Sárosi indítja a követ­kező támadást is, mely már-már góllal kecsegtet. Kiszelyhez passzol, ő visszajátszik és Sárosi irtó erő­vel iS, de a gólbatartó lövés Zsengellér fején elakad. Ismét Sárosié a labda és újabb lövése a kapufa tövéről perdül végig a gólvonalon, anélkül, hogy a hálót érintené. Olasz támadások következnek. Védelmünk hátbor­zongatóan bizonytalan. Balog átjáróház, Bíró gyertyát rúg. Rossz nézni a védelem gyatra munkáját. A 23. percben váratlan helyzetünk van. Sárosi ideálisan szök­teti Zsengellért, de a center habozik és az olasz védők közbelépnek. Sárosi Zsengellérnek készít elő ismét helyzetet. Már lövésre emeli lábát, amikor Hava elgán­csolja. Thomson habozás nélkül 11-est ítél. Sárosi áll neki, de félmagas és nem eléggé helyezett lövését Olivért kivédi. Kihagytuk az egyenlítés lehetőségét, aho nem mar­­adt nyom nélkül. Ideges a magyar csapat, kapkodva játszik, nincs egyetlen mozzanata, amit komoly akció­nak lehetne nevezni. A 33. percben Biavati ötméteres lesről indít táma­dást , amikor a 11-es ponthoz ér, lő, de Szabó szép vé­déssel menti a labdát, mely a kapufáról a gólvonal felé pereg. Az olaszok gólt reklamálnak, de eredményte­lenül. A 41. percben óriási gólhelyzete van a magyar csa­patnak. Kincses beadása Zsengellért találja gólhelyzet­ben, a center azonban labda helyett a levegőt találja, Sárosi center lesz, de már ez sem segít A második félidő olasz támadásokkal indul. Biró bizonytalankodik s majdnem öngólt fejelt Azután Colaussi lövését Túrás a gólvonalon menti. Erős a tempó, csapkodó, kemény játék alakul. Andreolo leteríti Kiszelyt, a magyar frankot percekig ápolják. A 14. percben esik az olaszok második gólja. Meazza a lesen álló Colaussihoz továbbít, a szélső elfut hátár mellett és közelről a hálóba lövi a labdát. Dermedt csend fogadja az olasz gólt, majd felhar­san a tribün követeld hangja: »Gyurkát centerbet Gyurkát centerbett A 31. perc­ben végre Sárosi elfoglalja igazi helyét és ettől kezdve veszélyesebbek a magyar támadások. A védelem azon­ban a régi: Colaussi ismét egérutat kap, senki sem zavarja, 10 méterről lő s a labda Szabó kezéből a hálóba pattan, 3­-0. Ismét mi támadunk. Sárosi szökteti Kincsest, a szélső beadását Kiszely fejeli, a labda a kapufáról pat­tan vissza, de a jó tempóban érkező Kiszely újra is és most már védhetetlenül száll a labda az olasz kapuba: 3:1. Döntő fölénybe jut a magyar csapat.­­Az olaszok kézzel, lábbal védekeznek. Sok a szabálytalan mozzanat. Piola Lázárt löki fel. Kincses Depetrinit gáncsolja, azután Kiszely akaszkodik össze Depetrinivel, aki bele­bokszol a magyar játékosba. A bíró látja a jelenetet és azonnal kiállítja az olaszt. Nagy kavarodás a pályán, egymást lökdösik a játékosok s már-már a botrány szele viharzik, rendőrök vonulnak, rendezők és vezetők futnak a pályára. Végre a bíró rendet teremt, de már nem sok van hátra és a bíró sípja jelzi a mérkőzés végét... Beifejeztetett: tizennégy év után sem sikerült győz­nünk, mert nem úgy készültünk ahogy azt a nagy ellen­fél megérdemelte volna! Zsengellér súlyosan megsérült Zsengellér Gyula, az Újpest FC játékosa a tegnapi magyar-olasz labdarúgómérkőzés első félidejének 24-ik percében esés közben megsérült. A játékos orvosi vizs­gálatánál kitűnt, hogy komolyabb természetű izomzúzó­­dást szenvedett. Zsengellér Gyulát gyógykezelésre az egyik szanatóriumba szállították. A kiváló játékos sé­rülése miatt nem vehet részt csapatának a Hungária elleni vasárnapra kisorsolt bajnoki mérkőzésén sem. Zsengellérnek súlyosabb sérülése adja a magyaráza­tát annak, hogy az egyébként kitűnő formában lévő játékos mélyen formája alatt szerepelt az olaszok ellen. ­ A vasárnapi kerékpárverseny német részt­vevői. Vasárnap nagyszabású nemzetek közötti kerékpár-mérkőzés lesz a Millenáris sporttelepen. A magyar válogatottal a német válogatott méri össze erejét. A német csapat, amelynek tagjai: Schorn, Puramn, Hasselberg és Mohr, tartalékja pedig Walther, az olimpiai előkészítő táborból ér­kezett meg pénteken este Budapestre. Londonban rendezik az 1944. évi olimpiászt A Nemzetközi Olimpiai Bizottság Londonban ülésezik jelenleg. Sok tárgysorozati pont szerepelt a napirenden, melyek közül mégis a Helsinkit kö­vető olimpiász odaítélésének kérdése volt a leg­fontosabb. Péntek esti ülésén úgy döntött a NOB­, Hopp az 1944. évi olimpiászt az angoloknak ítélik, akik­ azt Londonban rendezik. Asbóth megbetegedett Párizsban A francia nemzetközi bajnokságokon résztvevő mi­ fiiyar tenniszexpedíció ez évben okulva a múlt tapaszta­­la­tain, néhány nappal korábban érkezett Párizsba, hogy elég ideje legye® az aklimatizálódáshoz. Szigeti és Gá­bori alaposan ki is használták a lehetőségeket: minden­nap a déli órákban kimentek a Holland Gaross sta­dionba, ahol a 82 fokos hőség ellenére is két órát dol­goztak. Különösen Szigeti van nagy formában. Asbóth viszont eddig még egyszer sem tudott rendszerese® gya­korolni, mivel két frissen kihúzott foghelye nagyon fáj és így állandóan fájdalomcsillapító injekciókat kap. A magyar játékosok sorsolása különben kedvező: az alsó csoportba vannak sorsolva, ahol Szigeti és Petra a kivett játékosok, míg a felső oldalt az amerikai Riggs vezeti. * Nagyszerű 3000 méteres eredmények a magyar-olasz félidejében futott versenyen A magyar-olasz mérkőzés félidejében 8000 méteren csaptak össze a legjobb magyar hosszútávfutók, akik­nek sorából csak Kelen, Szilágyi és a Görögországban, vendégszereplő Beszkaristák hiányoztak. A nagyszerű tempóban futott verseny jó propagandája volt az atléti­kának, mert mindvégig izgalmas fej-fej melletti küzde­lem folyt, melyből végül is Szabó Miklós került , győz­tesen 8 p 28.6 mp-es idővel. 8. Iglói MAO 8 p 29 mp. 8. Csaplár MAO 8 p 29.8 mp. A három első helyezett ideje egész elsőrangú. 4. Híres DTE 8 p 45.2 mp. 6. Tar­soly- Beszkár 8 p 54.2 mp. Az első helyezett a Voingel Gyula által felajánlott gyönyörű ezüstserleget kapta, amit Szendy Károly pol­gármester adott át Szabónak. . A Középeurópai Kupa sorsolása A labdarúgó Középeurópai Kupa Bizottság űrnapján délelőtt Budapesten tartott ülésén megállapította az első forduló játékvezetőit.­­Első találkozó június 18-ánn Vénus—Bologna, játékvezető: Majorezky. Ferencvá­ros—Slavia, játékvezető: Scarpi. Sparta—Beogradsi SK, játékvezető: Xilando. Ambrosiana—Újpest, később meg­állapítandó angol játékvezető. Második találkozó június 25-én. Bologna—Vénus, játékvezető: Krist. Blavia—Ferenc­város, játékvezető: Dattilo. Beogradski SK—Sparta, já­tékvezető: Scorzoni. Újpest—Ambrosiana, később meg­állapítandó angol játékvezető. Megállapították azokat a semleges városokat, ahol szükség eseté® a harmadik mérkőzéseket játsszák. Ezek: Vénus—Bologna, Budapest. Ferencváros—Slavia: Bolgrád. Sparta—Beogradski SK: Trieszt. Ambrosiana— Újpest: Prága. A harmadik mérkőzést június 28 vagy 29-én kell le­bonyolítani. Asbóth játék nélkül tovább jutott Párizsban a párizsi nemzetközi tenniszversenyen Szigeti, mint kivett csoportvezető mérkőzik. Asbóth ellenfeléül az ugyancsak kivett Petra volt kijelölve, azonban a fran­cia játékos visszalépett és így Asbóth játék nélkül jutott tovább. A mérkőzések során a lengyel Troczynski a francia Robinsont 6:2, 6:3, 6:4, az amerikai Mac Neil a lengyel Bawarowskit 2:6, 6:2, 7:5, 6:1 arányban verte.­­ A hősök céllövő emlékversenye. A Marczibányi téri lőtéren csütörtökön rendezték a Hősök emlékver­senyét. A kisöblű puskaversenyt egységes céltáblára Balogh Ambrus nyerte 284 találattal, a nők versenyében pedig Nagy Sándorné győzött 2173 ponttal. X A MAC második vízipólógyőzelm­e. Fő­napján a vízipólóbajnokság során a MAC a III. ker. TVE ellen 5:1 (2:1) arányban győzött. X A VÁC vasárnapi dísztornája. A Vívó és Atléti­kai Clubnak vasárnap, június 11-én délután ,15 órakor a Szent Domonkos utca 10. szám alatti szr. gimnázium udvarán tartandó dísztornája iránt élénk érdeklődés nyilvánul. A dísztornán kisgyermekek, ifjúsági, hölgy, férfi és szenior tornászok a torna minden ágát bemutató változatos gyakorlatai fogják gyönyörködtetni a nézőket.­­ Gerevichné, Bordás és Mattay győzelmét hozta a három úrnapi vívóverseny. Űrnapján rendezte a MAC női tőrvívó válogató versenyét, melynek 22 résztvevője közül a kilences döntőből Gerevichné Bogáthy Erna került ki veretlenül győztesként. A második helyet Vargha Ilus foglalta el 6 győzelemmel, a harmadik helyre Horváth Kató jutott 5 győzelemmel. Az ünnepen egyébként két férfi vívóverseny is volt a másodosztá­­lyúak számára. A HTVK párbajtőrversenyét MrVszf főhadnagy, a M­AKC kardversenyét. Bordás nyest­.