Sporthirlap, 1913. január-június (4. évfolyam, 1-26. szám)

1913-03-31 / 13. szám

13* nénik SPORTHÍRLAP VASÁRNAPI EREDMÉNYEK. FOOTBALL. Nemzetközi mérkőzés. MTK- Oxfor­d­ City 2:0 (1:0.) Hun­gária-ut. Bíró: Benedek Aladár, 4000 néző. Az MTK-nak az eredményben is hűen visz­­szatükröződő fölénye folytán a rendkívül fair mérkőzésből a hév és lendület, s így megle­hetősen színtelen volt az MTK és Oxford City találkozása. Az angol csapat nélkülözte kiváló két szélső csatárát, Callendert és Drapert s en­nek következtében felforgatta csapatösszeál­lítását, így többek között Spiller fedezet csa­tárt, a reprezentatív Ansell Beck pedig bal­fedezetet játszott. A csapatban a Machinion Heaph Ansel fedezetsor magaslott ki s Grimsdahl Kal­­beck produkált ismét elsőrangú játékot, a csatársor ellenben fogyatékos egyéni munkát és összjátékot mutatott s a goallövésben pláne gyenge volt. Az M­TK a rendes csatársorával állott ki, a halfsorában azonban Ellinger helyén Károly szerepelt s a beteg Csüdört is tartalék­átékos, Petrovics helyettesítette — reménytkeltően. A fedezetsor és Révész brillírozott, a csatár­sor is jól megállotta a helyét — összjáték dolgában, de mint egyéni munkát csak Ker­tész iI pompásan plasszirozott goallövését emelhettük ki. A játékot az angolok nyitották meg, de csak néhány pillanatig tudtak az MTK tér­felében maradni. Az MTK — rövid megszakí­tásokkal — állandóan szorongatja ellenfelét. Már a félidő is letelt, de a bíró — tekintettel arra, hogy az MTK közvetlenül az angolok kapuja előtt táborozva, gyors egymásutánban következő goalhelyzetben volt, nem fújta le a mérkőzést s igy a 46-ik percben esett a matek első goalja, melyet Sebestyén beadá­sából Kertész I. fejelt be a hálóba. A második félidőben már a 4. perc goalt hozott az MTK számára. Lane labdája vissza­pattanva Grimsdahl lábáról Kertész II.-hoz került, a­ki szépen csavart lövéssel a kapuba továbbította. A félidő további részében is az MTK dominálta a helyzetet. A játék csak 33 percig tartott, mert az angoloknak a berlini gyorsvonattal el kellett utazni­ok. h *­1—bajnokság: FTC—„33K FC 2:1 (1:1) Üllői-ut­ói­ó: Schubert M. Ferenc, 7000 néző. Teljes elismerés illeti a 33-asok csapatát, hogy nívós és mindvégig fair játékával a FTC. komplett csapatának méltó és — tegyük hozzá — teljesen egyenrangú ellenfele volt. Az a körülmény, hogy az FTC­ csak tizen­egyessel tudta" a maga javára eldönteni a mérkőzést, pregnánsan juttatja kifejezésre a 33-asok kitűnő formáját Csodaszép játék folyt le mind a két részen, ritka élvezetet szerezve a tapsból ki nem fogyó közönségnek. A győztes csapatban Rumbold játéka ma­gaslott ki, akinek az FTC utolsó mérkőzésén nélkülözött Payer indiszpozíciója folytán ke­mény munkája akadt. A hatfsor Bródival az élén, kifogástalanul működött. A csatársor játéka a mezőnyben nem ha­gyott maga után kívánni valót, a kapu előtt azonban több jó helyzet elhamarkodásával keltettek a csatárok némi csalódást, Pataki ragyogó stílusa most is elragadó volt, Schlos­­ser pedig két goallal tüntette ki magát. A 33-asok csapatában a csatárok lapos, gyors összjátéka tetszett, csak a BAK matchen megsérült Székásynál nélkülöztük a szokott gyorsaságot Nagy klasszisáról győzte meg a közönséget Hor­váth center. A halfsorban a Borbás—Schlosser párral szemben nehéz feladat elé állított Stitzl vé­gezte a legszebb munkát, méltó partnere volt Mandl és a fáradhatatlan Vanicsek, a közvetlen védelem jó együtteséből pedig Zsák ördöngős védésekkel emelkedett ki. A 33-asok támadása fejezte be a mérkőzést de alig néhány perc múlva Schlosser éles kapura­lövése a budai csapat kapuját veszélyeztette. Szé­­kány és Horvát illetőleg Tóth és Pataki támadásai hozták ezután izgalomba a közönséget majd Schlosser két elhibázott lövése keltett örömet a 33-asok táborában-A 40-ik percben Székány és Csárdás ügyes összjátéka után a teljes rusnel előtörő Horváth éles goalt lőtt. Az FTC heves­­támadással felelt a goalra, Borbás egy hosszan előretolt labdával le­futott, beadott labdája Patakyhoz, majd tőle Schlosserhez került a ki erős lövéssel megnyerte a kiegyenlítést. A második félidő az FTC heves ostromával kezdődött a mely alatt bőven nyílott alkalma Zsáknak ügyességét csillogtatni. Székány egy-két lefutása és a belső csatárok néhány támadása után ismét a 33-sok kapuja elé terelődött a játék, a­melynek hevében Bosnyákovits szinte önkénte­lenül kézzel érintette a labdát (20. perc). A meg­ítélt 11-esből Schlosser lőtte a győztes goalt. Az FTC ostromgyűrűjéből csak a félidő végén si­került a 33-asoknak kiszabadulni, de a résen lévő FTC védelem megakadályozta a kiegyenlítést. M MAC—B­TC, 1:0 (1:0). Üllői­ út. Biró: Biró Sándor. A BTC csatársora megsínylette Mészáros hiá­nyát Nem volt lendület a játékában úgy hogy alig néhányszor tudot igazán veszélyes helyzetet teremteni a MAC kapuja előtt. A MAC-ot viszont éppen a csatársor, de külö­nösen Krempek és Rácz élénk játéka tudta állan­dóan frontban tartani és ha Bodnár alkalmazkodni tudott volna két jó partneréhez, úgy a BTC súlyo­sabb vereséggel zárta volna a matchet A védelem mind a két csapatban elismerésre méltó munkát végzett. Kehr­ing a MAC közvetlen védelmének volt legjobb embere, a MAC halfsora pedig az egész mezőny legkifogástalanabbul mű­ködő együttese. A BTC védelmében a kitűnően védős Ginzery mellett Szendrői és Ficere állotta meg legobban a helyét. A mérkőzés csak az első félidőben volt méltó a két csapat hírnevéhez, a második félidő­ben ellaposodott és sajnos eldurvult a játék, úgy­hogy a BTC csapatából Ficerét és Horváth II-t, a MAC-ból pedig Fodort és Bodnárt kénytelen volt a bíró kiállítani. A matsh egyetlen goalját az első félidő 20-ik percében Krempels lőtte a csatársorból hátravo­nult Pócz hátrasarkalt labdájával. A mérkőzés után a MAC és BTC játékosai kö­zött nagy verekedés folyt a tribün alatt. BAK—UTE 2:2 (1:0). Hungária-ut. Bíró: Ujváry Ödön A BAK a helyválasztás jogával élve, a szeles oldalt választja és ezt az előnyt bőségesen ki­használva a 25p.-ben Rossmann hibájából Schaffer révén jut a vezető goalhoz. A mind erősebbé váló szél ellenére az UTE is sokszor hozza veszélyes helyzetbe ellenfele kapuját, de BAK védelme résen van. A második félidőben az UTE veszi át a támadó szerepét. A 20-­ben Vogelt lövés közben elgáncsolják, de még mielőtt labdája a kapuba röpül a bíró fütyül és tizen­egyest ítél, Vogel lövi a sikeres penalty kicket. Negyedórá­val később Racskó beadásából Besenczy lövi a UTE második, egyúttal vezeti goalját, de a BAK a Kuschner,­íouljáért megítélt 11-esből Késmárky révén kiegyenlít Az UTE csatársora és halijai igen szépen dolgoztak s a backek is megembere­lik magukat, az újpesti csapat két pontot vihetett volna haza. A BAK csatársora ügyesen kombinált, de a kapu előtt túlzásba vitte a passzolást, amit ez UTE hallsora könnyen szerelt le és így kárbave­­szett a két szélső, Gállos és Cseh munkája. A half­­sor gyenge, a védelem bizonytalan volt MTK—Törekvés 3:2 (1:0). Halom-u. Biró: Gorszky Tivadar. A tulságba hajtott nemzetközi mérkőzéseknek a Törekvés itta meg a levét Angazsmánja miatt az MTK kénytelen volt második csapatát kiállítani s íme, szégyenszemre ez is elég erősnek bizonyult a Törekvés legyőzésére. Az MTK II. Nagyszerűen játszott, kitűnő össz­munkával és határtalan lelkesedéssel dolgozott. 3:0 arányban vezetett már s a Törekvés csak két­ségbeesett, sokszor erőszakos és kíméletlen játék­kal tudta a vereségét valamelyest enyhíteni. A 16-dik p-ben véletlen handsért 11-es jut Törekvésnek. Az éles lövést Nemes rávetéssel bravúrosan védi. MTK sűrű támadásai közben Ellinger paszából Rác éles lapos lövéssel vezető goalt lő. A második félidő elején Törekvés vehemens tá­madásaival beszorítja az ellenfelét, de a minden pillanatban várható kiegyenlítés elmarad. Az MTK Kiszabadul és Tauszigot foul szereli le. A szabad­rúgásból Máéhoz kerül a labda, ő Konrádnak pa­­szolja, aki védhetetlen lövéssel a második goalt lövi! A 25-ik percben Tauszig a harmadik goalt lövi. Most a Törekvés teljes erejét megfeszítve dobja magát a küzdelembe. A 30-ik p.-ben Ürögdi lövése a kapufáról a goalba pattan, öt perc múlva Nyilas lövése Nemes kezéből ki­fordul s a­ résen lévő Beöthy a hálóba küldi a lbdát. A Törekvés nagy fölénye állandóan ki­­gyenlítéssel fenyeget,­­­ de az MTK elszánt véde­­ezése biztosítja a győzelmet. bajnokség: JAC—FIÁK 3:0 (2:0). SoroksÁri-út. Biró: Kaintz. 111. ker.—MAFC 11: 0 (2:0). Határ­ u. Biró: Kiss Menyhért. BTK—BEAC 1:0 (0:0). Népsziget Biró: Palócz. FSC—ESC 4:2 (1:2). Frangepán-utca. Biró: Lipovecz. Főv. TK—ETC 1:1 (1:1). Amerikai-út Biró: Lévay.l­l. osztályú bajnokság. VAC-Testvériség pálya hiányában elmaradt. Pénzint—Glóbus. 0:0 Biró: Lipovecz. MÁV—Spárta 8 0 (4:0). Biró: Stemhübel. — Spártában 5 tartlékok! Kispesti AC—UTE 2:1 (1:1). Biró Sugár.­ok**P*-m bajnokság. USG—Nyomdász 5:2 (0 0). Biró : Schreiner. TJTSE—Csepel 5:0 (4:0). Biró: Szász II. EMTK—Zugló 2:1 1:1). Biró: Steinhübel Z. M osztopou bajnokság. VLI—Kispesti SC 2:1 (1:1). — Biró: Kainz. Vérhalom—Compaktor 3:1 (1:1). Biró: Sebők. Szövetségi díj, I. osztály. FTC—„33' FC 5:0 (3:0). — Biró: Gerő Ferenc. — BAK—UTE 2:0 (1:0) Biró: Ujváry Ödön. II. osztály. BTK—BEAC 3:0 (2:0). Biró: dr. Buocz. — BTC—Főv. TK 1 : 0 (1: 0). Biró : Lévai. Bankcsapatok mérkőzése. Kupa selejtező döntő : Magyar Bank — Közp- Keresk. Ipar­bank 9:0 (4:0). Biró: Bálint. Barátságos; Generáli — Nemzeti Tak.-pénztér 7:0 (2:0) Bíró : Fenyő Emil. Vasutas serleg. Törekvés II.—MÁV Komb. 3:1 (3:1). Biró: Puskás. Ifjúsági mérkőzések. UTE serleg. UTE—BAK 2 :1 Biró: dr Bupez. — „33“ FC—FTC 2:1 0:0). Biró: Gerő — BTC—KAOE 3:1 (2:0). Biró: Friedmann. Bajnokság. EAC—TTK 7:0 (3:0). Biró: Makk , TTK II.—EAC II. 2:1 (1:0). Cégcsapatok mérkőzése. Műszaki Unió—Dr. Helvey 3:1 (2:1). Hein­rich—Fegyvergyár 6:1 (3:0). Biró: Harsány­­i Molnár—Heinrich II. 4:0 (3 :0) Biró: Steiner Goldberger—Semmler 10:0 (6:0), Kann és Heller—Schopper 0:0. Biró, Kreitz. Vidéki mérkőzések., (Szabadka.) Szabadkai SE — Bajai SE 10 : 6 (bajnokság.) (Kaposvár.) Kaposvári Testvériség — Vas- és fémmunkások 10:0. (Temesvár.) Temesvári Kiniz­s—Aradi TC 2:2 (1.: 1.) (Szeged.) Postatakarékpénztár—Szegedi AC 1:1 (1:0). Biró: Langfelder F. (Gyöngyös) Diósgyőri Vasutasok—Gyöngyösi AC 5:0 (1:0). Biró: Rozmann (Őszről vissza­maradt mérkőzés). (Kecskemét) Szolnoki MÁV—Kecskeméti SC 2:0 (1:0). Biró: Wellisch I. Külföldi eredmények. (Bécs) Bajnoki mérkőzések : Rudolfshügel—­ Amateur 2:1 (1:1); Simmering—WAC 2: 1 (1:1); WAF-WSC 1:0 (0:0); Rapid-Floris­­dorf 6: 0 (1 : 0). (Prága­) DFC—Teplitzer FC 1:0 (1: 0). Biró: Biüder, Viktória Ziskov—Civil Servic 4:1 (3:1); Slavia—Deutscher Sportbrüder 6:0; Sparta—Prag VIII 8:0. (Berlin) Frem (Kopenhága)—Berliner Ball­­spiel Club 1:1 (0:0). Brittannia—Herta 9 :1 (6 :1). (Magdeburg) Northern University—Magde­burger SC 1996, 1:1. Az English Cup elődöntője. (London). Aston Villa—Oldham 1:0; Sunderland—Burnley 0: 0. Az angol liga bajnokság. (London). Szombati eredmények: Black­­burn—Chelsea 6:1; Sheffield W—Woolwich 5:2; Newcastle U—Tottenham 3:0; Brad­ferd City—Everton 4:1; Manchester U.-­­Liverpool 2:0; Bolton Wanderers Notts Country 0:0. úszás. A Ramenschw’fiattab *Stern- ver­­senye. (Bécs) 100 m­-es gyezeksége: 1. Bress­­mayer Kálmán (Amateur) 1. p. 004 mp. 2. A­ismer (Donauwacht). 3. Sticker (IV­AC). 3X35 m.-es sprintstaféta. 1- Amateur 1­ p. 00­4 mp. 2. Donauwacht és Ausztria holt­versenyben- 7. oldal