Prágai Magyar Hirlap, 1934. július (13. évfolyam, 148-172 / 3479-3503. szám)

1934-07-24 / 166. (3497.) szám

1964 Inning 24, kedd. Az FC Bologna a kupadöntőben Csehszlovákok és magyarok nélkül fejezik be a Középeurópai Kupatornát A Sparta revansot vett ugyan, de kiesett ■ A Ferencvárost legyőzte az olaszok tökéletes W-rendszere ■ Fair mérkőzések rekkenő hőségben Középeurópai Kupa az olasz futballfölény jegyében tetten után igen megnövekedtek az olaszok esélyei és nem várt nagyarányú győzelem­mel sikerült a torna elején még favoritnak tartott magyar bajnokot elütni a döntőbe ju­tástól. A mérkőzés rendkívül fair volt, de a bá­gyadt magyar csapat nem tudott megbarát­kozni az olaszok kitünően alkalmazott­­ alakzatával. A Ferencváros ugyan többet tá­madott, de lassúbb volt olasz ellenfelénél és képtelen volt annak tömör védelmét eredmé­nyesen áttörni. A 23. percben egy kapu előtti kavarodásból Derazolo inkább kézzel, mint lábbal sodorta be amit röviddel utána az olaszok vezető gólját, Sárosi egyéni akcióból kiegyenlít. Közvetlenül szünet előtt, az első gólhoz hasonló módon, Fedulo szerzi meg az olaszok második gólját, a magyarok állítása szerint, ugyancsak kézzel. A Ferencvárost rendkívül elkeserítette Krist bíró ítélkezése. Szünet után a konzekvensen W alakzattal operáló olaszok Sehiavio révén már a 3. perc­ben érik el harmadik s a 8. percben ugyan­csak Sehiavio révén negyedik góljukat A Fe­rencváros még mindig támadásban van és kom­erek sorozatát éri el, eredmény nélkül. A 21. percben Regazzoni végigvezeti a labdát a pályán és belövi az ötödik gólt. A Ferenc­város még ezek után sem találta meg a­z ellenszerét és az olaszok a mérkőzés végéig néhányszor veszélyesen támadják a magyar kaput. Krist biró ítélkezései nagyban hozzá­járultak a Ferencváros ilyen­ mérvű veresé­géhez. Prága, július 23. A Középeurópai Kupa­tornának fontos vasárnapja volt. Bolognában eldőlt, hogy melyik csapat lesz a döntő egyik résztvevője. Prágában viszont a középdöntő­be való bejutásért küzdött a Sparta múlt heti fölényes legyőzőjével, a bécsi Admirával. Csehszlovákok csút mondottak és magyarok egyformán bú­ezen a napon Középeurópa legnagyobb és legérdekesebb futballtornájá­nak és a papírformának úgy látszik annyiban volt igaza, hogy mégis csak az olaszoké a kö­zépeurópai futballhegemónia. Nincsen kizár­va, hogy tiszta olasz döntőre kerül sor. Ez be­szél minden helyett, örvendetesen kell leszö­geznünk azt a tényt, hogy a legutóbbi kupa­­mérkőzések, dacára fokozottabb fontosságuk­nak, példásan fair módon zajlottak le. Bár­csak így volna a jövőben is. Sparta—Altaiia 3:2 (0:2) Prága, július 23. Vasárnap került sor Prá­gában a középe­u­róp­a­i kupa utolsó második fordulójának befejezésére. A Sparta 4:0-ás bécsi vereségét akarta belhozni az Admirán, ami persze nem sikerült. Az osztrák csapat az első félidőben kitünően játszott és két gól­­előnnye­l indult a szünetbe. A Sparrta sorsa ezzel meg volt pecsételve. 14.000 néző előtt a végig kitünően bírás­kodó Barlassina sípjelére indult a mérkőzés. Hullámzó mezőnyjáték után a 12. percben Stoiber megszerzi a vendégcsapatnak a veze­tést Utána a Sparta lendül támadásiba, de öt sarokrúgása is eredménytelen. Ezzel szem­ben a 40. percben Hannemann beadásából Stoiber kettőre növeli a bécsiek előnyét. Szü­net u­tán a pályára lépő Spurtét a prágai kö­zönség buzdító taps helyett füttykoncerttel fogadja. A Sparta játékosai, úgy látszik, meg­emberelik magukat, céltudatosabban támad­nak és sikerül Szedlácseknek a 14. percben az első gólt megszerezni. A játék ezután is mindinkább a bécsiek térfelén zajlik, Platzer azonban több veszélyes labdát bravúrosan ment. A Sparta javára megítélt tizenegyest Braine nem tudja értékesíteni, de a 17. perc­ben Szedlácsek váratlan lövése a bécsiek ka­pujában köt ki. A kiegyenlítő gól után az ed­dig félgőzzel játszó bécsiek is rákapcsolnak, de eredménytelenül. Az utolsó percekben azután Szedlácsek mintaszerű beadásából Zajicsek belövi a győztes gólt. A játék ezután ellanyhult. A Sparta felforgatott feláll­­ításai csapata fá­radtan, kedvetlenül mozgott a pályán, az Ad­­mira sokkal okosabb és szebb játékot muta­tott és megérdemelte volna a győzelmet. Sparta vereségével az utolsó csehszlovák csa­­­pat is kiesett a középeurópai kupa idei küz­delmeiből! . FC Bologna—Ferencváros 5:1 (2:1) Bologna, július 23. A magyar bajnokcsapat negyvenfokos hőségben, 12.000 néző előtt, szerencsétlen csatát vívott tegnap a közép­európai kupadöntőbe való jutásáért az olasz bajnokság negyedik helyezettjével, az FC Bo­lognával. A múlt heti budapesti 1:1-es eldön­ Csehszlovákia 1934 évi úszóbajnokságai Jól szerepeltek a PTE úszói­­ Több rekord megdőlt Brünn, június 23. Szombaton és vasárnap a brürmii városi uszodában bonyolították le Csehszlovákia 1934 évi úszóbajnokságainak első részét. A bajnokságok a Csehszlovákiai magyar sportnak kellemes meglepetést hoztak, amennyiben a Polgári Torna Egylet ver­senyzői kiváló eredményeikkel a­z ös­szpor­tozásíban egyesületüket a második helyre hozták fel. Az első helyen a prágai Hagiibor van. A ver­seny jó sportot hozott, nem kevesebb, mint öt csehszlovák rekordot javítottak részletes eredmények a következők:meg. A 100 méteres hölgyhátúszás: 1. Sehrig (CSK Bratislava) 1:30.7 p., 2. Keppioh (Bar Kochba, Pozsony) 1:30­ 7 p. Ebben a számban még a poz­sonyi Freund G.réte is indult versen­yen­­kívül, mert nevezését később adta le. Az első helyen végzett 1:27.8 p. idővel. — 100 méteres hölgygyorsúszás: 1. Scibramek (Aegir Brünn) 1:11­4 p. (rekord), 2. Valenta (Könnigsrátz) 1:23.7 p. — 400 méteres hölgygyorsúszás: 1. Soibramek 6:17.2 p. (rekord), 2. Valenitová 7:02.7 p. — 100 méteres hátúszás: 1. Heiling (PTE) 1:15-5, 2­ Sramek (VS, Brünn) 1:15.7 p. — 400 méteres gyorsulás: 1. Sohien (Brünn) 5:14 p. (rekord), 2. Getreuer (Hagi­­bor) 5:30­ 4 p., 3. Klobucky (PTE) 5:35­ 6 p. — 3x100 méteres vegyes staféta (hölgyek): 1. Holtas Tetschem 4:47.2 p., 2. Slávia 14:49.3 p — 3x100 méteres vegyes staféta: 1­ Prágai Ha­­ggibor 3:49.8 p. (rekord), 2. Polgári Torna Egylet 3:53.7 p. A pontversenyben a prágai Hagiibor vezet 62 ponttal, a Polgári TE előtt, mely 34.3 pontot szerzett. A bajnokságok keretében ifjúsági verseny­­számokat is rendeztek a következő eredmé­nyekkel: 4x50 méteres staféta: 1. Bar Koobba 2:09 p., — 100 m. gyors­úszás (leányok): Ko­vács (PTE) 1:20 p­ — 100 méteres gyors­úszás (fiúk): Sabudko (Hagibor) 1:08 p. Csik Ferenc újból 59*2 mp-re úszta a 100 métert az MTK úszóversenyén Lengyel rekordot javított 500 méteren Budapest, július 23. A fedett uszodában szombaton és vasárnap lezajlott MTK-úszó­­verrsenyen került sor többek közt Budapest 4X100 m. gyorsúszó-bajnokságára, amelyet a BEAC csapat nyert meg. Nagy érdeklődés és izgalom kísérte a vizipólóbajnokság két fon­tos mérkőzését, melyek közül különösen az egyik meglepetéssel végződött. A jelentősebb eredmények a következők: 100 m. gyorsúszás: 1. Csik Lász­ló (BEAC) 59.2 mp, 2. Boros Viktor (UTE) 1 p. 02 mp. Csik idejét elmérték, többen 58.8.59 mp-et mértek. 500 m. gyorsúszás: 1. Lengyel (Pécsi EAC) 6 p. 36.4 mp. (országos rekord, a régi rekord 6 p. 40.6 mip. volt). Budapest 4X100 m. gyors­úszó staféta baj­noksága: 1- BEAC (Jung 1 p. 05.4 mp., Záb­ rák 1 p. 06.4 mp., Lengyel 1 p. 03 m.p., Csák 59.8 mp.­ 4 p. 14.6 mp., 2. UTE 4 p. 15.8 mp., 3. MAC 4 p. 24.8 mp. 400 m. ifjúsági gyorsúszás: 1. Vojtek (BS­E) 5 p. 38 mp., 2. Török (BSE) 5 p. 49.4 mp., 3. Szigeti Imre (UTE) 5 p. 50.6 mp. Vizipólóbajnokság: MTK—MAC 2:1 (2:0). A gólokat Hazay és Lányi, illetve Vértessy dobták.­­ UTE—FTC 8:2 (4:1). Góldobók: Vágó (4), Németh (3), Halassy, illetve Hu­nyadi és Zentai. Ausztria hölgyatlétái 51.5:38,5 pontarányban legyőzték a magyar hölgy­csapatot Bécs, július 23. Vasárnap találkozott Bécsben az osztrák és a magyar válogatott női atlétagárda. A küzdelem az osztrákok 51.5:38.5 arányú győzelmét hozta Mind a két ország válogatottjai jó eredménye­ket értek el és úgy osztrák, mint magyar részről két-két rekord dőlt meg. A kilenc versenyszámiban mindkét ország részéről két-két hölgy-atléta indult. A részletes eredmények a következők voltak: 60 m.: Vancura (A) 7.9 mp. 2. Kolblbach (A), 3. Deák (M) 8.3 m­p. Gereglyvezés: Baumenn (A) 42.33 im. (osztrák rekord). 2. Vértessy (M) 33.21 m. 3. Swoboda (A). — 80 m. gátfutás: Vértessy (M) 12.5 mp. (magyar rekord). 2. Puchberger (A) Riecker (A). — Toolugrás: KoMbach (A) 5.51. 2. 3. Nawalk (A). 3. Kael (M). — 100 m.: Kanc (A) 12.6 mp. 2. Sipenader (A). 8. Nagy (M). — Diszkosz­­vetés: Koihlbach (A) 35.21 m. 2. Nádassy (M) 34.59 m. 3. Franz (A). — Magasugrás: Csák (M) 1.48 m. 2. Nowak (A). 3. Vértessy (M). — Súlydobás: Franz (A) 10.92. 2. Szőllőssy (M) 10.48. 3. Kael (M) 10.42 m. — 4X100 m. staféta: Ausztria 50.1 mp. (osztrák rekord). 2. Magyarország 52.2 mp­ (magyar rekord). )­ Lengyelország atlétái megnyerték a Ri­gában rendezett három nemzet közötti ver­senyt. Lengyelország 134 ponttal lett első, Észtország 129 és Lettország 72 pontja előtt. A verseny legkiemelkedőbb eredményét a lengyel Kuszoczinski érte el 5000 méteren 14:06 perces idővel, új lengyel rekorddal. 9 Az USA-atléták több számban vereséget szenvedtek Frankfurtban Weinkölz 198-ra javította a német magasugró rekordot. Frankfurt július 28. A Németországban túrázó amerikai atléták vasárnap Frankfurtban verse­nyeztek és több számban vereséget szenvedtek a ki­tűnő formában levő németektől. Az eredmények a következők voltak: 100 m.: Borahmeyer 10.3 mp. Az amerikai Draper harma­dik lett. — 200 m­.: Fuqua (USA) 21.2 mp. 2. Dra­per (USA). — 400 m.: Fuqua (USA) 47.9 mp. — 800 m.: Dessecker 1:52 p. 2. Wenczke (USA) 1:55 p. — 1500 m.: Dr. Peltzer (N) 3:58 p. 2. Wenczke (USA) 3.58 p. — Magasugrás: Weinkitt ® (N) 1.98 m. (német rekord), 2. Spitz (USA) 1.94 m. — Súlydo­­bás: Lymen (USA) 15.75 m. •— Diszkotszvetés: Sie­­vert 42.94 m.♦­­( Az angol Lovelock és Shothard legyőzte a világrekorder amerikai Bowthront. London­ban szombaton tartották meg a hagyományos angol—amerikai főiskolai atlétikai mérkőzést, meglepően kis közönség előtt. Az Oxford, Cam­bridge és a Princetown, Cornell egyetemek vá­logatott atlétáinak mérkőzését az angolok nyerték 7,5 pont arányban. A nagy melegben a teljesítmények közepesek voltak. Különösen az amerikai versenyzők szenvedtek sóikat a melegtől. Az egy angol mér­földes síkfutásban az angol olimnpai bajnok Lo­velo­ck 4 p 15.4 mp­­es eredménnyel két méterrel verte a világrekor­­der amerikai Bonthront. A félmér­földes síkfu­tásban az angol Shothard 1 p 58.6 mp idővel győzött Bonthron előtt.* )( Legyőzték Beccalit. Ny, a legjobb svéd távfutó a malmöi nemzetközi atlétikai versenyen szenzációs győzelmet aratott a világrekorder Beccali felett. Az 1500 méteres távon Ny 3:50.8 p. időt futott, ered­ménye svéd rekord. ----------­ Közepes eredményeket hozott a BBTE nemzetközi és a MAC ifjúsági atlétikai versenye Csak Dombóvári, az új távolugrócsillag és Kovács van nagyszerű formában Budapest, július 23. A magyar fővárosiban szombaton és vasárnap bő atlétikai progra­mot bonyolí­tottak le. Két jelentősebb kétna­pos verseny is volt. A B­BTE nemzetközi via­dalán osztrák vendégek is szerepeltek, válto­zó sikerrel. A legjobb eredményeket Dombó­vári és Keltai távoli ugrásban, Kovács 200 mé­teren és Donogán diszkoszvetésben érte el. A MAC Szent Imre vándordíjas ifjúsági verse­nyein jó közepes eredmények voltak. A jelen­tősebb számok kiemelkedő eredményei: A BBTE versenyén: 100 m. síkfutás: 1. Kovács József (BBTE) 10.9 mp., 2. Szondy (Magyaróvár) 11.4 m­p. 800 m. síkfutás: 1. Signátz (BBTE) 1 p. 58.8 mp., 2. Purehberger (Bécs) 1 p. 59 mp. 2. 110 m. gátfutás: 1. Kovács (BBTE) 15.5 mp., Kertész (FTC) 16.5 mp. Versenyen kívül második Jávor (egyesületen kívüli) 15.8 mp. Diszkoszdobás: 1. Donogán István (MAC) 47.09 m., 2. Józsa (Pécsi EAC) 43.56 m. 200 m. síkfutás: 1. Kovács József (BBTE) 21.7 mp., 2. László (UTE) 22.4. 1500 m. futás: 1. Ignátz (BBTE) 4 p. 06.4 mp., 2. Purehberger (WAC) 4 p. 10 mp. Távolugrás: 1. Dombóvári (UTE) 73­3 cm., 2. Koltay (BBTE) 730 cm. Koltaynak volt egy belépett 748 cm.-es ugrása. Magasugrás: Schnwertberger (WAC) 182 cm., 2. Késimárky (BBTE) 178 cm. 5000 m. síkfutás: 1. Szilágyi (MTK) 15 p. 33.4 mp., 2. Hernády (BSE) 16 p. 04 mp. A MAC versenyén: 100 m. síkfutás: 1. Gyenes (MTK) 11 mp., 2. Forgács (UTE) 11 mp. 3. Minach (BBTE) 11.1 mp.; ellenszél. 800 m. síkfutás: 1. Margó dr. (BBTE) 1 p. 59.4 mp. 2. Rátonyi (MAC) 2 p. 00.2 mp. 3000 m. síkfutás: 1. Görög (UTE) 8 p. 58.8 mp. 2. Esztergomi (UTE) 8 p. 59 mp. 200 m gátfutás: 1. Vajda (FTC) 25.8 mp. 2 Gulyás (MAC) 26.9 mp. Távolugrás: 1. Koltai (BBTE) 6.99 m. 2. So­mogyi (FTC) 9.69 m. Rúdugrás: 1. Zsuffka (MAC) 3.80 m. 2. Papp (MAC) 3.20 m. 200 m. síkfutás: Gyenes (MTK) 22.2 mp 2. Mi­­uach (BBTE) 22.3 fpp. Magasugrás: 1. tyerkovics (BBTE) 182 cm, 2. Zsuffka 178 cm. Súlydobás: 1. Berenc­sy 13.97 m. A pontversenyt a MAC nyerte meg 63 pont­tal, a BBTE 48 pontja előtt.