Pestrý Týden, 1929 (IV/40-52)

1929-10-05 / No. 40

SPORT ŘÍDÍ OTTO V. MELLAN VŠELICOS. Vozem smrti lze právem nazvali ne- SCastnou Junlcoim Bugatku; pyšná nesla se do I^ěmecka, majitelem svým hýčkána a ošetřo­vána, aby t) závodě jej pohřbila. A neměla do­sti na této oběti, pro náš sport tak trpké; pře­šla v majetek známého sportovec p. Horáka, ten připravuje ji na závod Ecce homo, sráží se s motocyklem a nový majitel i motocykli­sta nalézají na silnici smrt. Je to asi již úděl tohoto vozu, dnes řádně rozbitého; doufejme, že již vícekráte se neobjeví na závodní dráze, kdež za nim táhne příšera smrti! Či najde se opět odvážlivec, který chtěl by pro­lomili smAlu tohoto stroje a dobýti na něm úspěchů, které krví našich velkých sportovců byly vydobyty? Mistr světa Karel Koželuh sotva přišel do Ameriky, už sklízí úspěchy vítěz­stvími; doufejme, že v Americe tentokráte při­pojí k dosavadním úspěchům další, dotované ještě k tomu dolary, které přestěhuji se pak z Ameriky k nám. Maďaři jistě nemohou s i s těž o­­váti na pražské footballové obecenstvo; při jejich odchodu ze hřiště při matchi o Švehlův pohár diváci jen reptali; při jich vítězství nad Rapidem, kterýžto match hrál se v Pra­ze, byli srdečně přivítáni, během hry jim aplaudováno a po dobyti vítězství dokonce jim uspořádány ovace; bylo by něco podobného možné v Pešti? F inál isté středoevropského po­háru Slavia a V. T. E. sehráli v této soutěži následující mutche: Slavia . Juwentus 0:1 a i : 0, Slavia ■ Vienna 2 ; 3 a 4 : 2; U. T. E. - Sparta 6 ; 1 a 0 : 2, U. T. E. . Rapid 2 ; 1, 2:3 a 3:1 Za Slavii daly goaly Puč 4, Ju­nek 3 a Jóska 2f za U. T. E. Alter 8, Szabó 2, Weltzer, Köves a Siroch po 1 goalu. SPORT V TÝDNU Svátečni den kombinovaný s neděli byl vhodnou přiležitosti pro sportovni podniky; a bylo jich také utěšeně. Football měl turnaj na Slavii za účasti vídeňského hosta Rapidu a sehrány byly tyto zái>asy: , Slavia-Sparta Koš. 5 ; 1, Viktorie 2. . Rapid 1 : 4, Slavia • Rapid 8 ;2 a Viktorie Ž. - Sparta Koš. 4:1. V I. lize hrála Sparta na Kladně s S. K. Kladno 2 ; 3, v neděli pak v Bratislavě 6 :2. Ve II. lize Viktorie Plzeň . Libeň 2:3 a Slavoj Z. . Cechie VIII. 0:4. V celostátnim inistrovstvi sehrán byl match Žilina . ivolíii 0 : 2. Dorostenci hráli 111. kolo poháru. Ra­da pražských klubů zajela na venek; tak Rapid do(^ Dvora Král., Cechie Karlín do Zlína, Bohemians do Prostějova a Vídně (zde prohráli s Wackerem 0 : 1) atd. Box repre­sentován byl II. večerem v Marathonu; v Plzni vybojován byl match Kladno . Plzeň 7 : 5. Letectví soustředilo o leteckém dni ve Kbe­­lích \elikou návštěvu zejména návštěvníků svatováclavských. Veslařstvi mělo XIII. div stančni závod, středoškolský pohár, (zvítězil jubilující V. K. Blesk Praha). Tennis měl sen­­saci ve finále turnaje z Trenč. Teplic, které se hrálo v Praze a zvítězil v něm Jan Kože­luh po napínavé hře teprve v 5 setech nad Menzlem. Karel Koželuh porazil v Americe Richardse ve finále svět. championátu. Moto­­cyklismus representován byl skvělou koiikr rencí v Pardubicích a to závodem o Zlato, přilbu Československa, již dobyl i>o bo-ji Zdě­­nek Pohl ze 38 startujících. Dostihový sport byl ve znamení klusáckých dostihů ve stadiu a cvalových dostihů v Chuchli, kdež po oba dny byly veliké ceny na programu a to Sva­továclavská cena (vítěz David s jezdcem Altmanem) a Cena presidenta republiky Vlasta s jezdcem ■ Steckrem; oba vítězové jsou 2 pražských českých stáji. Jezdecký sport zastoupen byl concour hippique v Bran­dýse. Lehká athletika svedla dorostence v pře­boru, v Brně bylo tradiční utkáni Praha - Brno, které se stalo opět kořistí Prahy 65% : 5814 bodů. V Heroldově memoirialu zvítězil Hekš (Pedestriáni). Francie porazila Finsko 70 : 69. Vodní sporty representovaly závody kluzáků s přívěs, motory. Rugby: Slavia po­ráží Spartu 29 : 0. Wolleyball: mistrovství re­publiky dobyl Sokol Kroměříž, který ve fi­nále porazil Strakovu Akademii 3 : 1. Na tře­tím místě je CSS Olomouc. Házená: mistrov­ství republiky mužů vyhrál Ikar Plzeň vítěz­stvím nad Mor. Ostravou H : 5. JEDNA ZE SITUACÍ P R E D BRANKOU RAPIDU V MATCHI U. T. E. AVER, STŘELEC MAĎARŮ BOJUJE Francouz RIGOVLOT je t. č. nejsilnfjšUn mužem suita, která bez námahy zdoihá 282 kg; vystupuje právi u Berlini n vyzval všechny nimecké amatéry i profesionály k soutižent. MUŽSTVO U. T. E., které porazilo ve třetím a ještě nastaveném matchi Rapid v Praze a kvalifikovalo se jako druhý finalista středoevropského poháru. SVĚTOVÍ MISTŘI TENNISU, mezi nimi COCHET(l) a BOROTRA(2) (sedfoí) odjíždějí na cestu kolem světa. Před odjezdem z nádraží pařížského. ČTYRHRA č. v. k. PRAHA, VÍTĚZ DISTANČNÍHO ZAVODU ZBRASLAV— PRAHA (BARTÁK — TRYZNA — HÜBSCHMANN — ALEŠ — korm. HAZDRA). NEŠŤASTNÁ JUNKOVA BUGATKA NA MÍSTĚ NE-VÍTĚZNÁ OSMA SLAVIE V DISTANČNÍM ZÁVODĚ ZBRASLAV-PRAHA PO PROJETÍ CÍLEM (MOUCHA-POLÁŠEK ŠTĚSTÍ KRÁTCE PO SRÁŽCE. FRANTIŠEK A J.-NOVOTNY ■ BARCAL-HVĚZDA - SCHNABEL-DR. KALLMUNZER- korm. ENGSTLER.) st'ß- O Mlč. RUGBYOVY TEAM SLAVIE — dnes jistě nejlepší v republice -7- porazil Spartu 29:0 MISTR REPUBLIKY VE VOLLEYBALLU, SOKOL KROMĚŘÍŽ DOBYL POHÁR Dr. STOKLASY. Z FINÁLE MISTROVSTVÍ REPUBLIKY ve volleyballu, v němž Sokol Kroměříž porazil Stra­kovu akademii 3íl.